ارز دیجیتال اتریوم | بدون واسطه معامله کنید

فهرست مطالب

دنیایی را تصور کنید که در آن افراد بدون واسطه و دخالت شخص دیگر با استفاده از نرم افزارهای غیر‌متمرکز اقدام به معامله، ثبت مدارک، خدمات مالی و غیر مالی می‌کنند. این کار از مهم ترین هدف های ارز دیجیتال اتریوم می‌باشد. در این مقاله به صورت کامل با این ارز آشنا شده و نحوه استفاده از آن را ارائه می‌دهیم.

اتریوم(Ethereum‎ ) چیست؟

ایده اولیه شبکه ارز دیجیتال اتریوم در سال 2013 توسط شخصی به نام ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) با بهره گیری از بیت کوین ارائه شد. هدف اصلی این شخص غیر‌متمرکز کردن همه فرآیندها و معاملات در همه زمینه ها بود. در نهایت در سال 2015 رسما شبکه اتریوم راه اندازی شد.

اتریوم دومین ارز شناخته شده در دنیا می‌باشد که بر پایه پلتفرم بلاک چین بر پا شده تا نرم افزارهای غیر‌متمرکز ایجاد و توسعه دهد. همچنین این شبکه این امکان را فراهم کرده است که در آن قرارداد هوشمند بدون دخالت دیگران اجرا شود.به بیان ساده ارز دیجیتال اتریوم، این توانایی را دارد که،برنامه های غیر‌متمرکز را روی آن پیاده سازی کرد.
در قرارداد هوشمند شرایط خاصی به صورت پیش فرض تعریف شده است. با برقراری این شرایط، قرارداد به صورت خودکار و بدون نیاز به واسطه شروع به اجرا می‌شود.

برای اطلاع از سایر ارزهای دیجیتال می توانید به مقالات زیر مراجعه کنید.

واحدهای ارز دیجیتال اتریوم

از نمونه های ارز مجازی که در شبکه اتریوم مورد استفاده قرار می‌گیرد، می توان به اتر(Ether) اشاره کرد.اتر مانند بیت کوین یک ارز دیجیتال است که به راحتی می توان به واسطه آن، پول را منتقل کرد. هدف اتر، پرداخت هزینه ها و همچنین انگیزه برای مشارکت کنندگان در جهت ادامه فعالیت اتریوم می باشد. واحد اختصاصی این ارز به صورت مخفف با ETH نمایش داده می شود. به اتر سوخت شبکه اتریوم نیز می گویند.برای مثال ارز دلار از واحد های کوچکتر به نام سنت تشکیل شده است.اتر هم از واحد های کوچکی به نام سابو(szabo) تشکیل شده است. تقسیم بندی این واحد به صورت زیر می باشد:

یک اتر=یک میلیون سابو

گس (GAS) چیست؟

برای انجام هر تراکنش در شبکه اتریوم همانند سایر خرید و فروش ها باید کارمزد پرداخت شود. گس(GAS) همان کارمزد شبکه اتریوم است که به صورت اتر از کاربر دریافت می شود. هزینه ای که بابت خرید گس پرداخت می کنید، به ماینر های اتریوم تعلق میگیرد.

گس دارای دو مفهوم می باشد:

گس لیمیت(Gas limit):

گس لیمیت مقدار سوختی است که کاربر برای انجام یک تراکنش در شبکه پرداخت می کند.وقتی به تنهایی صحبت از گس می شود، منظور همان گس لیمیت می باشد.

گس پرایس (Gas price):

گس پرایس مقدار هزینه ای است که برای خرید گس لیمیت پرداخت می شود.هزینه گس با اتر پرداخت می شود اما به دلیل اینکه این مقدار بسیار کم می باشد با واحد، (Wei) نمایش داده می شود.

1Wei=۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰1Ether

اهداف اصلی ارز دیجیتال اتریوم

زمانی که این سوال برای بار اول از یکی از توسعه دهنده ها اتریوم، به نام جوزف لوبین(Joseph Lubin) پرسید شد که هدف از ارز دیجیتال اتریوم چیست، پاسخ این بود، "اتریوم ایجاد شده تا افراد بدون نیاز به هیچ بانک، شرکت و نهادی، امور زندگی خود را انجام دهند".

بیت کوین با استفاده از بلاک چین اطلاعات مربوط به تراکنش های پولی را به صورت مستقل به تمام نقطه از جهان انتقال می دهد. در حالی که ارز دیجیتال اتریوم در پی این است که علاوه بر تراکنش های پولی سایر فرآیندها را نیز به صورت غیر متمرکز ارائه دهد.

شباهت و تفاوت ارز دیجیتال اتریوم و بیت کوین

در جدول زیر ارز اتریوم با بیت کوین که هر دو جز اولین ارزهای غیر متمرکز هستند، در کنار هم مقایسه شده اند. در ادامه شباهت و تفاوت های این دو ارز را بررسی خواهیم کرد.

 

  bitcoin ethereum
مخترع ساتوشی ناکاموتو ویتالیک بوترین
تاریخ معرفی 2008 2013
اهداف پول دیجیتال غیرمتمرکز غیرمتمرکز در همه چیز
محدودیت عرضه 21میلیون واحد بدون محدودیت
سخت افزار استخراج دستگاه ASLC کارت گرافیکGPU
حریم خصوصی تراکنش های نیمه ناشناس تراکنش های نیمه ناشناس
زمان بلاک 10 دقیقه 14 ثانیه
نماد ارز BTC ETH
رتبه در بازار تا اواسط 2020 اول دوم
سرعت تراکنش 7تراکنش در ثانیه 16 تراکنش در ثانیه
مقایسه دو ارز دیجیتال اتریوم و بیت کوین

شباهت های اتریوم با بیت کوین

 • ارز دیجیتال اتریوم هم مانند بیت کوین دارای بلاک چین می باشد ، که در آن اطلاعات و تراکنش ها بر روی آن ثبت می شود. به عبارتی بلاک چین همانند یک دفترچه دیجیتالی برای ثبت اطلاعات می باشد.
 • شبکه اتریوم دارای حالت عمومی می باشد. در نتیجه هر شخصی می تواند بدون نیاز به اجازه گرفتن از کسی از این شبکه برای انجام تراکنش ها و قراردادها استفاده کند. البته این شبکه بستری را نیز فراهم کرده که می توان با استفاده از آن شبکه خصوصی برای خود ایجاد کرد.
 • ارز دیجیتال داخلی شبکه اتریوم اتر است که با ارزها و دارایی های دیگر قابل تعویض است. رهگیری مالکیت اتر همانند بیت کوین روی بلاک چین انجام می شود. به اتر سوخت شبکه اتریوم هم می گویند، زیرا کاربرد اصلی آن کارمزد و انگیزه مشارکت در شبکه اتریوم است.

تفاوت های اتریوم با بیت کوین

 • تراکنش ها در ارز دیجیتال اتریوم سریع تر از بیت کوین می باشد. به طوری که انجام هر تراکنش در بیت کوین هر 10 دقیقه یکبار انجام می شود، در حالی که این مدت زمان برای اتریوم فقط 14 ثانیه می باشد.
 • در اتریوم اجرای قرارداد هوشمند بسیار راحت است، زیرا پیاده سازی کد های برنامه نویسی در شبکه اتریوم بسیار راحت تر از بیت کوین می باشد.
 • تعداد واحد های ارز اتریوم نامحدود است. این یکی از تفاوت های اساسی بین بیت کوین و اتریوم می باشد. تعداد 21 میلیون واحد از بیت کوین قابل استخراج می باشد. در حالی که این مقدار در اتریوم نامحدود است.

نحوه ثبت نام و خرید

بهترین راه برای خرید اتریوم مراجعه به صرافی ارز دیجیتال می باشد.صرافی ها، سایت های هستند که خرید و فروش ارز های دیجیتال را انجام می دهند. در نتیجه برای خرید اتر هم نیاز به مراجعه حضوری نیست و توسط این سایت ها قابل خرید می باشد. قبل از خرید اتر ابتدا نیاز به یک کیف پول دارید تا ارز های خود را ذخیره کنید. بیشتر صرافی ها این کیف پول ها را به صورت رایگان در اختیار خریداران قرار می دهند. پس نتیجه میگیریم تنها دو مرحله برای خرید ارز دیجیتال اتریوم وجود دارد:

 1. نصب کیف پول اتریوم
 2. مراجعه به یک وب‌سایت صرافی

با انجام این دو روش به راحتی می توانید اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتال اتریوم کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه صرافی ها و سایت های معتبر در جهت خرید و فروش ارز دیجیتال می توانید به مقاله 4 صرافی معتبر ارز دیجیتال مراجعه کنید.

نحوه کار کرد ارز دیجیتال اتریوم

همانطور که برای کار با اینترنت نیاز نیست با زیر ساخت آن به طور کامل آشنا باشیم، برای کار با اتریوم هم، نیاز نیست به صورت فنی با نحوه کار این ارز دیجیتال آشنا باشیم. با این حال در ادامه مقاله به صورت مختصر و ساده با نحوه کار این ارز دیجیتال آشنا می شویم.

شبکه اتریوم از اتصال هزاران کامپیوتر در سراسر دنیا که  از بلاک چین (دفتر دیجیتال) نگهداری میکنند، تشکیل شده است. بیشتر اطلاعات بر روی این دفتر نوشته شده است، که یک کپی از آن در اختیار سایر کامپیوتر ها قرار دارد. نودهای موجود در این شبکه هر تراکنشی که به اتریوم ارسال می شود را بررسی می کنند تا از معتبر بودن آن اطمینان حاصل کنند.

نحوه کار به این صورت است که:

 1. امضا تراکنش توسط کاربر
 2. ارسال تراکنش به شبکه اتریوم
 3. ارسال تراکنش به کامپیوترهای متصل به شبکه(نودها)
 4. اعتبار سنجی تراکنش ها توسط نودها و ورود به فضای pool
 5. انتخاب تراکنش ها توسط ماینرها از فضای pooi
 6. انجام سریع تراکنش ها با کارمز بالا
 7. قرار گرفتن ماینرها در بسته های بلاک و پرداختن به انجام مسائل
 8. ورود به زنجیره بلاک برای ماینرهای که زودتر به جواب مسئله می رسند

کیف پول های اتریوم

برای ذخیره سازی اتر که جز ارزهای شبکه اتریوم هستند، نیازمند استفاده از کیف پول های سخت افزاری یا نرم افزاری مخصوص می باشید. کیف پول ها را می توان همانند حساب بانکی در نظر گرفت که برای ذخیره سازی، دریافت و ارسال ارزهای مورد استفاده قرار می گیرند.

کیف پول ها، از نوع نرم افزاری برای اتریوم رایگان می باشند. در نتیجه به راحتی می توانیدبر روی گوشی و یا کامپیوتر نصب کنید. هم چنین برخی از مرورگرها تحت وب هستند که به راحتی با جست و جو در اینترنت می توانید از آن استفاده کنید. در مقابل این کیف پول ها، کیف پول های سخت افزاری هستند که به صورت فیزیکی در فروشگاه ها قابل خریداری هستند.

برای اتریوم ده ها کیف پول وجود دارد. بنابراین برای انتخاب بهترین کیف پول که دارای امنیت بالا باشد نیازمند کسب اطلاعات بیشتر هستید. برای آگاهی از کیف پول های سخت افزاری برتر می توانید به مقاله کیف پول های سخت افزاری مراجعه بفرمایید.

در جدول زیر تعدادی از کیف پول های ارز دیجیتال اتریوم که بیشترین تعداد کاربر را به خود اختصاص داده معرفی شده است.برای ایجاد کیف پول جدید برای اتریوم می توانید به سایت www.myetherwallet.com مراجعه بفرماید.

 

نام کیف پول نوع
کیف پول تراست والت نرم‌افزاری/ موبایل
کیف پول مای‌اتروالت نرم‌افزاری/تحت وب
کیف پول متامسک نرم‌افزاری/ افزونه مرورگر
کیف پول اتمیک نرم‌افزاری/ موبایل و دسکتاپ
کیف پول لجر سخت‌افزاری
کیف پول تریزور سخت‌افزاری
انواع کیف پول های ارز دیجیتال اتریوم

آینده ارز دیجیتال اتریوم

با توجه به نوسان قیمت اتریوم در این سال ها، متوجه این موضوع می شویم که این ارز آینده روشنی در پیش دارد.اتریوم بعد از بیت کوین به عنوان دومین ارز محبوب شناخته شده است. با توجه به پیش بینی های که در خصوص ارز اتریوم انجام شده، قیمت این سهم در سال 2021 به 2000 دلار، در سال 2022 به 5000 دلار، در سال 2025 به 10 هزار دلار و در سال 2030 به 20 هزار دلار خواهد رسید.

برای کسب اطلاعات در زمینه ارزهای دیجیتال و تغییر قیمت های آن می توانید به سایت coinmarketcap.com مراجعه کنید.

کارشناسان بازار ارزهای دیجیتال بر این باور هستند که اتریوم نه تنها پیشرفت قابل توجهی در آینده خواهد داشت بلکه نگرانی در خصوص روند آن نیز وجود ندارد. کارشناسان زیادی در این زمینه نظریه های ارائه داده اند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

نظریه راجر ور Roger Ver موسس bitcoin

راجر ور، ارز اتریوم را با بیت کوین مقایسه کرده و عقیده دارد که قابلیت عمل این ارز در برابر بیت کوین در دو سال گذشته بسیاربیشتر بوده است.این حرف به این معنی است که در سال های آینده این ارز به سطح کیفی قابل توجهی خواهد رسید.

نظریه بابی اولری Bobby Ullery مدیر فنی و اجرایی شرکت Waysay

بابی اولر بر این باور است که ارز اتریوم تا اواخر سال 2021 حدود 4.5 تریلیون از سهم بازار جهانی را به خود اختصاص می دهد. با توجه به گفته های اولر، این ارز در آینده نه چندان دور رشدی حدود چهار هزار درصدی خواهد داشت.

نظریه اولاف کارلسون وی

اولاف کارلسون، از طرفداران ارز اتریوم می باشد. او همیشه دید مثبتی نصب به این ارز داشته است. چند سال پیش در مصاحبه ای پیش بینی کرده بود که این ارز، از بیت کوین نیز جلو خواهد زد.او اعتقاد دارد که زمینه برای پیشرفت اتریوم بیشتر از سایر ارزها می باشد.

نظریه استیون نرایوف

استیون نرایوف،از بنیان گذاران اتریوم بر این عقیده است که اتفاقات بزرگی در انتظار اتریوم هست. با توجه به پروژه های ایجاد شده در این پلتفرم، انتظار پیشرفت و افزایش قیمت تا 2500 دلار را نیز دارا می باشد.

کلام آخر

سرمایه گذاری در بازار ارز های دیجیتال با توجه به اینکه ریسک بالایی دارد، نیازمند کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه است. در این مقاله ما با معرفی ارز دیجیتال اتریوم و اهداف آن سعی کردیم شناخت بیشتر در مورد ارزها در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که اشاره کردیم این ارز با توجه به پروژه ها و اهدافی که دارد، آینده روشنی برای آن پیش بینی شده است.

 

 

نویسنده: سمانه اطراف
23 اسفند 1399
آخرین بروزرسانی: سمانه اطراف
1 سال پیش