آیا سرمایه گذاری روی NFT ارزش داره ؟

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
آیا سرمایه گذاری روی NFT ارزش داره ؟
توکن های غیرقابل‌معاوضه یا NFT با توجه به اینکه سرمایه‌های دیجیتال محسوب می‌شوند، به‌تازگی موردتوجه افراد مشهور قرارگرفته‌اند و قیمت‌های فروش میلیون دلاری را به خود اختصاص داده‌اند.

توکن های غیرقابل‌معاوضه یا NFT با توجه به اینکه سرمایه‌های دیجیتال محسوب می‌شوند، به‌تازگی موردتوجه افراد مشهور قرارگرفته‌اند و قیمت‌های فروش میلیون دلاری را به خود اختصاص داده‌اند.

اخیراً خانه‌ی مزایده کریستی یک اثر هنری NFT را به قیمت گزاف شصت‌ونه میلیون و سیصد و چهل‌وهفت هزار دلار فروخت. طرفداران بسکتبال می‌توانند لحظاتی از بازی‌های NBA را مثل کارت‌های قابل معامله ویدئویی خریداری کنند و معمولاً این آثار با قیمت‌های شش‌رقمی ارزش‌گذاری می‌شوند.

سؤالی که مطرح می‌شوند این است که NFT ها شامل چه چیزهایی می شوند؟

بیایید نگاهی به سرمایه‌گذاری در آثار NFT داشته باشیم و بررسی کنیم که آیا این آثار برای سرمایه‌گذاری از طرف شما منطقی هستند یا خیر.

 

NFT ها چی هستند؟

درحالی‌که NFT ها دارایی‌های دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم و دیگر کوین‌ها بوده، اما دارای ساختاری بسیار متفاوت نسبت به ارزها هستند.

ارزهای دیجیتال توکن های قابل‌معاوضه هستند، یعنی اینکه شما می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید یا مبادله‌کنید. درعین‌حال توکن های غیرقابل‌معاوضه دارایی‌های منحصربه‌فرد محسوب می‌شوند که در یک زمان معین فقط و فقط برای یک مالک وجود دارند.

مانند بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، NFT ها با استفاده از فناوری بلاک چین خریداری، فروخته و نگهداری می‌شوند. اگر شما NFT خریداری کنید، معمولاً آن را در یک حساب آنلاین یا کیف پول ارزهای دیجیتال خود نگهداری می‌کنید.

به دلیل اینکه NFT یک دارایی دیجیتالی است، شما نمی‌توانید آن را در جیب خود حمل کنید- مگر اینکه کیف پول ارزهای دیجیتال سخت‌افزاری داشته باشید.

 

نکته : زمانی که دارایی شما به‌صورت NFT باشد، تقریباً هرکسی در اینترنت می‌تواند این دارایی شما را مشاهده کند. بااین‌وجود؛ مانند تمام آثار هنری فیزیکی سنتی، تنها یک مالک برای آن وجود دارد.

پس شما باید این مسئله را در نظر داشته باشید که سرمایه‌گذاری پول روی چیزی که به‌طور بالقوه به‌صورت رایگان قابل‌مشاهده است، کاری عجیب به نظر می‌رسد و به‌طورکلی شما فقط صاحب این اثر هستید. شاید شما با مالکیت این اثر حس خوبی داشته باشید.

 

آیا من در مجموعه خود به NFT نیاز دارم؟

اکثر مردم نیازی به اضافه کردن دارایی‌های NFT به کیف پول خود ندارند. مانند تمام ارزهای دیجیتال، NFT ها تا حدود زیادی دارای ساختاری جدید و تازه بوده و جز سرمایه‌گذاری‌های بسیار پرخطر محسوب می‌شوند.

بااین‌حال، برخلاف بیت کوین و دیگر توکن های رایج ارزهای دیجیتال، ممکن است بازار ثابت و مشخصی از خریداران برای آثار NFT شما وجود نداشته باشد.

در سال 2017 کمیسیون بورس و اوراق بهادر ایالت متحده یعنی SEC بیانیه‌ای صادر و به سرمایه‌گذاران در مورد خطرات ارزهای دیجیتال، عرضه اولیه سکه یا ICO و همچنین پروژه‌های جدید دارایی‌های دیجیتال هشدارهای لازم را ارائه کرد. آثار NFT هم از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند اما دارای ریسک‌های به نسبت بیشتری هستند.

نکته : به گفته مایکل اندرسون، مشاور مالی در موسسه مالی مارانتا در شهر ونتورا، کالیفرنیا، شما باید از سرمایه‌گذاری‌های پُر ریسک و سنگین در بازار NFT خودداری کنید.

او اظهار داشته:" به‌عنوان یک دارایی جدید و ثابت نشده، بیشتر سرمایه‌گذاران باید از سرمایه‌گذاری روی NFT خودداری کنند. اگر شما تصمیم به سرمایه‌گذاری دارید، بیش‌ازحد ضرر تعیین شده برای خودتان روی NFT سرمایه‌گذاری نکنید."

 

آیا سرمایه‌گذاری روی NFT ارزشش رو داره؟

آثار NFT محبوبیت بسیار زیادی بین طرفداران و افراد مختلف در حوزه ارزهای دیجیتال دارد. بعدازاینکه برخی از سرمایه‌گذاران میلیون‌ها دلار از NFT سود کردند، ممکن است این سؤال برای شما به وجود بیاید که آیا باید سوار این موج شد یا خیر!

ویگنِش ساندارِسان، خریدار یک اثر هنری 69 میلیون دلاری از طریق حراج، اعتقاد دارد که NFT ها یک منبع ذخیره سرمایه قانونی بوده و آن‌ها نشان‌دهنده تغییری در نحوه نگرش جهان به هنر و کلکسیون داران هستند.

ساندارِسان در مصاحبه‌ای با شبکه CNBC گفت که NFT ها به یک طبقه کالایی جداگانه و جدید تبدیل خواهند شد که خریداران و فروشندگان را در سرتاسر جهان به یکدیگر متصل می‌کند.

بااین‌حال، NFT که ایشان خریداری کرد، مسلماً فقط یک تصویر دیجیتالی است که هر فردی می‌تواند با یک آدرس دارایی منحصر به فرد آن را کپی کند. بسیاری از افراد نسبت به ارزش و اعتبار NFT ها شک دارند. این موضوع را هم به یاد داشته باشید که همین افراد جز آدم‌هایی بودند که اعتقاد داشتند عروسک‌ها و گل های لاله باید قیمت‌های نجومی داشته باشند.

تمام آن مُدها از بین رفتند. فقط زمان نشان خواهد داد که آیا NFT ها ارزش آثار پیکاسو را حفظ خواهند کرد یا یک سنگ موجود در خانه ارزشش از این آثار بیشتر خواهد بود. حتی برخی افراد در صنعت ارزهای دیجیتال ارزش NFT ها را زیر سؤال برده‌اند.

چارلی لی، بنیان‌گذار لایت کوین، در یک رشته توییت در توییتر می‌گوید که توانایی کپی کردن دارایی‌ها، ارزش مالکیت NFT را نفی می‌کند. او اظهار داشت که اگر وب‌سایت ویدئوهای NBA از دسترس خارج شود، چه بلایی بر سر ارزش NFT های ویدئوهای لحظه‌های برتر بسکتبال رخ خواهد داد.

او به این موضوع هم اشاره دارد که کارت‌های فانتزی بیس بال تا مدت‌ها پس از تعطیل شدن شرکت‌های مربوطه یا اتمام لیگ‌ها ارزشمند باقی‌مانده است.

 

چگونه در NFT ها سرمایه‌گذاری کنیم

اگر شما به‌تازگی می‌خواهید وارد دنیای NFT ها شوید، چند مسیر برای شروع در این زمینه وجود دارد. پلتفرم‌های مختلف NFT به شما امکان خرید، فهرست و فروش دارایی‌های خاص را می‌دهند. بسته به نوع پلتفرم، احتمال دارد که شما نیاز به یک حساب جداگانه یا کیف پول دیجیتال مرتبط برای ذخیره NFT خود داشته باشد.

نکته : اگر شما در پلتفرمی مانند NBA Top Shot قصد خریداری NFT دارید، باید حساب خود را در این پلتفرم شارژ کنید و بعد NFT موردنظر خود را در این فضا ذخیره و نگهداری کنید.

بازارهای دیگر مانند OpenSea از شما هزینه NFT موردنظر خود را با ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین یا اتریوم پرداخت و اثر NFT را از طریق یک کیف پول دیجیتال خارجی دریافت کنید.

اگر شما هم احساس می‌کنید که این فرآیند گیج‌کننده و پیچیده است، شاید بهتر باشد که از فضای NFT دوری‌کنید. بااین‌حال، اگر با دنیای فناوری آشنا هستید یا قبلاً تجربه‌ای در زمینه دارایی‌های مبتنی بر بلاک چین دارید، قطعاً این روند برای شما ساده و آسان به نظر می‌رسد.

بازارهای محبوب NFT عبارت‌اند از:

  •       OpenSea
  •       Rarible
  •       NBA Top Shot
  •       Nifty Gateway

افراد زیادی در دنیای NFT ثروتمند شده‌اند. هیچ تضمینی وجود ندارد که این روند ادامه‌دار باشد، اما موج هیاهو و هیجان کنونی در مورد دارایی‌های دیجیتال باعث شده تا قیمت آثار NFT به اعداد فضایی و خاصی برسند.

اگر به خرید NFT فکر می‌کنید، میزان ریسک‌پذیری خود را بسنجید و این موضوع را هم موردبررسی قرار دهید که چه میزان از سرمایه خود را احتمال دارد از دست بدهید.

 

نکات کلیدی

  •       توکن های غیرقابل‌معاوضه دارایی‌های دیجیتالی هستند که تنها یک مالک دارند. بااین‌حال، دیگران ممکن است بتوانند دارایی موردنظر را مشاهده کرده یا حتی از آن کپی‌برداری کنند.
  •       مشابه بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، NFT ها هم با استفاده از فناوری بلاک چین خریداری، فروخته و ذخیره می‌شوند.
  •       برخلاف بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، دارایی‌های NFT غیرقابل‌مبادله هستند.
  •       ممکن است ارزش NFT ها افزایش پیدا کند و حتی این امکان وجود دارد که ارزش خود را به‌طور کامل از دست بدهند. به‌طورکلی آینده NFT ها بسیار مبهم است.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.