صفحه اصلی . قیمت ارز دیجیتال .
قیمت بایننس کوین (BNB)
(0.1351%)
$
314.94315269953
$214.3
24 ساعت گذشته
$211.1
نمودار
اخبار

بایننس کوین (BNB) توکن مبادله صرافی ارز دیجیتال بایننس است. در ابتدا روی بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شد اما بعداً به زنجیره هوشمند بایننس یا همان بی ان بی چین، منتقل شد.

دارندگان BNB با حساب‌های بایننس می‌توانند به مبادلات با تخفیف مناسب در صرافی دسترسی داشته باشند. یعنی اینکه تقاضا برای توکن با تقاضا برای خدمات صرافی رابطه مستقیم دارد. بنابراین، خرید BNB را می‌توان به‌عنوان یک شرط برای موفقیت مبادله در نظر گرفت. این روش مشابه خرید یک سهم در یک شرکت است اما با این تفاوت که مالکیت توکن باعث داشتن حق مالکیت شما در مبادله نمی‌شود.

 

قیمت BNB

طبق وب‌سایت CoinGecko، تا می 2022، بالاترین قیمت بایننس کوین در تاریخ 10 می 2021 با عدد 686.31 دلار ثبت شد. این افزایش قیمت در ادامه با محبوبیت فزاینده برنامه‌های غیرمتمرکز (dapps) ازجمله امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) در بلاک چین بایننس همراه بود.

زنجیره هوشمند بایننس (که بعداً به بی اِن بی چین تغییر نام داد) یک شبکه لایه یک است، به این معنی که می‌توان برنامه‌های کاربردی دیگری را روی آن ساخت. این موضوع آن را به رقیبی برای شبکه اتریوم تبدیل می‌کند. این شبکه تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تری را نسبت به اتریوم ارائه می‌کند ولی متمرکزتر است.

موفقیت بی اِن بی چین به افزایش قیمت BNB کمک می‌کند زیرا این توکن برای پرداخت هزینه تراکنش در زنجیره موردنیاز است.

هرکسی که بخواهد در این زنجیره تجارتی انجام دهد به توکن های BNB نیاز دارد. بایننس علاوه بر صرافی متمرکز اصلی خود، یک صرافی غیرمتمرکز نیز در بی اِن بی چین ایجاد کرده است. BNB بیشتر سال‌های 2021-2022 را به‌عنوان سومین یا چهارمین ارز دیجیتال بزرگ در جهان ازنظر ارزش بازار گذراند. از ماه می 2022، پس از بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH) و تتر (USDT) چهارمین ارز دیجیتال بزرگ است.

بایننس در ابتدا توکن ها را به‌منظور افزایش سرمایه از طریق عرضه اولیه توکن (ICO) ایجاد کرد. این کوین‌ها در هفته اول عرضه اولیه در جولای2017 باقیمت هر 2700 BNB به ازای 1 اتریوم فروخته شد. این پیشنهاد برای 100 میلیون BNB بود، به این معنی که در پایان می‌توانست به میزان 37 هزار اتریوم سرمایه جمع‌آوری کند، که در آن زمان تقریباً 10 میلیون دلار ارزش داشت.

گروه مؤسس و سرمایه‌گذاران نجات‌دهنده حدود 100 میلیون BNB دیگر برای خود نگه داشتند. بایننس در وایت پیپر اولیه خود پیشنهاد کرد که 20 درصد از سود خود را در هر بازه زمانی سه‌ماهه صرف خرید و حذف BNB از چرخه کند و این موضوع تا زمانی که حجم آن به 100 میلیون کاهش یابد ادامه داشته باشد. طبق گفته CoinGecko، تا ماه می 2022، حجم در چرخه حدود 168 میلیون BNB است.

فرآیند حذف توکن ها از چرخه یا سوزاندن آن در جهت حمایت از آن توکن بوده وگرنه در همه حالت‌ها توازن برقرار است. توکن های BNB در "زمان واقعی" سوزانده می‌شوند. هر زمان یک بلاک تأیید شود، بخشی از کارمزد تراکنش سوزانده می‌شود. در زمان نگارش این مقاله، مجموع توکن های سوزانده شده با این روش کمی بیشتر از 76 هزار BNB بوده است.

بااین‌حال، بیشتر سوزاندن توکن های BNB به طور منظم و فصلی انجام می‌شود. این موضوع هم بر اساس فرمول قیمت BNB و تعداد کل بلاک‌هایی که تاکنون در زنجیره تأییدشده‌اند صورت می‌گیرد. در اولین سوزاندن سه‌ماهه در سال 2022، بیش از 1.8 میلیون BNB سوزانده و از چرخه حذف شد.

 

توکن BNB چگونه کار می‌کند؟

بی اِن بی چین روی مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoSA) کار می‌کند، به این معنی که تأییدیه آن محدود و توسط تعداد کمی از بزرگ‌ترین سهامداران سیستم در روزهای معین انجام می‌شود. در حال حاضر این عدد 21 نفر است.

مکانیسم اثبات سهام اتریوم نسخه 2.0 از شرکت‌کننده تقاضا می‌کند تا تنها 32 اتریوم خود را به اشتراک بگذارد، به این معنی که تعداد بیشتری از سهامداران در فرآیند تأییدیه حضور داشته باشند. روش بی اِن بی چین این بوده که چگونه این سیستم می‌تواند کار را ارزان‌تر و سریع‌تر از اتریوم انجام دهد ولی بهای آن تمرکز بیشتر است.

پیشنهاد ارزش اولیه توکن BNB این بود که کاربران صرافی ارز دیجیتال بایننس بتوانند با استفاده از توکن ها، تخفیف‌هایی در معاملات اسپات، مارجین و فیوچرز خود دریافت کنند. تخفیف‌ها بین 10 تا 25 درصد متغیر است.

این تخفیف‌ها همچنان پابرجا هستند اما توکن های BNB به دلیل اینکه می‌توانند سلطه خوبی در سیستم و زنجیره داشته باشند تقاضای بالایی در خرید دارند. با داشتن توکن های BNB سهامداران می‌توانند در تصمیم‌های سرنوشت‌ساز این پروژه سهمی داشته باشند و نظر خود را ارائه کنند.

یکی از ویژگی‌های غیرمعمول BNB این است که کاربران گاهی اوقات می‌توانند توکن های گمشده را با رعایت نکاتی باز پس بگیرند. در موارد واجد شرایط، کاربرانی که توکن های خود را از دست می‌دهند، ممکن است بتوانند آن‌ها را در شمارش رسمی "سوزاندن" قرار دهند و BNB جدید خود را دریافت کنند.

موارد واجد شرایط که دلایلی قابل‌قبول اراده کنند، می‌توانند توکن هایی باارزش بیش از 1000 دلار و با پرداخت هزینه "سوزاندن" پایین‌تر از این عدد توکن های جدید در حساب خود داشته باشند.

 

رویدادهای کلیدی و مدیریت

بایننس توسط چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao) مدیریت و با حروف CZ در جامعه ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. ژائو قبل از تأسیس بایننس در سال 2017، یک کارآفرین سریالی در زمینه تکنولوژی بود. پیش از آن، او سرپرستی تیمی را بر عهده داشت که پلتفرم معاملات فیوچرز بلومبرگ در نیویورک را زیر نظر داشتند.

راجر وانگ (Roger Wang) مدیر ارشد تکنولوژی بایننس، سابقه کار در Nomura، بزرگ‌ترین بانک سرمایه‌گذاری ژاپن و مورگان استنلی را در رزومه خود دارد. بقیه اعضای گروه مدیریت دارای تجربه مشابه فین تِک در سطح بالا هستند.

یکی از مهم‌ترین رویدادها در جدول زمانی BNB، حرکت آن از بلاک چین اتریوم به زنجیره هوشمند بایننس (BSC) بود که بعداً در زنجیره بی اِن بی نیز گنجانده شد. زنجیره هوشمند بایننس (BSC) در آوریل سال 2019 راه‌اندازی شد. هنگامی‌که کاربران توکن های BNB خود را به زنجیره جدید منتقل کردند، توکن های قدیمی آن‌ها از بین رفت و همان مقدار در زنجیره جدید ایجاد شد.