صفحه اصلی . قیمت ارز دیجیتال .
قیمت دوج کوین (Doge)
(1.105%)
$
0.084977129117956
$0.06
24 ساعت گذشته
$0.06
نمودار
اخبار

دوج ارز دیجیتال بومی دوج کوین بوده و این ارز دیجیتال بر اساس یک میم اینترنتی از یک سگ شیبا اینو شکل‌گرفته است. در ابتدا، این پروژه کریپتو صرفاً برای مسخره کردن سایر پروژه‌های ارزهای دیجیتال در آن بازه زمانی ایجاد شد.

این ارز دیجیتال در اصلی یک کپی مستقیم از کُد لایت کوین بوده و می‌تواند مانند سایر دارایی‌های دیجیتال برای انتقال ارزش از طریق اینترنت مورداستفاده قرار بگیرد.

دوج تنها قرار بود فقط یک سیستم پرداخت ساده مبتنی بر بلاک چین داشته باشد و دیگر هیچ ابزاری در دنیای واقعی آن را کنترل نکند. بااین‌حال، طرفداران سرسخت و پر و پا قرص این ارز جدید راه‌های تازه‌ای برای استفاده و توسعه این ارز دیجیتال پیدا کردند.

از بین این روش‌ها می‌توانیم به یک سرویس انعام آنلاین شخص ثالث اشاره‌کنیم که باعث شد تا دوج به یک کوین پیشرو در پلتفرم و شبکه اجتماعی Reddit تبدیل شود. از این ارز همچنین برای تأمین مالی جمعی از بنیادهای خیریه نیز استفاده شد.

 

قیمت دوج کوین

برخلاف بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر، بنیان‌گذاران دوج کوین قبل از راه‌اندازی توکن، فروش عمومی یا کوین‌های از پیش آماده را در برنامه‌ریزی خود قرار نداده بودند. در عوض، عرضه کُلی و محدود 100 میلیارد توکن آغاز شد و هر فردی که لپ‌تاپ یا گوشی هوشمند داشت می‌توانست فوراً استخراج را انجام دهد.

یکی از نکات جالب‌توجه دوج کوین برنامه آن برای پاداش به ازای کشف هر بلاک بود. دوج کوین با کپی کردن برنامه پاداش کوین دیگر به نام لاکی کوین (Lucky Coin)، پاداش‌های تصادفی برای کاربران در نظر گرفت. یعنی ماینرها می‌توانستند از 0 تا یک‌میلیون دوج برای استخراج یک بلاک دریافت کنند.

دامنه کوین‌های موجود برای پاداش بر اساس برنامه‌ریزی بنیان‌گذاران در سال 2014 به‌گونه‌ای شد که در هر 100 هزار بلاک این پاداش‌ها کاهش پیدا کنند. پس‌ازآن، ماینرهای موفق 10 هزار دوج به ازای هر بلاک برای تلاش‌های خود دریافت می‌کردند.

علیرغم محبوبیت سریع دوج کوین در میان کاربران جدید دنیای کریپتو، دوج کوین تنها دو جهش قیمت بزرگ و کوتاه‌مدت را در طول تقریباً چهار سال اول حضور خود در بازار تجربه کرد. اولین جهش تقریباً بلافاصله پس‌از انتشار توکن انجام شد و قیمت آن حدود 1061 درصد در 15 روز یعنی از 0.0002 دلار به 0.0023 دلار افزایش یافت.

دومین جهش بزرگ هم در مارس 2017 و در مراحل اولیه بازار صعودی ارزهای دیجیتال شکل گرفت. قیمت دوج با 1494 درصد افزایش به اوج 0.004 دلار رسید- بالاترین قیمتی که از زمان عرضه تا حال حاضر دیده است. درحالی‌که بسیاری از دارایی‌های دیجیتال دیگر تا سه ماه دوم سال 2017 به رشد خود ادامه دادند، قیمت دوج به زیر 0.001 دلار رسید.

در نوامبر 2017، قیمت دوج دوباره موردحمایت خریداران و سرمایه‌گذاران قرار گرفت. تا ژانویه سال 2018، قیمت دوج به اوج 0.018 دلار رسید. بیش از سه سال طول کشید تا دوج دوباره به آن سطح برسد، زیرا وارد دوره طولانی‌مدت فعالیت کم معاملاتی شد و تبلیغات هم برای این توکن به‌شدت کاهش یافت.

علاقه دوباره ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و دیگر حامیان مشهور در آغاز سال 2021 باعث شد تا قیمت دوج از بالاترین رکورد قبلی خود عبور کند. دوج کوین بین ژانویه تا می حدود 9884 درصد افزایش داشت. در پایان این جهش، دوج به بالاترین قیمت خود یعنی 0.74 دلار رسید.

 

دوج کوین چگونه کار می‌کند

بلاک چین دوج کوین از مکانیسم اجماع اثبات کار-همان سیستم کار بیت کوین- برای مشارکت‌کنندگان خود استفاده می‌کند و با استفاده از آن بر سر داده‌هایی که به بلاک چین اضافه می‌شود توافق می‌کنند.

کُد استخراج دوج کوین در ابتدا از یک پروژه رمزنگاری دیگر به نام لاکی کوین کپی شد. لاکی کوین یک فورک از لایت کوین که خود بخشی از فورک بیت کوین است. این پروژه دارای یک برنامه پاداش بلاک کاملاً تصادفی است که در آن استخراج‌کنندگان می‌توانند صفر یا هزاران کوین رایگان را برای تولید بلاک‌های جدید دریافت کنند.

جکسون پالمر (Jackson Palmer) کارآفرین استرالیایی و بیلی مارکوس (Billy Markus) مهندس نرم‌افزار آمریکایی – دو خالق دوج کوین- معتقد بودند که تصادفی بودن پاداش‌ها باعث آزار استخراج‌کنندگان دوج کوین می‌شود و این موضوع باعث می‌شود تا آن‌ها در طولانی‌مدت از استفاده از این توکن خودداری کنند.

با رشد جامعه حول محور دوج کوین، پالمر و مارکوس درنهایت تصمیم گرفتند این برنامه را به یک برنامه پاداش ثابت بلاک در مارس 2014 تغییر دهند. بلاک‌های ایجادشده تحت برنامه جدید حاوی ده هزار دوج کوین است، یعنی اینکه هرسال 5.2 میلیارد دوج کوین استخراج می‌شود.

تنظیم سختی استخراج دوج کوین، که سخت یا آسان بودن کشف یک بلاک را کنترل می‌کند، در هر بلاک بهینه‌سازی می‌شود. این موضوع در بیت کوین به ازای 2016 بلاک است و به ازای این تعداد بلاک سختی کشف بلاک جدید نیز افزایش می‌یابد.

در سال 2014، چارلی لی (Charlie Lee) خالق لایت کوین، ایده ادغام استخراج دوج کوین و لایت کوین را مطرح کرد. این ایده "استخراج ادغام‌شده" به این معنی بود که ماینرها دوج کوین و لایت کوین را به‌صورت هم‌زمان استخراج می‌کنند و به تقویت امنیت شبکه دوج کوین کمک می‌کنند.

پالمر و مارکوس پیشنهاد لی را چهار ماه بعد پذیرفتند. این باعث شد تا دوج کوین بلاک‌های سریع‌تری را نسبت به بیت کوین تولید کند (1 دقیقه در مقابل 10 دقیقه)، به این معنی که تراکنش‌های دوج به طور قابل‌توجهی سریع‌تر از تراکنش‌های بیت کوین هستند.

 

خطرات داشتن دوج کوین

علیرغم همه حمایت‌های افراد مشهور، تبلیغات شبکه‌های اجتماعی و حامیان اینترنتی، یک سری خطرات در رابطه با داشتن دوج کوین وجود دارد که ممکن است بسیاری از سرمایه‌گذاران از آن‌ها آگاه نباشند.

  • عرضه نامحدود: برخلاف بیت کوین و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال، دوج کوین عرضه ثابتی ندارد. این یعنی اینکه قیمت‌ها توسط کمبود کوین پشتیبانی نمی‌شوند و تنها به خریدارانی که در حال خرید دوج کوین جدید هستند و به‌واسطه خرید خود دوج کوین جدیدی به چرخه وارد می‌کنند، اتکا دارند.
  • نرخ انتشار بالا: دوج کوین دارای یک پاداش به ازای هر بلاک ثابت است که در آن ماینرهای موفق در هر دقیقه 10 هزار دوج کوین دریافت می‌کنند. در سیستم بیت کوین در آن ماینرها هر 10 دقیقه 6.25 بیت کوین دریافت می‌کنند. البته این مقدار با رویداد هاوینگ بعدی در سال 2024 با تغییراتی روبه‌رو خواهد شد. درنهایت، این یعنی اینکه دوج کوین در عرض دو روز (28میلیون) بیشتر از کل عرضه بیت کوین وارد چرخه می‌شود که قرار است در حدود سال 2140 به 21 میلیون برسد.
  • توسعه تکنولوژی نادر: توسعه تکنولوژی دوج کوین توسط تیمی از توسعه‌دهندگان داوطلب حفظ می‌شود که تا همین اواخر به‌روزرسانی و نسخه‌های کُد نسبتاً کمی را ارسال کرده بودند. قبل از ارائه آخرین نسخه دوج کوین Core 1.14.3 در فوریه سال 2021، آخرین به‌روزرسانی در نوامبر سال 2019 منتشر شد.
  • مالکیت متمرکز: بر اساس داده‌های سایت IntoTheBlock، 9 کیف پول وجود دارد که درمجموع بیش از 40 درصد از کل دوج کوین را در خود جای‌داده‌اند و یک کیف پول دارای 28 درصد از دوج کوین‌های موجود است. این یعنی اینکه در هر لحظه یکی از آن سرمایه‌گذاران بزرگ می‌تواند پول خود را نقد کند و قیمت را به‌شدت کاهش دهد، یا می‌تواند از موقعیت مناسب خود برای دست‌کاری بازار استفاده کند. در مقابل، تنها یک کیف پول بیت کوین فعال وجود دارد که کمی بیش از یک درصد از کل عرضه را در خود جای‌داده است.

 

رویدادهای کلیدی و مدیریت

دوج کوین توسط پالمر و مارکوس در سال 2013 ایجاد شد. پالمر در مصاحبه‌ای در سال 2019 گفت که ایده این پروژه توسط دوتا صفحه اینترنت شکل‌گرفته است که در آن زمان در کامپیوتر خود باز کرده بود. این دو صفحه شامل یک صفحه میم طنز و اینترنتی سگ ژاپنی شیبا و صفحه دیگر یعنی فهرست پروژه‌های ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر بود.

پالمر به شوخی عبارت "دوج کوین" را برای خود ابداع کرد و در حساب توییتر جمله‌ای را منتشر کرد که اکنون این توییت بسیار بدنام است: "سرمایه‌گذاری در دوج کوین، مطمئناً این اتفاق بزرگ بعدی است."

بلافاصله این جمله توجه جامعه ارزهای دیجیتال مبتنی بر میم و کریپتو را به خود جلب کرد.

دوج کوین رسماً در دسامبر 2013 فعال شد و فوراً در بین جامعه محبوب شد. پس از دو هفته، کانال دوج کوین در Reddit بیش از 19 هزار کاربر به خود جذب کرد و قیمت و نماد DOGE آن برای توکن رسمی پروژه حدود 300 درصد افزایش یافت. این موضوع در حالی اتفاق افتاد که چین در آن بازه زمانی ممنوعیت معاملات از طریق بیت کوین را اعلام کرده بود.

در سال 2014، سرویس DogeTipBot، یک سرویس انعام دهی شخص ثالث ایجاد شد که به‌حساب Reddit افراد متصل می‌گردید و کاربران می‌توانستند ریز تراکنش‌هایی حاوی دوج کوین را برای محتواهای موردعلاقه خود و برای یکدیگر ارسال کنند. این سرویس مشوق بزرگی برای استفاده از دوج بود و همچنین توانست کاربرهایی که اصلاً با دنیای ارز دیجیتال آشنایی نداشتند با این فضا آشنا کند.

تا اوت سال 2014، سرویس DogeTipBot با بیش از 70 هزار ثبت‌نام، به پیشروترین سرویس خدمات انعام در دنیای کریپتو تبدیل شد. این سرویس سه سال فعالیت داشت و بعدازآن به طور کامل تعطیل شد.

همان سال، جامعه دوج کوین مجموعاً بیش از 170 هزار دلار به حالت DOGE به‌صورت فعالیت‌های خیریه اهدا کردند. از این فعالیت‌های خیریه می‌توانیم به موسسه خیریه برای تولید آب شرب و تمیز در کنیا و سازمانی که سگ‌های خدماتی را برای کودکان نابینا تربیت می‌کرد اشاره‌کنیم.

در سال 2015، پالمر و مارکوس از دوج کوین کناره‌گیری کردند و جامعه را "سَمّی" خطاب کردند و از آن به خاطر "تسلط مردان سفیدپوست" و "ایده‌های تجاری پر از کلمات رایج" انتقاد کردند. اخیراً، مارکوس گفت که بازار دوج کوین با "پامپ و دامپینگ، طمع افسارگسیخته" و "هیجان بدون تحقیق" ترکیب‌شده است.

این پروژه در دست توسعه‌دهندگان داوطلب از جامعه دوج کوین قرار گرفت، که به‌ندرت کدهای اساسی و بنیادین این شبکه را به‌روز می‌کنند. تا ژانویه سال 2018، ارزش بازار دوج کوین نقطه عطف یک میلیارد دلاری را شکست. اما محبوبیت بعدی و شکست سطح قیمتی تا سال 2021 طول کشید و اتفاقات متفاوتی برای این ارز دیجیتال رقم خورد.

در ژانویه 2021، اعضای جامعه یک کانال Reddit به نام Wallstreetbets حمله‌ای را به صندوق‌های پوششی وال‌استریت با پمپاژ سهم‌های کوتاه‌مدت سازمان‌دهی کردند. این شیرین‌کاری که توسط رسانه‌های اجتماعی هم بزرگنمایی شده بود، توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرد و افراد زیادی به جمع دنبال کنندگان این هدف اضافه شدند. طبق گزارش‌ها، این کانال Reddit یک‌شبه توجه 1.5 میلیون کاربر را به خود جلب کرد و آن‌قدر دستپاچه شد که مجبور شد موقتاً دست از فعالیت بکشد.

طولی نکشید که انبوهی از افرادی که سهم‌ها را تشویق می‌کنند تا رشدهای صعودی عجیب‌وغریب داشته باشند، به دنبال چیزی جدید بودند که در ادامه با دوج کوین ارز دیجیتال غیرمتمرکز آشنا شدند که پشتوانه حمایتی و اینترنتی خوبی داشت و می‌توان گفت که انتخاب دوج کوین انتخابی آشکار برای این افراد بود.

تنها در عرض 24 ساعت، قیمت دوج حدود 142 درصد افزایش یافت و بعد از پیوستن ایلان ماسک به افراد و به اشتراک گذاشتن تصویر طنز مجله "Dogue" برای 54 میلیون دنبال کننده خود در توییتر، باعث افزایش 200 درصدی دوج کوین شد.

از آن زمان، ماسک- که اکنون خود را پدر دوج کوین معرفی می‌کند- در موارد متعددی با به اشتراک گذاشتن ارجاعات و میم های مربوط به این ارز دیجیتال با مضمون سگ در صفحه رسانه‌های اجتماعی خود، مسئول افزایش قیمت‌های دوج بوده است.