صفحه اصلی . قیمت ارز دیجیتال .
قیمت لایت کوین (LTC)
(0.9917%)
$
71.496901996441
$63.06
24 ساعت گذشته
$60.02
نمودار
اخبار

LTC ارز دیجیتال بومی لایت کوین است. این یک پروژه بلاک چین منبع باز بوده که کُدهای آن از بیت کوین کپی‌برداری شده است. اگر ما بیت کوین را طلا در نظر بگیریم، لایت کوین نقش نقره را در برابر بیت کوین دارد. این ارز به دلیل سرعت تراکنش بسیار سریع‌تر از بیت کوین و همچنین مقیاس‌پذیری بیشتر توسعه داده شد.

بلاک چین لایت کوین توسط چارلی لی (Charlie Lee)، مهندس نرم‌افزار سابق گوگل و صرافی رمز ارز Coinbase ایجاد شد و در اکتبر سال 2011 در انجمن بیت کوین تاک (Bitcointalk) راه‌اندازی شد.

 

قیمت لایت کوین

لایت کوین درمجموع دارای سقف تعداد 84 میلیون توکن است. این پروژه در ابتدا با 150 توکن از پیش استخراج‌شده راه‌اندازی شد. این توکن ها توسط توسعه‌دهندگان لایت کوین قبل از عرضه عمومی توکن استخراج‌شده بود.

سپس این پروژه در آغاز فعالیت خود پاداش 50 لایت کوین به ازای کشف هر بلاک را تعیین کرد که پس‌ازآن در هر 840000 بلاک، رویداد هاوینگ یا همان نصف شدن رخ داد و پاداش به ازای هر بلاک نصف شد. انتظار می‌رود آخرین بلاک در سال 2142 استخراج شود.

تاریخچه قیمت LTC شامل قله‌هایی است که با دوره‌های طولانی فعالیت جانبی قطع‌شده‌اند. در دسامبر سال 2017 و آوریل و می سال 2021، قیمت لایت کوین به بالای 250 دلار رسید و در هر دو نوبت اوج قیمتی 410 دلار را دید و بعد به‌شدت کاهش یافت.

در ماه می سال 2021، قیمت LTC به بالاترین حد خود یعنی 412.96 دلار رسید اما در شش ماه بعد بیش از 50 درصد کاهش پیدا کرد.

 

لایت کوین چگونه کار می‌کند

کاربران لایت کوین با واردکردن اطلاعات کلید عمومی متصل به کیف پول دیجیتال خود، LTC را در بلاک چین ارسال یا دریافت می‌کنند.

همان‌طور که در قسمت‌های بالا اشاره شد، لایت کوین از کُدهایی شبیه به کُدهای بیت کوین استفاده می‌کند. اما برخلاف اجماع اثبات کار بیت کوین، لایت کوین از الگوریتم اثبات کار Scrypt استفاده می‌کند. حالا این دو چه تفاوتی باهم دارند؟

در الگوریتم اجماع اثبات کار بیت کوین، شرکت‌کنندگان یا همان ماینرها با استفاده از تجهیزات کامپیوتری تخصصی با یکدیگر رقابت کرده تا اولین فردی باشند که بلاک‌های جدید را کشف می‌کنند. در الگوریتم Scrypt لایت کوین، به کاربران اجازه داده می‌شود تا با تجهیزات و سخت‌افزارهای معمولی هم استخراج صورت بگیرد.

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که لایت کوین را از بیت کوین متمایز می‌کند، زمان لازم برای تأیید هر بلاک است. بیت کوین به طور متوسط 9 دقیقه زمان نیاز دارد تا یک بلاک را تولید کند، درحالی‌که این موضوع برای لایت کوین دو دقیقه و نیم طول می‌کشد.

لایت کوین اساساً به‌عنوان یک شبکه آزمایشی برای بهبودهایی که باید در بلاک چین بیت کوین پیاده‌سازی شوند، عمل می‌کند. به‌عنوان‌مثال، لایت کوین شبکه لایتنینگ را قبل از بیت کوین پیاده‌سازی کرد. شبکه لایتنینگ یک تکنولوژی لایه دوم برای بیت کوین بود که برای ایجاد کانال‌های پرداخت های خُرد در پرداخت ها عمل می‌کرد.

 

رویدادهای کلیدی و مدیریت

در اواخر سال 2017، لی با فروش تمام دارایی‌های لایت کوین خود، جامعه لایت کوین را شگفت‌زده کرد. این فروش تنها چند روز پس‌ازاینکه لایت کوین بالاترین قیمت خود یعنی 375.29 دلار را دید اتفاق افتاد. البته باید هم‌زمان به اتهاماتی هم اشاره‌کنیم که به لی نسبت داده‌شده بود. یکی از اتهامات آن بود که گفته‌شده بود لی با توییت های خود قصد دست‌کاری بازار LTC را دارد. اما درنهایت وی دلیل فروش دارایی‌های لایت کوین خود را "تضاد منافع" اعلام کرد.

در سپتامبر سال 2021 یک بیانیه مطبوعاتی جعلی از طرف لایت کوین منتشر شد که در آن اعلام‌شده بود شراکتی بین لایت کوین و کمپانی والمارت شکل‌گرفته است. پس‌ازاین اتفاق لایت کوین باز هم در کانون توجهات قرار گرفت و در ادامه قیمت لایت کوین حدود 30 درصد افزایش یافت. در ادامه وقتی جعلی بودن این بیانیه مشخص شد، دوباره قیمت لایت کوین کاهش پیدا کرد.

کارنیکا یاشوانت (Karnika Yashwant) بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت بازاریابی کریپتو Key Difference Media؛ آربی خداقُلیان (Arbi Khodagholian) و شرکت خطرپذیر وی یعنی Block Ventures و همچنین زاخاری اسنادِر (Zachary Snader) به‌عنوان یک سرمایه‌گذار شخصی، بر اساس گزارش وب‌سایت Crunchbase جز سرمایه‌گذاران لایت کوین هستند.

پروتکل حفظ حریم خصوصی Mimblewimble که هدف آن ناشناس ساختن تراکنش‌های ارز دیجیتال است، انتظار می‌رود تا پایان سال 2021 به شبکه لایت کوین وارد شود.

لایت کوین نیز دارای فورک ها یا انشعابات از بلاک چین بوده است و از این موارد می‌توانیم به موارد زیر اشاره‌کنیم:

Monacoin (MONA)، Junkcoin (JKC)، لایت کوین کش (LCC) ، CloakCoin (CLOAK) و Einsteinium (EMC2).

لی این موضوع را اعلام کرده است که هر نوع فورک لایت کوین کلاه‌برداری است. لی همچنان مدیرعامل بنیاد لایت کوین است که بلاک چین لایت کوین را ترویج کرده و بودجه توسعه آن را تأمین می‌کند.