بهترین روش های سرمایه گذاری به صورت آنلاین

بروزرسانی در5 خرداد 1403
بهترین روش های سرمایه گذاری به صورت آنلاین
امروزه، با توجه به پیشرفت تکنولوژی، سرمایه‌گذاری به صورت آنلاین در بازارهای مختلف صورت می‌گیرد که باعث سرعت در معاملات می‌شود.

امروزه، با توجه به تورم موجود در کشور و همینطور همه‌گیری کرونا و افزایش چشمگیر بیکاری و کم‌کاری، اغلب مردم به دنبال شغل دوم و محلی برای سرمایه گذاری هستند. سرمایه گذاری آنلاین یا اینترنتی راهکار خوبی برای کسب درآمد به عنوان شغل دوم افراد می‌باشد. این سرمایه گذاری می‌تواند فیزیکی و ملموس مثل کالا، خانه و … باشد و یا غیرملموس مثل بورس و ارز دیجیتال و ... باشد. 
افراد باهوش نیز همیشه به دنبال راهی برای کسب درآمد در سریع‌ترین زمان ممکن هستند. سرمایه گذاری آنلاین راهی برای کسب درآمد در سریع‌ترین زمان و افزایش سرمایه در زمان کوتاه می‌باشد. در این مقاله، به انواع سرمایه گذاری‌های آنلاین در جهان پرداخته شده است.
همراهمان باشید با معرفی انواع سرمایه گذاری‌های آنلاین در جهان...

سرمایه گذاری آنلاین چیست؟

سرمایه گذاری، تبدیل وجوه مالی برای خرید دارایی به امید افزایش ارزش آن. 

هدف از سرمایه گذاری، رشد و توسعه سرمایه خود و بهره‌مندی از منافع آن در آینده است. افراد ممکن است ثروت خود را در قالب سرمایه گذاری به مدت‌های طولانی نگهداری کنند و بعد از این مدت، از سود چشمگیری بهره‌مند شوند. نکته قابل توجه اینکه؛ سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف دارای تعابیر مختلفی می‌باشد. 
به طور مثال؛ با پیشرفت و افزایش سرمایه شرکتها، سهامداران از سود و درآمد بیشتری برخوردار می‌شوند.

تعریف سرمایه‌گذاری از نظر وارن بافت: فرایند برنامه‌ریزی برای پول تا در آینده پول بیشتری نصیب شما شود.  

انواع بازارهای سرمایه گذاری

به طور کلی، بازارهای سرمایه گذاری را می‌توان به دو دسته: 1. بازارهای با معاملات حضوری / 2. بازارهای با معاملات غیرحضوری (اینترنتی) تقسیم نمود. در دسته‌بندی زیر در قالب جدول به بررسی ویژگی‌های هر کدام از بازارهای حضوری و غیرحضوری پرداخته می‌شود.

بازارویژگی‌های بازار
سهام

1. ریسک‌پذیری جهت کسب سودی چند برابر سود بانکی

2. خرید و فروش غیرحضوری

3. کمک به ورود نقدینگی به صنعت کشور

استارت آپ

1. ریسک بالای شکست استارت‌آپ

2. طولانی بودن زمان سودآوری

سپرده بانکی

1. احتمال تغییر دستوری سود بانکی

2. ریسک‌گریزی و پایین بودن درصد سود حاصله

3. احتمال ورشکستگی موسسه و بانک

ارز (دلار، یورو و ...)

1. نیازمند سرمایه بالا جهت سود معقول

2. احتمال دستوری شدن بازار ارز

3. دخیل بودن عوامل غیراقتصادی مختلف در تعیین قیمت آن

مسکن

1. نیازمند سرمایه بالا

2. رکود به دلیل قدرت خرید پایین مردم

3. ریسک نقدشوندگی

طلا و سکه

1. احتمال دستوری شدن بازار

2. دخیل بودن عوامل غیراقتصادی در تعیین قیمت آن

3. ریسک‌گریزی و مطمئن بودن سرمایه گذاری

اوراق با درآمد ثابت

1. ریسک‌گریزی و کسب سود کم اما مطمئن

2. خرید و فروش غیرحضوری

کالاهای فیزیکی

1. نیازمند فضا برای انبارسازی

2. تابع نوسانات ارز و ریسک­‌های سیاسی

3. نیازمند سرمایه بالاجهت سود معقول

4. ریسک نقدشوندگی و خواب سرمایه

ارزهای دیجیتال (بیت کوین، اتریوم و ...)

1. نوسانات شدید قیمتی روزانه

2. نداشتن پشتوانه لازم

3. ایجاد محدودیت از سمت دولت­ها به دلیل پولشویی و …

با توجه به ریسک‌های موجود در بازارهای مختلف، اشخاص باید اطلاعات و دانش کافی در ارتباط با بازاری که قصد سرمایه گذاری در آن را دارند کسب کنند. با استفاده از تحلیل می‌توان آینده بازارها را پیش‌بینی نمود. کسب سود به طور اتفاقی، شما را به یک سرمایه‌گذار موفق تبدیل نخواهد کرد. بنابراین، کسب دانش، اطلاعات و یادگیری، از شما یک فرد سرمایه‌گذار موفق می‌سازد. 
در ادامه به بررسی هر یک از بازارهای سرمایه گذاری آنلاین می‌پردازیم. 

انواع سرمایه گذاری آنلاین در جهان

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی، گسترش اینترنت، شبکه‌های ارتباطی و … فرایند کسب و کار، پیشرفت چشمگیری داشته است. این امر، باعث کاهش اتلاف انرژی و افزایش بازدهی شده و فعالیت‌های جامعه نیز توسعه یافته است. خریدهای اینترنتی بدون مراجعه به فروشگاه‌ها، انتقال پول بدون مراجعه به بانکها و … از جمله امکاناتی است که تکنولوژی برای سهولت در تجارت فراهم آورده است.
دنیای سرمایه گذاری از این پیشرفت تکنولوژی بی نصیب نمانده است. کلیه بازارهای سرمایه گذاری از جمله بازار بورس اوراق بهادار، بازار ارز دیجیتال، اوراق مشارکت، آتی سکه و … کاملا به صورت آنلاین معاملات خود را انجام می‌دهند. در ادامه، به معرفی انواع بازارهای سرمایه گذاری آنلاین می‌پردازیم. 

سرمایه گذاری آنلاین در بورس

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، پیشرفت تکنولوژی و غیرحضوری شدن کلیه امور، به انجام معاملات آنلاین بسیار کمک کرده است. 
برای سرمایه گذاری در بورس نیز معاملات به صورت آنلاین و غیرحضوری انجام می‌گیرد. به این صورت که، نیازی به حضور در کارگزاریها برای ثبت نام نیست. برای اینکار، دریافت کد بورسی الزامی است که با ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت صورت می‌گیرد که هر دو به صورت کاملا غیرحضوری در سایت sejam.ir انجام می‌شود. برای ثبت نام در کارگزاریها نیز به صورت غیرحضوری در سایت کارگزاری منتخب ثبت نام انجام می‌شود.

اینکه، شما می‌توانید به صورت غیرحضوری کلیه امور مربوط به بورس را انجام دهید، دلیل بر عدم مراجعه شما به کارگزاریها نیست؛ بلکه مراجعه به کارگزاری برای برخی امور الزامی می‌باشد. 

کد بورسی همانند کد ملی منحصر به فرد و شناسه‌ای برای انجام معاملات در بازار سرمایه می‌باشد. بنابراین، شما می‌توانید هر زمان بعد از دریافت کد بورسی به انجام معاملات آنلاین بپردازید. سرمایه گذاری در بورس و خرید سهام مالکیت شما را نسبت به بخشی از شرکت مورد نظر نشان می‌دهد. میزان سود شما در بازار سرمایه، بستگی به انتخاب بازاری دارد که شما در آن سرمایه گذاری کرده اید. با توجه به ریسک موجود در بازار سرمایه، قابلیت نقدشوندگی از مزایای این نوع بازار است. به این منظور که، شما هر زمان می‌توانید خواستار سرمایه‌تان شوید. 

 • خرید و فروش در بازار سرمایه به صورت حضوری و غیرحضوری (آنلاین) انجام می‌شود.

* مقاله‌های پیشنهادی:

سرمایه گذاری آنلاین در فارکس (

به بازار مبادلات ارز خارجی، بازار فارکس (Forex) گفته می‌شود. تبدیل ارز یک کشور به ارز کشوری دیگر برای گردشگری و یا تجارت به صورت آنلاین در این بازار انجام می‌گیرد. فارکس، بازار سرمایه‌گذاری جهانی بدون مکانی است که سرمایه‌گذاران، معامله‌گران، صرافان و … در آن به فعالیت می‌پردازند. 
فارکس را می‌توان به عنوان بزرگترین بازار تجارت در جهان با گردش مالی روزانه 5 تریلیون دلار نام برد. 
این بازار از سود قابل توجهی برخوردار است؛ ضرر آن می‌تواند ناشی از مشخص نکردن حد سود و ضرر معامله‌گران باشد. معامله‌گران در سطح جهان به صورت آنلاین می‌توانند در این بازار سرمایه‌گذاری کنند. این بازار به بازار آتی شبیه است و دو طرفه می‌باشد. اشخاص حقیقی و حقوقی در بازار فارکس از طریق نوسان‌های ارزی برای پوشش ریسک استفاده می‌کنند. 

 • در حال حاضر، انجام معاملات بازار فارکس در ایران ممنوع می‌باشد.

* مقاله‌های پیشنهادی:

سرمایه گذاری آنلاین در ارز دیجیتال 

ارز دیجیتال، نوعی پول دیجیتال رمزگذاری شده است که طی فرایند استخراج به دست می‌آید. به استخراج، ماینینگ نیز گفته می‌شود. 
استخراج یا ماینینگ فرایندی است که؛ تراکنش‌هایی که در آن صورت می‌گیرد توسط ماینرها تایید می‌شود و در آخر تعداد مشخصی ارز دیجیتال به عنوان پاداش به آنها داده می‌شود. اکثر ارزهای دیجیتال به دلیل تغییر ناپذیری و غیر متمرکز بودن از بلاک چین استفاده می‌کنند. بلاک چین، نوعی سیستم ذخیره اطلاعات است که این اطلاعات را بین اعضای یک شبکه به اشتراک می‌گذارد. به همین دلیل، امکان هک و دستکاری اطلاعات وجود ندارد. 

استخراج یا ماینینگ توسط چند سخت‌افزار صورت می‌گیرد:

 1. ASIC
 2. GPU (کارت گرافیک)
 3. CPU (پردازنده کامپیوتر)

بازار ارز دیجیتال، با روی کار آمدن بیت کوین بین مردم شناخته شد. بیت کوین به محبوب‌ترین ارز دیجیتال تبدیل شد. استخراج این ارز دیجیتال (بیت کوین) از طریق دستگاه‌های ASIC انجام می‌شود. پس از بیت کوین، ارزهای دیجیتال متعددی مثل اتریم، لایت کوین، ترون و … به وجود آمدند. این ارزها، به دلیل نوسان بسیار زیادی که داشتند، اشتیاق افراد را برای استفاده از دستگاه‌های استخراج به منظور ایجاد ارزهای جدید بیشتر می‌کرد. در این مورد، امنیت بالا و ناشناس بودن طرفین، باعث شده تا پولشویی با استفاده از رمز ارزها رایج شود. به دلیل نبود حمایت قانونی، این ارزها افت قیمتی شدیدی پیدا کرده است. 

انجام معاملات ارزهای دیجیتال به صورت آنلاین در صرافی‌های متعدد انجام می‌شود. درست مثل خرید و فروش سهام که مستلزم دریافت کد بورسی و ثبت نام در کارگزاری می‌باشد؛ برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال نیز باید در یک صرافی معتبر ثبت نام صورت گیرد. پس از آن، می‌توانید معاملات آنلاین خود را در پنل کاربری، زیر نظر صرافی منتخب انجام دهید.    

 • برای دیدن قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال کلیک کنید. 

* مقاله‌های پیشنهادی:

سرمایه گذاری آنلاین در استارت آپ

در فرهنگ لغت وبستر (Webster) استارت آپ‌ها (Startup) را یک کسب و کار جدید معنا کرده است. از ویژگی‌های استارت آپ‌ها می‌توان به قابل تکرار بودن و مقیاس‌پذیری اشاره کرد. امروزه، اکثر کسب و کارها بر پایه اینترنت و IT شکل می‌گیرد. نمونه‌های زیادی از استارت آپ‌ها در سطح جهان وجود دارد که در ادامه به معرفی چند نمونه از آنها اشاره می‌کنیم:

 • تپسی و اسنپ (مشابه نمونه خارجی اوبر)
 • شیپور و دیوار (مشابه نمونه خارجی آمازون، ای بی «ebay»)
 • دیجی کالا
 • بامیلو
 • آپارات (مشابه نمونه خارجی یوتیوب)

موارد بالا همگی از نمونه‌های استارت آپ‌ها هستند که بر پایه تکنولوژی بنا شده‌اند. 

یکی از راه‌های رسیدن به ثروت و سود، تزریق پول در دوره‌های مختلف رشد در انواع بازارها می‌باشد. همانطور که اشاره شد، استارت آپ‌ها انواع مختلفی دارند. متاسفانه، در کشور ما سرمایه گذاری در استارت آپ‌ها به خوبی نهادینه نشده است. ترویج این فرهنگ ممکن است کمی پر ریسک و جسورانه باشد اما به رشد اقتصاد کشور بر پایه تکنولوژی بسیار کمک می‌کند. 

سرمایه گذاری آنلاین در آتی سکه

قراردادهای آتی، قراردادهایی هستند که شما اکنون اقدام به خرید کالا می‌کنید، مبلغ را پرداخت می‌کنید، اما در آینده کالا را تحویل می‌گیرید. در واقع، قراردادهای آتی سکه، زعفران و … همگی زیر نظر بورس کالا فعالیت خود را انجام می‌دهند. به این ترتیب که، طرفین موظف به تحویل کالا و پرداخت وجه هستند. تضمین این امر، بورس کالا است؛ به این صورت که خریدار و فروشنده مبلغی را نزد شخص امینی (بورس کالا) قرار می‌دهند. 
در بازارهای آتی، بازار سکه طرفداران زیادی دارد. این معاملات به صورت آنلاین انجام می‌گیرند. همینطور، دارای ریسک کمی هستند و سرمایه گذاری در آنها تقریبا قابل اطمینان است. البته، باید به عوامل تاثیرگذار بر روی قیمتها نیز اشاره کرد. 

* مقاله‌های پیشنهادی:

مزایا و معایب سرمایه گذاری آنلاین

همانطور که می دانید، هر مبحثی دارای مزایا و معایبی می باشد. سرمایه گذاری آنلاین نیز، از مزایا و معایبی برخوردار است که به چند نمونه از آنها شااره خواهیم کرد. 

مزایای سرمایه گذاری آنلاین

 • انجام معاملات، خیلی سریع  
 • انجام معاملات، خیلی ساده و راحت
 • در دسترس بودن دائمی
 • امنیت بالا
 • سرمایه گذاری به روز شده
 • کلاهبرداری کمتر

معایب سرمایه گذاری آنلاین

 • خطر از دست دادن کل سرمایه
 • عوارض فرهنگی
 • مشکلات سیاسی
 • ریسک‌های شدید

جمع‌بندی مطالب

امروزه، اکثر سرمایه‌گذاریها به صورت آنلاین و غیرحضوری انجام می‌گیرد. در کشور ما، سرمایه‌گذاری در بورس از سرمایه‌گذاری در بازارهای دیگر بسیار جذاب‌تر است. به این دلیل که، سرمایه‌گذاری در بازار فارکس و ارزهای دیجیتال به علت غیرقانونی بودن، مسائل شرعی و … در ایران ممنوع می‌باشد. بنابراین، سرمایه‌گذاری در بورس در کشور ما می‌تواند شما را با سود مناسبی مواجه کند. البته، نکته قابل توجه اینکه، انجام معاملات آنلاین باید به نحو احسن صورت گیرد. همینطور، سرعت در معامله می‌تواند سرمایه‌گذاران را با رفتار هیجانی، با ضرر مواجه کند. بنابراین، دقت و کسب اطلاعات در انواع سرمایه‌گذاری‌های آنلاین در کسب سود شما بسیار موثر واقع شده است.

تیم متخصص نظارت، در امر سرمایه‌گذاری‌های آنلاین پاسخگوی سوالات و ابهامات شما همراهان عزیز می‌باشد.

سوالات متداول

اگر شما یک صندوق سرمایه گذاری با جیب های عمیق یا یک معامله گر ارز غیرمعمول هستید ، ممکن است شما را ثروتمند کند. اما برای معامله گران خرده فروشی ، به جای اینکه راهی آسان برای ثروت باشد ، معاملات فارکس می تواند یک بزرگراه سنگی برای ضررهای عظیم و جریمه احتمالی باشد.
مدارک لازم برای سرمایه گذاری آنلاین شناسنامه و کارت و کد دو رقمی سجام می باشد.
خیر، پس از دریافت نام کاربری و رمز عبور مجاز به انجام سرمایه گذاری های آنلاین هستید.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.