فارکس چیست و چگونه کار میکند؟ راهنمای مبتدیان

بروزرسانی در21 خرداد 1403
فارکس چیست و چگونه کار میکند؟ راهنمای مبتدیان
فارکس چیست و چگونه کار میکند ؟ فارکس بازار جهانی برای تجارت ارز یک کشور در برابر ارز کشور دیگر است. این مقاله مناسب مبتدیان است و در آن راهنمای فارکس بصورت کامل توضیح داده شده.

فارکس چیست؟

فارکس در لغت به معنی تبادل ارز خارجی است. بدین معنا که در این بازار یک ارز به ارز دیگر تبدیل می‌شود. به عبارتی فارکس، بازاری غیر متمرکز و جهانی است که در آن تمامی ارزهای جهان مورد معامله قرار می‌گیرند. معامله‌گران نیز از معامله این ارزها در مقابل یک‌دیگر و تغییرات قیمت آن‌ها، کسب سود می‌کنند.

ساعت کاری بازار فارکس به وقت ایران

بازار فارکس در پنج روز از هفته، دوشنبه تا شنبه، به صورت 24 ساعته فعال است.

بازار فارکس در ایران، حدود ساعت 12:30 بامداد روز دوشنبه کار خود را در سیدنی آغاز می‌کند. ساعت پایان فعالیت آن نیز روز شنبه ساعت 12:30 بامداد است. این ساعات به دلیل تغییرات در فصول زمستان و تابستان اندکی دچار تغییر می‌گردد.

معامله در بازار ارزی فارکس

بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز و پنج روز هفته در سراسر جهان باز است. از لحاظ تاریخی، مشارکت در بازار ارز برای دولت ها، شرکت های بزرگ و صندوق های تامینی بود. در دنیای امروز، معامله ارزها به آسانی یک کلیک روی ماوس کامپیوتر است و دسترسی مشکلی ندارد. بسیاری از شرکت‌های سرمایه‌گذاری به افراد اجازه می‌دهند تا از طریق پلتفرم‌های خود حساب فارکس باز کرده و ارزهای خود را مبادله کنند. این فرآیند کاملاً الکترونیکی و بدون تبادل فیزیکی پول از یک فرد به فرد دیگر است.

بازار فارکس در مقابل سایر بازارها

بین بازار ارز خارجی یا فارکس و سایر بازارها تفاوت‌هایی وجود دارد.

اول از همه، قوانین کمتری در فارکس وجود دارد، به این معنی که سرمایه گذاران به استانداردها یا مقررات سختگیرانه، مانند موارد موجود در بازارهای سهام، آتی و ... پایبند نیستند. هیچ اتاق پایاپای و هیچ نهاد مرکزی وجود ندارد که بر بازار فارکس نظارت کند.

دوم، از آنجایی که معاملات در یک صرافی سنتی انجام نمی شود، کارمزد یا کمیسیون کمتری مانند سایر بازارها وجود دارد.

سوم، هیچ محدودیتی برای اینکه چه زمانی می توانید یا نمی توانید معامله کنید وجود ندارد. از آنجایی که بازار 24 ساعته باز است، می توانید در هر زمانی معامله کنید.

در نهایت، از آنجایی که این بازار بسیار نقد است، می‌توانید هر زمان که بخواهید به آن وارد و یا از آن خارج شده و تا جایی که نیاز دارید در آن ارز خرید و فروش کنید.

انواع معاملات فارکس

معامله گران فارکس در یکی از سه بازار نقدی، فوروارد یا آتی معامله می کنند.

بازار نقدی فارکس

بازار نقدی ساده ترین بازار فارکس است. نرخ نقدی نرخ ارز فعلی است. معامله در بازار نقدی توافقی بوده و برای مبادله یک ارز در مقابل ارز دیگر با نرخ نقدی رایج است. معاملات نقدی برای اکثر ارزها در دو روز کاری نهایی می شود. استثنای اصلی دلار آمریکا در مقابل دلار کانادا است که در روز کاری بعد تسویه می شود.

بازار نقدی می تواند بسیار بی ثبات باشد. حرکت در کوتاه مدت تحت سلطه معاملات تکنیکالی است که تصمیمات معاملاتی را بر اساس جهت و سرعت حرکت یک ارز استوار می کند. تغییرات بلندمدت نیز با ارزش یک ارز توسط عوامل اساسی مانند نرخ بهره و رشد اقتصادی یک کشور هدایت می شود.

بازار فوروارد فارکس

معامله فوروارد یا رو به جلو، به هر معامله‌ای گفته می شود که در آینده بیشتر از معامله نقدی تسویه شود. قیمت فوروارد ترکیبی از نرخ نقدی به اضافه یا منهای نقاط آتی است که نشان دهنده تفاوت نرخ بهره بین دو ارز است. اکثر معاملات آتی دارای سررسید کمتر از یک سال در آینده هستند.

قرارداد فوروارد مطابق با الزامات طرفین تنظیم شده است. این قراردادها می توانند برای هر مبلغی باشند و در هر تاریخی که در یکی از کشورها تعطیلات آخر هفته یا دیگر تعطیلات نیست، تسویه حساب شوند.

معاملات آتی فارکس

برخلاف بقیه بازارهای ارزی، معاملات آتی فارکس در یک صرافی ثابت، عمدتاً بورس کالای شیکاگو، معامله می شود. قراردادهای آتی فارکس قراردادهای مشتقه‌ای هستند که در آن خریدار و فروشنده بر سر معامله در تاریخ و قیمت معین توافق می کنند.

این نوع معامله اغلب توسط شرکت‌هایی استفاده می شود که بیشتر تجارت خود را در خارج از کشور انجام می دهند. بنابراین می‌خواهند در برابر ضربه شدید نوسانات ارزی از خود محافظت کنند.

جفت ارز در فارکس چیست ؟

در معاملات فارکس، ارزها به صورت جفت ارز فهرست و معامله می شوند. نمایش جفت ارزها مانند  USD/CAD، EUR/USD  یا USD/JPY  است که نشان دهنده دلار آمریکا (USD) در مقابل دلار کانادا (CAD)، یورو (EUR) در مقابل  دلار آمریکا و دلار آمریکا در برابر ین ژاپن (JPY) هستند.

همچنین برای هر جفت ارز قیمتی مانند 1.2569 وجود خواهد داشت. اگر برای مثال این جفت ارز USD/CAD باشد، به این معنی است که برای خرید یک دلار آمریکا 1.2569 دلار کانادا نیاز است. اگر قیمت به 1.3336 افزایش یابد، اکنون برای خرید یک دلار آمریکا 1.3336 دلار کانادا نیاز دارید. این به این معنی است که ارزش دلار آمریکا در برابر دلار کانادا افزایش یافته است.

در بازار فارکس، ارزها به صورت لات معامله شده که تحت عنوان لات میکرو، مینی و استاندارد نامگذاری می شوند. یک لات میکرو معادل 1000، یک لات مینی 10000 و یک لات استاندارد 100000 واحد پول معین است. معاملات در بلوک های ارزی مشخصی انجام می شود. به عنوان مثال، یک تریدر می تواند هفت میکرو لات (7000)، سه لات کوچک (30000) یا 75 لات استاندارد (7500000) مبادله کند.

حجم معاملات در بازار فارکس به طور کلی بسیار زیاد است. بر اساس گزارش بانک تسویه بین المللی، معاملات در بازارهای ارز در آوریل 2019 به طور متوسط ​​6.6 تریلیون دلار در یک روز بوده است. بزرگترین مراکز تجاری فارکس نیز لندن، نیویورک، سنگاپور، هنگ کنگ و توکیو هستند.

نمونه‌ای از معامله فارکس

یک معامله گر فکر می‌کند که بانک مرکزی اروپا (ECB) سیاست پولی خود را در آینده با کاهش سرعت اقتصاد منطقه یورو کاهش خواهد داد. در نتیجه، معامله‌گر شرط می‌بندد که یورو در برابر دلار آمریکا کاهش می‌یابد و 100000 یورو را با نرخ مبادله 1.15 می‌فروشد. طی چند هفته آینده، بانک مرکزی اروپا سیگنال می‌دهد که ممکن است سیاست پولی خود را آسوده‌تر سازد. این باعث می‌شود که نرخ برابری یورو در برابر دلار به 1.10 کاهش یابد. این برای معامله گر 5000 دلار سود ایجاد می کند.

با انجام معامله شورت 100000 یورو، معامله گر 115000 دلار کسب خواهد کرد. اما در این بین اگر ارزش یورو در برابر دلار بیشتر می شد، این مسئله به ضرر منجر می‌گشت.

مزایا و معایب فارکس چیست؟

مزایا:

از طریق پلتفرم های معاملاتی آنلاین برای سرمایه گذاران قابل دسترسی است.

24 ساعته در سراسر جهان باز است.

تنظیم یا نظارت بر آن نسبتاً ساده است.

معایب:

تحت سلطه متخصصان و موسسات است.

قیمت‌ها نوسانی بر اساس اخبار در معرض نوسانات ناگهانی هستند.

منحنی یادگیری برای تازه واردان نسبتاً شیب دار است.

اصطلاحات فارکس چیست؟

تعدادی از اصطلاحات وجود دارند که بیشتر توسط معامله گران فارکس استفاده می‌شوند. در اینجا برخی از اصطلاحات اولیه عنوان شده است:

معامله شورت: خرید ارز با این باور که ارزش آن در عرض چند ساعت افزایش یافته و می‌توان آن را برای سود به فروش رساند.

معاملات لانگ: فروش یک ارز با این باور که ارزش آن کاهش یافته و می‌توان آن را با قیمت پایین‌تری خریداری کرد.

جفت ارز: هر معامله فارکس مبادله یک ارز با ارز دیگر است. مظنه جفت ارز به این صورت است: USD/GBP = 1.15 دلار. در این مثال، دلار آمریکا ارز پایه و پوند انگلیس ارز مظنه است. تریدری که بخواهد پوند انگلیس بخرد برای هر کدام 1.15 دلار می پردازد.

اسک: قیمتی که معامله گر برای خرید یک جفت ارز می پردازد.

بید: قیمتی که معامله گر برای فروش یک جفت ارز می پردازد.

اسپرد: تفاوت بین قیمت خرید و قیمت فروش.

کدهای ارزهای اصلی در فارکس

تنها هفت جفت ارز نشان دهنده اکثر معاملات در فارکس است. این جفت ارزها عبارتند از:

EUR/USD (یورو/دلار آمریکا)

USD/JPY (دلار آمریکا/ین ژاپن)

GBP/USD (پوند انگلیس/دلار آمریکا)

AUD/USD (دلار استرالیا/دلار آمریکا)

USD/CAD (دلار آمریکا/دلار کانادا)

USD/CHF (دلار آمریکا/فرانک سوئیس)

NZD/USD (دلار نیوزیلند/دلار آمریکا)

بازار فارکس چقدر بزرگ است؟

حجم معاملات روزانه در بازار فارکس از حجم معاملات سهام و اوراق قرضه کمتر جلوه داده شده است. بر اساس آخرین نظرسنجی سه ساله انجام شده توسط بانک تسویه بین المللی (BIS)، معاملات در بازارهای ارز به طور متوسط 6.6 تریلیون دلار در روز در سال 2019 بوده است.

این در حالی است که کل ارزش تصوری بازارهای سهام ایالات متحده در 31 دسامبر 2021، تقریباً 393 میلیارد دلار بود.

بازار تجارت ارز خارجی چیست؟

وقتی در بازار فارکس معاملات انجام می دهید، ارز یک کشور را می خرید و همزمان ارز یک کشور دیگر را می فروشید. هیچ تبادل فیزیکی پول وجود ندارد. معامله گران در حال گرفتن موقعیت در یک ارز خاص هستند، با این امید که ارزش آن نسبت به ارز دیگر افزایش یابد.

بازار فارکس چه تفاوتی با سایر بازارها دارد؟

فارکس یک بازار غیر متمرکز است. هیچ وجود فیزیکی و مالک و مدیریتی ندارد. هیچ اتاق پایاپای یا ارگان مرکزی برای نظارت بر فارکس وجود ندارد. این بدان معناست که معامله گران به استانداردها یا مقررات سختگیرانه ای که در بازارهای سهام، آتی یا اختیار معامله مشاهده می شود، پایبند نیستند. همچنین در فارکس هزینه ها و کمیسیون کمتری برای پرداخت وجود دارد.

بهترین بروکر فارکس برای ورود به بازار چیست؟

اولین گام برای ورود به بازار فارکس درک معنی فارکس است. پس از آن مهم انتخاب یک بروکر مناسب است. در واقع نقش بروکرها به عنوان واسطه، فراهم نمودن بستری جهت انجام معاملات است. با توجه به شرایط تحریمی کشور ایران، مسئله انتخاب بروکر به امری دشوار تبدیل گشته است.

در واقع ایرانیان نمی‌توانند با هویت ایرانی خود در تعداد زیادی از بروکرها ثبت نام و فعالیت نمایند. باید توجه داشته باشید که ثبت نام با هویت آشنایان نیز به دلیل الزامی بودن پرداخت مالیات از سوی صاحب حساب، مشکلات خاص خود را خواهد داشت.

پس توجه داشته باشید که بروکر انتخابی، قابلیت پشتیبانی از ایرانیان را داشته باشد. علاوه بر این، از اعتبار و شهرت مناسبی نیز برخوردار باشد. از بهترین بروکرهایی که به ایرانیان خدمات ارائه می‌دهند عبارتند از:

معیار انتخاب بهترین بروکر فارکس

انتخاب بروکر با توجه به اهمیت بسیار بالای آن امری نسبتا دشوار است. مهم‌ترین ملاک‌هایی که توجه به آن‌ها در داشتن انتخابی بهتر به شما کمک خواهد کرد، عبارت است از:

درجه امنیت و نظارت: در بازار فارکس به دلیل درگیر بودن سرمایه باید درجه امنیت و اعتبار بروکر انتخابی را مد‌نظر قرار دهید. تعدادی سازمان نظارتی در جهان وجود دارد که بروکرها را بررسی و وظیفه تایید اعتبار آن‌ها را به عهده دارند. پس هنگام انتخاب بروکر وضعیت رگولاتوری آن را بررسی کنید.

اسپرد و کارمزد پایین: اسپرد را می‌توان مشابه کارمزد دانست. البته برخی از بروکرها علاوه بر اسپرد، کارمزد نیز از شما دریافت می‌کنند. هنگام انتخاب بروکر باید این موضوع را در نظر داشته باشید که درصدی از سود شما صرف پرداخت کارمزد و اسپردهای بالا به کارگزار نشود.

نحوه برداشت و واریز وجوه: هنگام انتخاب بروکر به راه‌های واریز و برداشت وجوه توجه داشته باشید. علاوه بر این به بحث کارمزد دریافتی هنگام انتقال پول نیز توجه داشته باشید. بروکر منتخب باید کارمزد پایینی جهت جابجایی پول داشته باشد.

پشتیبانی بروکر: فارکس بازاری 24 ساعته بوده که نیاز به پشتیبانی شبانه‌روزی دارد. ممکن است در موقعیتی خاص قرار گرفته که نیاز به راهنمایی پشتیبان داشته باشید. از این رو بروکر فارکسی را انتخاب کرده که از مشتریان خود حمایت کرده و به آن‌ها اهمیت دهد و حتما پشتیبان فارسی نیز داشته باشد.

مدارک ثبت نام در فارکس چیست؟

مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب، با توجه به نوع کارگزاری یا بروکر انتخابی، متفاوت خواهد بود. ارسال مدارک یا از طریق ایمیل و یا از طریق بارگذاری مدارک در خود سایت صورت می‌گیرد. به طور معمول دو دسته از اسناد و اطلاعات جهت افتتاح حساب در بروکرها مورد نیاز است که عبارت است از:

اطلاعات شخصی و مدارک مربوط به احراز هویت

اسکن شناسنامه، کارت ملی یا گذرنامه از جمله مدارکی است که هنگام ثبت نام در بروکرها از شما درخواست خواهد شد. اغلب بروکرها مدارک شما را به زبان فارسی نیز قبول می‌کنند اما تعدادی از آن‌ها تنها مدارک ترجمه شده را از شما می‌خواهند.

اطلاعات و اسناد مربوط به تایید آدرس محل سکونت

در اغلب موارد، تایید آدرس محل سکونت به یکی از روش‌های ارسال پرینت قبض آب، برق، گاز و تلفن صورت می‌گیرد. باید توجه داشت که برخی از بروکرها، قبوض را به زبان فارسی و برخی دیگر ترجمه رسمی آن را قبول خواهند کرد. تعدادی از بروکرها اسکن سند ملک شخصی را نیز قبول می‌کنند.

راه کوتاه ثبت نام فارکس در 3 مرحله

پس از انتخاب بهترین بروکر فارکس، اولین مرحله ورود به سایت و انجام ثبت نام در آن است. فرآیند ثبت نام در فارکس پیچیدگی خاصی نداشته و همچون افتتاح حساب بانکی بوده که یک سری مدارک نیز از شما درخواست خواهد شد. در ادامه این مراحل را بررسی خواهی کرد:

مرحله اول

در مرحله اول پس از ورود به بخش ثبت نام، اطلاعات هویتی خود را وارد می‌کنید. این اطلاعات شامل: نام و نام خانوادگی، ایمیل، تلفن همراه، آدرس محل سکونت و... است. پس از ثبت اطلاعات، نوبت به تایید اطلاعات وارد شده می‌رسد.

ابتدا یک ایمیل یا پیامک جهت تایید آدرس ایمیل یا شماره تلفن همراه برایتان ارسال می‌شود که باید آن را وارد نموده تا به مرحله بعد بروید. پس از آن، مدارک لازم جهت احراز هویت و تایید محل سکونت از شما خواسته می‌شود. همانطور که گفته شد این مدارک با توجه به نوع بروکر انتخابی می‎تواند متفاوت باشد.

مرحله دوم

پس از ارسال مدارک، حداکثر تا دو یا سه روز کاری بعد، مدارک ارسالی شما در صورت صحت تایید می‌گردد. حال با نام کاربری، رمز عبور می‌توانید وارد حساب شخصی خود شوید.

البته پیش از آن لازم است که تا یکی از نسخه‌های متاتریدر 4 یا 5 را با توجه به نوع بروکر انتخابی خود، نصب کنید. اغلب بروکرها از این پلتفرم جهت انجام معاملات استفاده می‌کنند.

مرحله سوم

در آخرین مرحله نوبت به شارژ حساب می‌رسد. پس از آن می‌توانید معاملات خود در این بازار را آغاز نمایید. البته توجه داشته باشید که دانش و مهارت کافی جهت مدیریت حساب خود را داشته تا متحمل زیان نشوید.

حساب دمو فارکس چیست؟

حساب دمو فارکس محیطی آزمایشی بوده که می‌توانید معاملات بازار را در آن تجربه نمایید. بنابراین شرایط معاملاتی، نمودارها، ابزارها و... دقیقا مشابه حساب واقعی فارکس خواهند بود. تنها تفاوت این است که در این حساب پول واقعی شما درگیر نمی‌شود و تنها با پول مجازی خرید و فروش می‌کنید که این امر ریسک معاملات شما را به صفر می‌رساند.

در واقع حساب دمو با هدف آشنایی شما با چگونگی انجام معاملات و عملکرد پلتفرم معاملاتی ایجاد شده است. از این رو می‌توانید پیش از شروع فعالیت در بازار پر هیجان فارکس، با معامله در این بازار تجربه کافی کسب نمایید.

نحوه شارژ و برداشت حساب فارکس برای کاربران ایرانی

یکی از دغدغه‌های اصلی کاربران ایرانی فارکس، نحوه شارژ و برداشت حساب در این بازار است. در ادامه با تمامی روش‌های موجود برای شارژ حساب فارکس آشنا خواهیم شد:

شارژ حساب از طریق حساب بانکی بین المللی : کاربران دارای حساب بانکی بین‌المللی می‌توانند از این طریق شارژ و برداشت خود را انجام دهند. با توجه به امکان‌پذیر نبودن ایجاد حساب بین‌المللی برای بسیاری از کاربران ایرانی، روش‌های مناسب‌تر دیگری وجود دارند.

شارژ حساب از طریق کیف پول‌های مجازی و کارت اعتباری : کارت‌های اعتباری همچون مستر و ویزا کارت، بسیار معتبر بوده اما برای کاربران ایرانی گزینه مناسبی نخواهند بود. چرا که در صورت تشخیص دادن هویت ایرانی شما، حساب شما به سرعت بلوکه خواهد شد.

کیف پول‌های مجازی نیز روشی دیگر برای شارژ حساب بوده که از معتبرترین آن‌ها می‌توان به پرفکت مانی و وب مانی اشاره کرد. کاربران می‌توانند با افتتاح حساب در این کیف پول‌ها، به راحتی شارژ حساب خود را انجام دهند. اما نکته این است قیمت دلار در این حساب ها از نرخ واقعی آن بالاتر است.

شارژ حساب از طریق صرافی‌ : از دیگر روش‌های شارژ حساب می‌توان به صرافی‌ها اشاره کرد. شارژ و برداشت از طریق صرافی‌های مجازی آسان بوده و در کمترین زمان ممکن صورت می‌گیرد. توجه داشته باشید که حتما بروکر شما، صرافی موردنظر را تایید کرده باشد.

در این روش، تمامی مراحل در مدت زمانی بسیار کوتاه و به صورت الکترونیکی انجام می‌گیرد. علاوه بر این، نرخ دلار نیز بسیار مناسب‌تر از روش کیف پول برایتان حساب خواهد شد. در نتیجه می‌توان این روش را یکی از ساده‌ترین و معتبرترین روش‌های شارژ و برداشت حساب دانست.

شارژ حساب از طریق عوامل بروکر : روش دیگر برای شارژ حساب، واریز به حساب افرادی است که از عوامل خود بروکر به شمار می‌روند. روند کار به این صورت است که پس از معرفی اشخاص و تایید آن‌ها از سوی کارگزار، پول خود را به حساب این افراد واریز می‌نمایید. این افراد نیز معادل دلاری وجه واریز شده را، به حساب کاربری شما در بروکرتان انتقال می‌دهند. برداشت نیز همین گونه بوده و پول به حساب بانکی شما واریز می‌گردد.

بهترین سایت آموزش فارکس

خوشبختانه امروزه منابع آنلاین یادگیری فارکس بسیار خوبی وجود دارند که نیاز به کلاس حضوری فارکس را از میان بر می دارند. سایت‌های زیادی نحوه معامله در بازار فارکس را از سطح مبتدی تا سطح پیشرفته آموزش می‌دهند. برای انتخاب بهترین سایت آموزش فارکس باید به ویژگی‌های متفاوتی مثل نظرات و دیدگاه‌های کاربران، هزینه دوره‌ها، آموزش‌های رایگان فارکس و ... توجه کنید. یکی از این سایت‌ها سایت نظارت دات کام است که آموزش بازار فارکس به زبان ساده و به صورت رایگان را در اختیار کاربران علاقه مند به این بازار می‌گذارد.

سخن پایانی

فارکس یا FX، یک بازار جهانی برای مبادله ارزهای ملی کشورها است. به این ترتیب بازار فارکس، ارزش یک ارز را در برابر ارز دیگر در دنیای واقعی تعیین می‌کند. قیمت فارکس میزان پولی را که یک مسافر در هنگام مبادله یک ارز با ارز دیگر دریافت می کند تعیین می کند. قیمت‌های فارکس بر تجارت جهانی نیز تأثیر می‌گذارد، زیرا شرکت‌هایی که در خارج از مرزها خرید یا فروش می‌کنند باید نوسانات ارز را هنگام تعیین هزینه‌های خود در نظر بگیرند.

سوالات متداول

فارکس بازار مالی جهانی برای مبادله ارزهای مختلف جهان در مقابل یکدیگر است.
بروکر خوب باید ویژگی های مختلفی از جمله اعتبار و شهرت مناسب داشته باشد. در متن مقاله می توانید لیست بهترین بروکرهای فارکس برای ایرانیان را مشاهده کنید.
ثبت نام در فارکس به سادگی انجام می شود. برای این کار باید ابتدا بروکر مورد نظر خود را انتخاب کنید. برای مشاهده مراحل ثبت نام در بروکر فارکس به متن مقاله مراجعه کنید.
با معامله در این فضا ایرانیان می توانند درآمد دلاری داشته باشند تا از شرایط تورمی موجود راحت تر گذر کنند.
برای ورود به فارکس نیاز به هزینه ندارید. اما برای معامله در فارکس می توانید از هر میزان مبلغی استفاده کنید. البته در این زمینه باید به لات معاملات توجه داشته باشید.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.