صفحه اصلی
وبلاگ
آموزش بورس
کد بورسی چیست؟ چگونه کد بورسی را در سجام استعلام بگیریم؟
4 دقیقه
10 آبان 1401
اشتراک

کد بورسی چیست؟ چگونه کد بورسی را در سجام استعلام بگیریم؟

فهرست مطالب

ورود و سرمایه‌گذاری در بازار بوس مستلزم داشتن یک کد کاربری منحصر به فرد است که کد بورسی نامیده می‌شود. کد بورسی چیست؟ کد بورسی یا کد معاملاتی کدی است که با آن در بازار بورس شناسایی می‌شوید. در این مطلب به تعریف کد بورسی و مفاهیم پیرامون آن می‌پردازیم؛ همچنین به شما کمک می‌کنیم بدون نیاز به مراجعه حضوری و به صورت رایگان کد بورسی دریافت کنید.

کد بورسی یا کد معاملاتی چیست؟

کد معاملاتی یا کد سهامداری نام‌های دیگر کد بورسی هستند. اما کد بورسی چیست و چه کاربردی دارد؟ شناسه شما است که با آن در سازمان بورس شناخته می‌شوید. این یک کد یکتا و منحصر به شخص شما می‌باشد. کد بورسی متشکل از 5 عدد و سه حرف است که معمولاً 3 حرف اول فامیلی فرد است.

به طور مثال: نام خانوادگی سلوکی که می‌تواند در کد بورس به صورت سلو12345 بیاید. البته ممکن است 3 حرف اول کد بورسی، حروف اول فامیلی نباشد.

مثلاً: ع ب ج12345

چگونه کد بورسی بگیریم؟

در گذشته که نقش خدمات آنلاین و غیرحضوری تا این حد پررنگ نبود، کد بورسی گرفتن کمی پیچیده و دشوار بود. امروز با پشت سر گذاشتن 3 مرحله می‌توان به آسانی صاحب کد بورسی شد. مراحل دریافت کد بورسی عبارتند از:

 • ثبت نام در سامانه سجام
 • احراز هویت
 • ثبت نام در کارگزاری
دریافت کد بورسی در 5 دقیقه!
ثبت نام

کاربرد سامانه سجام در دریافت کد بورسی چیست؟

طبق دستورالعمل سازمان بورس اوراق بهادار، کلیه افراد متقاضی ورود به بازار بورس باید در سامانه سجام ثبت نام کده باشند. همچنین سهامدارانی که پیش از سال 1397 وارد بازار سرمایه شده‌اند نیز باید نسبت به ثبت اطلاعات خود در سجام، اقدام کنند. این اطلاعات شامل اطلاعات هویتی، ارتباطی، شغلی، بانکی و در صورت سهامدار بودن، اطلاعات سهامداری می‌باشند.

برای ثبت نام سجام فقط کافیست به سایت سجام به نشانی www.sejam.ir مراجعه کنید. مطالعه مقاله آموزش استفاده از سامانه سجام به شما کمک می‌کند به راحتی خودتان و یا فرزندان زیر 18 خود را در سامانه سجام ثبت نام کنید. پس از ثبت نام در سجام یک کد پیگیری 10 رقمی برای شما ارسال می‌شود. و نوبت به مرحله احراز هویت می‌رسد.

احراز هویت سجام

فرایند احراز هویت در سجام به 2 روش حضوری و غیرحضوری امکان پذیر می‌باشد. برای انجام احراز هویت حضوری، می‌بایست با در دست داشتن مدارک شناسایی و کد پیگیری 10 رقمی سجام که برایتان پیامک شده، به یکی از دفاتر پیشخوان منتخب، مراجعه نمایید.

راه دیگر، احراز هویت غیرحضوری که بسیار هم راحت بوده و می‌توانید در منزل انجام دهید. به منظور احراز هویت الکترونیکی می‌توان از اپلیکیشن‌هایی مثل سیگنال و آپ استفاده کرد. در داخل سایت سامانه سجام نیز امکان احراز الکترونیکی فراهم شده و شرایط آن نیز ذکر گردیده است.

اکثر کارگزاران بورس نیز مجهز به سیستم احراز هویت حضوری هستند. به غیر از راه‌های بالا می‌توانید به یکی از شعب کارگزاری مورد نظرتان رفته و احراز هویت و ثبت نام نهایی را انجام دهید.

نحوه احراز هویت سجام برای افراد زیر 18 سال

مراحل ثبت نام و وارد کردن اطلاعات در سجام برای کودکان و افراد زیر 18 سال درست مانند بزرگسالان صورت می‌گیرد. چند نکته که هنگام ثبت نام کودکان باید در نظر داشته باشید:

 • طبیعی است که نوزادان و کودکان سیم کارتی به نام خود ندارند. کافیست با یک شماره‌ای که قبلاً در سجام ثبت نشده، وارد شوید.
 • کلیه اطلاعات از جمله شماره حساب باید به نام خود کودک باشد.
 • در مراحل ثبت نام بین گزینه‌های اصیل و نماینده باید نماینده را انتخاب کنید.

پس از تکمیل ثبت نام سجام به منظور احراز هویت، ولی یا نماینده قانونی کودک باید با در دست داشتن مدارک شناسایی خود و کودک، به یکی از شعب منتخب دفتر پیشخوان مراجعه کند. در نظرداشته باشید که نیاز به حضور کودک نیست.

ثبت نام غیر حضوری در کارگزاری

پیش از هرچیز انتخاب یک کارگزاری خوب و مناسب از اهمیت برخوردار است. در حال حاضر بیش از 150 کارگزار بورس فعالیت می‌کنند. اما کدام کارگزاری می‌تواند پاسخگوی نیازهای ما باشد؟ هنگام انتخاب کارگزاری باید به نحوه پشتیبانی، خدمات و امتیازها، تخفیف کارمزد، شعب، میزان رضایت کاربران آن‌ها و مسائلی از این قبیل دقت نماییم. در بخش کارگزاران بورس سایت نظارت لیست کلیه کارگزارن به همراه معرفی جامعه و نقاط قوت و ضعف آن‌ها از دید مشتریانشان نوشته شده است.

امکان ثبت نام کارگزاری جهت دریافت کد بورسی فعالیت در بازار بورس به 2 روش حضوری و غیرحضوری فراهم شده است. جهت ثبت نام حضوری که مسلماً باید به یکی از شعب کارگزاری مورد نظر خود مراجعه کنید. در حال حاضر تقریباً کلیه کارگزاران شرایط ثبت نام غیرحضوری و آنلاین را برای کاربران محیا کرده‌اند. برای ثبت نام غیرحضوری در هر کارگزاری فقط کافیست به سایت آن وارد شوید و از طریق لینک ثبت نام غیرحضوری آن‌ها اقدام به ثبت نام کنید.

بازیابی کد بورسی چیست؟

افراد ممکن است به دلیل عدم فعالیت در بورس به مدت طولانی یا هر دلیل دیگری، کد بورسی خود را فراموش کنند. در صورت فراموشی کد بورسی می‌توان آن را مجدداً بازیابی کرد. برای بازیابی کد معاملاتی خود ابتدا به سایت سجام مراجعه کنید و پس از ورودی کد بورسی را مشاهده میکنید. 

استعلام کد بورسی

استعلام کد بورسی نیز هم از طریق سایت بالا و هم به صورت حضوری ممکن است. برای استعلام و بازیابی کد بورسی به صورت حضوری، باشد به دفتر شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و یا شعب دفاتر پیشخوان منتخب شهر خود مراجعه کرد. البته کارگزاران بورس نیز دسترسی استعلام و بازیابی کد بورسی شما را دارند.

دریافت کد بورسی برای افراد زیر 18 سال

برای دریافت کد بورسی برای افراد زیر 18 سال، پدر یا نماینده قانونی کودک باید به همراه مدارک شناسایی خود و کودک به یکی از شعب کارگزاری مدنظر خود مراجعه نماید. البته در برخی کارگزاری‌ها امکان ثبت نام کودکان به صورت الکترونیک نیز فراهم شده است. در این صورت باز هم کلیه اطلاعات باید به نام خود کودک باشد.

آیا می توان 2 کد بورسی داشت؟ تجمیع کد بورسی چیست؟

گاهی اوقات پیش می‌آید که یک سهامدار یا به دلیل خطا در ثبت مشخصات هویتی و یا به خاطر این که هنگام ثبت نام سجام کد بورسی قدیم خود را اعلام نکرده‌ است، 2 یا چند کد بورسی داشته باشد. گاهی حتی روی هر کدام از برگه سهم‌ها یک کد بورسی متفاوت درج شده است. در صورت دو کده شدن، مجاز به معامله نخواهید بود و می‌بایست از طریق درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه (DDN) درخواست تجمیع کد بدهید.

برای اصلاح 2 کده بودن، مقاله "تجمیع دو کد بورسی یعنی چه؟ آموزش گام به گام اصلاح مشخصات در بورس" را مطالعه کنید.

کد بورسی سهام عدالت چیست؟

برای فروش سهام عدالت نیز ابتدا باید کد بورسی دریافت کنید. اگر قصد فروش یا مدیریت سهام عدالت خود را در بورس دارید، پشت سر گذراندن کلیه مراحل فوق برایتان الزامی خواهد بود. البته که فروش فقط برای مشمولانی که سهام خود را آزادسازی کرده‌اند میسر می‌باشد. همچنین با وجود شرایط کنونی بازار بورس، فروش سهام عدالت موقتاً متوقف شده است.

بعد از دریافت کد بورسی چه کنیم؟

بعد از این که در یک کارگزاری عضو می‌شوید یک نام کاربری و کلمه عبور برایتان ارسال می‌شود. هر کارگزاری یک سیستم و پلتفرم معاملاتی دارد که شما را به بازار بورس متصل کرده و سفارش‌هایتان را برای هسته معاملات بورس ارسال می‌کند.

پس از دریافت یوزر و پسوورد کارگزاری، مراحل خرید سهام عبارتند از:

 • تحلیل و بررسی
 • انتخاب یک سهام مناسب با توجه به دیدگاه ما در سرمایه‌گذاری (بلندمدت، کوتاه‌مدت، میان‌مدت)
 • شارژ حساب بورسی
 • ثبت سفارش در سامانه معاملاتی

جمع‌بندی

بازار سرمایه پر از فرصت‌های کسب سود است؛ اما یافتن این فرصت‌ها مستلزم دانش و آگاهی در این زمینه می‌باشد. طی سال‌های گذشته و تا پیش از ریزش مرداد 99، تقریباً هیچ یک از بازارهای طلا، مسکن و... رشدی مانند آنچه بازار بورس تجربه کرد را تجربه نکرده بودند. بزرگترین مزیت این بازار برای سرمایه‌گذارانش پایین بودن سقف حداقل نبلغ مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری می‌باشد. شما با 500 هزار تومان می‌توانید به این بازار ورود کنید. مزیت دیگر این که به شما فرصت سرمایه‌گذاری در هر صنعتی را ارائه می‌دهد.

اگر قصد سرمایه‌گذاری در خودرو دارید، سایپا یا ایران خودرو بخرید؛ اگر قصد سرمایه‌گذاری در صنایع غذایی را دارید، پارس مینو بخرید. و گروه‌های مختلف صنایع و تولیدات کشور که در بورس وجود دارند و همگی می‌توانند گزینه‌هایی برای سرمایه‌گذاری باشند. فقط کافیست پیش از ورود، قوانین تحلیل و مدیریت ریسک را در بازار سرمایه بشناسید.

سوالات متداول

 • کد بورسی همان کد معاملاتی است؟

  بله، منظور از کد معاملاتی، کد سهامداری و کد بورسی یکی است.

 • آیا برای نوزادان نیز می‌توان کد بورسی دریافت کرد؟

  بله، برای همه‌ی افراد در تمام سنین می‌توان کد بورسی گرفت. برای افراد زیر 18 سال نماینده قانونی شامل ولی یا قیم (پدر، پدربزرگ، مادر یا هر قیمی که از دادگاه قیم‌نامه رسمی داشته باشد.) باید اقدام کند.

 • ثبت نام غیرحضوری کارگزاری چگونه است؟

  درصورتیکه کارگزار مورد نظرشما امکان ثبت نام غیرحضوری را فراهم کرده باشد فقط کافیست به نشانی اینترنتی آن کارگزاری مراجعه کنید.

 • نحوه دریافت کد بورسی سهام عدالت چگونه است؟

  دریافت کد بورسی برای مشمولان سهام عدالت نیز درست مطابق مراحل صدور کد برای سایر افراد است. یعنی مستلزم ثبت نام سجام، احراز هویت و عضویت در کارگزاری است.

 • آیا در صورت فراموشی، کد بورسی قابل بازیابی است؟

  بله، اگر به هر دلیلی کد بورسی خود را فراموش کرده باشید هم به صورت حضوری و هم به صورت غیرحضوری و از طریق سایت بازیابی کدبورسی می‌توانید آن را برگردانید.

تیم تحریریه نظارت
این مقاله به کوشش الهه سلوکی و دیگر اعضای تیم نظارت تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش خود، تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت وب فارسی داشته باشیم.

مطالب مرتبط