کاربران گرامی وب سایت نظارت آپدیت شده و همه قیمت ها آزمایشی می باشند و بزودی بروز خواهند شد.

4 صرافی و سایت برتر خرید و فروش ارز دیجیتال برای ایرانیان

فاطمه محمدجانی
2 ماه پیش
مدت زمان مطالعه: 15 دقیقه
4 صرافی و سایت برتر خرید و فروش ارز دیجیتال برای ایرانیان
فهرست های مطلب

این روزها با توجه به داغ شدن بازار ارزهای دیجیتال و افزایش قیمت چشمگیر آنها، توجه بسیاری از افراد به این بازار جلب شده است. نحوه ورود و خرید و فروش ارزهای دیجیتال برای بسیاری از علاقه‌مندان به معاملات در این حوزه، مبهم می‌باشد. اینکه چگونه می‌توان ریال را به کوین تبدیل کرد یا سایر ایرانیان در چه فضایی رمز ارز مورد نظر خود را خرید و فروش می‌کنند، از سوالاتی است که ذهن این افراد را درگیر خود ساخته است. با خواندن این مقاله ضمن دریافت پاسخ پرسش‌های خود، با 4 سایت معتبر فعال در حوزه ارز دیجیتال نیز آشنا خواهید شد.

 

ارز دیجیتال به زبان ساده

 

ارز دیجیتال (کریپتوکارنسی یا رمز ارز) نوعی پول الکترونیکی است که در فضای اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرد. با پیشرفت روز افزون فناوری در جهان، معاملات از شکل رایج مبادلات پول‌های کاغذی فاصله گرفته و ابزار‌های جدید در حال جایگزین شدن آنها هستند. ظهور ارز‌های دیجیتال این تغییر و تحولات را امکان‌پذیر ساخته است.

ارز دیجیتال در واقع نوعی پول بوده که فاقد شکلی فیزیکی همچون اسکناس هستند و تنها از طریق کد‌های الکترونیکی در رایانه‌ها قابل نقل و انتقال و مبادله می‌باشند. شما می‌توانید به آسانی و بدون کنترل و نظارت اشخاص ثالث، ارز‌های دیجیتال را خرید و فروش کنید. هم‌چنین کیف پول‌های دیجیتال (نرم‌افزاری جهت مدیریت ارزهای دیجیتال) این امکان را به شما می‌دهد که در فضایی امن و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای، از ارزهای دیجیتال خود نگه‌داری نمایید.

هم اکنون بیش از دو هزار ارز دیجیتال در جهان وجود دارد. این ارزهای دیجیتال را می‌توانید از طریق صرافی‌های بین المللی فعال در جهان، مورد مبادله قرار دهید. برای آشنایی بیشتر با ارزهای دیجیتال و انواع آنها می‌توانید به مقاله "ارز دیجیتال چیست؟ | معدنی برای استخراج پول" مراجعه نمایید.

روش‌های خرید و فروش ارز دیجیتال

عموماً خرید و فروش ارز دیجیتال به دو روش امکان‌پذیر می‌باشد. در روش اول، فرد پس از ثبت‌نام در یک صرافی فعال در حوزه ارز دیجیتال، اقدام به انجام معاملات از طریق آن می‌نماید. در روش دوم نیز سرمایه‌گذار با ساخت حساب کاربری در بازار فارکس به طور مستقیم اقدام به خرید و فروش از این بازار می‌کند.

روش دوم به دلیل شرایط تحریمی کشور ایران، ریسک بسیار بالایی داشته و چندان توصیه نمی‌شود. خرید از طریق صرافی‌ها با توجه به امنیت بالاتر آنها نسبت به روش اول، گزینه بهتری برای کاربران متقاضی فعالیت در حوزه ارز دیجیتال می‌باشد.

مراحل کار در روش خرید و فروش از طریق صرافی‌ها به صورت زیر می‌باشد:

 1. ساخت یک کیف‌پول (Wallet) مناسب: کیف‌پول نرم‌افزاری جهت مدیریت و حفظ و نگه‌داری ارز دیجیتال می‌باشد. افراد با توجه به ارز دیجیتال مورد‌نظر خود، کیف‌پول مناسب را از دو دسته کلی کیف پول‌های سخت‌افزاری و کیف‌پول‌های نرم‌افزاری انتخاب می‌نمایند.
 2. انتخاب و انجام ثبت‌نام در یک صرافی معتبر: پس از ساخت کیف‌پول، در گام دوم لازم است تا فرد کارگزاری مورد‌نظر خود را مشخص و در آن ثبت‌نام نماید. نرخ کارمزد، حجم بازار، تعداد ارزهای قابل معامله، درجه اعتبار، پلتفرم مورد استفاده و… از مواردی است که هنگام انتخاب کارگزار می‌بایست به آنها توجه نمود.
 3. طی نمودن مراحل احراز هویت: چنانچه فرد کارگزاری خارجی را انتخاب نموده باشد، نیازی به انجام این مرحله نخواهد بود. در صورت انتخاب صرافی یا کارگزار ایرانی لازم است تا فرد با کارت ملی و عکس جهت احراز هویت به شعب کارگزاری خود مراجعه نماید.
 4. اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتال: پس از طی نمودن مراحل فوق و شارژ حساب، فرد می‌تواند شروع به انجام معامله نماید. آشنایی کامل با مسائل مربوط به این حوزه نیز جهت به حداقل رساندن ریسک معاملات، امری ضروری خواهد بود.

صرافی‌های ارز دیجیتال و آشنایی با نحوه کار آنها

صرافی‌های ارز دیجیتال یا ایکسچنج‌ها، در واقع واسطه‌هایی جهت انجام معاملات در بازار رمز ارزها به شمار می‌روند. به عبارتی، این صرافی‌ها هستند که ارتباط طرفین معامله را برقرار کرده و انجام معاملات ارز دیجیتال را امکان‌پذیر نموده‌اند. هر یک از صرافی‌های موجود در این بازار، سایت و پلتفرم آنلاین معاملاتی اختصاصی خود را دارا می‌باشند.

همانطور که گفته شد علاقه‌مندان به شروع فعالیت در حوزه ارز دیجیتال می‌بایست پس از ساخت کیف‌پول مناسب خود، یک صرافی معتبر انتخاب و برای ثبت‌نام در آن اقدام نمایند. صرافی‌ها به لحاظ عملکرد و خدمات قابل ارائه، متفاوت از یک‌دیگر هستند. به طور کلی ایکسچنج‌ها خدمات خود را به دو روش زیر ارائه می‌دهند:

 • در روش اول، صرافی‌ها تنها به عنوان واسطه معاملات ایفای نقش کرده و ارتباط دو شخص خریدار و فروشنده را برقرار می‌سازند. در مقابل ارائه این خدمات، صرافی‌ها مبلغی را تحت عنوان کارمزد دریافت می‌کنند. این مبلغ بسته به نوع صرافی منتخب فرد، متفاوت خواهد بود.
 • در روش دوم، صرافی‌ها به طور مستقیم وارد معاملات شده و در واقع یک طرف معامله به حساب می‌آیند. در این حالت صرافی،‌ سود خود را از مشارکت در خرید و فروش ارز دیجیتال با سایر افراد بدست می‌آورد. این صرافی‌ها عموما محلی بوده و خدمات خود را تنها به منطقه‌ای خاص ارائه می‌دهند.

تفاوت قیمت ارز دیجیتال در صرافی‌ها

در بازار ارز دیجیتال، هر یک از صرافی‌ها متمایز از یک‌دیگر عمل کرده و حجم عرضه و تقاضا و به طور کلی خرید و فروش‌های صورت گرفته در آنها، متفاوت از دیگری است. این امر سبب می‌شود که قیمت رمز ارزها در صرافی‌های مختلف با یک‌دیگر تفاوت داشته باشد.

قیمت جهانی هر یک از ارزهای دیجیتال نیز از برآیند این قیمت‌های متفاوت حاصل می‌شود. می‌توان گفت هرچه صرافی مورد‌نظر بزرگ‌تر بوده و حجم معاملات بالاتری داشته باشد، در تعیین قیمت جهانی تاثیر بیشتری داشته و نسبت قیمت‌های آن به قیمت جهانی واقعی‌تر خواهد بود.

باید توجه داشت که این تفاوت قیمت در صرافی‌های مختلف، بسیار ناچیز‌تر از آن است که بتوان از آن کسب سود کرد. به طور معمول درصد این اختلاف بیش از یک یا دو درصد نخواهد بود. علاوه بر این، کارمزد صرافی‌ها نیز متفاوت بوده و این امر نیز می‌بایست در نظر گرفته شود.

صرافی‌ آنلاین ارز دیجیتال

همانطور که گفته شد صرافی‌ها محلی جهت خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌باشند. تعداد زیادی از این صرافی‌های بین المللی در جهان وجود دارد که خدمات مربوط به خرید و فروش ارزهای دیجیتال را ارائه می‌دهند. با توجه به شرایط تحریمی کشور ایران، انتخاب صرافی‌های داخلی گزینه بهتری خواهد بود.

پس از انتخاب صرافی مورد‌نظر و انجام ثبت‌نام در آن، می‌توانید درخواست خرید و فروش خود را به صورت حضوری ثبت نمایید. با توجه به اینکه تصویر مدارک هویتی شما توسط صرافی دریافت می‌گردد، معتبر بودن آن بسیار اهمیت خواهد داشت.

صرافی‌های آنلاین نیز با افزایش سطح تقاضا جهت ورود به معاملات ارزهای دیجیتال، به صورت قدرتمند‌تری حاضر شده‌اند. این صرافی‌ها بستری به شدت راحت و ایمن جهت انجام معاملات ایجاد کرده‌اند. از مزایای عمده این صرافی‌ها برای مشتریانشان، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم نیاز به مراجعه حضوری و امکان انجام کلیه معاملات از طریق پنل کاربری مخصوص مشتری
 • قابلیت انجام معاملات ارزهای دیجیتال به صورت 24 ساعته
 • بهره‌مندی از خدمات پشتیبانی مشتریان در هر ساعت از شبانه روز
 • کارمزد بسیار کمتر صرافی‌های آنلاین در مقایسه با صرافی‌های فیزیکی
 • دسترسی به اخبار و آموزش‌های مرتبط با حوزه ارزهای دیجیتال

5 نکته کلیدی هنگام انتخاب صرافی‌های آنلاین

با توجه به حساسیت بالای معاملات ارزهای دیجیتال، انتخاب صرافی مناسب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود. معیارهای متعددی در این زمینه وجود دارد که توجه به آنها کمک کننده خواهد بود. 5 مورد از مهم‌ترین نکاتی که می‌توان به آنها اشاره کرد عبارتند از:

 1. درجه اعتبار و محبوبیت صرافی مورد‌نظر را بررسی نمایید. توجه به سابقه فعالیت صرافی، تعداد کاربران و نظرات آنها پیش از انتخاب، امری ضروری است.
 2. مقدار کارمزدهای دریافتی از مشتریان را مد‌نظر قرار دهید. توصیه می‌شود پیش از انتخاب صرافی مورد‌نظر، آنها را به لحاظ نحوه قیمت‌گذاری و میزان کارمزد، مقایسه و بهترین آنها را انتخاب نمایید.
 3. به حجم معاملات صرافی مورد‌نظر توجه نمایید. چنانچه قصد انجام معاملات با حجم بالا را دارید، صرافی را انتخاب نمایید که این قابلیت را داشته باشد. در غیر این صورت مجبور خواهید بود که حجم مورد‌نظر را در غالب چند معامله کوچک‌تر انجام دهید. این امر هزینه‌های شما را تا چندین برابر افزایش خواهد داد.
 4. صرافی را انتخاب نمایید که قوانین امنیتی و سامانه احراز هویت (KYC) دقیقی داشته باشد. صرافی‌ها می‌بایست به امنیت پلتفرم خود توجه کافی داشته و همواره در جهت افزایش ایمنی آن اقدام نمایند. هم‌چنین توصیه می‌شود از خرید و فروش در صرافی‌های فاقد سیستم احراز هویت اجتناب نمایید؛ چرا که احتمال کلاهبرداری و ریسک سرمایه‌گذاری شما را بالا خواهد برد.
 5. به سرمایه در گردش و سرمایه‌گذاران صرافی دقت نمایید. به عبارتی صرافی را انتخاب نمایید که پشتوانه مالی مناسبی داشته و برای حوزه فعالیتی خود هزینه می‌کند.

4 سایت برتر خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

در چند ماه اخیر، ارزش بسیاری از ارزهای دیجیتال رشد قابل توجهی داشته است. همین امر منجر به استقبال زیاد سرمایه‌گذاران از این بازار گردید. اولین مسئله‌ای که این افراد را درگیر می‌کند، انتخاب صرافی مناسب جهت ورود به این بازار می‌باشد. برای برطرف نمودن این دغدغه، 4 مورد از برترین سایت‌های صرافی‌های ارز دیجیتال که می‌توانید از آنها استفاده کنید را به ترتیب رتبه برایتان آورده‌ایم. در ادامه با هر یک از آنها به طور جداگانه آشنا خواهیم شد.

1. صرافی والکس (www.wallex.ir)

والکس از شناخته‌شده‌ترین صرافی‌های فعال در حوزه ارز دیجیتال بوده که توسط گروهی از دانشجویان شریف و تهران ایجاد شده است. در حال حاضر این صرافی در صدر فهرست برترین سایت‌های خرید و فروش ارز دیجیتال قرار دارد.

تیم والکس مهم‌ترین هدف خود را برقراری امنیت کامل در انجام معاملات و حفظ دارایی مشتریان می‌داند. از این رو از متخصص‌ترین افراد در حوزه امنیت سایبری سایت خود استفاده نموده است. از مهم‌ترین مزایای والکس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاربری آسان
 • امکان استفاده از ابزارهای تحلیل تکنیکال و چارت قیمتی تعبیه شده در سایت
 • ارائه گروه متنوعی از ارزهای دیجیتال (بیت کوین،لایت کوین، اتریوم و...)
 • ارائه خدمات پشتیبانی به صورت شبانه‌روزی
 • امکان انجام معاملات کاربر به کاربر (معامله میان افراد بدون دخالت و نظارت نهاد ناظر)
 • امنیت بسیار بالا (به علت ذخیره سخت افزاری کوین‌های خریداری شده)
 • حجم معاملات مناسب (بطور مثال حدود 100 میلیارد تومان به صورت روزانه فقط در بیت کوین)
 • کارمزد بسیار مناسب

علاوه بر موارد فوق، والکس به زودی اپلیکیشن اختصاصی خود جهت دسترسی به معاملات از طریق تلفن همراه را ارائه می‌دهد. در این صورت، کاربران به آسانی و در همه جا می‌توانند معامله کنند.

علیرغم همه این نقاط مثبت، طراحی سایت والکس از دید کاربران خسته‌کننده بوده و این مورد به عنوان یکی از اصلی‌ترین معایب این صرافی به شمار می‌رود. تیم والکس باید این مسئله را مدنظر داشته باشد و نسبت به اصلاح آن اقدام نماید. در مجموع والکس یکی از بهترین گزینه‌ها جهت خرید و فروش ارز دیجیتال از دید کاربران به شمار می‌رود.

2. صرافی اکسیر (www.exir.io)

صرافی اکسیر پس از چندین ماه تحقیق و بررسی و طی نمودن مراحل آزمایشی، در دی ماه سال 1396 ایجاد شد. اکسیر با به کارگیری تیمی متخصص و حرفه‌ای، تلاش نموده تا خدمات خود را با بالاترین میزان کیفیت و در بستری ایمن ارائه دهد. از ویژگی‌های کلیدی این صرافی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ایجاد فضایی بسیار شفاف جهت انجام معاملات با مشخص نمودن سطح دسترسی و میزان کارمزدهای پرداختی کاربران
 • وجود محیط آزمایشی جهت استفاده تازه‌کاران بازار (ایجاد بستری برای انجام معاملات بدون خطر از دست رفتن سرمایه و به صورت تستی)
 • امکان استفاده کاربران از آموزش‌های ارائه شده در پلتفرم اکسیر (از سطوح مبتدی تا حرفه‌ای)
 • اپلیکیشن اختصاصی موبایل
 • حجم معاملاتی مناسب (روزانه حدود 150 میلیارد تومان در بیت کوین)
 • امکان انجام معامله در بازار تتر به ارز دیجیتال و ریال به ارز دیجیتال
 • پشتیبانی شبانه‌روزی

عدم پشتیبانی از برخی رمز ارزهای شناخته شده (لایت کوین و...) و هم‌چنین هزینه بالای برداشت در هر تراکنش، از نقاط ضعف این صرافی شناخته‌شده، به شمار می‌رود. در حال حاضر اکسیر در جایگاه دوم صرافی‌های برتر ایرانی قرار گرفته و همچنان نیز فضای زیادی جهت رشد دارد.

3. صرافی نوبیتکس (www.nobitex.ir)

نوبیتکس به عنوان نخستین بازار حرفه‌ای در حوزه مبادلات ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود. این صرافی با هدف ایجاد بستری ایمن جهت انجام معاملات کاربران ایرانی، در تابستان سال 1396 تشکیل گردید. از کلیدی‌ترین ویژگی‌های این صرافی می‌توان به قابلیت سفارش گذاری با قیمت پیشنهادی مورد‌‌نظر در یک بازار رقابتی اشاره کرد. دیگر مزایای نوبیتکس عبارتند از:

 • رابط کاربری مناسب
 • اپلیکیشن اختصاصی جهت انجام معاملات
 • امنیت بسیار بالای معاملات آنلاین (استفاده از بالا‌ترین استاندارد‌های امنیتی و آزمون‌های دوره‌ای نفوذ ) و احراز هویت چند مرحله‌ای کاربران
 • بهره‌مندی از کیف‌پول‌های اختصاصی و امن جهت نگه‌داری از از رمز ارزهای خریداری شده
 • امکان انجام معاملات با شفافیت بالا و پشتیبانی به صورت 24 ساعته
 • پوشش متنوع رمز ارزها (حدود 10 ارز دیجیتال)
 • امکان انجام معامله در بازار تتر به ارز دیجیتال (تتر نوعی ارز دیجیتال با نوسان قیمت بسیار کم می‌باشد)
 • تعداد کاربر و حجم معاملات بسیار بالا
 • قابلیت تعویض و تغییر ارزها با هم دیگر

علیرغم رشد بسیار مناسب این صرافی از زمان آغاز فعالیت، موضوع فیلتر شدن و مشکلات حقوقی، توان این صرافی را در رقابت با دیگر رقیبان خود به شدت کاهش داده است. علاوه بر این، سرعت این صرافی جهت انجام معاملات قدری پایین بوده و ممکن است کاربران را دچار مشکل سازد. با این حال می‌توان نوبیتکس را به عنوان سومین صرافی برتر کشور و دارنده مدال برنز در حوزه مبادلات رمز ارزها به حساب آورد.

4. صرافی گرندکس(www.grandex.ir)

گرندکس در سال 2005 در کشور بلاروس تشکیل گردید. این صرافی با بهره‌گیری از هوش مصنوعی، همواره سعی در ارائه خدمات با بالاترین کیفیت ممکن داشته است. علیرغم نوظهور بودن گرندگس، امتیاز بسیار بالای این صرافی در بین صرافی‌های موجود قابل توجه می‌باشد. از جمله نقاط قوت اساسی این مجموعه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت مشاهده لحظه‌ای قیمت انواع ارزهای دیجیتال
 • راهنمای کامل خرید و فروش، استخراج و تبدیل ارز دیجیتال
 • قیمت رقابتی با تضمین امنیت معاملات و اطلاعات
 • بالا بودن ضریب امنیت به دلیل داشتن صرافی در کشورهای ترکیه، امارات و چین
 • سرعت بسیار بالای انجام معاملات
 • وبلاگ تخصصی ارائه‌دهنده آخرین اخبار و تحلیل‌های بازار ارز دیجیتال
 • پشتیبانی و ارائه خدمات حضوری به مشتریان به صورت 24 ساعته
 • وجود باشگاه مشتریان و ارائه تخفیف‌های مختلف به کاربران پس از عضویت در آن

علیرغم تمام نکات گفته شده، محدودیت گرندکس در ارائه ارزهای دیجیتال، تا چندی پیش از نقاط ضعف اساسی این صرافی به شمار می‌رفت. در حال حاضر این مشکل برطرف شده و کاربران امکان انجام معامله بر روی رمز ارزهای متنوعی را خواهند داشت. انتظار می‌رود گرندکس به جهت سرعت و قیمت مناسب در انجام معاملات، در آینده جایگاه بسیار بهتری را از آن خود سازد.

جمع بندی

همانطور که گفته شد، صرافی ارز دیجیتال مکانی جهت انجام معاملات رمز ارزها به شمار می‌رود. با توجه به شرایط تحریمی موجود و حساسیت بالای انجام این معاملات، پیشنهاد می‌شود تنها از صرافی‌های معتبر ایرانی استفاده نمایید. با 4 مورد از بهترین سایت‌های شناخته شده در این حوزه آشنا شدیم. شما نیز می‌توانید تجربیات و نظرات خود را از کار با این 4 صرافی‌ یا سایر آنها، با ثبت نظر خود را بخش دیدگاه، با ما در میان بگذارید. نوشتن تجربیات شما به سایر فعالان این بازار کمک بسیاری خواهد کرد.

برچسبی یافت نشد
تیم تحریریه نظارت
این مقاله به کوشش فاطمه محمدجانی و دیگر اعضای تیم نظارت تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش خود، تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت وب فارسی داشته باشیم.
درباره تیم ما بیشتر بدانید
مطالب پیشنهادی
نظرات ثبت شده
پاسخی بگذارید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *
X