آموزش رایگان بورس برای مبتدیان|مفاهیم بورسی

فهرست مطالب

دانستن مفاهیم و اصطلاحات بورسی در بازار سرمایه از الزامات ورود به این بازار است. قبل از هر چیزی، افراد برای ورود به بازار سرمایه نیازمند دریافت کد بورسی از طریق ثبت نام در سجام و احراز هویت می‌باشند. این افراد احتمالاً سرمایه‌گذاری روشنی را برای خود در این بازار متصور شده‌اند. در این مورد باید گفت، این امر جز با کسب اطلاعات از بازار سرمایه و همینطور، آموزش و یادگیری مفاهیم و اصطلاحات اولیه و پایه‌ای بورسی، امکان‌پذیر نیست. ممکن است عدم دانش در این مورد، شما را با مشکلات و چالش‌هایی در بازار سرمایه مواجه کند. بنابراین، در این مقاله قصد بر این است که شما را با آموزش بورس و مفاهیم و اصطلاحات که در دسته سهام، سهامدار، شرکت، معاملات و تحلیل قرار می‌گیرد، برای انجام معاملاتی راحت‌تر آشنا سازیم.

سرمایه گذاری در بورس؛ بازاری پر هیجان برای ثروتمند شدن

وارد شدن به دنیای بورس همانند وارد شدن به دنیایی جدید می‌باشد که فرد در آن گیج و مبهوت است. در آنجا، گاهی به دلیل بی‌اعتمادی به خود، با انبوهی از ناشناخته‌ها، ترس و پشیمانی رو‌به‌رو می‌شوید. اما، زمانی که وارد دنیای بورس می‌شوید و خود را در زمینه مالی محک می‌زنید، متوجه می‌شوید که با آموزش به علاوه کمی صبوری، جذاب‌ترین و ساده‌ترین سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری در بورس است. توصیه نویسنده این است که، با فراگیری اندکی دانش بورسی و سرمایه‌گذاری بلند مدت، دنیای بورس را برای خود دلچسب کنید. 

 

آموزش بورس |مفاهیم و اصطلاحات بورسی

برای شروع سرمایه‌گذاری در بورس، ابتدا هر شخص باید اطلاعات اولیه در ارتباط با دنیای بورس و سهام را بداند. به دلیل آسان‌تر شدن معاملات در بازار سرمایه، بهتر است هر شخص اطلاعاتی درباره مفاهیم و اصطلاحات بورس و سهام را کسب کند. در ادامه به مواردی از این اصطلاحات و آموزش بورس به صورت مقدماتی، پرداخته می‌شود.

1. بورس

واژه بورس برگرفته از زبان فرانسوی می‌باشد. در گذشته مردم شهر بورُوژ در میدانی به نام تِربورس، جمع می‌شدند و اقدام به خرید و فروش مشارکتی می‌کردند. به همین دلیل‌، از آن پس اجتماعاتی که در آن خرید و فروش مشارکتی صورت می‌گرفت را بازار بورس می‌نامیدند. بنابراین، بورس به معنی خرید و فروش دارایی‌ها می‌باشد. این خرید و فروش‌ها بین خریدار و فروشنده صورت گرفته که هدف از آنها، ایجاد یک معامله بوده است.  

بورس انواع مختلفی از جمله بورس انرژی، بورس کالا، بورس اوراق بهادار و … دارد. 

2. سهام

اصطلاح سهام در بازار سرمایه بسیار مهم و کاربردی است و دانستن مفهوم سهام در این بازار نیاز مبرم می‌باشد. اشخاص در صورت خرید سهام یک شرکت، به میزان سهام خود در امور آن شرکت از جمله تصمیم‌گیری‌ها و سود و زیان آن شرکت، شریک خواهند بود. بنابراین، سهام، میزان مالکیت هر فرد از یک دارایی می‌باشد. در واقع موضوع اصلی آموزش بورس ، نحوه خرید و فروش سهام و سایر دارایی‌هایی است که در بورس معامله می‌شوند.

3. برگه سهام

اشخاص با داشتن برگه سهام می‌توانند از میزان دارایی خود اطلاع داشته باشند. پس از آشنایی با سهم، می‌خواهیم شما را با برگه سهام آشنا کنیم. برگه سهام در واقع همان سند مالکیت است و نشان‌دهنده مالکیت هر شخص نسبت به دارایی خود از سهام یک شرکت می‌باشد. هر سهامدار می‌تواند چند برگه سهام داشته باشد. در تصویر زیر یک نمونه از برگه سهام آورده شده است.

نمونه‌ای از برگه سهام

* برای دیدن برگه سهام خود می‌توانید به سایت ddn.csdiran.ir مراجعه کنید.

* مقاله پیشنهادی: درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه DDN

4. نماد بورسی

اختصاص دادن نماد بورسی به هر شرکت بورسی، می‌تواند شرکت‌ها را به طور خاصی از هم متمایز کند. نماد بورسی در تالار معاملات از دو بخش تشکیل می‌شود؛ بخش اول، صنعتی که شرکت در آن فعالیت دارد و بخش دوم، خلاصه‌ای از نام شرکت را نشان می‌دهد. این امر باعث می‌شود که، سهامداران به راحتی بتوانند شرکت‌ها را دسته‌بندی و شناسایی کنند. البته در این مورد نیز استثناهایی وجود دارد.

* برای دیدن نمادهای بورسی مختلف به سایت www.tsetmc.com مراجعه کنید.

5. عرضه اولیه

تقریباً همه افراد جامعه با اصطلاح عرضه اولیه آشنایی دارند. عرضه اولیه سهام شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه بسیار جذاب می‌باشد. بخصوص برای اشخاصی که به تازگی وارد بازار سرمایه شده‌اند. سرمایه‌گذاران به دلیل سودآور بودن 90% این شرکت‌ها مشتاق به خرید سهام آنها می‌شوند.

عرضه اولیه سهام شرکت‌ها به این معنی نیست که شرکت به تازگی تاسیس شده است، بلکه به این معنی است که خرید و فروش سهام این شرکت‌ها در بورس صادر شده است. گاهی نیز ممکن است شرکتی بعد از چند سال تاسیس و فعالیت، وارد بورس شود.

خرید عرضه اولیه سهام شرکت‌ها با خرید سهام‌های دیگر شرکت‌ها متفاوت است. به این صورت که، آستانه تعداد و قیمت در آن مشخص شده است و بعد از سفارش‌گیری، با توجه به میزان سهام شرکت، سهم بین متقاضیان تقسیم می‌شود.

* مقاله پیشنهادی: عرضه اولیه به زبان ساده

6. بازار اولیه و بازار ثانویه

آموزش دو اصطلاح بازار اولیه و ثانویه در بورس امری مهم تلقی می‌شود. در واقع، این بازارها مکمل یکدیگر هستند.در ادامه به تعریف هر کدام از این بازارها می‌پردازیم.

بازار اولیه: بازاری است که در آن سهام شرکت‌ها برای اولین بار مورد معامله قرار می‌گیرند. در این بازار شرکت‌ها به طور مستقیم از طریق پذیره‌نویسی اقدام به فروش سهام خود برای تأمین نیازهایشان می‌کنند.

بازار ثانویه: ممکن است سهامداران قصد فروش سهامی که در بازار اولیه به صورت پذیره‌نویسی انجام داده‌اند را پیدا کنند. لازمه این امر وجود بازار ثانویه می‌باشد.

پس، می‌توان گفت تمام معاملاتی که در بازار سرمایه صورت می‌گیرد، جزء معاملات بازار ثانویه محسوب می‌شود.

7. آموزش شاخص های بورس

شاخص‌های بورس نشان‌دهنده وضعیت کلی بورس، روند رشد یا افت و همینطور، وضعیت گذشته یا حال این بازار می‌باشند. انواع مختلفی از شاخص‌ها در بورس وجود دارد که هر کدام از آنها وضعیت بازار بورس را از جنبه‌های مختلفی نشان می‌دهد. در تصویر زیر، انواع شاخص‌ها را مشاهده می‌نمایید.

* مقاله پیشنهادی: آشنایی با مفهوم شاخص در بورس

8. سبدگردانی در بورس

از دیگر اصطلاحاتی که ممکن است یک سرمایه‌گذار در بورس با آن مواجه شود، سبدگردانی است. سبدگردانی از خدماتی است که در انتخاب کارگزاری باید به آن توجه شود. سبدگردانی در واقع مدیریت پرتفوی می‌باشد. به این معنی که، سهامدار مدیریت پرتفوی و سرمایه خود را به شخصی با تجربه و کارشناس بازار بورس می‌سپارد. سبدگردان‌ها نیز بر اساس دانش خود سبدی متنوع و مناسب را برای سهامدار تشکیل می‌دهند. در صورتی که وقت گذراندن دوره آموزش بورس را ندارید، این روش سرمایه‌گذاری برای شما مفید خواهد بود.

* درباره سبدگردانی بخوانید.

9. صندوق های سرمایه گذاری (ETF)

اصطلاح صندوق از مواردی است که دولت به خرید آن تاکید زیادی داشته است. برخی از افراد مبتدی در بازار سرمایه، ممکن است زمان، دانش کافی و سرمایه لازم در بازار سرمایه را نداشته باشند، از این رو، اقدام به خرید صندوق‌ها می‌کنند. در صندوق‌ها ریسک‌پذیری‌های متفاوتی وجود دارد که هر شخص متناسب با ریسک‌پذیری خود می‌تواند صندوقی را انتخاب کند. از مزیت صندوق‌ها می توان به بازدهی بالاتر نسبت به بانک‌ها اشاره کرد.

* مقاله پیشنهادی: آشنایی با صندوق های سرمایه گذاری بورس

چگونه وارد بورس شویم؟| آموزش ورود به بورس

یکی از راه‌های رشد سرمایه، سرمایه گذاری در بورس است. وارد شدن به دنیای بورس، مستلزم دریافت کد بورسی است. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، دریافت کد بورسی با ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت صورت می‌گیرد. افراد بدون دریافت کد بورسی و مراجعه به یک کارگزار نمی‌توانند خرید و فروش سهام را انجام دهند. انتخاب یک کارگزاری خوب در انجام معاملات تاثیر بسزایی دارد. بورس، با توجه به رشد بی‌نظیری که در سال گذشته داشت، جزء محبوب‌ترین بازارهای مالی به شمار می‌رود. همین امر باعث شد، افراد زیادی بدون دانش بورسی و عدم آشنایی با بورس، وارد این سرمایه‌گذاری شوند. به همین دلیل، عده کثیری با تصور مراجعه به تالار بورس برای خرید و فروش سهام، دچار اشتباه می‌شوند. در صورتی که این امر، ارتباطی با تالار بورس ندارد و افراد می‌توانند با انتخاب کارگزاری به خرید و فروش سهام بپردازند. در واقع، بدون انتخاب کارگزاری خرید و فروش سهام ممکن نیست. در ادامه، آموزش گام به گام ورود به بورس را بررسی خواهیم کرد.

گام اول: ثبت نام در سامانه سجام

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به منظور ارائه خدمات به سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی، سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) را راه‌اندازی نموده است. لذا، مشتریان اعم از حقیقی و حقوقی می‌بایست اطلاعات خود را در این سامانه به ثبت برسانند. بر همین اساس، گام نخست برای سرمایه گذاری در بورس، ثبت نام در سامانه سجام می‌باشد. 
مطابق با قانون، ارائه هرگونه خدمات در بازار سرمایه وابسته به ثبت اطلاعات در سامانه سجام است. ثبت اطلاعات در این سامانه فقط یک بار انجام می‌گیرد که با استفاده از آن، الزامی در ارائه مدارک و اطلاعات به هنگام دریافت خدمات در کارگزاری‌ها نمی‌باشد. 

 • برای ثبت نام در سامانه سجام کلیک کنید.

گام دوم: احراز هویت

گام دوم برای سرمایه گذاری در بورس، احراز هویت می‌باشد. پیشرفت تکنولوژی باعث شد، فرایند غیرحضوری شدن احراز هویت یک تحول ملی در بازار سرمایه به شمار رود. با توجه به غیرحضوری شدن احراز هویت، این امر در کمتر از 10 دقیقه صورت می‌گیرد. 
احراز هویت غیرحضوری را می‌توان از طریق معتبرترین سامانه‌ها از جمله: سامانه سجام، نرم افزار سیگنال، آپ و … انجام داد. پس از انجام احراز هویت، کد بورسی برای فرد صادر می‌شود.

گام سوم: دریافت کد بورسی

پس از انجام احراز هویت و تایید آن برای سرمایه گذاری در بورس، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، کد منحصر به فردی همانند کد ملی برای هر شخص تحت عنوان کد بورسی صادر می‌کند. کد بورسی شامل حروف و اعداد می‌باشد که از 5 عدد و 3 حرف تشکیل شده است. به طور مثال، اگر نام خانوادگی شما مهدوی باشد، کد بورسی منحصر به فرد شما (مهد 12345) می‌باشد. البته ممکن است گاهی، حروف کد بورسی به طور اتفاقی انتخاب شوند.

گام چهارم: انتخاب کارگزاری

گام آخر برای حضور در بازار سرمایه، انتخاب کارگزاری است. پس از دریافت کد بورسی، برای انجام معاملات، انتخاب کارگزاری خوب و مناسب از مهمترین اقداماتی است که باید انجام شود. در واقع، کارگزار واسطه‌ای بین خریدار و فروشنده می‌باشد که با دریافت کارمزد مشخصی، عامل انجام معاملات می‌شود. انتخاب کارگزاری برای حضور در بازار سرمایه، از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ زیرا، سرعت انجام معاملات و دریافت خدمات مورد نظر به انتخاب آن بستگی دارد.

آموزش بورس و هر آنچه که باید مبتدیان درباره شرکت ها بدانند!

همانطور که پیش‌تر گفتیم، برای ورود به بورس علاوه بر انجام مراحل اولیه برای ورود، باید با اصطلاحات و مفاهیم بورسی آشنایی لازم را داشته باشید. اطلاعات کافی در ارتباط با سهام و شرکت و ... نیز لازمه سرمایه‌گذاری می‌باشد. اصطلاحاتی در ارتباط با شرکت‌های پذیرفته شده در بورس وجود دارد که برای آموزش بورس لازم است اطلاعات کلی در این مورد کسب نمایید. در ادامه، مواردی از آنها را بیان می‌کنیم.

1. قیمت اسمی

منظور از قیمت اسمی یک سهم، قیمتی است که در اساسنامه برای هر سهم تعیین شده است و پذیره‌نویسی سهام یک شرکت براساس آن قیمت انجام می‌شود. مبلغ اسمی، همان قیمتی است که روی ورقه سهام درج شده است. قیمت اسمی هر سهم در ایران 1000 ریال می‌باشد.

2. سال مالی

سال مالی، دوره مالی یک ساله می‌باشد. هر سال مالی که شرکت‌ها صورت‌های مالی و اظهارنامه عملکرد خود را ارائه می‌دهند، سال مالی می‌گویند.

3. سود پیش بینی شده (EPS)

EPS سود هر سهم است. اگر کل سود را پس از کسر مالیات به تعداد سهام تقسیم کنیم EPS آن به دست می‌آید. در واقع، سود هر سهم است که شرکت برای سال مالی آینده پیش‌بینی می‌کند. EPS هر سهم مطابق فرمول زیر محاسبه می‌شود.

* مقاله پیشنهادی: آموزش بورس | سود سهام چگونه محاسبه می شود؟

4. سود تقسیمی (DPS)

سودی که به ازای هر سهم به سهامدار تعلق می‌گیرد، سود تقسیمی یا DPS نام دارد. این سود مطابق با فرمول زیر محاسبه می‌شود.

5. مجامع عمومی شرکت ها 

جلساتی که مدیران شرکت‌ها و سهامداران برای تصمیم‌گیری‌های مهم شرکت برگزار می‌کنند را مجمع می‌گویند. همه سهامداران می‌توانند در این مجامع حضور پیدا کنند و در خصوص تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داشته باشند. 

برای آگاهی سهامداران از این مجامع، شرکت‌ها آگهی مجمع را در روزنامه کثیرالانتشار (که به عنوان روزنامه رسمی شرکت در نظر گرفته شده است) منتشر می‌کنند. مجمع انواع مختلفی دارد که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

6. افزایش سرمایه

شرکت‌ها برای رفع نیازهای مالی خود از طریق افزایش سرمایه برای تأمین این نیازها اقدام می‌کنند. آنها در راستای رسیدن به توسعه و اهداف خود نیاز به افزایش سرمایه دارند. افزایش سرمایه به این صورت می‌باشد که شرکت‌ها تعدادی سهام جدید را منتشر می‌کنند و برای افزایش سرمایه شرکت به سهامداران می‌فروشند. افزایش سرمایه انواع مختلفی دارد که به آنها اشاره می‌کنیم:

 • از محل سود انباشته (جایزه)
 • از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها
 • از محل صرف سهام
 • از محل آورده نقدی سهامداران

* درباره افزایش سرمایه بخوانید.

7. نسبت پی به ای (P/E)

نسبت P/E یکی از ابزارهای پرکاربرد در تحلیل بورس ایران به شمار می‌رود. از طریق محاسبه نسبت P/E، مدت زمان بازگشت سرمایه را می‌توان بدست آورد. در واقع، سرمایه‌گذاران انتظاراتی از بازدهی دارایی خود در آینده دارند که با محاسبه این نسبت می‌توان آن را نشان داد. با انجام این محاسبه، می‌توان تعداد سال برگشت اصل سرمایه را به دست آورد. یکی از سرفصل‌های اصلی در آموزش مقدماتی بورس همین محاسبه نسبت P/E سهام است. فرمول نسبت P/E به شکل زیر می‌باشد:

سود سهم ÷ قیمت سهام = P/E

* مقاله پیشنهادی: P/E و کاربرد آن در بازار سرمایه

8. سهام شناور آزاد

سهام شناور، بخشی از سهام یک شرکت است که دارندگان این سهام، قصد مشارکت در مدیریت شرکت را ندارند و آماده عرضه آن هستند. با مراجعه به سایت www.tsetmc.com و جستجوی نماد مورد‌نظر می‌توانید مقدار سهام شناورِ سهام خود را مشاهده کنید.

 

9. ترازنامه

ترازنامه یا بیلان صورتحسابی است که، وضعیت مالی یک شرکت از جمله: بدهی‌ها، دارایی‌ها و سرمایه آن را نشان می‌دهد. ترازنامه گزارشی است که در پایان هر دوره مالی در یک زمان مشخص توسط حسابداران شرکت تهیه می‌شود. ترازنامه یا بیلان مطابق فرمول زیر محاسبه می‌شود:

حقوق صاحبان سهام + بدهی‎‌ها = دارایی‌ها

 

نمونه‌ای از ترازنامه

10. صورت های مالی

صورت‌های مالی، گزارش‌های درون‌سازمانی یا برون‌سازمانی در پایان هر دوره مالی شرکت می‌باشد. این گزارش‌ها شامل میزان بدهی‌ها و دارایی‌ها، سود و زیان و … می‌باشد. صورت‌های مالی باید مطابق با استانداردها و اصول حسابداری در یک دوره مشخص باشد.

* مقاله پیشنهادی: انواع صورت های مالی شرکت ها

11. پذیره نویسی

احتمالاً اصطلاح پذیره‌نویسی را در بورس بسیار شنیده‌اید. پذیره‌نویسی، تعهدی است که طی آن سهامدار، بخشی از سرمایه مورد نیاز شرکت را تأمین می‌کند. در واقع، پذیره‌نویسی در مرحله‌ای انجام می‌شود که شرکت هنوز تأسیس نشده است؛ پذیره‌نویسی مرحله‌ای قبل از عرضه اولیه می‌باشد.

* مقاله پیشنهادی: پذیره نویسی به زبان ساده

آموزش بورس از مبتدی تا حرفه ای

افراد مبتدی در بازار سرمایه نیاز دارند که برای آموزش بورس، سرمایه‌گذاری و عملکرد بهتر، اصطلاحاتی را در این زمینه کسب کنند. به همین دلیل، در این قسمت به اصطلاحاتی مرتبط با سهامداران می‌پردازیم.

1. پرتفوی

پرتفوی همان سبد سرمایه‌گذاری است. به بیان دیگر، مجموعه‌ای از دارایی‌های افراد در یک سبد را پرتفوی می‌گویند. این دارایی ممکن است اوراق بهادار، سپرده‌های بانکی، اوراق قرضه، اوراق مشارکت و … باشد. بنابراین، در پرتفوی ترکیب دارایی‌های سرمایه‌گذاری شده توسط سرمایه‌گذار انجام می‌شود.

2. کد معاملاتی یا کد بورسی

همانطور که هر شخص برای دریافت شماره حساب نیاز به افتتاح حساب در بانک دارد، برای انجام معاملات در بازار سرمایه نیز، نیاز به دریافت کد بورسی دارد. کد بورسی یا کد معاملاتی همانند کد ملی و شماره حساب، منحصر به فرد می‌باشد. بنابراین، معاملات در بازار سرمایه مستلزم دریافت کد بورسی می‌باشد. همانطور که پیش‌تر گفتیم، دریافت کد بورسی از طریق ثبت نام در سجام و احراز هویت صورت می‌گیرد.

3. شرکت کارگزاری

کارگزاری، یک مؤسسه مالی است که افراد برای ورود به بورس، مستلزم افتتاح حساب در آن می‌باشند. اشخاص از طریق کارگزاری‌ها می‌توانند معاملات خود در بازار سرمایه را انجام دهند. در واقع کارگزاری یک واسطه بین خریدار و فروشنده می‌باشد. کارگزاری‌ها برای انجام خرید و فروش به عنوان یک واسطه، مبلغی را تحت عنوان کارمزد از کاربران خود کسر می‌کنند.

* در حال حاضر 108 کارگزاری دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار وجود دارد که هر شخص مجاز به انتخاب چند مورد از آنها به صورت همزمان می‌باشد.

4. کارگزار ناظر

پس از انجام مراحل ثبت نام برای انجام معاملات در بورس، افراد با انتخاب کارگزاری مناسب به سامانه معاملاتی آنلاین کارگزاری منتخب دسترسی می‌یابند. انجام معاملات بورسی زیر نظر کارگزار ناظر، به عنوان واسطه بین خریدار و فروشنده انجام می‌گیرد. پس از این انتخاب، سهامداران می‌توانند زیر نظر کارگزار ناظر خود برای خرید یا فروش سهام اقدام نمایند. 

* مقاله پیشنهادی: نحوه تغییر کارگزار ناظر

آموزش مفاهیم بورسی درباره معاملات و تحلیل سهام | بهترین سهام برای خرید در بورس

خرید و فروشی سودآور در بازار سرمایه نیازمند تحلیل می‌باشد. تحلیل سهام نوعی پیش‌بینی احتمالی است که تحلیلگران برای آینده سهام انجام می‌دهند. لازمه انجام معاملاتی سود‌آور، اولاً آموزش بورس و آشنایی با اصطلاحات و مفاهیم اولیه بورسی، ثانیاً تحلیل سهام توسط تحلیلگران می‌باشد. در ادامه، شما را با چند اصطلاح در این‌باره آشنا خواهیم کرد.

1. دامنه نوسان قیمت

اصطلاح دیگری که در بازار سرمایه با آن زیاد سر و کار داریم دامنه نوسان قیمت سهام است. حداقل و حداکثر تغییری که در قیمت سهام در یک روز ایجاد می‌شود را دامنه نوسان قیمت می‌گویند. دامنه نوسان برای جلوگیری از هیجاناتی که در بازار سرمایه ممکن است ایجاد شود به کار می‌رود. 

 • در تصویر زیر، دامنه نوسان قیمت را در بازارهای بورس و صندوق‌ را مشاهده می‌کنید.

 

2. صف خرید و صف فروش

صف خرید: گاهی پیش‌بینی‌هایی در خصوص افزایش ارزش سهام شرکتی صورت می‌گیرد. در این صورت افراد برای خرید سهام این شرکت وارد رقابت می‌شوند و تقاضای این سهم از عرضه آن بیشتر می‌شود و صف خرید ایجاد می‌شود.

صف فروش: برخلاف صف خرید، اگر ارزش سهام شرکتی بر اساس تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های احتمالی کاهش یابد، صف فروش تشکیل می‌شود. بنابراین، سهامداران برای جلوگیری از ضرر و افت ارزش سهامشان اقدام به فروش سهام خود می‌کنند. این بار افراد برای فروش سهام خود، در صورتی که خریداری وجود ندارد، در رقابت قرار می‌گیرند؛ در نتیجه، صف فروش ایجاد می‌شود.

3. تحلیل بنیادی یا تحلیل فاندامنتال

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال (Fundamental Analysis) ارزش احتمالی و حقیقی دارایی‌ها را در آینده مشخص می‌کند. بررسی پایه‌ای در مورد وضعیت اقتصادی شرکت مورد نظر در تحلیل بنیادی مورد توجه است. 

* مقاله پیشنهادی: تحلیل فاندامنتال در بورس چیست؟

4. آموزش بورس (پیشرفته) | تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) روشی است که این پیش‌بینی وضعیت سهام را در آینده با استفاده از نمودارهای مرتبط همچون تغییرات قیمت، حجم معاملات و … مشخص می‌نماید. به طور کلی، تحلیل به معنی پیش‌بینی احتمالی وضعیت سهام در آینده می‌باشد.

* مقاله پیشنهادی: آموزش مقدماتی تحلیل تکنیکال و اصول آن

5. حجم مبنا

حجم مبنا، حداقل تعداد سهام شرکتی است که باید در طول یک روز معامله شود تا قیمت اصلی آن سهام بتواند نوسان مثبت یا منفی داشته باشد. حجم مبنا از رشد و افت بی‌رویه سهام جلوگیری می‌کند. تعیین میزان آن نیز توسط سامانه‌های معاملاتی اندازه‌گیری می‌شود.

 • برای اطلاع از حجم مبنای سهام مورد نظر می‌توانید به سایت www.tsetmc.com مراجعه کنید.

 

6. بسته شدن نماد بورسی

هر شرکت در بورس، نماد بورسی مجزایی را دارا می‌باشد که این نماد ممکن است به دلایلی قابلیت خرید و فروش خود را از دست دهد. دلایلی از قبیل:

 • برگزاری مجامع عمومی 
 • برگزاری جلسات هیأت مدیره
 • تغییر طبقه‌بندی اوراق بهادار 
 • اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی
 • تخلفات در معاملات و دستکاری قیمت‌ها
 • افشای اطلاعات با اهمیت

* برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله دلایل توقف و بازگشایی نمادها در بورس ایران را مطالعه کنید.

7. حد سود (take profit)

حد سود، از جمله مفاهیم کاربردی در بحث آموزش بورس است. محدوده‌ای از قیمت می‌باشد که سهامدار نقطه‌ای را برای خروج از آن سهم برای خود در نظر می‌گیرد. تعیین حد سود گاهی بر اساس تحلیل‌هایی که صورت می‌گیرد انجام می‌شود. ممکن است با توجه به افت یا رشد سهم، حد سود نیز تغییر پیدا کند. حد سود به اندازه حد ضرر در بازار سرمایه مهم است.

8. حد ضرر (stop loss)

گاهی سرمایه‌گذار برای جلوگیری از ضرر و خروج از سهم، بر اساس تحلیل‌هایی که صورت می‌گیرد، حد ضرر تعیین می‌کند. حد ضرر، تعیین قیمتی است که مانع ضرر سرمایه‌گذار می‌شود.

9. نحوه انجام معاملات در بورس

پس از ورود به بازار سرمایه، نخستین گام، آموزش و آشنایی با اصطلاحات و مفاهیم بورسی و نحوه انجام معاملات می‌باشد. برای رسیدن سرمایه‌گذار به سود، بهتر است اصول و قواعد انجام معاملات در بازار سرمایه را بدانید. مراحل انجام معاملات به ترتیب زیر است:

 1. دریافت کد بورسی از طریق ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت (پیش‌تر در این‌باره توضیح داده شد)
 2. ورود به سامانه معاملاتی آنلاین کارگزاری منتخب
 3. شارژ کردن حساب بورسی
 4. جستجوی نماد بورسی مورد نظر
 5. ثبت سفارش خرید یا فروش
 6. ثبت سفارش و اضافه شدن سهم به پرتفوی
 7. دریافت وجه در صورت فروش سهم و واریز به حساب بانکی

* نحوه انجام معاملات را در مقاله شیوه های خرید و فروش در بورس و بازار سرمایه بخوانید.

10. کف حمایتی و سقف مقاومتی

کف حمایتی: سطحی از قیمت‌ها است که نیروی تقاضا به اندازه‌ای باشد که از کاهش بیشتر قیمت‌ها جلوگیری می‌کند. به طور کلی، کف حمایتی، روند نزولی قیمت‌ها را متوقف می‌کند.

سقف مقاومتی: رسیدن قیمت به سطحی که سهامداران عرضه را تشدید می‌کنند و تقاضا به شدت کاهش پیدا می‌کند. این امر برای معامله‌گران جذابیت خاصی دارد. به طور کلی، در سقف مقاومتی روند نزولی تداوم پیدا می‌کند.   

11. بازار گاوی (صعودی) در بورس

گاوها به این دلیل که شاخ‌های رو به بالایی دارند، به عنوان نمادی برای بازارهای صعودی تعبیر شده‌اند. به دلیل زیاد شدن تقاضا برای خرید، قیمت‌ها نیز روند صعودی پیدا می‌کنند؛ در این زمان، عرضه هم کاهش پیدا می‌کند. بنابراین، روند صعودی بازار به بازار گاوی شناخته شده است.

12. بازار خرسی (نزولی) در بورس

زمانی که بازار سرمایه روند نزولی به خود می‌گیرد، از آن، به عنوان بازار خرسی تعبیر می‌شود. در بازار خرسی بالعکس بازار گاوی، تقاضا کم و عرضه زیاد است. به طور کلی، بازار خرسی بیانگر رکود اقتصادی و ناپایداری بازار سرمایه می‌باشد.

13. بازده

افراد جامعه با هدف کسب سود وارد بازار سرمایه می‌شوند. سود و بهره‌ای که از سرمایه‌گذاری به دست می‌آید بازده می‌گویند. به طور کلی، بازده، سود یا زیان ناشی از سرمایه گذاری است.

14. پولبک (Pullback)

پولبک (Pullback) به معنی به عقب برگشتن است، در تحلیل تکنیکال این اصطلاح به بوسه خداحافظی قیمت به سطوح، تعبیر شده است. به طور کلی، به بازگشت ناگهانی قیمت به سطوح حمایتی و مقاومتی گفته می‌شود. در اکثر مواقع، روندهای صعودی و یا نزولی در ابتدا به سطح قبلی بازگشته و به سهامدارها فرصت ورود و خروج مجدد می‌دهد. در تصویر زیر نمونه‌ای از پولبک را در نمودار مشاهده می‌کنید.

نمونه‌ای از پولبک

جمع‌بندی

آموزش بورس همراه همیشگی یک سرمایه گذار در بازار بورس می‌باشد و همین امر، سبب پیشرفت افراد در سرمایه گذاری و کسب سود است. توقف در مسیر یادگیری، به معنی پذیرا شدن ریسک‌های موجود در بازار می‌باشد. نکته مهمی که در آموزش بورس به آن اشاره شده است، مسیر صحیح و منظم یادگیری است. 

سایت نظارت، با توجه به سطح نیاز و دانش شما مقالات بورسی متعددی آماده کرده است که با مراجعه به این مقالات می‌توانید بر ریسک‌های بازار غلبه کنید. 

گامی فراتر در آموزش بورس

سایت نظارت دوره‌های جامع آموزش سرمایه گذاری در بورس را برای شما همراهان گرامی آماده کرده است. شما می‌توانید در این دوره‌ها به صورت رایگان (حضوری و غیرحضوری) شرکت کنید و با بهره‌گیری از این آموزش‌ها توسط اساتید مجرب بر بازار بورس تسلط پیدا کنید.

مفاهیم و اصطلاحات بورسی بسیار فراوان هستند. ما در این مقاله شما را با مفهوم برخی از آنها آشنا کردیم. اصطلاحات بورسی، به شما کمک می‌کند تا معاملات بهتر و سودآوری داشته باشید. پس از یادگیری این اصطلاحات، ممکن است به طور روزمره از آنها استفاده کنید. بنابراین، یادگیری این اصطلاحات نه تنها در بازار سرمایه بلکه در زندگی روزمره بسیار کاربردی هستند. پس یاد بگیریم تا بدانیم!

* برای اطلاعات بیشتر درباره این اصطلاحات توصیه می‌شود مقاله‌های پیشنهادی را مطالعه کنید.

سوالات متداول

 • برای ثبت نام در بورس چه مدارکی لازم است؟

  برای ثبت نام در بورس، اصل شناسنامه و کارت ملی و در صورت داشتن داشتن سهام، به همراه داشتن برگه های سهام الزامی می باشد.

 • کارگزاری رو با توجه به چه چیزی باید انتخاب کنیم؟

  با توجه به خدمات آن و سرعت در انجام معاملات باید کارگزاری خود را انتخاب کنید.

 • برای آموزش بورس باید چیکار کنیم؟

  با توجه به مطالعه مقالات آموزشی سایت نظارت و همینطور شرکت در دوره های آموزشی این سایت می توانید بر بازار بورس تسلط پیدا کنید.

 • برای دریافت کد بورسی باید چیکار کنیم؟

  با مراجعه به متن مقاله می توانید پاسخ سوالات خود را در هر زمینه ای دریافت نمایید.

نویسنده: فریده مهدور
30 خرداد 1401
آخرین بروزرسانی: فریده مهدور
1 سال پیش