نحوه تغییر کارگزار ناظر | تغییر کارگزاری آنلاین بصورت فوری

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
نحوه تغییر کارگزار ناظر | تغییر کارگزاری آنلاین بصورت فوری
تغییر کارگزاری و تغییر ناظر به طور معمول در نتیجه اطلاع افراد از خدمات بهتر سایر کارگزاری ها در مقایسه با کارگزاری فعلی فرد صورت می گیرد. در این مقاله یاد میگیرید که چطور تغییر کارگزاری آنلاین بصورت فوری انجام دهید.

اولین قدم برای ورود به بازار بورس، انتخاب یک کارگزاری به عنوان کارگزار ناظر می باشد. کارگزاری ها به عنوان واسطه و پلی میان بازار بورس و معامله گران در این حوزه ایفای نقش می نمایند. پس از انتخاب کارگزاری، ممکن است افراد در نتیجه اطلاع از خدمات بهتر سایر کارگزاری ها در مقایسه با کارگزاری فعلی خود تصمیم به تغییر کارگزار ناظر بگیرند. در این مطلب به شما کمک خواهیم کرد تا به راحتی و با صرف کمترین زمان نسبت به تغییر کارگزار ناظر و انتقال دارایی بورسی خود به کارگزاری جدید اقدام نمایید.

 اگر به دنبال راهی سریع و آسان برای تغییر کارگزار ناظر به صورت آنلاین هستید در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه این کار را در چند مرحله ساده انجام دهید.

 

نحوه تغییر کارگزار ناظر آنلاین

برای تغییر کارگزار ناظر آنلاین فقط کافیست به حساب کاربری آنلاین خود در کارگزاری جدید خود مراجعه کنید و از منوی برنامه گزینه " تغییر کارگزار" را انتخاب کنید. در پنجره‌ای که باز می‌شود نماد سهم خود را وارد کرده و درخواست خود را ثبت کنید. اگر سهم‌های متعددی دارید، یک به یک نمادهای آن‌ها را وارد کنید و درخواست تغییر ناظر بزنید. یک روز کاری بعد دارایی شما به پرتفوی کارگزاری مقصد (کارگزاری جدید) منتقل می‌شوند. 

دقت داشته باشید! درخواست تغییر ناظر را باید در کارگزاری‌ای ثبت کنید که قصد انتقال دارایی خود را به آن دارید.

 

مراحل تغییر کارگزار ناظر آنلاین

 مراحل تغییر کارگزاری ناظر

همانطور که گفته شد، سهامداران ممکن است به دلایل متعددی خواستار تغییر کارگزار ناظر باشند. همچنین برخی سهامداران قدیم، سهام خود را از شرکت گرفتند و کارگزاری ندارند. این سهامداران برای آن که بتوانند روی دارایی خود معامله کنند باید ابتدا در یک کارگزاری ثبت نام کرده و سپس با ثبت درخواست تغییر کارگزار ناضر، دارایی خود را به آن کارگزاری منتقل کنند. 

برای انجام این کار نخست باید کارگزاری مناسبی (که توان ارائه خدمات مورد نظر شما را دارد) انتخاب نموده و پس از ثبت نام در آن، دارایی های خود را منتقل نمایید. در اینجا روند کلی تغییر کارگزار ناظر را مرحله به مرحله به شما معرفی می کنیم.

 

1. انتخاب یک کارگزار مناسب

برای انجام این کار لازم است که سهامدار شرایط و خدمات مورد نیاز خود را مشخص نموده و مطابق با آن ها اقدام به یافتن کارگزاری جدید نماید. این مرحله از اهمیت بسیاری برخوردار است. در صورتی که کارگزاری جدید نیز قادر به ارائه خدمات مورد نظر نباشد، فرد احساس نارضایتی خواهد داشت. بهترین کارگزاری‌های بورس حال حاضر در لیست پایین مشخص شده است.

 

2. ثبت نام در کارگزاری منتخب

ثبت نام در کارگذاری

این کار با توجه به خدمات کارگزاری ها، به دو روش حضوری و غیر حضوری انجام می شود. در روش حضوری فرد به همراه کارت ملی و شناسنامه به یکی از شعب کارگزاری منتخب خود مراجعه می نماید. پس از تکمیل فرم های مربوطه و احراز فرد از طرف کارگزار، به مدت 24 ساعت نام کاربری و رمز عبور برای فرد صادر می گردد.

در روش غیر حضوری، فرآیند ثبت نام به صورت اینترنتی خواهد بود. در حال حاضر اکثر کارگزاری ها این امکان را در سایت خود فعال نموده اند. در هر دو روش ذکر شده چنانچه فرد ثبت نام و احراز هویت سامانه سجام را انجام داده باشد، نیازی به انجام مجدد آن نمی باشد، در غیر اینصورت فرد لازم است با مراجعه به شعب دفاتر پیشخوان به صورت حضوری اقدام به احراز نماید. با استفاده از اپلیکیشن های تلفن همراه نیز می توان به صورت غیر حضوری این فرآیند را انجام داد. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آموزش استفاده از سامانه سجام مراجعه نمایید.

 

3. انتقال سهم و تغییر کارگزار ناظر

در آخرین مرحله باید نسبت به انتقال سهام به کارگزاری جدید اقدام نمود. برای انجام این کار روش های مختلفی در نظر گرفته شده است که عبارتند از:

 • ثبت درخواست تغییر ناظر آنلاین
  در ادامه این روش که ساده ترین راه ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر است را به طور مفصل شرح خواهیم داد.
 • مراجعه به کارگزاری مورد نظر
  با مراجعه حضوری به کارگزاری مورد نظر و تکمیل فرم تغییر کارگزار ناظر و ارائه اصل مدارک و برگه خرید سهم می‌توان این کار را انجام داد. شما می توانید گواهی خرید سهم خود را از درگاه یکپارچه ذینفعان به نشانی ddn.csdirsn.com دریافت کنید. 
 • مراجعه به سایت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار
  با مراجعه به سایت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، می‌توان فرم درخواست غیرحضوری تغییر کارگزار ناظر را تکمیل نموده و آن را به همراه گواهی امضا از دفاتر اسناد رسمی برای شرکت سپرده گذاری مرکزی پست کرد. در کارگزاری هوشمند رابین تمامی مشتریان می‌توانند مراحل تغییر کارگزاری ناظر را به صورت آنلاین و از طریق سامانه معاملاتی تریدر رابین انجام دهند.

 

آموزش ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر آنلاین

ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر بر روی همه سامانه های معاملاتی تقریباً روند یکسانی دارد. در ادامه شما را با مراحل ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر آنلاین در سامانه معاملاتی هوشمند رابین آشنا می سازیم. پیش از هر اقدامی اگر در این کارگزاری عضو نشده اید می توانید با کلیک بر روی کلمه " ثبت نام" مراحل ثبت نام خود را پشت سر بگذارید.

نسخه موبایل: پس از ثبت نام برای ثبت درخواست تغییر ناظر وارد لینک trader.rabin.ir شوید. وارد این لینک که شدید گوشه سمت راست یک آیکون آدمک وجود دارد. روی آیکون زده سپس دکمه ورود را انتخاب کنید. نام کاربری کلمه عبور خود را پیش تر برای شما پیامک شده است، در کادر مربوطه وارد نمایید. داخل منو (آیکون آدمک سبز رنگ گوشه سمت چپ بالای صفحه)، گزینه درخواست ها را انتخاب کنید و بعد روی گزینه تغییر ناظر بزنید. در پنجره باز شده، نماد سهم مورد نظر خود را وارد کنید و دکمه ثبت درخواست رو بزنید. دارایی شما یک روز کاری بعد به پرتفوی سپرده گذاری اضافه خواهد شد.

 

نسخه دسکتاپ: برای ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر در نسخه دسکتاپ نیز با ورود به لینک trader.rabin روی دکمه "ورود" آبی رنگ کلیک کرده و سپس به قسمت "درخواست ها" مراجعه کنید. سپس گزینه "تغییر ناظر" را انتخاب کنید. در پنجره باز شده نماد مورد نظر را وارد کرده و سپس دکمه "ثبت درخواست" را بزنید. 

پس از اتمام مراحل ذکر شده، فرآیند تغییر کارگزاری پایان یافته و می توانید از خدمات کارگزاری جدید استفاده نمایید. سهامداران می توانند به صورت همزمان از خدمات چندین کارگزاری استفاده نمایند. توصیه می شود هر نماد معاملاتی را تنها با یک کارگزاری خرید و فروش نمایید، زیرا معامله با چندین کارگزاری به صورت همزمان در روند مدیریت سهام اخلال ایجاد خواهد کرد.

 • نکته: همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم، پس از تغییر کارگزار ناظر ، سهم هایی که در گذشته توسط کارگزاری سابق خرید و فروش شده است در همان کارگزاری پیشین قرار می گیرد، زیرا کارگزاری که اولین خرید در آن انجام شده به عنوان ناظر سهم در نظر گرفته می شود. در این شرایط برای سهم جدید درخواست تغییر کارگزار ناظر مجدداً ثبت می شود.
  به عنوان مثال، شما چند سال گذشته سهام ایران خودرو را خریداری کرده و فروخته اید. هم اکنون در کارگزاری جدید ثبت نام کرده و معامله می کنید. در صورتی که اقدام به خرید سهام ایران خودرو نمایید، در پرتفوی کارگزار سابق شما (که برای اولین بار سهام ایران خودرو در آن برای شما ثبت شده است) قرار می گیرد.

 

کارگزار ناظر کیست؟

کارگزار ناظر

در سیستم معاملاتی پیشین، سهامداران قادر بودند سهام خریداری شده خود را از طریق کارگزاری های مختلف به فروش برسانند. در آن زمان هیچ قانونی مبنی بر یکسان بودن کارگزار خریدار و فروشنده وجود نداشت. با راه اندازی سامانه معاملاتی جدید، روند انجام معاملات در بورس متحول و مفهوم جدیدی با عنوان کارگزار ناظر ایجاد شد.

پس از آن، دارایی های سهامداران در هر نماد معاملاتی تحت نظر یک کارگزار قرار می گیرد که کارگزار ناظر نامیده می شود. به عبارت دیگر سهامداران تنها از طریق کارگزار ناظر نماد معاملاتی مورد نظر خود، می توانند اقدام به فروش سهم نمایند.

پس از ثبت نام در کارگزاری، دسترسی سامانه معاملاتی آن کارگزار به شما داده می شود. کلیه نمادهایی که با آن دسترسی خریداری می کنید زیر نظر آن کارگزاری قرار خواهد داشت. به این معنا که تنها از طریق همان کارگزار که اصطلاحا کارگزار ناظر شما در نمادهای خریداری شده می باشد، قادر به فروش دارایی مذکور خواهید بود. مگر آن که دارایی خود را از طریق ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر به کارگزاری دیگری منتقل کرده و سپس اقدام به فروش آن ها نمایید. به بیان دیگر، سهامداران می توانند به صورت همزمان در چندین کارگزاری کد معاملاتی دریافت کنند و محدودیتی در این امر وجود ندارد. فروش سهام تنها در کارگزاری که به عنوان کارگزار ناظر نماد انتخاب شده است، امکان پذیر می باشد مگر آن که درخواست تغییر کارگزار ناظر ثبت کند.

در نظر داشته باشید که ممکن است کارگزار ناظر شما در برخی نماد ها با نمادهای سایر دارایی شما متفاوت باشد. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه می توان فهمید کارگزار ناظر ما کدام کارگزاری است.

 

از کجا بفهمیم کارگزار ناظر ما کیست؟

از سه طریق می توان کارگزار ناظر خود را برای سهم های مختلفی که داریم، تشخیص داد که عبارتند از:

 1. مراجعه به سایت شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه یا همان ddn

 2. تطابق گواهینامه نقل و انتقال و سپرده سهام

 3. مشاهده تعداد سپرده گذاری در پرتفوی سامانه معاملاتی

نکته: بر اساس اطلاعیه منتشر شده توسط سازمان بورس و اوراق بهادار، چنانچه کد درج شده در آخرین گواهینامه صادره پیش از تاریخ 1378/09/16 برابر 666، 777، 888، 999 یا 11 باشد، استفاده از روش اول امکان پذیر نخواهد بود.

 

چرا تغییر کارگزار ناظر انجام می شود؟

ما در دو صورت نیاز به ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر خواهیم داشت. یک موقعیت زمانی است که بنا به دلایلی از کارگزار فعلی خود راضی نیستیم و قصد داریم معاملات بورسی خود را از طریق کارگزار دیگری انجام دهیم. در این صورت با ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر در کارگزاری جدید، سهم ها را به آن کارگزاری منتقل خواهیم کرد.

موقعیت دیگر زمانی است که ما یک نماد مثلا خودرو را برای اولین بار در یک کارگزاری خریداری کرده ایم و حتی شاید آن را فروخته باشیم؛ اکنون وقتی همان نماد خودرو را در کارگزاری جدید خریداری می کنیم، سهم در کارگزاری قبلی می نشیند. در این صورت برای فروش آن نماد یا باید از طریق کارگزاری قبلی که نماد در آن نشسته اقدام کنیم و یا درخواست تغییر کارگزار ناظر بزنیم که به کارگزاری فعلی منتقل شود. 

علاوه بر موارد ذکر شده، شرایط دیگری نیز ممکن است سبب ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر شود. در این موارد فرد خواهان تغییر کارگزاری نمی باشد، بلکه هدف او انتقال سهم به سبد خود می باشد. مهمترین دلایل تغییر کارگزار ناظر عبارتند از:

 • هنگامی که سهمی افزایش سرمایه داشته و حق تقدم های تخصیص داده شده به آن در پرتفوی سهامدار قابل مشاهده نباشد. در این حالت، فرد ملزم به ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر جهت منتقل کردن سهم به سبد خود می باشد.
 • هنگامی که فرد سهامی را از طریق اپلیکیشن های مرتبط یا سازمان خاصی خریداری کرده باشد. این مورد بیشتر در خصوص صندوق های قابل معامله (ETF) مشاهده شده است.

 

مهم ترین دلایل سهامداران برای تغییر کارگزاری

تغییر کارگزاری در واقع منتقل کردن سهام از یک کارگزاری به کارگزاری دیگر است. این امر مشروط بر آن است که شخص در کارگزاری دوم نیز ثبت نام کرده باشد. مهم ترین دلایل سهامداران برای تغییر کارگزار ناظر شامل موارد زیر است :

 • سامانه معاملات برخط (آنلاین) سریع و یکپارچه
 • خدمات پشتیبانی با کیفیت تر
 • ارائه تحلیل های معتبر، مشاوره و آموزش های جامع برای مشتریان
 • تخفیف در کارمزدها و ارائه بیشتر خدمات اعتباری
 • وجود شعب فعال بیشتر و دسترسی آسان تر سرمایه گذار به کارگزار
 • ارائه خدمات بیشتر و با کیفیت در حوزه های مختلف و به عبارتی جامعیت کارگزار

 

تغییر کارگزار ناظر آنلاین سهام عدالت

همانطور که می‌دانید سهام عدالت متشکل از سهام چندین شرکت بورسی و غیر بورسی است. لازم به ذکر است که سهام عدالت تاکنون قابل انتقال به پرتفوی کارگزاری سهامداران نبوده است. سهامداران سهام عدالت که آزاد سازی به روش مستقیم را انتخاب کرده اند و تا کنون درخواست فروش سهم خود را ثبت نکرده اند، چنانچه کارگزار ناظر خود را انتخاب کرده باشند، می توانند آن را تغییر دهند.
سهامداران واجد شرایط می توانند با مراجعه به سامانه معاملات سهام عدالت کارگزار مقصد، اطلاعات مورد نیاز را در سامانه درج کرده و کارگزار ناظر خود را تغییر دهند. فرآیند جابجایی حداکثر به مدت 24 ساعت صورت می گیرد.
دارندگان این سهام با انتخاب کارگزار ناظر، می توانند در آینده سبد سهام عدالت را در پرتفوی کارگزاری خود ثبت نمایند.

نکته: سهامدارانی که بخشی از سهام خود را فروخته اند، امکان تغییر کارگزار ناظر را نخواهند داشت. در واقع تغییر کارگزار ناظر تنها برای سهامدارانی است که تا کنون سفارش فروش سهام را ثبت نکرده اند.

 

جمع بندی

سهامداران برای معامله در بازار سرمایه نیاز به کارگزار بورس دارند. در واقع کارگزار به عنوان واسطه آنها و بازار بورس می باشد. افراد بدون واسطه و به صورت مستقیم قادر به انجام معامله در بازار سرمایه نمی باشند.
در صورتی که فردی سهم داشته باشد، اما کارگزار ناظر نداشته باشد و یا از کارگزار فعلی خود ناراضی باشد، می تواند کارگزار ناظر خود را تغییر دهد، به این فرایند تغییر کارگزار ناظر می گویند.

سوالات متداول

شما باید درخواست خود را در کارگزاری ثبت کنید که قصد داریم سهم خود را به آن منتقل نمایید.
خیر شما می توانید به راحتی به صورت آنلاین درخواست تغییر کارگزار ناظر ثبت کنید. کلیه مراحل ثبت درخواست آنلاین در مقاله شرح داده شده است.
بله، با مراجعه به سایت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، می‌توان فرم درخواست غیرحضوری تغییر کارگزار ناظر را تکمیل نموده و آن را به همراه گواهی امضا از دفاتر اسناد رسمی برای شرکت سپرده گذاری مرکزی پست کرد.
دلایل رد درخواست تغییر کارگزار ناظر عبارتند از: نماد مد نظر در کارگزاری مبدا فریز شده باشد، سهامدار در نماد مورد نظر دارایی نداشته باشد، به دلیل بدهی سهامدار به کارگزاری مبدا و…
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.