صندوق های سرمایه گذاری، کسب سود از بورس برای همه

بروزرسانی در7 خرداد 1403
صندوق های سرمایه گذاری، کسب سود از بورس برای همه
صندوق های سرمایه گذاری با گردآوری تیم حرفه ای قادر به کسب بازدهی بالا و تا حدودی تضمین اصل دارایی سرمایه گذاران می باشند.

امروزه تمامی افراد جامعه به اهمیت پس‌انداز پی برده‌اند اما این امر با توجه به شرایط اقتصادی موجود و نرخ تورم به تنهایی کافی نیست. گذر زمان و افت ارزش پول منجر شده افراد نتوانند با میزان پس‌انداز در اختیار خود، به اهداف بلند مدت و کوتاه مدت مورد نظرشان دست یابند. اگر این افراد با این مبلغ اقدام به سرمایه‌گذاری نمایند، علاوه بر جلوگیری از افت ارزش دارایی می‌توانند از این محل سود دریافت کنند. این سرمایه‌گذاری می‌تواند در بازارهای مالی متفاوتی انجام گیرد که نیازمند کسب علم سرمایه‌گذاری و اطلاعات مورد نیاز در زمینه بازار مالی می‌باشد. از آنجایی که همه افراد زمان و دانش مورد نیاز جهت سرمایه‌گذاری سودده را ندارند، اهمیت صندوق های سرمایه گذاری مشخص می‌شود.

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

صندوق سرمایه‌گذاری، نوعی نهاد مالی است که با کسب مجوز از سازمان بورسِ اوراق بهادار و تحت نظارت آن شروع به فعالیت می‌کند. این صندوق‌ها با دریافت نقدینگی از افراد با میزان دارایی‌های مختلف (و حتی دارایی کم) و مدیریت حرفه‌ای این وجوه، اقدام به سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی می‌کنند. دارایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری از اوراق مشارکت و اوراق بهادار تشکیل می‌شود که با توجه به نوع صندوق این میزان متغیر است. به کلیه سرمایه در اختیار صندوق، کل خالص ارزش دارایی‌ها می‌گویند که با جمع‌آوری سرمایه از افراد مختلف به مبلغی قابل توجهی رسیده است. دارایی صندوق‌ها از واحدها (unit) تشکیل می‌شوند که افراد به هنگام سرمایه‌گذاری می‌توانند اقدام به خرید و فروش این واحدها کنند. معمولاً قیمت هر واحد 100 هزار تومان و یا بیشتر می‌باشد.

مزایای سرمایه گذاری در صندوق ها

1. مدیریت توسط افراد حرفه ای

در صندوق‌ها تیمی متشکل از تحلیلگران و آشنایان با بازار سرمایه که دوره‌های متعددی در علم تحلیل و معامله‌گری دیده‌اند، گردآوری شده‌اند. این تیم با مدیریت هوشمندانه، در زمان مناسب اقدام به سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مستعد رشد می‌کند. این امر موجب افزایش دارایی سرمایه‌گذاران می‌شود. از این رو، اشخاص بدون نیاز به صرف وقت و هزینه از فرصت‌های بازار مالی استفاده کرده‌اند.

2. تنوع در سرمایه گذاری

صندوق‌های بسیاری وجود دارند که امکان سرمایه‌گذاری در ملک، طلا، پروژه، بازار بورس و ... را برای تمامی افراد با هر میزان ریسک‌پذیری فراهم کرده‌اند.

3. کاهش ریسک

یکی از بزرگترین اشتباهات افراد، سرمایه‌گذاری در یک محل است، زیرا در صورت مساعد نبودن شرایط بازار امکان از بین رفتن کل سرمایه نیز می‌باشد. صندوق‌ها مبالغ جمع‌آوری شده را در اوراق متنوع سرمایه‌گذاری کرده و تا میزان قابل توجهی از ریسک می‌کاهند.

4. شفاف بودن عملکرد صندوق

این نهاد مالی با توجه به قوانین سازمان بورس، ملزم به ارائه گزارش از عملکرد خود می‌باشد تا در دسترس سرمایه‌گذاران قرار گیرد. همچنین عملکرد صندوق‌ها تحت نظارت سازمان بورس، متولی و حسابرس صندوق می‌باشد. متولی و حسابرس صندوق از ارکان صندوق می‌باشند که در ادامه به شرح وظایف آنان خواهیم پرداخت.

5. ضامن نقد شوندگی

بسیاری از صندوق‌ها ضامن نقدشوندگی دارند. ضامن به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که هر زمان بخواهند دارایی خود را نقد کنند.

6. صرفه جویی در هزینه

هزینه بعضی از خدمات (مانن:د تحلیل، بررسی و ...) صرف نظر استفاده چندین نفر از آن، ثابت است. مسلماً هرچه تعداد افراد بیشتر باشد، هر شخص هزینه کمتری متحمل می‌شود. در صندوق، این هزینه‌ها بین سرمایه‌گذاران تقسیم شده و مبلغ ناچیزی می‌شود. از این رو، سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها مقرون به صرفه است.

صدور و ابطال واحدهای صندوق

در بازار بورس سرمایه شرکتها از قسمت‌های کوچکی به نام سهم تشکیل می‌شوند که به هنگام معامله، اصطلاح خرید فروش برای سهام شرکتها بکار می‌رود. در حالی که به هنگام خرید واحدهای صندوق اصطلاح صدور واحد سرمایه‌گذاری و در هنگام فروش اصطلاح ابطال واحد سرمایه گذاری بکار می‌رود.

خرید واحدهای سرمایه‌گذاری = صدور واحد سرمایه‌گذاری

فروش واحد سرمایه‌گذاری = ابطال واحد سرمایه‌گذاری

ارکان صندوق های سرمایه گذاری

هر صندوق سرمایه‌گذاری از ارکان مهمی تشکیل شده است که هر یک از رکن‌های آن وظیفه‌ای بر عهده دارد. این ارکان در میزان بازدهی صندوق، تاثیر بسزایی دارند از این رو، آشنایی با آنان حائز اهمیت است. این ارکان عبارتند از:

 • مجمع
 • مدیر
 • مدیر ثبت
 • مدیر سرمایه گذاری
 • متولی
 • حسابرس
 • ضامن نقد شوندگی
 • بازارگردان
 • کارگزاران

در ادامه به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.

مجمع صندوق

بالاترین و مهمترین رکن هر صندوق، مجمع آن صندوق می‌باشد. تصویب تغییرات مهم صندوق در حیطه اختیارات این رکن قرار دارد. مجمع صندوق با حضور دارندگان نصف به علاوه یک، واحدِهای ممتاز صندوق رسمیت می‌یابد. ( به سرمایه اولیه تامین شده توسط موسسین صندوق، واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز صندوق گفته می‌شود) تصویب هر طرح پس از موافقت همین تعداد از دارندگان حق رای انجام می‌شود.

از اختیارات مجمع صندوق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعیین و تغییر مدیر، مدیر ثبت، بازارگردان و متولی صندوق ( تعیین و تغییر متولی با تاييد سازمان امکان‌پذیر است)
 • حسابرس صندوق توسط متولی پیشنهاد می‌شود، اما نصب و عزل و تعیین مدت زمان ماموریت و حق‌الزحمه وی در حیطه اختیارات مجمع صندوق می‌باشد.
 • تصویب صورت های مالی سالانه، تغییرات لازم در اساسنامه و امیدنامه صندوق پس از تايید سازمان و هزینه‌های صندوق
 • تصمیم‌گیری راجع به انحلال صندوق، در صورتی که دلایل انحلال به تایید سازمان برسد.
 • بررسی گزارش‌های مدیر و اظهار نظر حسابرس
 • تعیین روزنامه کثیرالانتشار صندوق

مدیر صندوق

مدیر صندوق، رکن اجرایی صندوق می‌باشد که اجرای تصمیمات مجمع از وظایف اوست. مدیر با انتخاب شخص و یا اشخاصی به عنوان مدیران سرمایه‌گذاری امور مرتبط با سرمایه‌گذاری را به آنان محول می‌کند. این افراد باید به تایید سازمان بورس اوراق بهادار برسند. از دیگر وظایف مدیر، تهیه گزارش‌ها و ارائه اطلاعات به متولی، حسابرس و سازمان بورس می‌باشد. مهم‌ترین وظیفه وی مدیریت پرتفوی صندوق است، از این رو، دارای نقشی کلیدی و تعیین کننده در صندوق می‌باشد.

مدیر ثبت

حضور مدیر ثبت در صندوق‌های سرمایه‌گذاری کوچک الزامی نمی‌باشد. مدیر ثبت تنها در صندوق‌های بزرگ با دارایی ثبت شده بیش از 50 میلیارد ریال حضوری کارآمد دارد. وظیفه این رکن صندوق، ثبت و اجرای درخواست صدور و ابطال دارندگان واحدهای صندوق می‌باشد. از دیگر وظایف وی اعلام آدرس شعب صندوق جهت مراجعه سرمایه‌گذاران جهت ثبت درخواستهای آنها می‌باشد.

مدیر سرمایه گذاری

مدیر سرمایه گذاری صندوق زیر نظر مدیر صندوق فعالیت می‌کند. مدیر سرمایه‌گذاری می‌تواند متشکل از یک تا چند نفر دارای تخصص در زمینه بازار سرمایه باشد. اقداماتی نظیر سرمایه‌گذاری در سهام شرکتها و درصد این سرمایه‌گذاری‌ها در هر اوراق از وظایف این رکن صندوق می‌باشد.

متولی صندوق

متولی صندوق همانند وکیل و نماینده دارندگان واحد های صندوق می باشد. در صورت وجود مشکل متولی صندوق در جهت ضایع نشدن حقوق سرمایه گذاران تلاش می کند.از دیگر وظایف متولی صندوق میتوان به نظارت بر کارکرد مدیر صندوق ، حساب های بانکی صندوق ، بررسی واریز و برداشت های مالی، پیشنهاد حسابرس به مجمع صندوق اشاره کرد. وی در مجمع و با آرا موافق نصف به علاوه یک دارندگان واحدهای سرمایه گذاری انتخاب می شود. علاوه بر اخذ آرا در مجمع صندوق، وی باید به تایید سازمان بورس و اوراق بهادار نیز برسد.

حسابرس

حسابرس صندوق مسئولیت هایی نظیر تهیه گزارش های حسابرسی در دوره های شش ماهه و یکساله، نظارت بر عملکرد مدیر و متولی صندوق، ارائه پیشنهاد و راه حل برای رفع نقص های احتمالی موجود، دارد. پیشنهاد عزل و نصب حسابرس توسط متولی صندوق ارائه می شود و تصویب آن در حیطه اختیارات مجمع صندوق می باشد.

ضامن نقد شوندگی

یکی از کلیدی ترین رکن های هر صندوق، ضامن نقد شوندگی آن است. ممکن است گاهی صندوق ها وجه لازم جهت پرداخت های ضروری صندوق و یا ابطال واحد های سرمایه گذاران را نداشته باشند. در اینجا اهمیت این رکن مشخص می شود زیرا ضامن نقد شوندگی این تضمین را به سرمایه گذاران صندوق می دهد که هر زمان بخواهند می توانند واحد های خود را ابطال نمایند. از این رو ضامن نقد شوندگی معیاری مهم در انتخاب صندوق سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران می باشد. ضامن صندوق توسط مجمع صندوق انتخاب می شود که باید به تایید سازمان بورس اوراق بهادار نیز برسد.

بازارگردان

این رکن در صندوق های قابل معامله (ETF) وجود دارد. دارندگان واحد های این نوع از صندوق ها در صورت ابطال واحد هایشان و یا صدور واحد های جدید نیازی نیست به شعب صندوق مراجعه کنند. واحد های این نوع از صندوق ها مانند سهام شرکت ها در بازار بورس معامله می شوند. دارندگان واحد های سرمایه گذاران میتوانند با دریافت کد بورسی این واحدها را در بورس معامله کنند. نقد شوندگی این واحد ها بر عهده بازارگردان است. بازارگردان وظیفه دارد که قیمت سهم را متعادل سازد و حدالامکان از نوسانات شدید قیمتی آن جلوگیری کرده و مانع قفل شدن در صف خرید و فروش شود. این عمل نقدشوندگی صندوق را افزایش داده و سرمایه گذاران هر زمان اختیار کنند میتوانند واحد های این صندوق را صدور و یا ابطال کنند.

کارگزاران

هر صندوق سرمایه گذاری یک کارگزار را بعنوان کارگزار صندوق معین می کند. وظیفه این رکن انجام معاملات صندوق در بازار بورس و فرابورس می باشد و در مقابل این خدمات کارمزد دریافت می کند. کارگزار توسط مدیر صندوق انتخاب می شود و باید دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار باشد.

ارکان صندوق در یک نگاه

در ادامه با انواع صندوق های سرمایه گذاری آشنا خواهید شد.

انواع صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری با توجه به میزان ریسک، محل سرمایه گذاری و درصد سود دهی انواع مختلفی دارند. بطور نمونه صندوق ها مبالغ دریافتی از سرمایه گذاران را در ملک، ساختمان، طلا، ارز، سهام و ... سرمایه گذاری می کنند. هر فرد با توجه به اهداف و میزان ریسک پذیری خود اقدام به ثبت نام و صدور واحدهای صندوق سرمایه گذاری انتخابی خود می کند. بطور کلی 11 نوع صندوق داریم که زمینه سرمایه گذاری و میزان ریسک آن ها با یکدیگر متفاوت است. این صندوق ها عبارتند از:

 1. درآمد ثابت
 2. سهامی
 3. مختلط
 4. قابل معامله (ETF)
 5. طلا
 6. زمین و ساختمان
 7. پروژه
 8. نیکوکاری
 9. جسورانه
 10. اختصاصی بازارگردانی
 11. شاخصی

در ادامه به بررسی و توضیح هریک بطور جداگانه می پردازیم.

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

صندوق هایی هستند که درصد بالایی (70 تا 90 درصد) از سرمایه خود را در اوراق مشارکت، گواهی و سپرده های بانکی و سایر اوراق بهادار سرمایه گذاری می کنند. این اوراق ریسک بسیار پایینی دارند و مقداری سود معین و تضمین شده به دارندگان واحد های صندوق می دهند. افراد ریسک گریز می توانند با سرمایه گذاری در این صندوق ها هم اصل سرمایه خود را حفظ کنند و هم در مدت زمان های مشخص (دوره های یک ماهه، سه ماهه) سود معینی را دریافت کنند. دوره های دریافت سود توسط سرمایه گذاران به هنگام ثبت نام در این صندوق ها تعیین می شود. این سود معمولا از سود سپرده های بانکی بیشتر است. لذا افراد میتوانند با ریسک پایین و تضمین دارایی خود، سود بیشتری دریافت کنند.

صندوق سرمایه گذاری سهامی

در مقابل صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، صندوق هایی نیز وجود دارند که حداکثر دارایی صندوق (حداقل 70 درصد) را در سهام سرمایه گذاری می کنند. 30 درصد مابقی به تصمیم مدیر صندوق میتواند در محل اوراق مشارکت و سپرده های بانکی و یا همان سهام سرمایه گذاری شود. این صندوق ها به دلیل ریسک بسیارشان، سود معین و تضمین شده ندارند و از سرعت نقدشوندگی پایین تری برخوردارند. نکته قابل توجه در این صندوق ها این است در صورت مساعد بودن شرایط، سود بسیار بیشتری نسبت به صندوق با درآمد ثابت کسب می کنند. از این رو افراد ریسک پذیر در این صندوق ها ثبت نام می کنند.

صندوق سرمایه گذاری مختلط

صندوق هایی هستند که از ریسک متوسطی برخوردارند. دارایی این صندوق ها هم در بورس و هم در اوراق با درآمد ثابت و تضمینی سرمایه گذاری می شود. این صندوق ها تا سقف 60 درصد میتوانند در سهام و حداقل 40 درصد باید در اوراق مطمئن و درآمد ثابت سرمایه گذاری کنند. این نوع سرمایه گذاری در صورت مساعد بودن شرایط سود خوبی می دهد. در شرایط نامناسب نیز از زیان به اصل سرمایه تا حد قابل توجهی جلوگیری می کند. این نوع صندوق مناسب افرادی است که ریسک پذیری متوسطی دارند. احتمال سود این صندوق ها بیشتر از صندوق های با درآمد ثابت است.

صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF)

صندوق های قابل معامله به صندوق هایی گفته می شود که واحد های آن در بازار فرابورس قابل خرید و فروش است. واحدهای این صندوق ها مانند سهام عادی شرکت ها قابل معامله می باشند و این موضوع نقد شوندگی این صندوق ها تا حد بسیار زیادی افزایش می دهد. (درصورتیکه صندوق مذکور دارای رکن بازارگردان باشد) دارایی این صندوق ها از اوراق بهادار چند شرکت و دارایی فیزیکی آن تشکیل می شود. به همین منظور این صندوق ها متناسب با شرایط بازار میتوانند سود ده و یا زیان ده باشند.

( میتوان گفت دارایی فیزیکی همان سرمایه غیرنقدی شرکت می باشد که دارای ارزش مالی است. در صورت کمبود وجه نقد و یا ورشکستگی شرکت می توان با فروش این دارایی ها وجه نقد مورد نیاز را تامین کرد)

صندوق سرمایه گذاری در طلا

از گذشته تا به حال بسیاری از افراد پول نقد خود را در طلا سرمایه گذاری می کردند تا از آن در روز مبادا و تنگناهای مالی استفاده کنند. این نوع سرمایه گذاری میتوان گفت تا بحال زیانی برای سرمایه گذاران خود نداشته و یا ناچیز بوده است. در کنار ریسک پایین سرمایه گذاری در این روش معایبی همچون خطر ربوده شدن و یا هزینه مالیات و اجرت ساخت طلا، وجود دارد. از این رو صندوق هایی با پشتوانه طلا تشکیل شده اند تا این معایب را پوشش دهند و تا حدالامکان سود دهی این سرمایه گذاری را افزایش دهند.

این نوع از صندوق ها، صندوق های سرمایه گذاری مشترک و قابل معامله در بازار می باشند که اکثر دارایی خود را در طلا و مابقی را در صندوق هایی با درآمد ثابت سرمایه گذاری می کنند. قیمت طلا در بازار به دو عامل نرخ دلار و اونس جهانی طلا بستگی دارد. تاکنون 4 صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر طلا به نام های عیار، گوهر، زر، لوتوس تشکیل شده است.

صندوق سرمایه گذاری در زمین و ساختمان

سرمایه گذاری در زمین و ساختمان یکی از جذاب ترین سرمایه گذاری ها می باشد که سود تضمین شده و مناسبی دارد. بسیاری از افراد قادر به این نوع سرمایه گذاری نمی باشند چرا که خرید زمین نیازمند سرمایه کلان است. برای بهره بردن این افراد از این نوع سرمایه گذاری و مدیریت صحیح دارایی های ایشان صندوق سرمایه گذاری در زمین و ساختمان ایجاد شده است. این صندوق ها با جمع آوری نقدینگی از افراد حقیقی و حقوقی، صرف نظر از میزان دارایی آن ها (هرچند کم) اقدام به سرمایه گذاری می کنند. این سرمایه گذاری از ریسک پایین و سود مناسبی برخوردار است.

صندوق سرمایه گذاری پروژه

برخی صندوق ها نیز اقدام به جمع آوری دارایی افراد و سرمایه گذاری در پروژه های مختلفی همچون صنعتی و معدنی، نفت، پتروشیمی و ... می نمایند. هزینه ساخت هر مرحله، مسئول اجرایی، زمانبندی اجرای هر مرحله و جریمه تاخیر پروژه در قالب گزارش تهیه می شود. این گزارش که به آن امیدنامه نیز گفته می شود در دسترس دارندگان واحد های صندوق قرار می گیرد تا از پیشرفت پروژه مطلع شوند. تمامی این مراحل تحت نظارت حسابرس صندوق انجام می گیرد که این امر احتمال سو استفاده از سرمایه صندوق را کاهش می دهد.

صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری

همانطور که از نام این صندوق ها مشخص است عملکردی مبتنی بر اعمال حسنه و نیکوکاری دارند. بسیاری از افراد مبلغ قابل توجهی که بتوان صرف این امور کرد در اختیار ندارند و یا نمی دانند در کدام منطقه، افراد نیاز بیشتری به این مساعدت ها دارند. این صندوق ها وجوه جمع آوری شده را در بازارهای مالی سرمایه گذاری کرده و سود حاصل از این مبالغ را به کار خیر اختصاص می دهند. این کار میتواند مشارکت در ساخت بیمارستان، مدرسه در مناطق محروم، بهبود شرایط دانشجویان و ... باشد. سرمایه گذاران میتوانند با مراجعه به امیدنامه صندوق، از برنامه و چگونگی خرج کرد سود حاصله در امور خیریه مطلع شوند. نکته قابل توجه این است که افراد می توانند بخشی از سود خود را دریافت کنند و مابقی را صرف امور خیر نمایند. برخی نیز می توانند اعلام کنند که اصل سرمایه را نیز صرف این امور شود.

صندوق سرمایه گذاری جسورانه

موفق ترین کسب و کارها در قرن اخیر، کسب و کارهای نوپا و نوظهور مانند (اسنپ،گوگل،آمازون و ...) بوده اند. بسیاری از افراد ایده ای برای راه اندازی کسب و کاری نوین دارند اما سرمایه مورد نیاز در اختیار ندارند. صندوق هایی وجود دارند که وجوه جمع آوری شده از سرمایه گذاران را به عنوان سرمایه در اختیار این کسب و کارها قرار می دهند. این نوع سرمایه گذاری از ریسک بسیار بالایی برخوردار است. دارندگان واحد این صندوق ها افراد ریسک پذیری هستند و ممکن است که دارایی شان از بین برود. از طرف دیگر در صورت رشد و جهش این کسب و کار، ۷سود بسیاری عاید دارندگان واحد این صندوق ها می شود.

صندوق های جسورانه 50 الی 60 درصد دارایی صندوق را در کسب و کار ها سرمایه گذاری می کنند و مابقی را در اوراق بانکی درآمد ثابت سپرده می کنند.

صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازار گردانی

نوسان قیمت در بازار بورس غیر قابل اجتناب است و در بسیاری مواقع موجب قفل شدن سهم، در صف خرید و یا صف فروش می شود. این اتفاق برای سهامداران خوشایند نیست چرا که اکثر مواقع نمی توانند سهم خود را به پول نقد تبدیل کنند و یا متحمل ضرر می شوند. اهمیت وجود بازارگردان در این مواقع مشخص می شود. بازارگردان هر سهم، حدالامکان سعی دارد از نوسانات قیمت بکاهد و اجازه ندهد سهامداران در صف های خرید و فروش گیر کنند.

این نوع از صندوق ها دارایی سرمایه گذاران را در جهت بازارگردانی و نقدشوندگی بهتر اوراق بهادار موجود در بازار بورس استفاده می کنند. دارندگان واحد های این صندوق ها معمولا حقوقی ها هستند. تخفیفات 80 درصدی کارمزد معاملات شامل این صندوق ها می شود که یکی از مزایا آن می باشد. سهامداران حقیقی نیز بطور غیر مستقیم از وجود چنین صندوق هایی بهره می برند.

صندوق سرمایه گذاری شاخصی

صندوق های سرمایه گذاری شاخصی سعی دارند به تغییرات یکی از شاخص های بازار مالی نزدیک شوند و از آن پیروی کنند. این صندوق ها در ایران معمولا شاخص های بورسی را مد نظر می گیرند. این شاخص میتواند شاخص کل و یا شاخص صنعتی خاص باشد. مدیران این صندوق ها دارایی سرمایه گذاران را در نماد های بزرگ و شاخص ساز سرمایه گذاری می کنند و از این رو به فعالیت این نماد ها بسیار مرتبط است.

برای مشاهده کلیه صندوق هایی که مجوز فعالیت دارند اینجا کلیک کنید.

مشاهده و مقایسه ارکان و عملکرد صندوق ها

هر صندوق سرمایه گذاری یک سایت متعلق به خود دارد که اطلاعات مربوطه را در آن منتشر می کند. این اطلاعات شامل قیمت صدور و ابطال هر واحد، خالص ارزش دارایی ها، تعداد واحد های صندوق، ارکان صندوق، اساسنامه و امیدنامه صندوق است. شرکت مدیریت فناوری بورس تهران سایت fipiran.ir را طراحی کرده تا سرمایه گذاران بتوانند با مراجعه به آن صندوق های موجود را مشاهده کنند. بازدهی هر صندوق و اطلاعات مهم آن، علاوه بر سایت صندوق در این سایت نیز قابل مشاهده و مقایسه با سایر صندوق ها می باشد.

اساسنامه و امیدنامه صندوق سرمایه گذاری

اساسنامه و امیدنامه دو فرم بسیار مهم در صندوق های سرمایه گذاری می باشند که هر شخص قبل از انتخاب صندوق مورد نظر باید آنها را مطالعه کند. در اساسنامه موضوع و نحوه فعالیت و ارکان صندوق سرمایه گذاری شرح داده شده است. در امید نامه مسئولان هر رکن صندوق، معرفی شده اند. در واقع ماهیت هر دو مشابه هم است با این تفاوت که در اساسنامه کلیات صندوق شرح داده می شود ولی در امیدنامه جزئیات مطرح می گردد. امیدنامه هر صندوق منحصر به همان صندوق است لذا پیشنهاد می شود قبل از سرمایه گذاری حتما آن را مطالعه کنید.

موارد ذکر شده اساسنامه

 • خالص ارزش دارایی صندوق (نقدی و غیرنقدی)
 • قیمت ابطال و صدور واحد های سرمایه گذاری
 • حساب های بانکی صندوق سرمایه گذاری
 • نظارت بر واریز و برداشت از حساب صندوق
 • ترکیب و درصد سرمایه گذاری
 • هزینه های صندوق
 • معرفی مرجع برای رسیدگی به تخلفات و اختلافات
 • مراحل صدور و ابطال واحدهای سرمایه گذاری
 • حداقل و حداکثر واحد مجاز برای مشارکت سرمایه گذاران

موارد ذکر شده در امیدنامه

 • اهداف کلی و برنامه صندوق
 • هزینه های تخصیص داده شده به عنوان کارمزد به رکن های صندوق
 • میزان مجاز سرمایه گذاری هر فرد در صندوق
 • میزان دستمزد کارکنان صندوق
 • انواع واحدهای سرمایه گذاری موجود در صندوق اعم از عادی و ممتاز
 • شرح ریسک های موجود
 • میزان درصد و حوزه هایی که صندوق مجاز به سرمایه گذاری در آن ها می باشد.

سخن آخر

 

بازار سرمایه به دلیل داشتن زمینه مناسب رشد و بازدهی بسیار بالا اولین انتخاب سرمایه گذاران می باشد. این بازار به دلیل پیچیدگی، نیاز به کسب علم سرمایه گذاری و مهارت لازم در بررسی صورت های مالی و صرف زمان بسیار می باشد لذا بسیاری از افراد ممکن است در این بازار متحمل ضرر های جبران ناپذیری شوند. صندوق های سرمایه گذاری به جهت کاهش ریسک این افراد و بازدهی متناسب با ریسکشان اقدام به سرمایه گذاری با دارایی این افراد می نمایند.

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.