نحوه خرید طلا و سکه در بورس ایران | اسفند 1402

بروزرسانی در23 اردیبهشت 1403
نحوه خرید طلا و سکه در بورس ایران | اسفند 1402
خرید سکه و طلا از بورس ، بدون نیاز به مراجعه حضوری و در کوتاه ترین زمان ممکن قابل انجام می باشد. در این مقاله آموزش داده ایم چطور از بورس سکه یا طلا بخرید.

خرید و فروش سکه و بطور کلی، طلا یکی از ایمن‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در ایران محسوب می‌شود. در واقع، افراد با هدف حفاظت از سرمایه خود در برابر خطرات ناشی از وقوع بحرانهای اقتصادی، وارد این حوزه می‌شوند. بورس کالا با خدمات خاص خود، امکان معامله سکه بدون نیاز به حمل و نقل و نگهداری آن را فراهم ساخته است. این امر به کمک گواهی سپرده سکه طلا امکان‌پذیر می‌باشد. در این مقاله بطور کامل با موضوع خرید و فروش سکه در بورس و فرآیند انجام معاملات آن آشنا خواهیم شد.

 

در کدام کارگزاری بورس می‌توان طلا معامله کرد؟

در سال‌های اخیر خرید طلا و سکه در بازار بورس به یکی از روش‌های اصلی پس‌انداز تبدیل شده است. بازار بورس با صندوق سرمایه‌گذاری سکه و طلا، امکان خرید امن طلا و سکه را برای افراد علاقه‌مند به این حوزه سرمایه‌گذاری فراهم کرده است. صندوق‌های‌ سرمایه‌گذاری طلا در بورس، از نوع صندوق ETF هستند و به همین دلیل امکان خرید و فروش یک یا چند واحد از صندوق را طی روزهای معاملاتی بازار برای سرمایه‌گذاران فراهم کرده‌اند.

برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها داشتن کد بورسی الزامی است. البته نه تنها برای خرید واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری طلا، بلکه برای خرید طلا در بورس با استفاده از دیگر روش‌ها نیز داشتن کد بورسی الزامی است. بنابراین پس از ثبت نام در سایت سجام و شروع ثبت نام در کارگزاری، با تکمیل اطلاعات خود کد بورسی دریافت کنید. امکان خرید و فروش واحدهای صندوق طلا پس از اخذ کد بورسی در پنل معاملاتی که کارگزار در اختیارتان قرار می‌دهد، فراهم می‌شود.

 

 

 

نحوه خرید و فروش نماد طلا در بورس

اما نحوه خرید و فروش نماد طلا در بورس به چه صورت است؟ در ادامه گام به گام خرید طلا در بورس از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری را بررسی خواهیم کرد:

گام اول: همانطور که اشاره کردیم، برای خرید طلا در بورس، به هر کدام از روش‌های ذکر شده، نیاز به دریافت کد بورسی دارید. بنابراین در صورتی که کد بورسی دارید، نیاز به طی این مرحله نیست. در غیر این صورت ابتدا در سایت سجام ثبت نام کنید و با تکمیل اطلاعات درخواستی، در انتها کد رهگیری ثبت نام سجام را دریافت کنید.

پس از آن باید در یکی از کارگزاری‌های معتبر بورس اوراق بهادار که در لیست بالا آماده، نام نویسی کنید. دقت داشته باشید که برای این که در ادامه بتوانید از طریق بورس به خرید و فروش طلا بپردازید. پس از تکمیل ثبت نام در کارگزاری و دریافت کد بورسی، شما آماده انجام معاملات خود در بازار هستید.

گام دوم: با استفاده از نام کاربری و رمز عبوری که کارگزاری منتخب در اختیارتان گذاشته، وارد پنل معاملاتی آن شوید.

گام سوم: در قسمت مربوط به جست و جوی نماد، نماد صندوق سرمایه‌گذاری طلای منتخب خود را وارد کنید. صندوق لوتوس با نماد طلا، صندوق مفید با نماد عیار، صندوق سکه طلای زر با نماد زر و ... در بازار سرمایه معامله می‌شوند. برای مثال نماد طلا را در کادر جست و جو وارد کنید.

خرید طلا از بورس

گام سوم: از بین نتایج نمایشی نام طلا ( صندوق پشتوانه طلای لوتوس ) را انتخاب کنید. با این کار به صفحه مربوط به خرید و فروش واحدهای صندوق هدایت می‌شوید. در این صفحه مشابه با خرید و فروش سهام شرکت‌های بورسی می‌توانید در قسمت خرید، تعداد دلخواه واحد از صندوق و قیمت پیشنهادی خود را برای خریداری وارد کنید.

گام چهارم: پس بررسی مبلغ نهایی معامله و اطلاعات خرید، می‌توانید معامله را به تایید برسانید تا در صورت عرضه واحد در قیمت مد نظر، خریدتان به تعداد درخواستی انجام شده و نماد طلا به پرتفوی شما اضافه شود.

برای فروش واحدهای صندوق طلا نیز مشابه با وضعیت خرید می‌توانید وارد صفحه خرید و فروش نماد مورد نظر شده و در قسمت فروش، با ورود تعداد و قیمت مد نظر خود، واحدهای تحت مالکیت خود را به فروش برسانید.

روش‌های خرید طلا در بورس

 • خرید  نماد "طلا" در بازار بورس اوراق بهادر (برپایه و پشتوانه طلا)
 • خرید به روش گواهی سپرده سکه طلا
 • خرید از صندوقهای کالایی با پشتوانه طلا
 • خرید شمش طلا از بازار فیزیکی

برای خرید طلا در بورس روش‌های مختلفی وجود دارد که به اقتضای هر کدام از آن‌ها باید اطلاعات تخصصی مربوطه را کسب کنید. اصلی‌ترین روش‌ها برای خرید و فروش طلا و سکه در بازار بورس عبارتند از: خرید گواهی سپرده سکه، صندوق کالا با پشتوانه طلا و خرید شمش طلا از بازار فیزیکی بورس.

گواهی سپرده طلا اوراق بهاداری است که مالکیت فرد را بر مقداری معین از این کالا نشان می‌دهد. به وسیله این گواهی می‌توان با خرید سکه در بورس، آن را از خزانه بانک‌های مورد تایید تحویل گرفت. این نوع گواهی در بازار بورس مورد معامله قرار می‌گیرند و هر فرد می‌تواند در صورت نیاز گواهی سپرده خود را به فروش برساند. این روش یکی از کم ریسک‌ترین روش‌های خرید طلا و سکه بوده و به همین دلیل نیز طرفداران زیادی دارد.

صندوق کالا با پشتوانه طلا یکی دیگر از راه‌های خرید سکه و طلا در بورس است. صندوق طلا صندوق مشترک و قابل معامله‌ای است که تمرکز سرمایه‌گذاری خود را روی اوراق مبتنی بر طلا یا گواهی سپرده طلا می‌گذارد. مدیر صندوق، طلا و سکه‌های مورد نیاز را از بانک یا بازار خریداری و در بانک عامل سرمایه‌گذاری می‌کند. سرمایه‌گذاری با این روش، نوعی سرمایه‌گذاری غیر مستقیم بر پایه نرخ طلا و ارز جهانی است. در حال حاضر 4 صندوق سرمایه‌گذاری طلا و سکه در بازار بورس جزو مطرح‌ترین صندوق‌های فعال در زمینه معاملات طلا و سکه در بازار بورس محسوب می‌شوند. این صندوق‌ها عبارتند از: صندوق لوتوس با نماد طلا، صندوق مفید با نماد عیار، صندوق سکه طلای زر با نماد زر و صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر سکه طلای کیان با نماد گوهر.

در نهایت خرید و فروش طلا با روش خرید شمش طلا از بازار فیزیکی بورس نیز یکی دیگر از روش‌های سرمایه‌گذاری روی این دارایی با ارزش در بازار بورس است. خرید و فروش با این روش از طریق تالار طلا که زیر مجموعه بازار صنعتی است، انجام می‌شود. افراد فعال در بازار فیزیکی بورس می‌توانند در این بازار نیز بدون محدودیت سرمایه‌گذاری کنند.

مزایای خرید صندوق طلا لوتوس

 • نقد شوندگی بالا
 • قابلیت خرید مبالغ پایین تر از طلا و سکه (حداقل 500 هزار تومان)
 • تاثیر کمتر نسبت به نوسانات طلا و سکه
 • تحت نظارت سازمان بورس و شفافیت قیمت و عملکرد صندوق
 • بر خلاف سکه و طلا، معاف از مالیات
 • ریسک نگهداری پایین تر از طلا و سکه
 • و...

منظور از نماد طلا چیست و چگونه می توان در بازار بورس اوراق طلا خرید؟

در شرایط فعلی اقتصادی خرید و فروش طلا یکی از بهترین گزینه ها برای حفظ ارزش پول می‌باشد، خرید طلا همیشه دردسر های خاص خود از جمله هزینه ساخت، حفظ و نگهداری آن و جلوگیری از سرقت، مالیات و... را داشته است از این رو شما می توانید بدون خرید فیزیکی طلا، در بازار بورس و با خرید نماد "طلا" ارزش دارایی خود را بدون پرداخت مالیات و ریسک نگهداری و یا سرقت و...  حفظ کنید.

در واقع نماد "طلا (صندوق‌‌ سرمایه‌گذاری پشتوانه طلای لوتوس) یک صندوق ETF کالایی است که از سال 1396 زیر نظر سازمان بورس فعالیت دارد. پشتوانه این صندوق سکه طلا است و با نوسانات بازار سکه و طلا این نماد تحت تاثیر قیمت بازار، تغییر می‌کند، البته قسمتی از این ریسک توسط مدیریت و معامله گران صندوق کنترل و مهار می‌شود.

این صندوق مناسب چه کسانی است؟

همانطور که گفته شد قیمت این صندوق با نوسانات بازار سکه و طلا تغییر می‌کند و بهتر است کسانی که تمایل به سرمایه گذاری در طلا و سکه را دارند و همچنین قدرت ریسک پذیری آنها بالاست در این صندوق سرمایه گذاری کنند.

سرمایه گذاران طلا و سکه باید به این نکته توجه کنند که هیچ تضمینی مبنی بر بالا رفتن یا پایین آمدن قیمت سکه و طلا نیست طبیعتا هیچ تضمینی بر بالا رفتن یا پایین آمدن قیمت نماد "طلا" هم نیست، هرچند مدیران و معامله گران این نماد همواره در تلاشند تا سهامدارانشان دچار ضرر نشوند.

منظور از گواهی سپرده سکه چیست؟

طبق یک تعریف کلی، «گواهی سپرده کالایی» ورقه بهاداری است که به موجب دستورالعمل‌های بورس کالا صادر می‌شود که بیانگر مالکیت بر مقدار معینی کالای سپرده شده در انبار می‌باشد. پشتوانه این گواهی، قبض انباری است که توسط انباردار صادر می‌شود. به عبارتی، این گواهی سندی است که نشان دهنده مالکیت فرد بر کالای خریداری شده می‌باشد و دارای انواع مختلفی است.

در واقع، گواهی سپرده سکه طلا نوعی گواهی سپرده کالایی است که از اسفند ماه سال 1394 به بازار بورس ایران راه یافت. با ورود این گواهی به بورس، دارندگان سکه‌های طلا می‌توانند با تحویل سکه‌های خود به انبارهای تعیین شده، در مقابل آن، گواهی سپرده دریافت نمایند. این انبارها همان خزانه بانکهای مورد تایید بورس کالا می‌باشند.

روند کلی کار به این صورت است که انبارها، سکه را بر اساس استانداردهای تعیین شده بررسی و پس از تایید اصالت آنها اقدام به دریافت سکه از دارنده می‌نمایند. در واقع، افراد سکه‌های خود را نزد این انبارها به امانت گذاشته و در مقابل، گواهی سپرده سکه دریافت می‌کنند. این گواهی قابل انتقال به غیر نبوده و تنها شخصی که گواهی به نام او ثبت شده است، مالک خواهد بود. همچنین مکان انبار و میزان دقیق سکه خریداری شده نیز در این گواهی درج می‌گردد.

مزایای خرید گواهی سپرده سکه طلا نسبت به خرید فیزیکی سکه

 • معافیت دارنده از پرداخت مالیات
 • پایین بودن ریسک جابجایی و سرقت آنها (در حد صفر)
 • امکان وثیقه‌گذاری گواهی سپرده سکه جهت دریافت تسهیلات
 • عدم نیاز به حمل و نقل فیزیکی سکه طلا
 • امکان دریافت سکه به مدت 24 ساعت پس از تحویل گواهی سپرده به خزانه بانک
 • قابلیت فروش به روش غیرحضوری و دریافت مبلغ حاصل از آن به مدت 24 ساعت پس از اقدام (قدرت نقدشوندگی بالاتر)
 • انتقال بخشی از سفته بازی بازار سکه از صورت معاملات نقدی به گواهی سپرده
 • شفافیت در انجام معاملات و افزایش امنیت آنها
 • کارمزد بسیار کم معاملات بورس کالا در مقایسه با خرید فیزیکی سکه

نحوه معاملات گواهی سپرده سکه طلا در بازار بورس

بطور کلی، معامله گواهی سپرده سکه طلا در بازار بورس به دو روش زیر صورت می‌گیرد:

 • فرد با داشتن کد بورسی، خود اقدام به خرید و فروش سهام مورد نظر خود می‌نماید. از این رو، اولین روش برای خرید این گواهی، خرید مستقیم آن از طریق بورس کالا خواهد بود.
 • فرد سرمایه خود را در اختیار شخصی  که مدیریت دارایی او را برعهده دارد، قرار می‌دهد. در واقع، فرد با خرید واحدهای صندوقهای سرمایه گذاری طلا به صورت غیرمستقیم، اقدام به سرمایه گذاری می‌نماید. در ادامه، هر یک از این دو روش را بطور کامل شرح خواهیم داد.

1.خرید و فروش گواهی سپرده سکه طلا از بورس کالا

در یک تعریف کلی، بورس کالا بازار منسجمی است که فروشندگان در آن کالای خود را عرضه و خریداران اقدام به خرید آنها می‌نمایند. خرید و فروش کالاهای از پیش تعیین شده، در چارچوبهای خاص این بازار صورت می‌گیرد. سکه طلا یکی از اقلامی است که از سال 1394 به منظور بالا بردن شفافیت معاملات این کالا در بازار بورس، قابل خرید و فروش می‌باشد.

اولین قدم برای خرید و فروش سکه در بورس، داشتن کد بورسی است. برای دریافت این کد، لازم است ابتدا در سامانه سجام ثبت نام نمایید. پس از طی مراحل احراز هویت در این سامانه، به یکی از شعب کارگزاری مورد نظر خود مراجعه و پس از ارائه مدارک لازم، کد بورسی خود را دریافت کنید.

سرمایه گذار پس از دریافت این کد می‌تواند به صورت حضوری یا با استفاده از سامانه آنلاین کارگزاری خود، اقدام به انجام معاملات گواهی سپرده سکه نماید. نحوه خرید و فروش آنلاین این گواهی ها در بورس نیز همچون سایر سهام و با ثبت سفارش در سیستم معاملات صورت می‌گیرد.

 • نکته: باید توجه داشت که هر برگ از گواهی سپرده سکه طلا، معادل 0.1 یک سکه است. از این رو، برای خرید یک سکه کامل، باید 10 واحد گواهی سپرده سکه خریداری کنید.

فروش سکه از طریق گواهی سپرده برای دارندگان سکه فیزیکی

دارندگان سکه طلا می‌توانند با مراجعه به خزانه بانک مورد نظر خود، سکه ها را تحویل داده و در مقابل، گواهی سپرده سکه را دریافت نمایند. نوع سکه مورد پذیرش این انبارها، سکه تمام بهار آزادی با وزن 8/133 و عیار 900 می باشد. پس از گذشت یک روز از زمان تحویل سکه، قبض انبار به نام فرد متقاضی صادر می‌شود. این قبض به عنوان پشتوانه‌ای جهت مالکیت فرد بر سکه های تحویل داده شده، محسوب می‌شود.
فرد می‌تواند با مراجعه حضوری به کارگزاری خود یا از طریق سامانه آنلاین معاملاتی آن، گواهی خود را به فروش برساند.

زمان انجام معاملات گواهی سپرده سکه طلا در بورس

خرید و فروش سکه در بورس نیز همچون سایر سهام، با ثبت سفارش از طریق سامانه آنلاین معاملاتی در روزهای شنبه تا چهارشنبه که زمان اصلی فعالیت بورس (به استثنای ایام تعطیل) می‌باشد، انجام می‌گیرد. برای انجام این کار، داشتن کد بورسی جهت دسترسی به سامانه الزامی است. زمان انجام معاملات خرید و فروش از ساعت 13:00 تا 15:30 می‌باشد.
مرحله پیش‌گشایش این معاملات نیز از ساعت 12:30 تا 13:00 خواهد بود. دامنه نوسان قیمتی گواهی سکه طلا نیز در بازه 10%+ و 10%- در روز می‌باشد. حداقل میزان خرید این گواهی نیز یک سکه (یا 10 سهم گواهی سپرده) است.

هزینه‌ های خرید و فروش سکه در بورس

هزینه‌های خرید و فروش گواهی سپرده سکه در بورس، شامل هزینه‌های نگهداری و کارمزد انجام معاملات آن می‌باشد. هزینه نگهداری این سکه‌ها مبلغ 700 ریال به ازای هر سکه برای هر روز می‌باشد. کارمزد انجام این معاملات نیز برای هر خرید و فروش، معادل 0/00125 در نظر گرفته شده است.
علاوه بر این دو مورد، هزینه کارشناسی هر سکه نیز مبلغ 20000 ریال می‌باشد که در زمان تحویل سکه باید پرداخت شود. توجه نمایید که انجام این معاملات معاف از مالیات بوده و هیچگونه مالیاتی برای آن در نظر گرفته نشده است.

نحوه دسترسی به اطلاعات معاملاتی گواهی سپرده سکه

برای اطلاع از وضعیت معاملاتی گواهی سپرده سکه نیز همچون سایر سهام، به سایت tsetmc.com مراجعه نمایید. با انتخاب گزینه جستجو و وارد کردن عبارت سکه، لیست سکه‌های قابل معامله در بورس کالا نمایش داده می‌شود. در حال حاضر، همانطور که در تصویر نیز مشاهده می‌کنید، گواهی سپرده سکه در پنج نماد زیر قابل معامله می‌باشد:

 • سکه 0011پ02- سکه تمام بهار تحویلی 1 روزه ملت
 • سکه 0012پ01- سکه تمام بهار تحویلی 1 روزه رفاه
 • سکه 0111پ05- سکه تمام بهار تحویلی 1 روزه آینده
 • سکه 0112پ03- سکه تمام بهار تحویلی 1 روزه سامان
 • سکه 9912پ04- سکه تمام بهار تحویلی 1 روزه صادرات
فهرست نمادهای سکه فعال در بورس

با انتخاب هر یک از این نمادها، صفحه مربوط به اطلاعات آن نماد به نمایش درمی‌آید که می‌توانید آخرین اطلاعات مربوط به معاملات سکه را به صورت لحظه‌ای در آن مشاهده نمایید.
به عنوان مثال، با انتخاب نماد سکه تمام بهار تحویلی 1 روزه ملت، صفحه این نماد مطابق شکل زیر ظاهر می‌شود.

صفحه مرتبط با معاملات گواهی سپرده سکه طلا در سایت tsetmc

 

 • نکته: باید توجه داشته باشید که در سامانه معاملاتی، قیمت هر سکه معادل 10 واحد معاملاتی در نظر گرفته می‌شود. از این رو، قیمتی که مشاهده می‌کنید، 0.1 قیمت سکه بهار آزادی می‌باشد. بنابراین، جهت ثبت سفارش خرید خود برای یک سکه، قیمت را در عدد 10 ضرب نمایید.

انبارهای نگهداری سکه‌های طلا

سکه‌هایی که از طریق گواهی سپرده طلا خریداری می‌شوند، در انبارهای بورس کالا نگهداری می‌شوند. در حال حاضر، چهار انبار به عنوان خزانه نگهداری این سکه‌ها در بورس کالا پذیرفته شده‌اند:

نام انبارنماد معاملاتیآدرس انبارتلفن
خزانه پردیس بانک رفاه کارگرانسکه0012پ01تهران، ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان شیراز شمالی، شماره 18602182188507
خزانه بانک سامانسکه0112پ03تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به چهارراه پارک وی، نبش کوچه ترکش دوز، پلاک 202123095122
خزانه زرین سپهر بانک صادرات ایرانسکه9912پ04تهران، خیابان سمیه، بین خیابان شهید مفتح و بهار، برج سپهر بانک صادرات ایران، طبقه منفی 2 ،صندوق امانات اداره کل خزانه داری02188831909
خزانه بانک ملتسکه0011پ02تهران، خیابان دماوند، بعد از تقاطع آیت، پلاک 484 02188822053
انبارهای نگهداری سکه‌های خریداری شده

دریافت فیزیکی سکه از خزانه

دارندگان گواهی سپرده سکه، در صورت تمایل می‌توانند سکه‌های خریداری شده خود را به صورت فیزیکی دریافت نمایند. به این منظور، لازم است فرد به همراه مدارک شناسایی پس از گذشت یک روز از خرید گواهی به خزانه بانک مورد نظر خود مراجعه نموده و با ارائه مدارک و گواهی، سکه‌های خود را دریافت نماید. ساعت کاری این خزانه‌ها همه روز از ساعت 8 تا 16 می‌باشد.

 • نکته: در صورتی که سکه ها پس از ساعت 12 به انبار تحویل داده شوند، صدور قبض پس از دو روز کاری صورت خواهد گرفت.

2. خرید و فروش واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری طلا

در یک تعریف کلی، صندوقهای سرمایه‌گذاری، سرمایه افرادی که زمان یا اطلاعات کافی برای فعالیت در بازار را ندارند، توسط تیم متخصص خود در حوزه‌های مرتبط سرمایه‌گذاری می‌نماید. صندوقهای سرمایه‌گذاری طلا نیز با همین هدف در بورس کالا ایجاد شده‌اند. این صندوقها از نوع صندوقهای قابل معامله (ETF) می‌باشند. منظور از ETF صندوقی است که واحدهای آن همچون سهام عادی در بورس قابل معامله می‌باشد.

فعالیت اصلی این صندوق، سرمایه‌گذاری بر روی گواهی سپرده سکه می‌باشد؛ بطوری که 96% از دارایی صندوق، صرف سپرده‌گذاری در این حوزه می‌شود؛ 4% باقیمانده نیز به سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه، اوراق مشتقه و بطور کلی سپرده‌های با درآمد ثابت اختصاص می‌یابد.

سرمایه‌گذاران می‌توانند با خرید واحدهای این صندوقها به صورت غیرمستقیم در حوزه سکه، سرمایه‌گذاری نمایند. این روش، مزایایی همچون: عدم نیاز به مراجعه حضوری به صرافیها، کاهش خطر سرقت و گم شدن سکه، کاهش ریسک خرید سکه تقلبی و ... را برای خریداران آن به ارمغان خواهد آورد. در حال حاضر، چهار صندوق سرمایه گذاری طلا در کشور فعال می‌باشند.
سرمایه‌گذاران می‌توانند هر یک از آنها را از جهات مختلف بررسی و سپس اقدام به خرید واحدهای آن نمایند. این صندوقها عبارتند از:

 • صندوق سرمایه‌گذاری پشتوانه طلای لوتوس پارسیان (نماد: طلا)
 • صندوق سرمایه‌گذاری طلای زرافشان امید ایرانیان (نماد: زر)
 • صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر سکه طلای مفید (نماد: عیار)
 • صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر سکه طلای کیان (نماد: گوهر)

جمع‌بندی

خرید و فروش سکه در بورس از سال 1394 به کمک ابزارهایی مانند گواهی سپرده سکه امکان‌پذیر شده است. این معاملات از طریق سامانه آنلاین کارگزاری منتخب فرد و در فضایی شفاف و ایمن انجام می‌گیرند. برای خرید و فروش سکه در این بازار، به اطلاعات کافی پیرامون نحوه این معاملات در بازار بورس و مهارت کافی جهت انجام آن نیاز دارید. در این صورت، می‌توانید از مزایای این معاملات که مهمترین آنها عدم نیاز به حمل و نقل فیزیکی، امنیت بالا و کارمزد بسیار پایین آن می‌باشد، بهره‌مند شوید.
همانطور که گفته شد، برای افرادی که فاقد این مهارتها می‌باشند، بهترین گزینه خرید واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری طلا خواهد بود. این روش نیز مزایای خرید گواهی سپرده سکه از طریق بورس را برای فرد به ارمغان خواهد آورد.

سوالات متداول

نماد طلا، نماد صندوق‌‌ سرمایه‌گذاری پشتوانه طلای لوتوس در بورس است. این صندوق یک صندوق قابل معامله در بازار بورس است و به همین دلیل امکان خرید و فروش واحدهای صندوق با نماد طلا برای سرمایه‌گذاران وجود دارد. این صندوق زیر نظر سازمان بورس و با پشتوانه سکه طلا فعالیت دارد. قیمت این نماد با نوسانات بازار سکه و طلا تغییر می‌کند. با این حال وجود نظارت مدیران صندوق می‌تواند درصدی از ریسک موجود بر معاملات را کنترل و حتی مهار کند.
با خرید گواهی سپرده طلا از پرداخت مالیات معاف خواهید شد. ریسک انتقال و سرقت سکه های تحت مالکیت شما در این حالت بسیار کمتر از حمل و نقل سکه فیزیکی است. امکان وثیقه‌گذاری گواهی سپرده سکه جهت دریافت تسهیلات وجود دارد. با وجود این مزایا در صورت نیاز به دریافت سکه فیزیکی، امکان دریافت سکه با تحویل گواهی سپرده به خزانه بانک وجود دارد. به علاوه این که در انجام معاملات گواهی سکه شفافیت بسیاری وجود داشته و کارمزد معاملات بورس کالا در مقایسه با خرید فیزیکی سکه بسیار کم است.
پس از دریافت کد بورسی از کارگزاری منتخب خود، امکان خرید و فروش واحدهای صندوق طلا را خواهید داشت. با استفاده از کد بورسی می‌توانید به سادگیِ معامله سهام در بورس، به معامله واحدهای صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر پشتوانه طلا و گواهی سکه طلا بپردازید. باید در نظر داشته باشید که برای خرید و فروش واحدهای این صندوق‌ها حتما باید کارگزار منتخب شما عضو بورس کالا باشد.
قیمت طلا در بازار طلا و سکه روی قیمت طلا و سکه در حال معامله در بورس تاثیر خواهد داشت. با این وجود مدیریت سرمایه‌ در صندوق سرمایه گذاری طلا از طریق سبدگردانان حرفه‌ای انجام شده و به همین دلیل واحدهای این صندوق از نوسانات ناگهانی منفی بازار در امان است. البته این نظارت موجب می‌شود تا بازدهی در این صندوق‌ها نزدیک به بازدهی سکه طلا باشد.
ذات بازارهای مالی غیر قابل پیش بینی است. بازار سکه و طلا نیز از این قاعده مستثنی نیست. نوسانات بازار فیزیکی طلا نیز روی قیمت سکه و طلا در بورس تاثیرگذار خواهد داشت. به همین دلیل هم تضمین در کسب سود امکان‌پذیر نیست. بنابراین سرمایه‌گذاران صندوق های سرمایه گذاری باید قبل از پیش بینی سود سرمایه گذاری خود، به وضعیت قیمت سکه طلا و اونس جهانی طلا دقت داشته باشند. با این حال سبدگردانان حرفه‌ای صندوق طلا همواره سعی در کسب بیشترین سود با افزایش قیمت واحدهای صندوق دارند.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.