راهنمای سرمایه گذاری در صندوق لوتوس پارسیان

بروزرسانی در30 اردیبهشت 1403
راهنمای سرمایه گذاری در صندوق لوتوس پارسیان

راهنمای سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری لوتوس 

برای اینکه بتوانید در این صندوق ثبت‌نام کنید و به عنوان یک سهامدار به درآمد ثابت برسید، باید به صورت زیر عمل کنید.

بهترین کارگزاری ها برای خرید صندوق های طلا در بورس

ابطال لوتوس پارسیان 

اگر از خرید سهم در این صندوق سرمایه‌گذاری پشیمان شده باشید، می‌توانید با در دست داشتن مدارک هویتی و آخرین گواهی سرمایه‌گذاری در این صندوق، به یکی از شعب بانک‌ پارسیان در شهر خود مراجعه کنید. حالا می‌توانید از طریق شعبه ابطال صندوق لوتوس پارسیان را انجام دهید.

معرفی صندوق سرمایه گذاری لوتوس پارسیان

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ثابت اگرچه سود اندکی دارند، اما ثابت و همیشگی هستند. صندوق لوتوس پارسیان هم یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری ثابت است که حتی از آن به عنوان یکی از بزرگترین این صندوق‌ها نام برده می‌شود. در این صندوق می‌توانید یک درآمد ثابت ماهانه داشته باشید که از طریق تقسیم سود (بین شما و فعالان صندوق) بدست می‌آید. 

در جدول زیر می‌توانید روند کسب سود از صندوق لوتوس پارسیان را به شکل واضح‌تری مشاهده کنید:

سال

میزان سوددهی اسمی سالانه

میزان سوددهی موثر سالانه

1401

21 درصد

23.15 درصد

1402

23 درصد

25.6 درصد

1403

24.5 درصد

27.5 درصد

با توجه به آمارهایی که در بالا ارائه دادیم مشخص است که روند سوددهی در این صندوق سرمایه‌گذاری به شکل ثابت و تعیین شده است. اگرچه به نظر می‌رسد میزان سود در این روش سرمایه‌گذاری نسبتاً پایین است، اما ثابت بودن آن طی سال‌های متمادی نشانه‌ای از مدیریت درست و حرفه‌ای این صندوق است. به همین دلیل می‌توان در آینده هم پیش‌بینی دقیقی از روند سوددهی آن داشت. به طوری که اگر صندوق با همین شیوه مدیریت پیش برود، بر روی مدار سودآوری با شیب مناسب قرار می‌گیرد و سرمایه‌گذاران می‌توانند به کسب سود ثابت خود در آینده امیدوار باشند.

یکی از دلایلی که باعث می‌شود بسیاری از سرمایه‌گذاران این صندوق را انتخاب کنند، امکان برنامه‌ریزی دقیق مالی و حساب کردن روی سود دریافتی ماهانه است. در سال‌های اخیر در مورد نرخ سود دوره‌ای این صندوق سرمایه‌گذاری پیش‌بینی‌هایی صورت گرفت که همگی تحقق یافت.

تاریخچه و سابقه فعالیت

صندوق لوتوس پارسیان در سال 1390 تاسیس شد و از همان زمان شروع به دریافت مجوز برای قانونی کردن فعالیت خود کرد. این صندوق سرمایه‌گذاری که به عنوان یک شرکت خلاق و نوآور در بین سرمایه‌گذارها شناخته می‌شود، از همان ابتدا هدف خود را روی کسب حداکثر سود برای سهامداران، ایجاد یک درآمد باثبات برای آن‌ها و فراهم کردن یک فضای متمایز و حرفه‌ای در صنعت بانکداری عنوان کرده است. 

حالا با گذشت بیش از یک دهه این صندوق با ارائه خدمات تامین مالی و سرمایه‌گذاری موفق، به یکی از نهادهای مالی فرصت‌ساز تبدیل شده است. امانتداری در حفظ دارایی سهامداران و رعایت قوانین و مقررات برای ارائه خدمات به مشتریان از جمله ویژگی‌های این صندوق سرمایه‌گذاری است. 

مجوزها و متولیان صندوق

اولین مدیرعامل صندوق لوتوس پارسیان «محمد فطانت فرد» بود و بعد از او مسعود بختیاری سوجبلاغی و سپس مجتبی تقی‌پور به این سمت منصوب شدند. در حال حاضر این صندوق سرمایه‌گذاری چهارمین مدیرعامل خود یعنی احسان مرادی را نیز تجربه می‌کند.

این صندوق تاکنون مجوزهای زیادی را در طی 13 سال فعالیت خود دریافت کرده است که می‌توانید لیست کاملی از آن‌ها را در جدول زیر مشاهده کنید:

سال دریافت مجوز

مجوزهای دریافت شده

1402

سبدگردانی

1401

دریافت مجوز صندوق پیروزان 

1398

تاسیس صندوق نیکوکاری لوتوس رویان

1397

سبدگردانی

1396

دریافت صندوق نیکوکاری دانشگاه الزهرا - صندوق زرین پارسیان

1395

صندوق پشتوانه طلای لوتوس - تاسیس صندوق جسورانه - صندوق نیکوکاری لوتوس رویان - صندوق جسورانه رویش لوتوس

1394

صندوق پیروزان - صندوق ثروت‌آفرین پارسیان - مجوز مشاوره سرمایه گذاری

1393

صندوق اعتماد آفرین پارسیان

1392

صندوق زرین پارسیان - سبدگردانی

1391

سبدگردانی - تامین سرمایه لوتوس پارسیان

1390

دریافت مجوز فعالیت

اهداف و استراتژی های سرمایه گذاری

اولین بار که صندوق لوتوس پارسیان تاسیس شد، پایه‌گذاران آن هدف خود را سرمایه‌گذاری با کاهش ریسک عنوان کردند. در این روش، سرمایه مورد نیاز صندوق با جمع‌آوری دارایی سهامداران و خرید و فروش اوراق بهادار (در چارچوب تعهدات بازگردانی) تأمین می‌شد. در عین حال صندوق نیز موظف بود در ازای آورده سرمایه‌گذاران طی دوره مشخص شده، سود بدست آمده را با آن‌ها تقسیم کند.

اجازه دهید ساده‌تر با شما صحبت کنیم؛ بازگشت بیشترین بازدهی به سرمایه‌گذاران با پذیرش ریسک‌های احتمالی یکی از اهداف راه‌اندازی این صندوق بود. همچنین صندوق متعهد می‌شد با دریافت کارمزد، در تعهد پذیره‌نویسی یا تعهد خرید اوراق بهادار موضوع بازارگردانی، مشارکت کند. پشتوانه این تعهد نیز سرمایه سهامداران و سایر دارایی‌های صندوق بود. 

با گذشت یک سال مشخص شد انباشه شدن دارایی تعداد زیادی سرمایه‌گذار در این صندوق، مزیت‌های بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری به صورت انفرادی دارد. با این حساب می‌توان گفت اهداف صندوق لوتوس پارسیان عبارت بود از:

نوع صندوق و بازارهای هدف

این صندوق از نوع سرمایه‌گذاری‌های مبتنی بر صدور و ابطال و با تقسیم سود ماهانه است. همانطور که در ابتدای مطلب هم اشاره کردیم صندوق لوتوس پارسیان یکی از بزرگترین صندوق‌های با درآمد ثابت محسوب می‌شود. به طوری که هر ماه به سهامداران خود (به اندازه سرمایه گذاری ریالی آن‌ها) سود پرداخت می‌کند.

این سود به صورت پیش‌بینی شده برای هر سال (تا پایان همان سال) مشخص می‌شود که در بالا نیز به آن اشاره کردیم. پیش‌بینی سود در این صندوق با بررسی کامل و اطمینان از حصول آن نرخ انجام می‌شود تا با سود بدست آمده کمترین فاصله را داشته باشد. حتی در برخی مواقع، سود حاصل از مقدار پیش‌بینی شده، بیشتر می‌شود. به همین دلیل است که بسیاری از سهامداران این صندوق معتقدند که سرمایه‌گذاری در اینجا کمترین ضرر احتمالی را دارد و با دقیق‌ترین پیش‌بینی برای کسب سود همراه است.

دارایی های صندوق لوتوس پارسیان

دارایی‌های این صندوق از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود که عبارتند از:

نحوه سرمایه گذاری دارایی ها

با سرمایه‌گذاری در این صندوق، دارایی شما به واحدهای سرمایه‌گذاری تبدیل و به نام «شما» ثبت می‌شود. اگر به دنبال سرمایه گذاری کم هستید، این روش بهترین انتخاب است. چرا که برای شروع، نیازی به سرمایه‌گذاری بالا نیست و حتی با 110 هزار تومان (به ازای خرید یک واحد از صندوق) می‌توانید به یکی از سهامداران صندوق لوتوس پارسیان تبدیل شوید. 

در ادامه همین مطلب به مراحل سرمایه گذاری در این صندوق نیز می‌پردازیم. در این صندوق تمامی پروسه سرمایه‌گذاری به شکل آنلاین و در زمان کوتاه انجام می‌شود. بنابراین حتی به حضور شما نیاز نیست و از طریق پرتال لوتوس می‌توانید اقدام کنید. 

زمان ثبت‌نام در این سامانه باید یک نام کاربری و رمز عبور هم انتخاب کنید. برای حفظ امنیت دارایی خود باید این اطلاعات را در جای امن قرار دهید. زمان ورود مجدد به پرتال نیز به این اطلاعات نیاز دارید. 

برای سرمایه‌گذاری در این صندوق ابتدا باید در سامانه سجام ثبت‌نام کنید. بعد از احراز هویت، می‌توانید به راحتی در سامان لوتوس پارسیان نیز ثبت‌نام خود را انجام دهید. 

عملکرد صندوق سرمایه گذاری لوتوس پارسیان

میزان موفقیت این صندوق سرمایه‌گذاری بیشتر به دلیل مطابقت میزان سود کسب شده با پیش‌بینی‌هاست. حتی در برخی از موارد میزان سوددهی این صندوق نسبت به پیش‌بینی‌های صورت گرفته بیشتر بوده است. از سوی دیگر روند بازدهی سرمایه گذاری در این صندوق باثبات بوده است. یکی دیگر از دلایل موفقیت این صندوق در جلب رضایت سهامداران، پایین بودن نوسان سود در دوره‌های مختلف عنوان شده است. 

همانطور که اشاره کردیم پیش‌بینی‌هایی که برای مدار سودآوری این صندوق صورت گرفته است، با در نظر گرفتن تمامی عوامل موثر در روند سوددهی و سرمایه‌گذاری بوده است. از سوی دیگر مدیریت قوی و باثبات پرتفوی صندوق هم در عملکرد موفق این صندوق بی‌تاثیر نبوده است.

اگرچه میزان سوددهی این روش سرمایه‌گذاری نسبتاً اندک ارزیابی می‌شود، اما یک روش کم ریسک و با ثبات است. از سوی دیگر به شما این امکان را می‌دهد تا برای برنامه‌ریزی دقیق بر روی این سود دریافتی ماهانه حساب کنید. 

بررسی عملکرد در طول دوره های مختلف

شما می‌توانید در این صندوق با خرید تنها یک واحد (به مبلغ 110 هزار تومان) سرمایه‌گذاری خود را آغاز کنید. در برخی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری ثابت، سود به صورت هر سه ماه یک بار پرداخت می‌شود. اما صندوق لوتوس پارسیان سود را هر ماه (و در 25 ماه) پرداخت می‌کند. 

این صندوق براساس تعهدات خود موظف است حداکثر تا 2 روزِ کاری بعد از اعمال سود، سود متعلق به حساب سرمایه‌گذاران را واریز کند. البته در طی بیش از یک دهه فعالیت، سود سرمایه‌گذاران طی یک روزِ کاری بعد از 25‌ام هر ماه محاسبه و پرداخت شده است. 

از دیگر مواردی که در مورد عملکرد این صندوق باید به آن اشاره کنیم میزان سوددهی آن در طی این مدت بوده است. لوتوس پارسیان یک صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و نرخ سود 17 درصد عنوان شده است. شما می‌توانید از 110 هزار تومان تا 600 میلیون تومان در این صندوق سرمایه‌گذاری کنید. 

بررسی عملکرد صندوق لوتوس

کل خالص ارزش دارایی‌های این صندوق در تاریخ 9 اردیبهشت 1403 حدود 582,189,929,268,246 ریال برآورد شده است. 

مقایسه با شاخص بازار

شاخص سوددهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری ثابت نسبت به شاخص بازار (مثل سرمایه‌گذاری در صندوق طلا) کمتر اما بدون ریسک یا با حداقل ریسک است. برای مثال میزان سود صندوق لوتوس پارسیان (سرمایه‌گذاری ثابت) در اسفند 1402 حدود 27.5 سود رسید. این در حالیست که میزان بازدهی خرید مسکوکات طلا در همین سال (به دلیل افزایش نوسان دلار و تورم) بین 38 تا 88 درصد بوده است.

با این حساب باید گفت سرمایه‌گذاری در صندوق لوتوس پارسیان نسبت به روش‌های سرمایه‌گذاری غیر ثابت با سود بسیار اندک همراه است. اما فراموش نکنید روش‌های سرمایه‌گذاری غیرثابت با وجود سود بالایی که دارند، اما با ریسک زیادی همراه هستند.

همچنین اگر قرار باشد سرمایه‌گذاری صندوق لوتوس را با روش سپرده‌گذاری در بانک مقایسه کنیم باید بگوییم هر دو روش نسبت به خرید و فروش سهام، بورس و اوراق بهادار با ریسک کمتری مواجه می‌شوند. اما میزان سوددهی در سپرده‌گذاری بانکی نسبت به صندوق لوتوس پارسیان کمتر است. با این حال قدرت نقد شوندگی این صندوق نسبت به سپرده‌گذاری در بانک بالاتر ارزیابی می‌شود.

مزایای سرمایه گذاری در صندوق لوتوس پارسیان

فکر می‌کنید چه دلایلی باعث شده است تا با وجود تورم، باز هم بسیاری از سرمایه‌گذاران این صندوق سرمایه‌گذاری را برای حفظ دارایی و افزایش بازدهی انتخاب کنند. 

بسیاری از سهامداران این صندوق از مزیت‌هایی صحبت می‌کنند که شاید خواندن آن‌ها برای شما نیز جالب باشد. در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

دقت داشته باشید نقدشوندگی یکی از مزایای صندوق لوتوس پارسیان است که به منظور جلب اعتماد و اطمینان سرمایه‌گذاران ارائه می‌شود. همه صندوق‌های سرمایه‌گذاری ثابت از این مزیت برخوردار نیستند و بنابراین می‌تواند صندوق لوتوس پارسیان را از این جهت متمایز دانست. نقدشوندگی به این منظور کاربرد دارد که هر زمانی صندوق نتواند وجوه لازم برای پرداخت مبلغ ابطال واحدها و بازگرداندن اصل پول و سود آن به سهامداران را تامین کند، ضامن نقدشوندگی می‌تواند این مقدار سرمایه را تأمین و پرداخت کند.

معایب سرمایه گذاری در صندوق لوتوس پارسیان

با وجود تمامی مزیت‌هایی که این صندوق سرمایه‌گذاری ثابت به همراه دارد، اما نباید از معایب آن چشم‌پوشی کرد. در اینجا ما قصد داریم با اطلاعات درست و به دور از جانبداری، تمامی مزایا و معایب صندوق لوتوس پارسیان را ارائه دهیم تا در تصمیم‌گیری شما برای سرمایه گذاری بدون پشیمانی شریک باشیم. 

مشکلات این صندوق عبارتند از:

سرمایه‌گذاری در این صندوق ممکن است برای سرمایه گذاران با دانش اندک مناسب باشد، اما برای متخصصان و افراد حرفه‌ای که می‌توانند از طریق روش‌های دیگر سرمایه‌گذاری به سود بالا دست پیدا کنند، روش مناسبی محسوب نمی‌شود.

مقایسه صندوق لوتوس با سایر صندوق های مشابه

در جدول زیر می‌توانید به وضوح میزان کل ارزش خالص دارایی، بازدهی ماهانه و میزان بازدهی شش ماهه صندوق لوتوس پارسیان و تعداد دیگری از صندوق‌های مشابه را مشاهده کنید.

نام صندوق

نوع صندوق

کل ارزش خالص دارایی(میلیارد ریال)

بازده ماهانه

بازده 6 ماهه

لوتوس پارسیان

در اوراق بهادار با درآمد ثابت

563.775.12

1.97 درصد

10.95 درصد

اختصاصی بازارگردانی خلیج فارس

اختصاصی بازارگردانی

215.390.90

5.77 درصد

11.92 درصد

اندوخته پایدار سپهر

در اوراق بهادار با درآمد ثابت

214.693.13 

2.04 درصد

11.39 درصد

پالایشی یکم

در سهام

15.155.11

2.24 درصد

13/35 درصد

اعتماد کارگزاری بانک ملی

در اوراق بهادار با درآمد ثابت

120.864.46

1.84 درصد

10.71 درصد

بانک ایران زمین

در اوراق بهادار با درآمد ثابت

101.480.90

2.17 درصد

12.69 درصد

طلای عیار مفید

در اوراق بهادار مبتنی بر سپرده کالایی

89.332.43

11.31 درصد

45.01 درصد

 

اطلاعات ارائه شده در این جدول از بالا بودن میزان دارایی کل صندوق لوتوس پارسیان نسبت به چندین صندوق مشابه حکایت دارد. با این میزان بازدهی ماهانه آن نسبت به سایر صندوق‌ها کمتر ارزیابی شده است. همچنین بازدهی 6 ماهه این صندوق سرمایه گذاری کمتر از سایر صندوق‌ها بوده است.

سوالات متداول

این صندوق از نوع سرمایه‌گذاری‌های با درآمد ثابت محسوب می‌شود که بر صدور، ابطال و تقسیم سود ماهانه مبتنی است. صندوق لوتوس پارسیان سرمایه خود را برای خرید اوراق بهادار یا سپرده بانکی صرف می‌کند و بنابراین ریسک سرمایه‌گذاری در آن پایین و یا نزدیک به صرف است که هر ماه به حساب سهامداران واریز می‌شود.
سرمایه‌گذاران مبتدی و حرفه‌ای که به دنبال یک سرمایه‌گذاری با کمترین ریسک و با مقدار سود نقدی در پایان هر ماه هستند، می‌توانند این صندوق را انتخاب کنند.
قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری در این صندوق 110 هزار تومان است که برای ورود به این صندوق باید حداقل یک واحد صندوق خریداری کنید. بنابراین حداقل سرمایه مورد نیاز 110 هزار تومان و حداکثر آن 600 میلیون تومان است.
برای سرمایه گذاری در این صندوق ابتدا باید وارد www.lotusib.ir شوید و به صورت آنلاین ثبت‌نام و نام کاربری و رمز عبور را دریافت کنید. بعد از ثبت‌نام می‌توانید از این صندوق واحد خریداری کنید.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.