تراکنش های ارزهای دیجیتال را از کجا پیگیری کنیم؟

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
تراکنش های ارزهای دیجیتال را از کجا پیگیری کنیم؟

در دنیای غیرمتمرکز کریپتو که هیچ نهاد و موسسه ای مسئولیت حفاظت از دارایی‌های دیجیتال را بر عهده ندارد، امنیت و تراکنش‌های مطمئن از موضوعات حیاتی برای فعالیت معاملاتی محسوب می‌شود. هر فرد خود مسئولیت حفاظت از دارایی‌های دیجیتال را بر عهده دارد و پیگیری تراکنش‌های ارز دیجیتال می‌تواند روش موثری در اطمینان از نقل و انتقالات دارایی‌های دیجیتال باشد. 

در هر تراکنش پس از تایید و اضافه شدن به بلاک چین، شناسه منحصر به فردی صادر می‌شود که رهگیری تراکنش ارز دیجیتال را ممکن می‌سازد. شناسه تراکنش یا TXID ابزار مفیدی است که به کاربر در پیگیری و ردیابی‌های آتی تراکنش کمک می‌کند.

 

TXID (شناسه تراکنش) چیست؟

شناسه تراکنش (TXID)، یک شماره شناسایی متشکل از کاراکتر‌های منحصر به فردی است که با اضافه شدن تراکنش به بلاک چین، به تراکنش اختصاص می‌یابد. شناسه تراکنش با اعمال یک تابع هش به جزئیات تراکنش، مانند آدرس فرستند، آدرس گیرنده، مقدار ارز دیجیتال منتقل شده، ایجاد می‌شود. با استفاده از شناسه تراکنش، بسته به بلاک چین مورد استفاده می‌توانید تراکنش را در مرورگر بلاک جستجو و پیدا کنید. 

برای بررسی تایید تراکنش انجام شده یا پیگیری تراکنش‌هایی که به ادرس یا بلاک چین نادرست ارسال شده اند باید TXID موجود در سابقه تراکنش بازیابی شود. اما این موضوع در تراکنش‌هایی که به آدرس نادرست ارسال شده اند، تضمینی برای برگشت تراکنش وجود ندارد.

 

نحوه رهگیری انتقال ارز دیجیتال

شناسه تراکنش از طریق اکسپلورر بلاک چین در دسترس هستند و تمام جزئیات مرتبط با تراکنش را نمایش می‌دهند. به این ترتیب هرکس می‌تواند اطلاعات مرتبط با یک تراکنش یا ادرس خاص آن را ارزیابی کند. در عین حال شناسه تراکنش هویت واقعی فرستنده و گیرنده را نشان نمی دهند.

رهگیره انتقال ارزدیجیتال

 

جستجوی شناسه تراکنش

به روش‌های مختلفی می‌توانید برای جستجوی شناسه تراکنش اقدام کنید. استفاده از کیف پول ارز دیجیتال و اکسپلورر بلاک چین از روش‌های مورد استفاده برای یافتن هش تراکنش است. هش یا شناسه تراکنش، رشته ای طولانی از کاراکترهای مختلف، مختص یک تراکنش است که معمولا در قسمت تاریخچه تراکنش‌ها قابل مشاهده بوده و با کلیک روی این شناسه به صفحه بلاک چین مورد نظر منتقل شده و می‌توانید جزئیات و وضعیت تراکنش را مشاهده کنید. 

با استفاده از اکسپلورر بلاک چین می‌توانید هش تراکنش را با ثبت آدرس فرستنده یا گیرنده و تاریخ تراکنش، جستجو کرده و برای پیگیری وضعیت تراکنش خود، استفاده کنید. 

اطلاعات تراکنش‌ها نه تنها برای صاحبان دارایی‌های دیجیتال بلکه برای افرادی که دارایی دیجیتالی در اختیار ندارند نیز قابل دسترسی است. برای این منظور می‌توان از وب سایت‌های مختلف برای جستجو و بررسی تراکنش‌ها در بلاک چین استفاده کرد. 

بیت کوین btcscan.org/

اتریوم etherscan.io

لایت کوین live.blockcypher.com/ltc/

بیت کوین کش explorer.bitcoin.com/bch

سولانا solscan.io

ریپل bithomp.com/explorer

چگونه یک شناسه یا هش تراکنش را پیدا کنم؟

برای جستجوی شناسه TXID برای یک تراکنش خاص، لازم است اطلاعاتی مرتبط با تراکنش، مانند آدرس گیرنده، را در اختیار داشته باشید. به این ترتیب می‌توانید تراکنش را در وب سایت ارز دیجیتالی که پرداخت در آن انجام شده، جستجو کنید. برای جستجوی شناسه تراکنش مراحل زیر را دنبال کنید. 

  • در قسمت "جستجو" آدرس عمومی گیرنده را مشخص کنید.
  • پس از انتخاب کلید جستجو، سرویس تمام تراکنش‌های مربوط به داده‌های وارد شده را نشان می‌دهد. 
  • از آنجایی که لیست ارائه شده تراکنش‌های متعددی را در برگرفته، گام بعدی یافتن تراکنش با مبلغ انتقال مربوطه است.
  • پس از یافتن تراکنش مورد نظر، کاربر می‌تواند با کلیک بر روی شماره، اطلاعات دقیق مربوط به نقل و انتقال را پیدا کرده و در صورت نیاز شماره را کپی کند.

همچنین می‌توانید با فعال کردن فیلتر‌های دیگر در صفحه سایت، روند جستجوی کیف پول را بر اساس میزان تراکنش یا نوع تراکنش (واریز یا برداشت)، با سرعت بیشتری انجام دهید. برای این منظور مقدار دقیق تراکنش باید در قسمت جستجو وارد شود تا مرورگر مستقیم تراکنش مورد نظر را در لیست نمایش دهد. 

به خاطر داشته باشید که در برخی موارد، یک شماره TXID ممکن است شامل چندین تراکنش به طور همزمان باشد. به این پدیده «تراکنش برداشت چندگانه» می‌گویند. برای چنین عملیاتی، موتور جستجو فقط اولین پرداخت مربوط به شناسه را نمایش می‌دهد که ردیابی بقیه را غیر ممکن می‌کند. معمولا تراکنش‌هایی با برداشت‌های متعدد زمانی ظاهر می‌شوند که سکه‌های دیجیتال توسط یک استخر برداشت می‌شوند یا همچنین پرداخت از طریق کیف پول‌های ارز دیجیتال با پشتیبانی از پروتکل پرداخت شبکه لایتنینگ انجام شود. برای اجتناب از این رویداد، توصیه می‌شود ابتدا وجوه را از استخرها به کیف پول شخصی ارز دیجیتال منتقل کنید و سپس پرداخت کنید.

پیدا کردن شناسه تراکنش در صرافی

در اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال، صرف نظر از اینکه حساب صرافی را شارژ می‌کنید یا سکه‌ها را برداشت می‌کنید، شناسه تراکنش نیز ارائه می‌شود. معمولاً می‌توانید هش هر تراکنش را در تاریخچه تراکنش‌های حساب خود یا در سابقه پرداخت خود پیدا کنید. به علاوه در صرافی‌ها پس از انجام تراکنش، ایمیلی حاوی جزئیات تراکنش و شناسه TXID برای کاربر ارسال می‌شود. 

به عنوان مثال اگر در صرافی بایننس اقدام به برداشت ارز دیجیتال کنید، TXID در حساب کاربری شما در پلتفرم صرافی قابل مشاهده است. با مراجعه به صفحه تاریخچه تراکنش‌های خود می‌توانید آن را بیابید. با کلیک روی TXID به صفحه مرتبط با تراکنش در اکسپلورر بلاک چین منتقل می‌شوید.

 

اهمیت TXID 

دلایل متعددی از جمله رهگیری تراکنش ارز دیجیتال، وجود دارد که اهمیت شناسه TXID را نشان می دهد. به عنوان مثال، اگر در انجام تراکنش تاخیری رخ دهد، می توانید وضعیت تراکنش را با استفاده از TXID پیگیری کنید. استفاده از هش تراکنش یکی از سریع ترین راه ها برای پیگیری وضعیت تراکنش شما است.

همچنین، TXID به عنوان سندی برای انتقال ارز دیجیتال به آدرس عمومی دیگر است. با تایپ TXID در مرورگر تراکنش های بلاک چین، می توانید بررسی کنید که آیا وجوه با موفقیت ارسال شده است یا خیر. همچنین کارمزد تراکنش را در جزئیات تراکنش خواهید دید.

جزئیات تراکنش نمایش داده شده شامل اطلاعات شخصی در مورد فرستنده یا گیرنده نیست. این یکی از مزایای تراکنش های بلاک چین است. تنها اطلاعات عمومی قابل مشاهده مبلغ انتقال، تاریخ انتقال، هزینه انتقال و آدرس های مربوط به معامله است.

 

سخن پایانی

TXID یا شناسه تراکنش، ابزاری برای ردیابی‌های بعدی تراکنش‌های انجام شده در بلاک چین است. پس از تایید تراکنش و اضافه شدن به بلاک چین تراکنش با این شناسه یکتا برچسب گذاری می‌شود. این شناسه از این جهت که سرمایه گذار خود مسئولیت نگهداری و حفاظت از دارایی‌های دیجیتال را بر عهده دارد، اهمیت ویژه ای خواهد داشت. زیرا پیگیری‌های بعدی تراکنش تنها با بازیابی این شناسه قابل انجام خواهد بود. 

هش تراکنش نه تنها برای مالک دارایی دیجیتال بلکه برای سایر کاربران نیز قابل استفاده بوده و می‌توانند جزئیات تراکنش‌ها را در ان مشاهده کنند. در کیف پول ارز دیجیتال یا صرافی‌های رمز ارز، در قسمت سوابق تراکنش در حساب کاربری می‌توان TXID را مشاهده کرد. به علاوه در اکسپلورر بلاک چین‌های مختلف نیز با استفاده از جزئیات تراکنش می‌توان شناسه تراکنش را جستجو کرد.

 

منابع ترجمه:

the definition of txid transaction id

how to find my transaction id txid

how to find a transaction idhash for a blockchain deposit or withdrawal

سوالات متداول

بله، با استفاده از TXID هر تراکنش قابل پیگیری است.
شناسه تراکنش یا هش تراکنش، شناسه منحصر به فردی است که به هر تراکنش در بلاک چین اختصاص می‌یابد.
در قسمت تاریخچه تراکنش‌ها در کیف پول ارز دیجیتال یا در حساب کاربری صرافی می‌توانید شناسه تراکنش مورد نظر را مشاهده کنید. به علاوه در اکسپلورر بلاک چین نیز می‌توانید تراکنش را با استفاده از اطلاعات مربوطه جستجو کنید.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.