کاربران گرامی وب سایت نظارت آپدیت شده و همه قیمت ها آزمایشی می باشند و بزودی بروز خواهند شد.

سهام شپنا | پالایش نفت اصفهان در یک نگاه

4 ماه پیش
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
سهام شپنا | پالایش نفت اصفهان در یک نگاه
فهرست های مطلب

اخیرا سرمایه‌گذاری در بورس به دلیل افت و ریزشی که داشته با استقبال خوبی مواجه نشده است. همانطور که در سایر مقالات بورسی در سایت نظارت آورده شده، سرمایه‌گذاری در بورس باید همراه با دانش و علم کافی باشد. یادگیری تحلیل نیز از الزامات بازار سرمایه می‌باشد. بنابراین، ورود به این بازار جز با دانش و اطلاعات کافی میسر نیست. با توجه به وضعیت فعلی بازار بورس، سهام‌های گروه پالایشی (شپنا، شبندر، شتران و …) می‌توانند انتخاب خوبی برای سرمایه‌گذاری باشند. در این مقاله، به بررسی یکی از این سهم‌ها (شپنا) و همینطور، تحلیل آن پرداخته شده است. 

* مقاله‌های پیشنهادی:

تحلیل تکنیکال و آموزش مقدماتی اصول آن

تحلیل فاندامنتال در بورس چیست؟

تاریخچه شرکت پالایش نفت اصفهان (شپنا)

شرکت پالایش نفت اصفهان (شپنا)، در زمینه پالایش و تولید فرآورده‌های نفتی و نفت خام در سال 1358 فعالیت خود را آغاز کرد. این پالایشگاه توسط دو شرکت آمریکایی و آلمانی طراحی شده است. در حال حاضر، ظرفیت تولید این پالایشگاه در روز 375000 بشکه می‌باشد. خوراک این پالایشگاه توسط شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تامین می‌شود و نفت خام مورد نیاز آن از طریق لوله‌ای به طول 430 کیلومتر از میدان نفتی مارون در خوزستان به طور روزانه ارسال می‌شود. 

نام شرکت

پالایش نفت اصفهان

نماد بورسی

شپنا

سال تاسیس

سال 1377

پذیرفته شدن در بورس

تیر ماه سال 1387

بازار 

بازار اول (تابلوی اصلی) بورس

موضوع فعالیت

تولیدی - بازرگانی

گروه

فرآورده‌های نفتی - کک و سوخت هسته‌ای

محصولات و خدمات

1. روغن خام

2. نفت گاز

3. پروپان مایع

4. نفت کوره سبک

5. بنزین موتور

سهامداران (عمده)

1. شرکت آوای پردیس سلامت (15%)

2. شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی (13%)

3. شرکت توسعه سرمایه رفاه (11%)

4. شرکت پالایش نفت جی (5%)

شرکت فناوری اطلاعات بورس تهران (شپنا)

از مهمترین سایت‌های کاربردی در زمینه بورس، سایت یا شرکت مدیریت فناوری بورس تهران است. سهامداران و عوام می‌توانند در این سایت اطلاعات نمادها را به صورت آنلاین و همینطور، قیمت لحظه‌ای سهام‌ها را مشاهده نمایند. برای ورود به بازار سرمایه، برای هر سرمایه‌گذار لازم است از این سایت برای شناخت شرکتها و بررسی آنها استفاده کند. 

شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در تاریخ 1373/03/11 به ثبت رسید. ابتدا این شرکت با نام شرکت خدمات بورس تهران معرفی شد اما در سال 1358 به مدیریت فناوری بورس تهران تغییر نام پیدا کرد. عنوان کامل این شرکت Tehran Securities Exchange Technology Management Co است که به اختصار TSETMC نامیده می‌شود. همانطور که گفته شد، سرمایه‌گذاران از این طریق می‌توانند به قیمت لحظه‌ای سهام‌ها و همینطور، اطلاعات کلیه شرکتها دسترسی داشته باشند.  

  • برای نمونه، تصویری از نماد شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) که در این مقاله به بررسی آن پرداخته شده است، مشاهده می‌نمایید.

اطلاعاتی که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، مربوط به 1400/05/24 می‌باشد. 

حجم معاملات در سهام شپنا

یکی از اساسی‌ترین امر در معاملات، حجم آن است. بنابراین، از مهمترین نکاتی که سهامداران باید به آن توجه کنند، حجم معاملات است. حجم معاملات در روند صعودی یا نزولی بودن یک سهم بسیار تاثیرگذار است. در تصویر زیر، حجم معاملات شپنا از تاریخ 1400/04/7 تا 1400/05/23 نشان داده شده است. بیشترین حجم معاملات مربوط به تاریخ 1400/04/26 می‌باشد که بیش از 341 میلیون سهام با قیمت 1362 تومان معامله شده است.