سهام شپنا | پالایش نفت اصفهان در یک نگاه

فهرست مطالب

اخیرا سرمایه‌گذاری در بورس به دلیل افت و ریزشی که داشته با استقبال خوبی مواجه نشده است. همانطور که در سایر مقالات بورسی در سایت نظارت آورده شده، سرمایه‌گذاری در بورس باید همراه با دانش و علم کافی باشد. یادگیری تحلیل نیز از الزامات بازار سرمایه می‌باشد. بنابراین، ورود به این بازار جز با دانش و اطلاعات کافی میسر نیست. با توجه به وضعیت فعلی بازار بورس، سهام‌های گروه پالایشی (شپنا، شبندر، شتران و …) می‌توانند انتخاب خوبی برای سرمایه‌گذاری باشند. در این مقاله، به بررسی یکی از این سهم‌ها (شپنا) و همینطور، تحلیل آن پرداخته شده است. 

* مقاله‌های پیشنهادی:

تحلیل تکنیکال و آموزش مقدماتی اصول آن

تحلیل فاندامنتال در بورس چیست؟

تاریخچه شرکت پالایش نفت اصفهان (شپنا)

شرکت پالایش نفت اصفهان (شپنا)، در زمینه پالایش و تولید فرآورده‌های نفتی و نفت خام در سال 1358 فعالیت خود را آغاز کرد. این پالایشگاه توسط دو شرکت آمریکایی و آلمانی طراحی شده است. در حال حاضر، ظرفیت تولید این پالایشگاه در روز 375000 بشکه می‌باشد. خوراک این پالایشگاه توسط شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تامین می‌شود و نفت خام مورد نیاز آن از طریق لوله‌ای به طول 430 کیلومتر از میدان نفتی مارون در خوزستان به طور روزانه ارسال می‌شود. 

نام شرکت

پالایش نفت اصفهان

نماد بورسی

شپنا

سال تاسیس

سال 1377

پذیرفته شدن در بورس

تیر ماه سال 1387

بازار 

بازار اول (تابلوی اصلی) بورس

موضوع فعالیت

تولیدی - بازرگانی

گروه

فرآورده‌های نفتی - کک و سوخت هسته‌ای

محصولات و خدمات

1. روغن خام

2. نفت گاز

3. پروپان مایع

4. نفت کوره سبک

5. بنزین موتور

سهامداران (عمده)

1. شرکت آوای پردیس سلامت (15%)

2. شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی (13%)

3. شرکت توسعه سرمایه رفاه (11%)

4. شرکت پالایش نفت جی (5%)

شرکت فناوری اطلاعات بورس تهران (شپنا)

از مهمترین سایت‌های کاربردی در زمینه بورس، سایت یا شرکت مدیریت فناوری بورس تهران است. سهامداران و عوام می‌توانند در این سایت اطلاعات نمادها را به صورت آنلاین و همینطور، قیمت لحظه‌ای سهام‌ها را مشاهده نمایند. برای ورود به بازار سرمایه، برای هر سرمایه‌گذار لازم است از این سایت برای شناخت شرکتها و بررسی آنها استفاده کند. 

شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در تاریخ 1373/03/11 به ثبت رسید. ابتدا این شرکت با نام شرکت خدمات بورس تهران معرفی شد اما در سال 1358 به مدیریت فناوری بورس تهران تغییر نام پیدا کرد. عنوان کامل این شرکت Tehran Securities Exchange Technology Management Co است که به اختصار TSETMC نامیده می‌شود. همانطور که گفته شد، سرمایه‌گذاران از این طریق می‌توانند به قیمت لحظه‌ای سهام‌ها و همینطور، اطلاعات کلیه شرکتها دسترسی داشته باشند.  

 • برای نمونه، تصویری از نماد شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) که در این مقاله به بررسی آن پرداخته شده است، مشاهده می‌نمایید.

اطلاعاتی که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، مربوط به 1400/05/24 می‌باشد. 

حجم معاملات در سهام شپنا

یکی از اساسی‌ترین امر در معاملات، حجم آن است. بنابراین، از مهمترین نکاتی که سهامداران باید به آن توجه کنند، حجم معاملات است. حجم معاملات در روند صعودی یا نزولی بودن یک سهم بسیار تاثیرگذار است. در تصویر زیر، حجم معاملات شپنا از تاریخ 1400/04/7 تا 1400/05/23 نشان داده شده است. بیشترین حجم معاملات مربوط به تاریخ 1400/04/26 می‌باشد که بیش از 341 میلیون سهام با قیمت 1362 تومان معامله شده است. 

* زمانی که معاملات، با حجم قابل توجهی همراه باشد، می‌توان به روند صعودی بازار امید بیشتری داشت؛ که این امر، موضوع مهمی در تحلیل تکنیکال به شمار می‌رود. 

نکته قابل توجه اینکه؛ بین حجم معاملات و روند صعودی و نزولی رابطه مستقیمی وجود ندارد و سهامداران باید روند سهم و تاریخچه شرکت و سهام آن را مورد بررسی قرار دهند.  

مقاله پیشنهادی: تحلیل تکنیکال و آموزش مقدماتی اصول آن

تحلیل تکنیکال شپنا

تا وقتی که قیمت سهم در محدوده 660 تومان است احتمال رشد قیمتی تا محدوده خط قرمز (936 تومان) وجود دارد.

** بروز شده در فروردین 1401 **

 

برای مشاهده تحلیل های بیشتر از سایر نمادها، کلیک کنید.

زیر مجموعه های شرکت پالایش نفت اصفهان (شپنا)

شرکت پالایش نفت اصفهان از بزرگترین مجموعه‌ها در زمینه فرآورده‌های نفتی است که بیش از 30 سال سابقه دارد. همینطور، این شرکت توانسته شرکت‌های زیرمجموعه را به شرکت‌های بزرگی تبدیل کند. بعضی از این شرکتها خود، سهامدار این شرکت می‌باشند. در ادامه، به شرح هر کدام از این زیرمجموعه‌ها می‌پردازیم:

1. شرکت پتروشیمی اصفهان؛

این شرکت از تولید‌کننده‌های صنایع پلاستیک، شوینده‌ها، رنگ‌سازی و … می‌باشد که در سال 1371 به بهره‌برداری رسید. این شرکت، خود نیز دارای زیرمجموعه‌هایی از جمله پترو صنعت، شرکت تعاونی کارکنان پتروشیمی و شرکت تعاونی مسکن می‌باشد.

2. شرکت پتروشیمی اراک؛

نام دیگر این شرکت، مجتمع پتروشیمی شازند اراک است که در سال 1366 به عنوان یکی دیگر از زیرمجموعه‌های شرکت پالایش نفت اصفهان به بهره‌برداری رسیده است. این شرکت در زمینه مواد شیمیایی و پلیمری فعالیت دارد. 

3. شرکت نفت سپاهان؛

این شرکت در ابتدا شرکت تصفیه روغن اصفهان نام داشت که در سال 1371 فعالیت خود را آغاز نمود. پس از چندی، این شرکت نام خود را به شرکت نفت سپاهان تغییر داد و در حال حاضر، در زمینه تولید روغن‌های موتور فعالیت می‌کند. 

4. شرکت پالایش نفت جی؛

این شرکت دارای دو واحد تولیدی در زمینه تولید و ساخت قیر در استان‌های اصفهان و بندرعباس است که در سال 1382 به بهره‌برداری رسید. از این شرکت می‌توان به عنوان تولید‌کننده عمده قیر در خاورمیانه یاد کرد. 

5. صنایع شیمیایی ایران؛

صنایع شیمیایی ایران به تولید و بهینه‌سازی فرآورده‌های نفتی از جمله آلکیل بنزین خطی می‌پردازد که در سال 1363 شروع به کار کرد. صنایع شیمیایی ایران در زمینه تولید مواد شوینده فعالیت می‌کند.

فرآورده های شرکت پالایش نفت اصفهان (شپنا)

 • بنزین
 • انواع سوخت هواپیما
 • نفت سفید
 • نفت گاز
 • گاز مایع
 • روغن خام
 • گوگرد

ارتباط با شرکت پالایش نفت اصفهان

برقراری ارتباط با شرکت پالایش نفت اصفهان از طریق؛

آدرس: اصفهان، کیلومتر 5 جاده تهران

تلفن بخش مدیریت: 03133802727

تلفن پیگیری امور سهام: 03133963058

ایمیل: www.eorc.ir

سهامداران عزیز...

شرکت پالایش نفت اصفهان کلیه تولیدات خود را در داخل ایران به فروش می‌رساند. همانطور که در متن مقاله مشاهده نمودید، این تولیدات شامل نفت کوره، نفت گاز، روغن خام و … می‌باشد. با توجه به کاهش نرخ خوراک پالایشگاه‌ها، ممکن است سودآوری شرکتها افزایش پیدا کند. در هر صورت، همانطور که می‌دانید، بدون یادگیری و آموزش بورس و تحلیل، نمی‌توان قطع به یقین، آینده هر سهم را پیش‌بینی نمود. (تحلیل یک امر احتمالی است.)

پس، برای سرمایه‌گذاری به دانش و اطلاعات خود رجوع کنید.

سوالات متداول

 • آیا می توان به تحلیل تحلیلگران اتکا کرد؟

  تحلیل یک امر احتمالی است، بدون دانش و اطلاعات خود اقدام به سرمایه گذاری نکنید.

 • برای ورود به بورس چیکار کنیم؟

  ثبت نام در سجام احراز هویت ثبت نام در کارگزاری

 • کدام بازار برای سرمایه گذاری بهتر است؟

  با استفاده از تحقیقات و مطالعه مقالات در سایت نظارت با انواع سرمایه گذاری های آنلاین آشنا شوید.

نویسنده: فریده مهدور
14 فروردین 1401
آخرین بروزرسانی: فریده مهدور
2 سال پیش