ثبت نام در فارکس برای ایرانیان | مقایسه 5 بروکر برتر 1403

بروزرسانی در22 خرداد 1403
ثبت نام در فارکس برای ایرانیان | مقایسه 5 بروکر برتر 1403
ثبت نام در فارکس برای ایرانی‌ها فقط در برخی بروکرها امکان پذیراست. در ادامه این مقاله مجید عزیززاده، نحوه ثبت نام در فارکس را آموزش و سپس به مقایسه 5 بروکر برتر فارکس می‌پردازد.

بهترین بروکر برای ثبت نام در فارکس 2024

برای انتخاب بهترین بروکر فارکس نیاز به بررسی برخی ویژگی‌های کلیدی بروکر خوب دارید. اما در کنار این ویژگی‌ها برای ثبت نام فارکس در ایران مشکلاتی وجود دارد. در ادامه بهترین بروکرهای فارکس برای ثبت نام ایرانیان را به شما معرفی خواهیم کرد:

avatar

لایت فارکس

4.2/5
بهترین برای معاملات جفت ارز و طلا
در بروکر Litefinance

avatar

آلپاری

4.2/5
بهترین با سابقه طولانی و درخشان
در بروکر Alpari

avatar

ویندزور

4/5
بهترین در ارائه بازارهای معاملاتی متنوع
در بروکر Windsor

avatar

آمارکتس

4.1/5
بهترین در ارائه اسپردهای رقابتی
در بروکر Amarkets

چگونه معامله فارکس را شروع کنیم؟

معاملات فارکس مشابه معاملات سهام در بورس بوده و برای شروع معامله در فارکس باید تقریبا مشابه با فعالیت در بورس عمل کنید, ومیتوانید راهنمای بازار جهانی فارکس به زبان ساده را مطالعه کنید,به طور کلی مراحل آغاز فعالیت در فارکس عبارتند از:

آموزش سرمایه در فارکس: قبل از معامله در فارکس باید با اصطلاحات جدید و مهم آن آشنا شوید.

ثبت نام در بروکر: برای شروع معاملات فارکس به یک حساب معاملاتی فارکس در بروکر معتبر فارکس نیاز دارید.

ایجاد استراتژی معاملاتی: داشتن یک استراتژی معاملاتی و ترفند کلیدی برای رسیدن سود به شما کمک می‌کند تا برای معاملات خود نقشه راه داشته و از نوسانات بازار هراسان نشوید.

تماشای بازار: تجارت فارکس مملو از هیجانات و اتفاقات غیرمنتظره است. در این بازار باید ضمن کنترل عواطف خود به دنبال کشف بهترین موقعیت‌های معاملاتی باشید.

مدارک لازم برای ثبت نام در فارکس

برای ثبت نام در فارکس نیاز به مدارک شناسایی برای ارائه به کارگزاری فارکس دارید. اغلب برای ثبت نام در فارکس وابسته به بروکری که انتخاب می کنید، نیاز به مدارک مختلفی دارید. با این حال به طور کلی برای ثبت نام در فارکس دو نوع مدرک از شما تقاضا می شود. مدارک هویتی که می‌تواند کارت ملی، پاسپورت، شناسنامه، گواهینامه رانندگی و ... بوده و مدارک سکونتی که شامل اجاره نامه، قبوض خدماتی حاوی کدپستی و... است. این مدارک برای ثبت نام، چه برای ثبت نام فارکس دمو و چه برای حساب اصلی فارکس مورد نیاز است.

حداقل سرمایه برای ورود به فارکس

در بیشتر موارد می‌توان معامله در فارکس را با 10 دلار تا 100 دلار یا 1000 دلار و حتی بیشتر از 15000 دلار شروع کرد.  توجه به این نکته مهم است که معاملات فارکس در لات استاندارد 100000 واحدی ارز انجام می‌شود که این ممکن است نیاز به سرمایه بیشتری برای سرمایه‌گذاری داشته باشد. با این حال هر چه بیشتر سرمایه وارد بازار کنید، احتمال کسب سود و بازدهی بیشتر و البته ضرر و زیان سنگینتر وجود خواهد داشت.

نحوه معامله جفت ارزها

همانطور که اشاره کردیم، بازار فارکس محلی برای تبادل ارز‌های مختلف با یکدیگر است. در این بازار با مبادلات ارزی ارزش هر ارز در برابر ارز دیگر تعیین می‌شود. بنابراین در بازار فارکس ارزها به صورت جفت ارز خرید و فروش شده و خرید تکی معنی ندارد. در این ساختار ارز اصلی با ارز ثانویه در حال مقایسه است. برای مثال در جفت ارز دلار آمریکا/یورو ، دلار آمریکا ارز اصلی و یورو ارز ثانویه است. با قرار گرفتن عدد در مقابل این نماد مشخص می‌شود که برای خرید یک دلار آمریکا به چه میزان یورو نیاز بوده و با استفاده از همین نرخ می‌توان این دو ارز را به یکدیگر تبدیل کرد.

به همه ارزها یک نماد سه حرفی اختصاص داده می‌شود که از نام لاتین آن ارز برگرفته شده است. بیش از 170 ارز در سراسر جهان وجود دارد که بین آن‌ها دلار آمریکا یا USD محبوبترین ارز بوده و در اکثر معاملات فارکس دخیل است. پس از دلار آمریکا رتبه دومین ارز محبوب در بازار فارکس متعلق به یورو یا EUR است.

نحوه قیمت گذاری در معاملات فارکس

تمام معاملات فارکس ترکیبی از دو ارز در حال مبادله است. برای هر جفت ارز نرخ فعلی مبادله در مقابل علامت اختصاری آن‌ها نشان داده می‌شود. برای درک بهتر موضوع بهتر است به مثال دقت کنید. 

جفت ارز یورو/دلار یا به اختصار EUR/USD را در نظر بگیرید.

واحد پول سمت چپ یا یورو به عنوان ارز پایه یا ارز اول و واحد پول سمت راست یا دلار آمریکا ارز ثانویه یا مظنه است.

نرخ مبادله نشان دهنده این است که به چه مقدار از ارز ثانویه برای خرید 1 واحد از ارز پایه نیاز داریم. این قیمت می‌تواند در ساعات مختلف متفاوت باشد. 

اگر نرخ مبادله EUR/USD  برابر با 1.4 باشد، این به این معنی است که خرید 1 یورو 1.40 دلار هزینه خواهد داشت. با افزایش نرخ مبادله ارزش ارز پایه نسبت به ارز مظنه افزایش و برعکس با کاهش نرخ مبادله ارزش ارز پایه نیز کاهش یافته است.

مهمترین مفاهیم فارکس چیست؟

هر بازاری زبان خاص خود را دارد. در بازار فارکس برخی از کلمات معانی و مفاهیم خاص خود را دارند که هر معامله‌گر باید قبل از شروع انجام معاملات خود در فارکس نسبت به آن‌ها آگاهی داشته باشد. برخی از مهمترین عبارات فارکس را در ادامه بررسی می‌کنیم:

جفت ارز: تمام معاملات فارکس شامل یک جفت ارز است. در معامله ارزهای مختلف جهان، قیمت هر یک از آن‌ها در برابر ارزش یک ارز دیگر تعیین شده و تنها به صورت جفت‌ ارز قابل خرید و فروش هستند.

پیپ: پیپ مخفف عبارت” Percentage In Point”  و به معنای کوچکترین تغییر قیمت ممکن در یک جفت ارز است. یک پیپ برابر با 0.0001 است. در واقع هر پیپ به عدد چهارم اعشار در قیمت جفت ‌ارز اشاره دارد.

قیمت تقاضا (Bid price) و قیمت عرضه(Ask price)  :  تفاوت بین قیمت خرید ارز و قیمت فروش آن این دو مفهوم را ایجاد می‌کند. درست مانند زمانی که برای خرید ارز به صرافی مراجعه می‌کنید و قیمت خرید شما با قیمت فروش از طرف شما متفاوت است. بروکر نقش واسط معامله را دارد. هر زمان معامله خرید داشته باشید روی قیمت ask و هر زمان قصد داشتید معامله خود را ببندید روی قیمت bid  معامله شما انجام خواهد شد.

لات: اصطلاح لات به حجم معاملات در فارکس گفته می‌شود. فارکس توسط چیزی که به عنوان lot یا واحد استاندارد شده ارز شناخته شده معامله می‌شود. لات معمولی 100000 واحد ارز پایه است، اگرچه لات های خرد و مینی نیز برای معامله در دسترس هستند. 

سوآپ: اصطلاح سوآپ به نرخ بهره معاملات در فارکس بستگی دارد. اگر معاملات در فارکس به روز بعد موکول شود، سواپ یا نرخ بهره شبانه دریافت می‌شود. مقدار سوآپ به بروکر انتخابی بستگی دارد. 

اهرم: اهرم اصطلاح دیگری برای استقراض پول است. اهرم معاملاتی به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به سرمایه نقدی زیاد در بازار فارکس فعالیت بیشتری داشته باشند. لوریج یا اهرم ماهیتی شبیه به وام بانکی دارد. اگرچه لوریج برای بسیاری از معامله‌گران جذاب و کارآمد است اما ممکن است موجب نابودی کل سرمایه شما شود.

مارجین: معامله با اهرم رایگان نیست. معامله‌گران باید مقداری پول را به عنوان سپرده یا حداقل وجهی که برای ورود به یک معامله به آن نیاز است به عنوان ودیعه گرو بگذارند. تا زمانی که معامله شما پایان نیافته، مارجین آزاد نخواهد شد. اگر معامله وارد زیان شود، زیان معامله از مارجین کسر خواهد شد.

چه چیزی بازار فارکس را به حرکت در می آورد؟

قوانین مهم بازار فارکس را بیاموزید,در این بازار مالی بیش از هر چیز قیمت ارزها را قدرت عرضه و تقاضای خریداران و فروشندگان تعیین می‌کند. اما نمی‌توان از نقش نیروهای کلان اقتصادی بر روند بازار چشم پوشی کرد. ارزهای مشخصی می‌توانند تحت تاثیر نرخ بهره، سیاست بانک مرکزی، سرعت رشد اقتصادی و محیط سیاسی کشور مورد نظر با تغییر در میزان عرضه و تقاضا مواجه شوند.

شبانه روزی بودن بازار فارکس نیز در این زمینه به معامله‌گران این بازار فرصت تغییر موضع معاملاتی را هم زمان با اخبار و رویدادهای سیاسی می‌دهد. به این ترتیب معامله‌گر می‌تواند حتی با زمزمه اخباری که ممکن است تا مدت‌ها بعد بر بازار فارکس تاثیر مثبت یا منفی خود را بگذارد، موقعیت معاملاتی خود را طرح ریزی کند. بنابراین برای معامله‌گران نه تنها مهم بلکه ضروری است که با آگاهی تمام نسبت به اخبار اقتصادی که می‌تواند موجب کاهش یا افزایش شدید قیمتی ارزها شود، معاملات خود را کنترل کنند.

آیا بازار فارکس بی ثبات است؟

بازار فارکس از جمله نقدشونده ترین و در عین حال پرریسک‌ترین بازارهای مالی جهان است. بنابراین فارکس نسبت به سایر بازارها مانند املاک و مستغلات یا بازار خودرو نوسان بیشتر خواهد داشت. با این وجود نوسانات یک ارز خاص تابع عوامل متعددی در خصوص سیاست و اقتصاد کشور آن است. از این جهت بی ‌ثباتی اقتصادی یا عدم تعادل در روابط تجاری با کشورهای دیگر منجر به نوسانات قابل توجهی شده و این بازار را بی ثبات می‌کند. بنابراین قبل از معاملات خود باید اخبار کشورها را به خوبی بررسی کنید.

خطرات معاملات فارکس چیست؟

بازار معاملاتی فارکس مانند دیگر بازارهای مالی ریسک و خطرات خاص خود را دارد. عمده‌ترین خطرات بازار فارکس عبارتند از: ریسک نرخ ارز، ریسک نرخ بهره، خطرات مربوط به اقتصاد کشور و نقدینگی، ریسک اهرمی و ریسک معاملاتی. 

در بازار فارکس برای فعالیت کاربران ایرانی شاید بیش از هر چیز خطاهای موجود در برقراری ارتباط، رسیدگی و تایید سفارشات منجر به ضررهای بزرگ شود.

استفاده از اهرم مالی در معاملات فارکس رایج است. به واسطه اهرم در فارکس می‌توانید سود بیشتری از میزان متناسب با توان مالی خود داشته باشید. جذابیت بیشتر اهرم در این است که بی نیاز به پرداخت بهره‌ بوده و همین موضوع می‌تواند هر سرمایه‌گذاری را به سمت خود بکشاند. البته در حالی که اهرم می تواند سود را تقویت کند، می تواند زیان را نیز افزایش دهد.

در بازار فارکس، معامله‎گران از طریق بروکر معامله می‎کنند. بنابراین این خطر وجود دارد که بروکر به تعهدات خود عمل نکند یا درگیر فعالیت‌های متقلبانه شود. بنابراین باید قبل از انتخاب، رتبه بندی بروکرهای فارکس در سایت‌های معتبر را بررسی کنید.

بی ثباتی سیاسی، بحران اقتصادی یا رویدادهای غیرمنتظره می‌توانند به طور قابل توجهی بر ارزش پول تاثیر بگذارند. معامله‌گران باید در اخبار و رویدادهای جهانی به روز باشند. تغییرات ناگهانی و غیرمنتظره قیمت می‌تواند منجر به سود یا زیان قابل توجهی شود.

سخن پایانی

بازار فارکس یکی از پر مخاطب‌ترین  و در عین جذابترین بازارها برای سرمایه‌گذاری است. به شرط فعالیت حساب شده در این بازار سود سرشاری در انتظار معامله‌گران خواهد بود. بنابراین اگر به دنبال بازار سودآور و هیجان انگیزی برای فعالیت هستید، هر چه زودتر برای ثبت نام در فارکس اقدام کنید. در این متن بهترین کارگزاری فارکس در ایران و البته معتبرترین بروکرهای فارکس را به شما معرفی کردیم. فراموش نکنید که باید پس از یادگیری فنون معامله‌گری بازار فارکس شروع به سرمایه‌گذاری کرده و با اطمینان بیشتری به سمت موفقیت معاملاتی و کسب سود حرکت کنید.

سوالات متداول

بروکرهای مختلف مدارک متفاوتی درخواست می‌کنند. اما عمده مدارک مورد نیاز برای ثبت نام عبارت است از: تصویر اسکن کارت شناسایی مثل شناسنامه، پاسپورت یا کارت ملی، آدرس محل سکونت، شماره تلفن و یک آدرس ایمیل.
بازار مالی فارکس بازاری برای تجارت ارزهای خارجی در برابر یکدیگر است. این بازار بزرگترین بازار مالی جهانی است که معاملات آن تاثیر چشمگیری بر قیمت‌ها در سراسر دنیا دارد.
اول از همه باید اطلاعات کافی در این زمینه کسب کنید. پس از یادگیری مفاهیم، کارگزاران فارکس را مقایسه کنید و یکی از معتبرترین بروکرها را انتخاب کنید که با نیازهای معاملاتی شما مطابقت دارد. پس از آن با شارژ حساب معاملاتی خود می توانید معامله در فارکس را اغاز کنید.
معمولا می توان با کمتر از 100 دلار معامله در فارکس را شروع کرد. اما معاملات فارکس در لات استاندارد 100000 واحدی ارز انجام می شود که ممکن است نیاز به سرمایه بیش از 100 دلار داشته باشد.
برای انتخاب بهترین بروکر فارکس باید هزینه ها، سهولت استفاده از پلتفرم معاملات، پشتیبانی از مشتری و ... بررسی شوند. در متن مقاله پنج بهترین بروکر فارکس را مشاهده کنید.
معامله در این فضا نیز مانند دیگر بازارهای مالی ریسک‌های مختص به خود را دارد. البته استفاده از اهرم در معاملات فارکس می تواند ریسک این فضا را بیشتر کند.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.