آموزش گام به گام سرمایه گذاری فارکس | راهنمای یک مبتدی

بروزرسانی در21 خرداد 1403
آموزش گام به گام سرمایه گذاری فارکس | راهنمای یک مبتدی
سرمایه گذاری در فارکس با توجه به مزایایی که دارد می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا آموزش سرمایه گذاری در فارکس یا به عبارتی چگونه در فارکس سرمایه گذاری کنیم را یاد بگیریم.

اگر اهل سرمایه‌ گذاری هستید، حتما نام بازار فارکس را بارها شنیده‌اید. افراد زیادی ادعا می‌کنند که با سرمایه‌گذاری در فارکس سود بسیار خوبی کسب کرده‌اند که این امر باعث می‌شود تا سرمایه گذاران بسیاری نسبت به آموزش و سرمایه گذاری در فارکس اقدام کنند. فارکس با توجه به مزایایی که دارد می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا آموزش سرمایه گذاری در فارکس یا به عبارتی چگونه در فارکس سرمایه گذاری کنیم را یاد بگیریم.

 

بازار فارکس چیست؟

بازار فارکس محل داد و ستد ارزها است. منحصر به فردترین جنبه این بازار بین المللی این است که فاقد یک بازار یا مکان مرکزی است. در عوض، معاملات ارز به صورت الکترونیکی در فرابورس (OTC) انجام می شود. این بدان معنی است که همه تراکنش‌ها از طریق شبکه های کامپیوتری بین معامله گران در سراسر جهان، به جای استفاده از تنها یک صرافی متمرکز، انجام می شود.

این بازار 24 ساعته بوده و پنج روز و نیم در هفته باز است. ارزها در سراسر جهان در مراکز مالی عمده فرانکفورت، هنگ کنگ، لندن، نیویورک، پاریس، سنگاپور، سیدنی، توکیو و زوریخ مطابق با هر منطقه زمانی معامله می شوند. این بدان معناست که با پایان روز معاملاتی ایالات متحده، بازار فارکس در توکیو و هنگ کنگ آغاز می شود. به این ترتیب بازار فارکس می‌تواند در هر زمانی از شبانه روز بسیار فعال بوده و قیمت‌ها در آن دائما در حال تغییر باشند.

شما ممکن است عبارات  FX، فارکس، بازار ارز خارجی یا بازار ارز را مشاهده کنید. این اصطلاحات مترادف هستند و همه به بازار فارکس اشاره دارند.

 

بازار فارکس چگونه کار می کند؟

بازار FX تنها بازار معاملاتی واقعا مستمر و بدون توقف در جهان است. در گذشته، بازار فارکس تحت سلطه شرکت‌های نهادی و بانک‌های بزرگ بود که به نمایندگی از مشتریان عمل می‌کردند. اما در سال‌های اخیر روند کار بیشتر به شکل خرده‌فروشی است که تاجران و سرمایه‌گذاران با هر اندازه سرمایه در آن شرکت می‌کنند.

 

فارکس کجاست؟

یکی از جنبه های جالب بازارهای جهانی فارکس این است که هیچ ساختمان فیزیکی به عنوان محل معاملات ندارد. در عوض، این مجموعه متشکل از پایانه های تجاری و شبکه‌های کامپیوتری است. شرکت کنندگان در بازار فارکس موسسات، بانک‌های سرمایه‌گذاری، بانک‌های تجاری و سرمایه گذاران خرد از سراسر جهان هستند.

 

چه کسی در فارکس معامله می کند؟

تجارت ارز خارجی تا قبل از زمانی که به اینترنت راه پیدا کند برای سرمایه گذاران حقیقی بسیار دشوار بود. در آن زمان اکثر معامله گران شرکت های بزرگ چند ملیتی، صندوق های تامینی یا افراد با ارزش خالص بالا (HNWI) بودند. این مسئله به این دلیل بود که معاملات فارکس به سرمایه زیادی نیاز داشت.

بانک‌های تجاری و سرمایه‌گذاری هنوز هم بیشتر معاملات را در بازارهای فارکس به نمایندگی از مشتریان خود انجام می‌دهند. اما فرصت‌هایی نیز برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و فردی وجود دارد که بتوانند یک ارز را در برابر ارز دیگر معامله کنند.

 

انواع بازارهای فارکس

تجارت در فارکس عمدتاً از طریق بازارهای نقدی، فوروارد و آتی انجام می شود. بازار نقدی بزرگترین بازار در بین هر سه بازار است، زیرا دارایی «بنیادی» بوده که بازارهای فوروارد و آتی مبتنی بر آن است. وقتی مردم در مورد بازار فارکس صحبت می کنند، معمولاً به بازار نقدی اشاره می کنند.

بازارهای فوروارد و آتی معمولاً در بین شرکت‌ها که باید ریسک‌های ارز خارجی خود را تا تاریخ مشخصی در آینده پوشش دهند، محبوبیت بیشتری دارند.

 

بازار نقدی

بازار نقدی جایی است که ارزها در ان بر اساس قیمت معاملاتی آنها خرید و فروش می شوند. این قیمت توسط عرضه و تقاضا تعیین شده و بر اساس عوامل مختلفی محاسبه می شود. این عوامل شامل: نرخ های بهره جاری، عملکرد اقتصادی، احساسات ژئوپلیتیکی و حدس و گمان قیمت است.

معامله نهایی در بازار نقدی به عنوان معامله نقدی شناخته می شود. این یک معامله دوجانبه است که در آن یکی از طرفین مبلغ ارز مورد توافق را به طرف مقابل تحویل می دهد و مقدار مشخصی از ارز دیگر را به ارزش نرخ مبادله ای توافق شده دریافت می کند. پس از بسته شدن یک موقعیت معاملاتی، موقعیت باید به صورت نقدی تسویه شود.

اگرچه بازار نقدی معمولاً به عنوان بازاری شناخته می شود که با معاملات در حال حاضر (و نه در آینده) سروکار دارد، تسویه این معاملات دو روز طول می کشد.

 

بازارهای فوروارد و آتی

قرارداد فوروارد یک قرارداد خصوصی بین دو طرف برای خرید ارز در تاریخ آتی و قیمت از پیش تعیین شده در بازارهای فرابورس است. در بازار فوروارد، قراردادها در فرابورس بین دو طرف خرید و فروش می شود که شرایط توافق را بین خود تعیین می کنند.

قرارداد آتی یک توافق استاندارد بین دو طرف برای تحویل ارز در تاریخ آتی و قیمت از پیش تعیین شده است. معاملات آتی در بورس بوده و در فرابورس نیست. در بازار آتی، قراردادهای آتی بر اساس اندازه استاندارد و تاریخ تسویه در بازارهای کالاهای عمومی، مانند بورس کالای شیکاگو (CME) خرید و فروش می شوند.

قراردادهای آتی دارای جزئیات خاصی هستند، از جمله: تعداد واحدهای مورد معامله، تاریخ تحویل و تسویه و حداقل افزایش قیمت که قابل سفارشی سازی شدن نیست. صرافی به عنوان طرف مقابل معامله گر عمل می کند و خدمات ترخیص و تسویه حساب را ارائه می دهد.

هر دو نوع قرارداد الزام آور هستند و معمولاً پس از انقضا به صورت نقدی در صرافی مورد نظر تسویه می شوند. اگرچه قراردادها را می توان قبل از انقضا نیز خرید و فروش کرد. این بازارها می توانند هنگام معامله ارزها از دارایی در برابر ریسک محافظت کنند.

 

دلیل استفاده از بازارهای فارکس

دو دلیل متمایز برای تجارت ارزها به عنوان یک کلاس از دارایی وجود دارد:

 

شما می توانید تفاوت نرخ بهره بین دو ارز را بدست آورید.

شما می توانید از تغییرات نرخ ارز سود ببرید.

بنابراین، می‌توانید با خرید ارز با نرخ بهره بالاتر و معامله شورت ارز با نرخ بهره کمتر، از تفاوت بین دو نرخ بهره در دو اقتصاد مختلف سود ببرید. به عنوان مثال، قبل از بحران مالی 2008، فروش ین ژاپن (JPY) و خرید پوند انگلیس (GBP) رایج بود زیرا تفاوت نرخ بهره قابل توجه بود. این استراتژی گاهی اوقات به عنوان تجارت حمل و نقل شناخته می شود.

 

فارکس برای پوشش ریسک

شرکت هایی که در کشورهای خارجی تجارت می کنند به دلیل نوسانات ارزش ارز هنگام خرید یا فروش کالاها و خدمات خارج از بازار داخلی خود در معرض خطر هستند. بازار ارزی با تعیین نرخی که معامله با آن انجام می شود، راهی برای پوشش ریسک ارزی فراهم می کند. یک معامله‌گر می‌تواند ارزها را در بازارهای آتی بخرد یا بفروشد یا پیشاپیش سوآپ کند، که نرخ ارز را قفل می‌کند. قفل کردن نرخ ارز به افراد کمک می کند تا میزان ضرر و زیان را کاهش داده یا سود را افزایش دهند.

عواملی مانند نرخ بهره، جریان های تجاری، گردشگری، قدرت اقتصادی و ریسک ژئوپلیتیکی بر عرضه و تقاضای ارز تأثیر می گذارد و نوسانات روزانه را در بازارهای فارکس ایجاد می کند. این فرصت هایی را ایجاد می کند تا تریدرها از تغییراتی که ممکن است ارزش یک ارز را در مقایسه با ارز دیگر افزایش یا کاهش دهد، سود ببرند. پیش‌بینی تضعیف یک ارز اساساً با فرض تقویت ارزش ارز دیگر در جفت ارز است.

بنابراین، معامله‌گری که حرکت قیمت را پیش‌بینی می‌کند، می‌تواند یکی از ارزها را در یک جفت ارز خرید یا فروش کند و از این حرکت برای نفع خود استفاده کند.

 

چگونه تجارت فارکس را شروع کنیم

معاملات فارکس مشابه معاملات سهام است. در اینجا چند مرحله برای شروع معامله در فارکس آورده شده است:

در مورد فارکس بیاموزید: در حالی که این امری پیچیده نیست، تجارت فارکس کاری است که به دانش تخصصی و تعهد به یادگیری نیاز دارد.

راه اندازی یک حساب در کارگزاری: برای شروع معاملات فارکس به یک حساب معاملاتی فارکس در یک کارگزاری یا بروکر نیاز دارید.

یک استراتژی معاملاتی ایجاد کنید: در حالی که همیشه نمی‌توان حرکت بازار را پیش‌بینی و زمان‌بندی کرد، داشتن یک استراتژی معاملاتی به شما کمک می‌کند دستورالعمل‌های مناسب و نقشه راه را برای معاملات خود تعیین کنید.

حساب و کتاب معاملاتی داشته باشید: پس از شروع معامله، در پایان روز موقعیت های خود را بررسی کنید. اکثر نرم افزارهای معاملاتی امکان حسابداری روزانه معاملات را ارائه می دهند. اطمینان حاصل کنید که هیچ موقعیت معلقی نداشته و پول نقد کافی در حساب خود برای انجام معاملات آینده دارید.

احساسات خود را کنترل کنید: تجارت مبتدی فارکس مملو از هیجان و سوالات بی پاسخ است. معاملات خود را نظم دهید و به این پایبند باشید که در صورت لزوم موقعیت های معاملاتی خود را ببندید.

 

بهترین بروکر فارکس

 

 

اصطلاحات فارکس

بهترین راه برای شروع معامله در فارکس، یادگیری زبان آن است. در اینجا تعریف چند اصطلاح برای شروع وجود دارد:

حساب فارکس: از حساب فارکس برای انجام معاملات ارزی استفاده می شود. بسته به اندازه لات، سه نوع حساب فارکس وجود دارد:

حساب‌های Micro Forex: حساب‌هایی که به شما امکان می‌دهند تا 1000 دلار ارز را در یک لات معامله کنید.

حساب‌های مینی فارکس: حساب‌هایی که به شما امکان می‌دهند تا 10000 دلار ارز را در یک لات معامله کنید.

حساب‌های استاندارد فارکس: حساب‌هایی که به شما امکان می‌دهند تا 100000 دلار ارز را در یک لات معامله کنید.

ask: درخواست (یا پیشنهاد) کمترین قیمتی است که شما مایل به خرید ارز در آن قیمت هستید.

Bid: یک پیشنهاد قیمتی است که شما مایل به فروش ارز در آن قیمت هستید.

Account: حسابی که فرد در یک کارگزاری ایجاد کرده است.

Broker: بروکر همان کارگزاری است که واسطه بین شما و بازار است.

Time frame: بازه زمانی که نشان دهنده میزان قیمت تقاضا و عرضه در یک واحد زمانی مثل یک ساعت یا روزانه و…است.

information: بخشی در پلتفرم شما که مقدار سود یا زیان شما در یک پوزیشن باز را نشان می‌دهد.

bearish: اصطلاحی برای بازاری که سیر نزولی دارد.

bullish: اصطلاحی برای بازاری که سیر صعودی دارد.

pip: کوچکترین واحد نوسان در فارکس است. کوچکترین مقدار تغییر یک ارز را پیپ می‌گویند. مقدار سود و زیان ها در فارکس به کمک پیپ محاسبه می‌شود.

lot: به واحد سرمایه گذاری در بورس می‌گویند. یک لات معادل 100 هزار واحد از ارزهای است که سرمایه گذار باید آن را معامله کند.

Leverage: اعتبار اولیه که توسط بروکر به معامله گر داده می‌شود لوریج می‌گویند. وقتی شما اقدام به ایجاد حساب در بروکر می‌کنید در برابر هر مقدار ارزی که وارد می‌کنید، بروکر به شما لوریج می‌دهد.

Margin: به حاشیه سود معاملات فارکس گفته می‌شود. در فارکس شما نمی‌توانید با تمام موجودی حساب خود معامله کنید. بلکه باید مقداری از آن را به عنوان مارجین نگه دارید تا در صورت ضرر از آن حساب کسر شود.

قرارداد برای تفاوت: قرارداد برای تفاوت (CFD=Contract for difference) مشتقه ای است که به معامله گران اجازه می دهد تا در مورد تغییرات قیمت ارزها بدون داشتن دارایی پایه حدس بزنند.

اهرم: اهرم استفاده از سرمایه قرض گرفته شده برای چند برابر کردن بازده است. بازار فارکس امکان استفاده از اهرم های بالا داشته که معامله گران اغلب از آن برای تقویت موقعیت خود استفاده می کنند.

 

استراتژی های اساسی تجارت فارکس

ابتدایی ترین شکل های معاملات فارکس، معاملات شورت و لانگ هستند که تغییرات قیمت را به صورت پیپ، امتیاز و تیک گزارش می دهند. در یک معامله لانگ، معامله‌گر شرط می‌بندد که قیمت ارز افزایش می‌یابد و می‌تواند از آن سود ببرد. یک معامله شورت شامل شرط بندی برای کاهش قیمت جفت ارز است. معامله‌گران همچنین می‌توانند از استراتژی‌های معاملاتی مبتنی بر تحلیل تکنیکال، مانند میانگین‌های شکست و میانگین متحرک، برای تنظیم دقیق رویکرد خود در معاملات استفاده کنند.

بسته به مدت و تعداد معاملات، استراتژی های معاملاتی را می توان به سه نوع دیگر طبقه بندی کرد:

معامله اسکالپ شامل موقعیت‌های تجمعی است که حداکثر برای چند ثانیه یا چند دقیقه نگه داشته می‌شوند و مقدار سود از نظر تعداد پیپ محدود می‌شود.

معاملات روزانه، معاملات کوتاه مدتی هستند که در آن موقعیت معاملاتی در همان روز حفظ و نقد می شود. مدت معاملات روزانه می تواند ساعت یا دقیقه باشد.

در معاملات نوسانی، معامله‌گر موقعیت معاملاتی را برای مدتی بیشتر از یک روز، مانند روزها یا هفته‌ها، حفظ می‌کند.

 

نمودارهای مورد استفاده در معاملات فارکس

در معاملات فارکس از سه نوع نمودار استفاده می شود. این نمودارها عبارتند از:

نمودارهای خطی

نمودارهای خطی برای شناسایی روندهای بزرگ یک ارز استفاده می شود. این نمودارها ابتدایی ترین و رایج ترین نوع نمودار هستند که توسط معامله گران فارکس استفاده می شود. خطوط روند مشخص شده در نمودار خطی را می توان برای طراحی استراتژی های معاملاتی استفاده کرد. به عنوان مثال، می توانید از اطلاعات موجود در یک خط روند برای شناسایی شکست یا تغییر روند برای افزایش یا کاهش قیمت استفاده کنید.

در حالی که یک نمودار خطی مفید است، معمولاً به عنوان نقطه شروع برای تجزیه و تحلیل معاملات استفاده می شود.

نمودار میله

نمودارهای میله‌ای اطلاعات قیمت بیشتری را نسبت به نمودارهای خطی ارائه می دهند. هر نمودار میله‌ای نشان دهنده یک روز معامله است و شامل قیمت شروع، بالاترین قیمت، پایین ترین قیمت و قیمت پایانی (OHLC) برای یک معامله است. یک خط تیره در سمت چپ نشان دهنده قیمت آغازین روز است و یک خط تیره در سمت راست نشان دهنده قیمت پایانی است. رنگ ها گاهی اوقات برای نشان دادن حرکت قیمت استفاده می شوند، سبز یا سفید برای دوره های افزایش قیمت و قرمز یا سیاه برای دوره‌ای که قیمت ها کاهش یافته است استفاده می شود.

نمودار میله ای برای معاملات ارزی به معامله گران کمک می کند تا تشخیص دهند که جو بازار بیشتر خریدار است یا فروشنده.

نمودارهای کندل استیک

تاجران ژاپنی برنج اولین بار در قرن هجدهم از نمودارهای شمعدانی استفاده کردند. آنها از نظر بصری جذاب تر بوده و خواندنشان آسان تر از دیگر نمودارها است. قسمت بالایی یک شمع برای قیمت آغازین و بالاترین نقطه قیمت یک ارز استفاده می شود، در حالی که قسمت پایین نشان دهنده قیمت بسته شدن و پایین ترین نقطه قیمت است. شمع پایین نشان دهنده دوره ای از کاهش قیمت بوده که به رنگ قرمز یا مشکی است. در حالی که شمع بالا دوره افزایش قیمت بوده و رنگ سبز یا سفید دارد.

اشکال موجود در نمودارهای کندل استیک برای شناسایی جهت و حرکت بازار استفاده می شود.

 

مزایا و معایب معامله در فارکس

مزایا:

بزرگترین بازار از نظر حجم معاملات روزانه در جهان است.

24 ساعت شبانه روز، پنج روز و نیم هفته باز است.

سرمایه اولیه در این بازار می تواند به سرعت چند برابر شود.

به طور کلی از قوانین مشابه معاملات معمولی پیروی می کند.

غیرمتمرکز تر از بازارهای سنتی سهام یا اوراق قرضه است.

معایب:

اهرم می تواند معاملات فارکس را بسیار بی ثبات کند.

نیاز به درک اصول شاخص های اقتصادی دارد.

مقررات کمتری نسبت به سایر بازارها دارد.

ابزار درآمدزایی وجود ندارد.

 

توضیح مزایای بازار فارکس

بازارهای فارکس از نظر حجم معاملات روزانه بزرگترین بازارهای جهانی هستند و بنابراین بیشترین نقدینگی را ارائه می دهند. این امر ورود و خروج از یک موقعیت معاملاتی برای هر ارز اصلی را در کسری از ثانیه برای یک اسپرد کوچک در بازار آسان می کند.

بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز، پنج روز و نیم در هفته امکان معامله را فراهم کرده است. این بازار هر روز از استرالیا شروع می شود و به نیویورک ختم می شود. افق زمانی گسترده فرصت هایی را به معامله گران برای کسب سود یا پوشش زیان می دهد. مراکز عمده بازار فارکس فرانکفورت، هنگ کنگ، لندن، نیویورک، پاریس، سنگاپور، سیدنی، توکیو و زوریخ هستند.

اهرم موجود در معاملات فارکس به این معنی است که سرمایه اولیه یک معامله گر می تواند به سرعت چند برابر شود.

معاملات فارکس معمولاً از قوانین مشابه معاملات عادی پیروی می کند و به سرمایه اولیه بسیار کمتری نیاز دارد. بنابراین، شروع معامله در فارکس آسان تر از شروع معامله در بازار سهام است.

بازار فارکس نسبت به بازارهای سنتی سهام یا اوراق قرضه غیر متمرکز تر است. هیچ صرافی متمرکزی وجود ندارد که بر عملیات تجارت ارز تسلط داشته باشد و پتانسیل دستکاری - از طریق دسترسی به اطلاعات داخلی در مورد یک شرکت یا سهام - کمتر است.

 

توضیح معایب بازار فارکس

معاملات اهرمی می تواند معامله در فارکس را بسیار بی ثبات تر از معاملات بدون اهرم کند.

بانک‌ها، کارگزاران و دلال‌ها در بازارهای فارکس مقدار بالایی از اهرم را ارائه می‌دهند، به این معنی که معامله‌گران می‌توانند موقعیت‌های بزرگ را با پول نسبتاً کمی کنترل کنند.

تجارت ارزها به طور مولد نیازمند درک اصول شاخص های اقتصادی است. یک معامله گر ارز باید درک کاملی از اقتصاد کشورهای مختلف و به هم پیوستگی آنها داشته باشد تا با اصولی که ارزش ارز را کنترل می کنند آشنایی پیدا کنند.

ماهیت غیرمتمرکز بازارهای فارکس به این معنی است که نسبت به سایر بازارهای مالی مقررات کمتری دارد. مقررات در بازارهای فارکس به حوزه قضایی معاملاتی بستگی دارد.

بازارهای فارکس فاقد ابزارهایی هستند که درآمد ماهیانه را مانند پرداخت منظم سود سهام فراهم کنند.

 

آیا بازارهای فارکس بی ثبات هستند؟

بازارهای فارکس از نقدپذیرترین بازارهای جهان هستند. بنابراین، آنها می توانند نسبت به سایر بازارها، مانند املاک و مستغلات، نوسان کمتری داشته باشند. نوسانات یک ارز خاص تابع عوامل متعددی مانند سیاست و اقتصاد کشور آن است. بنابراین، رویدادهایی مانند بی‌ثباتی اقتصادی یا عدم تعادل در روابط تجاری با کشورهای دیگر می‌تواند منجر به نوسانات قابل توجهی در ارز شود.

 

آیا بازارهای فارکس تحت نظارت هستند؟

مقررات تجارت فارکس به حوزه قضایی معاملاتی بستگی دارد. کشورهایی مانند ایالات متحده زیرساخت ها و بازارهای پیچیده برای معاملات فارکس دارند. معاملات فارکس در ایالات متحده توسط انجمن ملی معاملات آتی (NFA) و کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) تنظیم می شود. با این حال، به دلیل استفاده زیاد از اهرم در معاملات فارکس، کشورهای در حال توسعه مانند هند و چین محدودیت هایی برای شرکت ها و سرمایه مورد استفاده در معاملات فارکس دارند. اروپا دارای بزرگترین بازار معاملات فارکس است. اداره رفتار مالی (FCA) معاملات فارکس در بریتانیا را نظارت و تنظیم می کند.

 

با کدام ارزها می توانم در فارکس معامله کنم؟

ارزهای با نقدینگی بالا بازار مناسبی دارند و در واکنش به رویدادهای خارجی، عملکرد قیمتی نرم و قابل پیش بینی را از خود نشان می دهند. دلار آمریکا پرمعامله ترین ارز در جهان است. این ارز در شش جفت از هفت جفت ارز نقدشونده بازار جفت شده است. ارزهای با نقدینگی پایین را نمی توان در اندازه های بزرگ بدون اینکه حرکت بازار با قیمت مرتبط باشد، معامله کرد.

 

سخن پایانی

بازار ارز فارکس یک بازار جهانی برای مبادله ارزهای ملی است. در این بازار ارزها در برابر یکدیگر به صورت جفت ارز مبادله و معامله می شوند. بازارهای فارکس از نقدپذیرترین بازارهای جهان هستند. با این حال نوسانات یک ارز تابع عوامل متعددی مانند سیاست و اقتصاد کشور آن است که می تواند روند معاملاتی را به سرعت تغییر دهد. در صورت فعالیت آگاهانه در این بازار سرمایه اولیه شما می تواند به سرعت چندین برابر شود.

سوالات متداول

فارکس یکی از مهمترین و مشهورترین بازارهای مالی در کل جهان است که حجم معاملات روزانه آن به چندین تریلیون دلار می‌رسد. تمام ارزهای رایج دنیا به صورت 24 ساعته در فارکس قابل معامله است.
در بازار فارکس همواره معامله ارزها به صورت جفت ارز انجام می شود. در جفت ارزها، ارز اول (سمت چپ) را ارز پایه و ارز دوم (سمت راست) را ارز متقابل می‌نامند.
از کاربردهای حساب دمو فارکس می‎توان به آشنایی با بازار فارکس و نحوه معامله در آن، آزمایش و خطا استراتژی‌های معاملاتی، ارزیابی امکانات بروکرهای مختلف و بررسی نوسان انواع ارزها اشاره کرد.
برای انتخاب بهترین بروکر فارکس باید به ویژگی های زیادی توجه کنید. از ویژگی های که در انتخاب بروکر باید به آن توجه کرد مقدار کمیسیون، اسپرد دریافتی، امنیت ، اعتبار، نوع پلتفرم مورد استفاده ، تنوع دارایی ، کیفیت خدمات پشتیبانی و … است.
بازار فارکس بزرگترین بازار مالی با حجم معاملات تریلیون دلاری است که معامله گران زیادی از سراسر دنیا دارد. بنابراین ریسک بالایی در معاملات آن وجود دارد. برای شروع معامله در فارکس پیش از هر چیز باید با این بازار آشنا شده و به صورت اصولی نحوه فعالیت در آن را یاد بگیرید.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.