آموزش کامل مدیریت سرمایه در بازار فارکس ، بورس و ارزهای دیجیتال

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
آموزش کامل مدیریت سرمایه در بازار فارکس ، بورس و ارزهای دیجیتال
در این مقاله، با اصول مدیریت سرمایه در بازار فارکس آشنا شوید و یاد بگیرید که چگونه می‌توانید سرمایه خود را به بهترین شکل در این بازار مدیریت کنید.

قبل از معرفی مدیریت سرمایه باید معنی و مفهوم سرمایه را بدانیم؛ سرمایه یعنی هر چیزی که جزو دارایی محسوب می‌شود و برای همه ما ارزشمند است. ما در بازار ارز دیجیتال با سرمایه خود کار می‌کنیم و با این سرمایه ترید انجام می‌دهیم. اما مدیریت سرمایه چیست و نحوه مدیریت سرمایه در فارکس و یا مدیریت سرمایه در بازارهای مالی چگونه است؟ با ما همراه باشید تا با آموزش مدیریت سرمایه به پاسخ تمام این سوالات دسترسی پیدا کنید.

 

تعریف مدیریت سرمایه چیست؟

در واقع، یکی از آیتم‌هایی که به ما کمک می‌کند تا در بازارهای مالی به موفقیت برسیم، بحث مدیریت سرمایه است. مدیریت سرمایه یک علم است که می‌توان به کمک آن ریسک‌ها را کنترل کرد. از این طریق می‌توان سرمایه‌ای را که وارد بازار فارکس، بورس و یا ارز دیجیتال کرد را به طور صحیح مدیریت نمود. شما با نظارت بر نوع مدیریت سرمایه می‌توانید شانس خود را برای به دست آوردن سود بیشتر و ضرر کمتر افزایش دهید.

 

سیستم معاملاتی در مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه بخشی از یک سیستم معاملاتی است. دانشی که از به کارگیری همزمان تحلیل، روانشناسی و مدیریت سرمایه استفاده می‌کند را یک سیستم معاملاتی می‌گویند. سیستم معاملاتی همانند یک صندلی سه پایه است که یک پایه آن را تحلیل بازار، پایه دیگر روانشناسی و دیگر پایه آن مدیریت سرمایه است. برای موفقیت در بازارهای مالی هر سه عامل باید در کنار هم و با هم مورد استفاده قرار بگیرند.

 

فرمول مدیریت سرمایه در سرمایه گذاری

یک استراتژی موفق حاوی دو فاکتور اصلی است که آن را به فرمول مدیریت سرمایه در سرمایه‌گذاری تبدیل می‌کند. اهمیت درجه ریسک‌پذیری در مدیریت سرمایه بسیار زیاد است. مدیریت سرمایه درست ما را در بازار محافظت شده نگه می‌دارد. پیشنهاد می‌شود قبل از ورود به حوزه سرمایه‌گذاری ابتدا شخصیت خود را در سرمایه‌گذاری بسنجید. اولین نکته در بدو ورود به این سیستم این است که کدام یک از شخصیت‌های زیر را دارا هستید؛ یعنی در واقع، علایق شما در کدام زمینه است.

معامله گر: تریدر باید بتواند در پایین‌ترین سطح، یک کالا، خدمات و یا وسیله را بخرد و همان را در بالاترین سطح قیمت بفروشد.

سرمایه گذار: سرمایه گذار باید دانش خود را به حدی بالا ببرد که بداند در چه سطح و یا رشته‌ای سرمایه گذاری کند. سرمایه گذار باید آنقدر علم کسب کند که در بهترین بازار، سرمایه گذاری کند.

 بازاریاب: در بازاریابی شخص نه اینوستر است نه تریدر. این شخص سرمایه کافی برای ترید را ندارد بنابراین، از طریق بازاریابی می‌تواند سرمایه زیادی را جذب کرده و شخصاً وارد بازار شود.

 

 

مدیریت سرمایه در فارکس 

در بازار فارکس متخصصان در این حوزه علاوه بر بحث تکنیکال باید حتما اطلاعات کافی در زمینه مدیریت سرمایه داشته باشند. اکثر افراد حرفه‌ای‌ و متخصصان تمرکز خود را روی سیستم‌های مدیریت سرمایه می‌گذارند. بدون مدیریت سرمایه معامله‌گر بازار فارکس باید از هر لحاظ خود را آماده ضرر کند. زیرا اگر بدون مدیریت سرمایه وارد این کار شود، به نوعی ممکن است تمام سرمایه و دارایی خود را ببازد. در حالی که، اگر به طور صحیح از مدیریت سرمایه استفاده نماید، می‌تواند بهترین سود را از معاملات خود در فارکس بدست آورد. مدیریت سرمایه یک اثر اهرمی عجیب دارد که اگر 10% برنامه مدیریت سرمایه شما ارتقاء پیدا کند، میزان سودسازی شما در بازار می‌تواند تا 50% و بیشتر افزایش پیدا کند.

در فارکس باید این را بدانید که در هر معامله بیش از یک درصد نباید ریسک کرد.

حداقل سرمایه برای فارکس

برای ورود به بازار فارکس نیاز به یک حداقل سرمایه دارید، در حال حاضر حداقل سرمایه برای ورود به فارکس 10 دلار است. 

اگر قصد ثبت نام در فارکس را دارید، نیاز به انتخاب یک بروکر هستید، که از بخش بهترین بروکر فارکس می توانید، شرکت مورد نظر خودرا برای معامله انتخاب کنید.

 

مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال

به طور کلی مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال چگونگی معامله و سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال با کمترین ریسک و بیشترین بازدهی در زمانی معقول است. بنابراین یک استراتژی مالی که راه سرمایه‌گذاری بر رمز ارزهای گوناگون را تعیین کرده و علاوه بر آن زمان ورود تریدر به بازار، حجم خرید و نقاط ورود و خروج در معامله را تعیین کند، می‌تواند سرمایه را در بازار ارز دیجیتال کنترل کند.

فرمول سرمایه گذاری را می‌توان از طریق نمودار زیر در مدیریت سرمایه استفاده کرد؛

50 درصد از سرمایه اصلی خود را در حیطه‌ای امن نگه دارید؛ یعنی نباید همه سرمایه را وارد کار کرد.

10 درصد از سرمایه باید آزاد باشد که بتوان از آن در شرایط سخت، مشکلات مالی و پیشنهاد کاری استفاده کرد.

10 درصد از دارایی را برای ملزومات دارای ریسک مانند خودرو و ... قرار دهیم.

30 درصد از دارایی را باید در سبدهای مختلف سرمایه گذاری کنیم.

*

همچنین نیازمند یک صرافی معتبر برای خرید و فروش ارز دیجیتال هستید که در شروع باید بهترین صرافی ارز دیجیتال را انتخاب کنید.

 

✍ نکته: همیشه سرمایه گذاری قرار نیست که سود 100% دهد و گاهی نیز ضرر را به همراه دارد. باید طوری سرمایه گذاری کنید که اگر ضرر کردید تاثیری در زندگی نداشته باشد.

مدیریت سرمایه در بورس 

در بازار بورس نیز مدیریت سرمایه در ترید اهمیت بسیاری دارد. با توجه به ذات نوسانی این بازار و تعداد بسیار زیادی از سهام شرکت‌ها که در حال معامله همیشگی هستند، مدیریت سرمایه درست در بازار ریسک معاملات را تا حد زیادی کم می‌کند. بنابراین معامله‌گر می‌تواند با آرامش بیشتری در بازار فعالیت کند. معامله‌گر با مدیریت سرمایه بالانسی بین فشار و تلاطم‌ بازار ایجاد کرده و در مسیر از قبل تعیین شده حرکت می‌کند. همچنین مدیریت سرمایه در بازار بورس میزان ریسکی که برای انجام یک معامله باید پذیرفته شود را برای فرد مشخص می‌سازد.

 

ارکان اصلی مدیریت سرمایه در بازار بورس

اگر می‌خواهید به بهترین نحو ممکن سرمایه خود را مدیریت نمایید؛ باید به چند نکته مهم در استراتژی مدیریت سرمایه دقت کنید:

ریسک

بازده

حجم معاملات

نسبت بازده به ریسک

نسبت افت سرمایه

 

معتبرترین شرکت‌های مدیریت سرمایه 

شما به عنوان یک سرمایه گذار مبتدی یا حرفه‌ای باید بهترین اطلاعات را درباره بهترین و معتبرترین شرکت‌های مدیریت سرمایه‌گذاری در دنیا کسب کنید. هم اکنون، بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری‌های دنیا در بازارهای بورس نیویورک انجام می‌شود. 

برای انتخاب معتبرترین شرکت‌های مدیریت سرمایه باید ویژگی‌های یک شرکت سرمایه‌گذاری خوب را بشناسید. یک شرکت سرمایه‌گذاری شرکتی است که سرمایه های مردم را برای دریافت سود در بازارهای بورس و ارز دیجیتال با عقد قراردادی جمع‌آوری می‌نماید. شرکت نسبت به این قرار متعهد و مسئول است که طبق مفاد قرارداد منعقد شده اقدام نماید. این شرکت‌ها بخشی از سود به دست آمده را با مشتریان خود طبق قرارداد تقسیم می‌نمایند.

مواردی که باید در انتخاب این شرکت ها در نظر گرفت شامل: استراتژی سرمایه گذاری، ایجاد پس‌انداز بازنشستگی، انتخاب محصولات متنوع در سرمایه‌گذاری مشتری است، اگر قصد دارید خودتان مدیریت سرمایه، و خرید و فروس سهام در بازار بورس را شروع کنید، بهتر است که از این بخش، بهترین کارگزاری بورس را انتخاب کنید.

 

انواع مدیریت سرمایه

در بحث آموزش مدیریت سرمایه روش‌های مختلف کاربردی در این زمینه وجود دارد که ارکان متفاوتی دارند. در ادامه روش‌های مدیریت سرمایه به طور کلی در سه دسته مدیریت سرمایه محتاطانه، مدیریت سرمایه پوششی و مدیریت سرمایه تهاجمی طبقه‌بندی شده است.

مدیریت سرمایه محتاطانه: در استراتژی محتاطانه، سرمایه‌گذار دید بلندمدت دارد. سرمایه‌گذاری مطمئن با نرخ سود محدود و کوتاه‌مدت در این دسته قرا می‌گیرد. به منظور کنترل هر چه بیشتر ریسک، بخش بزرگی از سرمایه در این استراتژی به دارایی‌های با ثبات در بازار مالی اختصاص می‌یابد.

مدیریت سرمایه تهاجمی: کسب سود کوتاه‌مدتی برای سرمایه‌گذاری با این روش در اولویت است. سرمایه‌گذار ریسک‌پذیری زیادی دارد و دارایی را انتخاب می‌کند که رشد قیمت زیادی در کوتاه‌مدت داشته باشد.

مدیریت سرمایه پوششی: در این استراتژی زمان برای سرمایه‌گذار اولویت ندارد. این استراتژی بین دو روش تهاجمی و محتاطانه قرار می‌گیرد. در این روش سرمایه‌گذار تلاش می‌کند سبد متنوعی از دارایی‌ها را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کند.

 

مدیریت ریسک چیست؟

معامله‌گران از ابزارهای متنوعی برای مدیریت ریسک استفاده می‌کنند تا در ترید جزو برترین‌های بازار هدف باشند. اقداماتی که برای کاهش میزان ضرر و زیان در معامله انجام می‌شوند همان مدیریت ریسک است.

شکی نیست که هنگام معامله در فارکس، بازار ارز دیجیتال یا بورس اتفاقات غیرمنتظره را تجربه می‌کنیم. قوانین مدیریت ریسک باعث می‌شود تا با کنترل ضررهای خود به مدیریت سرمایه بپردازید. رعایت نکردن شیوه‌های مدیریت ریسک بر روی نتیجه معاملاتی تاثیر گذاشته و حتی می‌تواند تمام سرمایه شما را نابود کند.

سخن پایانی

مدیریت سرمایه بزرگترین رکن بازارهای مالی است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت. با مدیریت سرمایه در بازار فعال و موفق خواهید بود. از آنجایی که ضرر همیشه وجود دارد، پس به مدیریت سرمایه نیاز است. مدیریت سرمایه یک اصل درست، منطقی و علمی است. در این متن به بررسی مفهوم این که مدیریت سرمایه چیست و نحوه مدیریت سرمایه در فارکس و یا مدیریت سرمایه در بازارهای مالی چگونه است پرداختیم. یک سرمایه گذار یا تریدر قبل از معامله باید اصول مدیریت سرمایه را به خوبی فرا گرفته و بر معاملات خود لحاظ کند.

سوالات متداول

مهارت و دانشی که با آن بتوان در یک بازه زمانی برآیند ضرر معاملات را به حداقل و سود معاملات را به حداکثر رساند مدیریت سرمایه نامیده می‌شود.
برای ورود به بازار فارکس نیاز به یک حداقل سرمایه دارید. در حال حاضر حداقل سرمایه برای ورود به فارکس 10 دلار است .
معامله‌گران از ابزارهای متنوعی برای مدیریت ریسک استفاده می‌کنند. اقداماتی که برای کاهش میزان ضرر و زیان در معامله انجام می‌شوند همان مدیریت ریسک است.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.