6 نماد پتروشیمی مناسب برای خرید در حال حاضر
جستجو
صفحه اصلی
وبلاگ
مقالات نقد و بررسی بورسی
6 نماد پتروشیمی مناسب برای خرید در حال حاضر

6 نماد پتروشیمی مناسب برای خرید در حال حاضر

1 دقیقه

پتروشیمی از اصلی‌ترین ارکان صنعت نفت بوده و سهام شرکت‌های فعال در این حوزه جزء پرطرفدارترین سهم‌های موجود در بازار سرمایه هستند. بخش مهمی از این محبوبیت به این دلیل است که شرکت‌های پتروشیمی در میان سهامداران خود، سود نقدی توزیع می‌کنند. به این معنا که شرکت‌های پتروشیمی سود ده، درصد زیادی از سود حاصل از یک سال مالی خود را به حساب سهامداران واریز می‌کنند. شرکت‌های پتروشیمی که سود نقدی قابل توجهی میان سهامداران توزیع می‌کنند و تاثیر گذاری بیشتری بر شاخص دارند، بهترین سهام پتروشیمی برای خرید هستند. در این مطلب شما را برای پیدا کردن بهترین سهام پتروشیمی برای خرید ، راهنمایی خواهیم کرد.

برای مشاهده وضعیت و عملکرد شرکت پتروشیمی مدنظر خود می‌توانید از طریق سایت کدال اقدام کنید.

پتروشیمی و نقش آن بر اقتصاد و بورس کالا

پتروشیمی یکی از با اهمیت‌ترین و ارز آورترین صنایع راهبردی کشور است. چرا که سیاست‌های کشور از فروش نفت خام به سمت فروش تولیدات با ارزش افزوده بالا رفته و به این ترتیب صنعت پتروشیمی به بخش مهمی از صادرات ایران تبدیل شده است.

سهام شرکت‌های پتروشیمی از جذاب‌ترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در میان سرمایه‌گذاران است. هنگام سرمایه‌گذاری در سهام پتروشیمی، توجه به مالکیت شرکت است، در برخی از مواقع مالکیت یک شرکت پتروشیمی بر عهده یک شرکت پتروشیمی بزرگ‌تر است. همچنین مورد بعدی توجه به سود نقدی شرکت پتروشیمی مدنظر می‌باشد، در هنگام انتخاب سهام مدنظر، لازم است درصد و تاریخ توزیع سهام را بررسی کرد.

مفهوم نماد در بورس چیست؟

نماد در بورس به کد یا نام اختصاری شرکت‌های حاضر در بورس گفته می‌شود که برای دسته‌بندی شرکت‌ها از آن استفاده شده و نمایش آنها را راحت‌تر می‌کند. در واقع نماد هر شرکت همان سهم شرکت است، چراکه اسم سهم هر شرکت با نماد آن شرکت نمایش‌داده‌شده و از آن در تالار بورس استفاده می‌شود.

به عنوان مثال شرکت ملی مس ایران با نماد "فملی" نمایش داده می‌شود. از طرفی در دسته‌بندی نمادهای موجود در بورس، نماد به کار رفته برای تمام شرکت‌های موجود در گروه نهادهای پولی مانند بانک‌ها، مؤسسات مالی و اعتباری، با حرف "و " شروع می‌شود.

به‌طورکلی نماد شرکت‌های حاضر در بورس از دو بخش تشکیل شده و هرکدام از این دو بخش نشان‌دهنده یک مفهوم خاص هستند، بخش اول: نشان‌دهنده شرکتی فعال در آن صنعت است. بخش دوم: حاوی بخشی از نام شرکت می‌باشد.

گروه پتروشیمی در بورس

نمادهای پتروشیمی جزء پرمعامله‌ترین سهم‌های موجود در بازار سرمایه هستند. چرا که شرکت‌های پتروشیمی سودده هر ساله سود نقدی شرکت را میان سهامداران توزیع می‌کنند. ازآنجایی‌که شرکت‌های پتروشیمی در دسته شرکت‌های نفتی قرار می‌گیرند، در ابتدای نماد این شرکت‌ها حرف اختصاصی گروه فرآورده‌های نفتی یعنی حرف "ش " مانند "شخارک" "شاراک" قرار می‌گیرد.

لیست با ارزش‌ترین نمادهای پتروشیمی در بورس

میزان تأثیرگذاری یک نماد پتروشیمی بر شاخص کل بورس و فرابورس نشان‌دهنده میزان ارزشمندی یک نماد پتروشیمی است. تأثیر یک نماد بر شاخص کل بورس این اطمینان را به سهامداران می‌دهد که نماد مدنظر از بازگردانی قوی برخوردار است. علاوه بر تأثیر شرکت بر شاخص کل بورس، ارزشمندی سهام یک شرکت با توجه به درصد تقسیم سود آن شرکت نیز مشخص می‌شود.

با توجه به بررسی‌های چند ماه اخیر با ارزش‌ترین نمادهای پتروشیمی عبارت‌اند از:

 • صنایع پتروشیمی خلیج فارس با نماد (فارس)
 • پتروشیمی جم با نماد (جم)
 • پتروشیمی نوری با نماد (نوری)
 • شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین با نماد (تاپیکو)
 • پتروشیمی پردیس با نماد (پردیس)
 • پتروشیمی مبین با نماد (مبین)
 • پتروشیمی خارک با نماد (شخارک)
 • پتروشیمی جم با نماد (جم پیلن)
 • پتروشیمی فجر با نماد (بفجر)
 • پلی پروپیلن جم با نماد (جم پیلن)
 • پتروشیمی شازند با نماد (شاراک)

نقش گروه پتروشیمی بر کل بازار سرمایه

نماد 58 شرکت پتروشیمی در تالار بورس و فرابورس ایران در حال معامله هستند. از میان 58 سهام مختلف، 28 شرکت تولید کننده محصولات پتروشیمی و 24 شرکت باقی‌مانده نیز تولید کننده مواد شیمیایی مانند شوینده، رنگ و... هستند.

برخلاف نمادهای بانکی که تحریم‌های اقتصادی سبب حفاظت آنها در برابر نوسانات و رکوردهای اقتصادی جهانی شده است؛ صنایع پتروشیمی، صنعت فلزات و فولاد که در دسته صنایع صادرات محور هستند، به طور مستقیم تحت‌تأثیر وضعیت تحریم‌‌های اعمال شده قرار دارند.

بهترین سهام پتروشیمی برای خرید

طبیعتاً نمادهای ارزشمند گزینه‌های بهتری برای خرید سهام پتروشیمی هستند. شرکت‌هایی که تأثیرگذاری بیشتری بر شاخص کل بورس و فرابورس داشته و سود بیشتری را در میان سهامداران خود توزیع می‌کنند. شرکت‌های پتروشیمی زیر، تأثیر زیادی بر شاخص کل بورس و فرابورس داشته‌اند:

شرکت سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین با نماد تاپیکو

 سهام تاپیکو خیلی زیبا روی خط حمایت داینامیک بلند مدت خود درحال حرکت است، تا زمانی که بالای خط سبز رنگ حرکت کند احتمال رشد بیشتری وجود دارد. خط‌های صاف حمایت استاتیک هستند که در ـآن نواحی امکان فشار فروش کمی بیشتر خواهد بود. در صورت عبور از قیمت 1550 تومان احتمال رشد بیشتر تا محدوده 2000 تومان نیز وجود خواهد داشت.

پتروشیمی نوری با نماد نوری

سهام پتروشیمی نوری بالای خط حمایت بلند مدت داینامیک قرار دارد و تا زمانی که بالای خط سبز رنگ باشد احتمال رشد بیشتر وجود دارد. همچنین با توجه به وضعیت بنیادی خوب این سهم انتظار می‌رود سقف‌های قیمتی جدیدی را لمس کند. در حال حاضر  بین حمایت و مقاومت استاتیک قرار واقع شده است. محدوده 12800 تومان محدوده مقاومتی قوی این سهم می‌باشد.

صنایع پتروشیمی خلیج فارس با نماد فارس

سهام پتروشیمی خلیج فارس تا برج 8 سال 1400 بالای محدوده حمایت داینامیک قرار داشت؛ اما همراه با ریزش‌های شاخص کل این سهم نیز خط حمایت خود را از دست داد و به قیمت 1000 تومان رسید. اکنون به نظر می‌رسد در حال پولبک زدن به خط حمایت شکسته شده باشد. محدوده مقاومت فعلی سهم 1300 تومان و محدوده حمایت 800 تومان می‌باشد.

پتروشیمی آریاساسول با نماد آریا

سهام آریا ساسول که سال 1399 عرضه اولیه شد دیتای چندانی ندارد. اما مهمترین خط حمایت داینامیک خود  (خط سبز رنگ) را شکسته است. اکنون مقاومت مهم پیش روی سهم، محدوده 12300 تومان می‌باشد.

گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان با نماد پترول

 قیمت سهام پترول درحال حاضر حمایت شده و تا وقتی که بالای خط سبز رنگ باشد، احتمال رشد بیشتر وجود دارد. مقاومت‌های پیش روی سهم 280 تومان و 330 تومان می‌باشد که ممکن است در این محدوده‌ی قیمتی فشار فروش بیشتر شود.

پتروشیمی جم با نماد جم

با وجود این که روند کلی بازار نزولی بود، اما نماد پتروشیمی جم عملکرد فوق العاده‌ای داشت و رشد خوبی را ثبت کرده است. در حال حاضر تا وقتی بالای خط حمایت سبز رنگ حرکت کند، احتمال رشد بیشتر وجود دارد. محدوده‌ای که ممکن است فشار فروش کمی  بیشتر شود قیمت 5200 تومان می‌باشد؛ اما در صورت عبور از این قیمت احتمال ثبت رکوردهای قیمتی بیشتر نیز وجود دارد.

شرکت‌های پتروشیمی زیر بیشترین درصد تقسیم سود را داشته‌اند:

 • پتروشیمی نوری با نماد (نوری)
 • پتروشیمی جم با نماد (جم)
 • صنایع پتروشیمی خلیج فارس با نماد (فارس)

کلام پایانی

معامله در نمادهای پتروشیمی می‌تواند با بازدهی مطلوبی همراه باشد. همین موضوع باعث شده است که معامله‌گران به این نمادها توجه خاصی داشته باشند. هنگام انتخاب یک نماد پتروشیمی برای خرید، به میزان سوددهی سالانه، تاثیرگذاری آن بر شاخص کل و حجم و ارزش معاملاتش توجه نمایید. برای پیدا کردن نقطه ورود و خروج سهم نیز بهتر است از تکنیک‌های تحلیل تکنیکال استفاده کنید.

اشتراک گذاری:
4
تیم تحریریه نظارت
این مقاله به کوشش نگار پورجواد و دیگر اعضای تیم نظارت تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش خود، تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت وب فارسی داشته باشیم.
از اخبار به روز و مقاله های آموزشی باخبر شوید
یوسف نیکان 4 ماه پیش

تحلیل ها دقیق تر باشن بهتره 

ممنون از وقتی که میزارین

الهه سلوکی
4 ماه پیش
ممنون که مطالب مارو دنبال می کنید.
باران مشکات 4 ماه پیش

بریم تو کار پتروشیمی ها

الهه سلوکی
4 ماه پیش
البته که پتروشیمی ها در اکثر دوره ها بین سهم های بازار حرف واسه گفتن زیاد داشتن
مجید عزیززاده | تحلیلگر بورس و ارز دیجیتال