معرفی 5 سهام برتر پتروشیمی برای خرید در اسفند 1402

فهرست مطالب

پتروشیمی از اصلی‌ترین ارکان صنعت نفت بوده و سهام شرکت‌های فعال در این حوزه جزء پرطرفدارترین سهم‌های موجود در بازار سرمایه هستند. بخش مهمی از این محبوبیت به این دلیل است که شرکت‌های پتروشیمی در میان سهامداران خود، سود نقدی توزیع می‌کنند. به این معنا که شرکت‌های پتروشیمی سود ده، درصد زیادی از سود حاصل از یک سال مالی خود را به حساب سهامداران واریز می‌کنند. شرکت‌های پتروشیمی که سود نقدی قابل توجهی میان سهامداران توزیع می‌کنند و تاثیر گذاری بیشتری بر شاخص دارند، بهترین سهام پتروشیمی برای خرید هستند. در این مطلب به شما 6 سهام مناسب خرید از گروه پتروشیمی را معرفی میکنیم:

بهترین سهام پتروشیمی برای خرید

طبیعتاً نمادهای ارزشمند گزینه‌های بهتری برای خرید سهام پتروشیمی هستند. شرکت‌هایی که تأثیرگذاری بیشتری بر شاخص کل بورس و فرابورس داشته و سود بیشتری را در میان سهامداران خود توزیع می‌کنند. شرکت‌های پتروشیمی زیر، تأثیر زیادی بر شاخص کل بورس و فرابورس داشته‌اند:

بررسی سهام برای خرید
ورود به کانال تلگرام

 

1) نماد نوری - پتروشیمی نوری


تحلیل بنیادی سهم : شرکت پتروشیمی نوری بزرگترین تولید کننده محصولات آروماتیکی در ایران است که در مقایسه با همگروهی های خود اغلب p\e و بازدهی بالایی دارد.
درآمد عملیاتی شرکت در سه ماهه ابتدایی سال 1402 مبلغ 22 هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته 5 درصد کاهش داشته است که کاهش نرخ فروش محصولات در آن کم تاثیر نگذاشته است.
پیش بینی میشود درآمد عملیاتی شرکت تا پایان سال 1402 بیش از 158 هزار میلیارد تومان باشد.
با وجود افزایش هزینه ها، سود خالص شرکت تا پایان سال جاری 23.5 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.
پیش بینی سود قابل تقسیم در مجمع سال جاری 2600 تومان به ازای هر سهم طبق محاسبات آمار و ارقام صورت های مالی.

آپدیت شده در آذر 1402

تحلیل نماد نوری آذر 1402

تحلیل تکنیکال سهم : قیمت با عبور از سقف تاریخی 15000 تومان در صورت عدم افزایش سرمایه میتواند به اهداف 18000 و 23000 تومان برسد.
حمایت کوتاه مدتی : 13000 تومان  | حمایت بلند مدت : 10500 تومان

 

2) نماد شبندر - پالايش نفت بندرعباس

تحلیل بنیادی سهم : شرکت پالایش نفت بندرعباس در صورت های مالی خود نشان داد که از سایر رقبای خود جلوتر افتاده و سود سازی کرده است.
فروش این شرکت نسبت به سال گذشته 89 درصد و بهای تمام شده درآمد های عملیاتی آن نیز 75 درصد رشته داشته که باعث افزایش 197 درصدی سود ناخالص آن شده است.
در نتیجه سود خالص شرکت پالایش نفت بندرعباس 200 درصد افزایش پیدا کرده است.

آپدیت شده در آذر 1402

تحلیل شبندر آذر 1402

تحلیل تکنیکال سهم : قیمت با حفظ حمایت 920 تومان میتواند بار دیگر به مقاومت 1200 تومان برسد و در صورت عبور از این محدوده، تارگت 1600 تومان در دسترس خواهد بود. حمایت معتبر سهم 840 تومان میباشد که نباید از دست برود.

 

3) نماد شپنا - پالايش نفت اصفهان

تحلیل بنیادی سهم : شرکت پالایش نفت اصفهان با کاهش هزینه های مواد اولیه و افزایش نرخ فروش محصولاتش سود آوری چشمگیری داشته و در میان هم گروهی های خود از وضعیت خیلی خوبی برخوردار است.
در نهایت سود خالص این شرکت نسبت به سال گذشته 350 درصد رشد داشته است.

آپدیت شده در آذر 1402

تحلیل شپنا آذر ماه

تحلیل تکنیکال سهم : قیمت در مقاومت تاریخی 860 تومان قرار دارد و با عبور از این محدوده میتواند به اهداف 1150 و 1850 تومان دست یابد. حمایت معتبر : 600 تومان

 

4) نماد شتران - پالايش نفت تهران

تحلیل بنیادی سهم : درآمد حاصل از فروش محصولات شرکت پالایش نفت تهران حدود 220 هزار میلیارد تومان بوده که به نسبت سال گذشته 55 درصد رشد داشته است.
بهای تمام شده مواد اولیه آن 189 هزار میلیارد تومان بوده که به نسب سال گذشته 47 درصد افزایش یافته است. همچنین با توجه به افزایش 30 درصدی نرخ حقوق و مزیا پیش بینی میشود تا پایان سال 1402 هزینه های اداری به 5 هزار میلیارد تومان برسد.
در نهایت سود خالص شتران در پایان سال جاری 24 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

آپدیت شده در آذر1402

تحلیل شتران آذر 1402

تحلیل تکنیکال سهم : قیمت بر روی حمایت سه ساله قرار دارد و با عبور از محدوده 440 تومان میتواند اهداف 570 و 1000 تومان را لمس کند. حمایت معتبر : 340 تومان

 

4) نماد شبریز - پالايش نفت تبریز

تحلیل بنیادی سهم : درآمد حاصل از فروش محصولات در سال جاری بیش از 100 هزار میلیارد تومان است که 41 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
در 12 ماهه منتهی با سال 1401 هزینه های حقوق و مزایا 56 درصد، استهلاک 27 درصد و هزینه سوخت و مواد اولیه 100 درصد افزایش داشته است.
به صورت کلی هزینه سربار شرکت 2.5 هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال گذشته 55 درصد افزایش داشته است.
و در نهایت سود خالص شرکت 8.5 هزار میلیارد تومان است که رشد 58 درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است.

آپدیت شده در آذر 1402

تحلیل شبریز آذر 1402

تحلیل تکنیکال سهم : قیمت با حفظ حمایت معتبر 1150 تومان میتواند به سوی اهداف 1500 و 1840 تومان پیشروی کند.

 

برای مشاهده وضعیت و عملکرد شرکت پتروشیمی مدنظر خود می‌توانید از طریق سایت کدال اقدام کنید.

پتروشیمی و نقش آن بر اقتصاد و بورس کالا

پتروشیمی یکی از با اهمیت‌ترین و ارز آورترین صنایع راهبردی کشور است. چرا که سیاست‌های کشور از فروش نفت خام به سمت فروش تولیدات با ارزش افزوده بالا رفته و به این ترتیب صنعت پتروشیمی به بخش مهمی از صادرات ایران تبدیل شده است.

سهام شرکت‌های پتروشیمی از جذاب‌ترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در میان سرمایه‌گذاران است. هنگام سرمایه‌گذاری در سهام پتروشیمی، توجه به مالکیت شرکت است، در برخی از مواقع مالکیت یک شرکت پتروشیمی بر عهده یک شرکت پتروشیمی بزرگ‌تر است. همچنین مورد بعدی توجه به سود نقدی شرکت پتروشیمی مدنظر می‌باشد، در هنگام انتخاب سهام مدنظر، لازم است درصد و تاریخ توزیع سهام را بررسی کرد.

 

بهترین کارگزاری بورس برای خرید سهام

انتخاب کارگزاری یکی از مهمترین گام‌های شروع کار در بورس است. بهترین کارگزاری بورس با بررسی خدمات کارگزاری و نحوه برخورد و پشتیبانی از مشتریان مشخص می‌شود. بهترین کارگزاری بورس در تمامی حوزه‌های بازار سرمایه به مشتریانش خدمات ارائه می‌دهد.

 

کارگزاری هوشمند رابین

4.1
نظر کارشناسی
ویژگی ها:
ثبت نام با 5 کلیک ! پنل معاملاتی اختصاصی تسویه آنی
ثبت‌نام خرید سهام در سایت کارگزاری بورس هوشمند رابین
چرا کارگزاری هوشمند رابین را انتخاب کردیم؟

دریافت اعتبار از این کارگزاری تا سقف 1 میلیارد تومان امکان پذیر است. البته بستگی به گردش حساب شما دارد که چقدر درماه خرید و فروش انجام میدهید.

کارگزاری بورس هوشمند رابین سیستم معاملاتی اختصاصی دارد که هم سرعت بالا و هم گرافیک متفاوتی نسبت به سایر کاگزاری‌ها دارد.

یکی از امکانات جالب این کارگزاری تسویه آنی است، یعنی شما میتوانید هرساعتی از شبانه روز درخواست وجه بدید و تا چنددقیقه بعد به حساب بانکیتان واریز شود .


مزایا و معایب
اعطای اعتبار مذاکره‌ای
تسویه آنی
سیستم معاملات اختصاصی
پشتیبانی تلفنی و واتساپ

 

مفهوم نماد در بورس چیست؟

نماد در بورس به کد یا نام اختصاری شرکت‌های حاضر در بورس گفته می‌شود که برای دسته‌بندی شرکت‌ها از آن استفاده شده و نمایش آنها را راحت‌تر می‌کند. در واقع نماد هر شرکت همان سهم شرکت است، چراکه اسم سهم هر شرکت با نماد آن شرکت نمایش‌داده‌شده و از آن در تالار بورس استفاده می‌شود.

به عنوان مثال شرکت ملی مس ایران با نماد "فملی" نمایش داده می‌شود. از طرفی در دسته‌بندی نمادهای موجود در بورس، نماد به کار رفته برای تمام شرکت‌های موجود در گروه نهادهای پولی مانند بانک‌ها، مؤسسات مالی و اعتباری، با حرف "و " شروع می‌شود.

به‌طورکلی نماد شرکت‌های حاضر در بورس از دو بخش تشکیل شده و هرکدام از این دو بخش نشان‌دهنده یک مفهوم خاص هستند، بخش اول: نشان‌دهنده شرکتی فعال در آن صنعت است. بخش دوم: حاوی بخشی از نام شرکت می‌باشد.

گروه پتروشیمی در بورس

نمادهای پتروشیمی جزء پرمعامله‌ترین سهم‌های موجود در بازار سرمایه هستند. چرا که شرکت‌های پتروشیمی سودده هر ساله سود نقدی شرکت را میان سهامداران توزیع می‌کنند. ازآنجایی‌که شرکت‌های پتروشیمی در دسته شرکت‌های نفتی قرار می‌گیرند، در ابتدای نماد این شرکت‌ها حرف اختصاصی گروه فرآورده‌های نفتی یعنی حرف "ش " مانند "شخارک" "شاراک" قرار می‌گیرد.

لیست با ارزش‌ترین نمادهای پتروشیمی در بورس

میزان تأثیرگذاری یک نماد پتروشیمی بر شاخص کل بورس و فرابورس نشان‌دهنده میزان ارزشمندی یک نماد پتروشیمی است. تأثیر یک نماد بر شاخص کل بورس این اطمینان را به سهامداران می‌دهد که نماد مدنظر از بازگردانی قوی برخوردار است. علاوه بر تأثیر شرکت بر شاخص کل بورس، ارزشمندی سهام یک شرکت با توجه به درصد تقسیم سود آن شرکت نیز مشخص می‌شود.

با توجه به بررسی‌های چند ماه اخیر با ارزش‌ترین نمادهای پتروشیمی عبارت‌اند از:

 • صنایع پتروشیمی خلیج فارس با نماد (فارس)
 • پتروشیمی جم با نماد (جم)
 • پتروشیمی نوری با نماد (نوری)
 • شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین با نماد (تاپیکو)
 • پتروشیمی پردیس با نماد (پردیس)
 • پتروشیمی مبین با نماد (مبین)
 • پتروشیمی خارک با نماد (شخارک)
 • پتروشیمی جم با نماد (جم پیلن)
 • پتروشیمی فجر با نماد (بفجر)
 • پلی پروپیلن جم با نماد (جم پیلن)
 • پتروشیمی شازند با نماد (شاراک)

نقش گروه پتروشیمی بر کل بازار سرمایه

نماد 58 شرکت پتروشیمی در تالار بورس و فرابورس ایران در حال معامله هستند. از میان 58 سهام مختلف، 28 شرکت تولید کننده محصولات پتروشیمی و 24 شرکت باقی‌مانده نیز تولید کننده مواد شیمیایی مانند شوینده، رنگ و... هستند.

برخلاف نمادهای بانکی که تحریم‌های اقتصادی سبب حفاظت آنها در برابر نوسانات و رکوردهای اقتصادی جهانی شده است؛ صنایع پتروشیمی، صنعت فلزات و فولاد که در دسته صنایع صادرات محور هستند، به طور مستقیم تحت‌تأثیر وضعیت تحریم‌‌های اعمال شده قرار دارند.

 

شرکت‌های پتروشیمی زیر بیشترین درصد تقسیم سود را داشته‌اند:

 • پتروشیمی نوری با نماد (نوری)
 • پتروشیمی جم با نماد (جم)
 • صنایع پتروشیمی خلیج فارس با نماد (فارس)

کلام پایانی

معامله در نمادهای پتروشیمی می‌تواند با بازدهی مطلوبی همراه باشد. همین موضوع باعث شده است که معامله‌گران به این نمادها توجه خاصی داشته باشند. هنگام انتخاب یک نماد پتروشیمی برای خرید، به میزان سوددهی سالانه، تاثیرگذاری آن بر شاخص کل و حجم و ارزش معاملاتش توجه نمایید. برای پیدا کردن نقطه ورود و خروج سهم نیز بهتر است از تکنیک‌های تحلیل تکنیکال استفاده کنید.

سوالات متداول

 • از گروه پتروشیمی کدام سهام برای خرید خوب است؟

  معمولا اکثر سهام‌های پتروشیمی سودده و نسبتا کم ریسک اند. در این مقاله 6 سهام مناسب خرید به همراه تحلیل تکنیکال معرفی شده.

 • کدام شرکت‌های پتروشیمی بیشترین درصد تقسیم سود را داشته اند؟

  پتروشیمی نوری با نماد (نوری) پتروشیمی جم با نماد (جم) صنایع پتروشیمی خلیج فارس با نماد (فارس)

نویسنده: هادی بهرامی
02 اسفند 1402
آخرین بروزرسانی: مجید عزیززاده
1 هفته پیش