کاربران گرامی وب سایت نظارت آپدیت شده و همه قیمت ها آزمایشی می باشند و بزودی بروز خواهند شد.

بهترین سهام برای خرید بلند مدت در سال 1400 | معجزه سهامداری بلند مدت !

1 هفته پیش
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
بهترین سهام برای خرید بلند مدت در سال 1400 | معجزه سهامداری بلند مدت !
فهرست های مطلب

این روزها به هر طرف بورس که سرتان را بچرخانید، خرابه‌های ریزش شاخص از جلوی نظرتان دور نمی‌شود؛ از گروه فراورده‌های نفتی و شپنای آن گرفته تا خودرو و سایر سهام شرکت‌ها، همگی از ترکش سقوط بورس بی بهره نبوده‌اند! قصد من از نوشتن این مطلب این است که بگویم شاید نتوانیم به مرداد 99 برگردیم و پیش از ریزش و گیر کردن در صف فروش‌های عجیب و غریب پرتفوی خود را خالی کنیم؛ اما حداقل می‌توانیم کاری کنیم با معاملات و تصمیمات بهتر، بخشی از ضررهای خود را جبران کنیم. جهت آشنایی با بهترین سهام برای خرید بلند مدت در سال 1400 ، این مقاله را از دست ندهید...

در این مقاله لیستی از بهترین سهام برای خرید بلند مدت در 1400 معرفی شده که صرفا نتیجه تحقیقات نویسنده و برخی تحلیلگران تیم تحلیلی سایت نظارت است. توصیه می‌شود پیش از تصمیم به خرید، حتما بررسی‌های جامع‌تری به عمل آورید.

نگاهی به تحلیل تکنیکال شاخص کل

شاخص کل از سقف خود تا اکنون حدود 40% ریزش داشته است. در حال حاضر توانسته سقف داینامیک روند نزولی خود را شکسته و حرکت خود را به سمت بالا آغاز کند؛ این به معنای پایان روند اصلاحی است. هر زمان شاخص، به 3 کندل بالاتر از این دست یابد در واقع به معنای تایید پایان روند قبلی می‌باشد. با شروع روند صعودی، شاهد مقاومت‌های ریزی خواهیم بود. 

اولین مقاومت در محدوده 1 میلیون و 270 هزار واحد بود که این سطح از مقاومت خود را شکست. مقاومت دوم در محدوده 1 میلیون 310 هزار واحد بود که اکنون از این محدوده نیز عبور کرده و در حدود 1 میلیون و 430 هزار واحد واقع شده است. هر روند اصلاحی برای تکمیل شدن نیاز به زمان دارد. اگر برای روند اصلاحی شاخص سه موج abc را در نظر بگیریم، می‌توان گفت تقریبا تکمیل شده است. موج بعدی که در شاخص ممکن است شکل بگیرد، یک موج صعودی با روندی بسیار کند و آهسته خواهد بود که با روندهای صعودی در سال‌های گذشته متفاوت می‌باشد.

پیش بینی بورس تا پایان سال ۱۴۰۰

بررسی نمودار شاخص کل

همان طور که در نمودار قابل مشاهده است، شاخص روی ابر صعودی اندیکاتور ایچیموکو قرار گرفته و واکنش مناسبی داشته است. احتمال یک رشد از همین نقطه وجود دارد. همچنین شاخص روی خط روند صعودی با اعتبار مناسبی واقع شده، و سومین برخورد خود را با خط داشته که احتمال یک موج صعودی دیگر برای شاخص را افزایش می‌دهد.

پیش بینی بورس در سال 1401 

پیش بینی بازارهای مالی کار بسیار سخت و دشواری است و همه‌ی ما شاهد این مسئله بودیم که گاهی حرفه‌ای‌ها هم پیش بینی‌هایشان درست از آب درنمی‌آید! و این کاملا طبیعی‌است چون قیمت‌ها و رشد و رکود صنایع تحت تاثیر عوامل بیشماری است که هیچ کدام تحت کنترل ما نیستند. سامان کریمی شاد، کارشناس بازارهای مالی شاخص دو میلیونی بورس تا پایان سال 1401 را پیش بینی کرده و به احیای بازار بورس خوش‌بین است.

پشوتن مشهوری‌نژاد یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه در گفتگوی خود در یک برنامه لایو اینستاگرامی گفت: «شاخص کل بورس تا پایان سال به مرز 2 میلیون و 100 هزار واحد نزدیک می‌شود و احتمالا با فرض توقف برجام، دلار بازدهی 20 درصدی دارد و به 30 هزار تومان می‌رسد.»

این کارشناس بازار مالی در خصوص تحلیل تکنیکال شاخص کل می‌گوید: «شاخص کل بورس اکنون در محدوده مقاومت 1 میلیون و 300 هزار واحدی با حمایت رو به رو شده است. در مرحله بعد شاخص به محدوده 1 میلیون و 500 هزار واحدی می‌رسد و با مقاومت همراه می‌شود. بعد از آن می‌توان انتظار داشت شاخص تا پایان سال به محدوده 2 میلیون و 100 هزار واحد برسد.»

حسین ارجلو، کارشناس دیگری است که در این گفتگوی لایو اینستاگرامی حضور داشت. وی در خصوص روند شاخص کل تا پایان سال جاری، گفت: «در سال جاری شاخص دو محدوده مقاومتی دارد، یکی محدوده مقاومتی 1 میلیون و 750 هزار واحدی و دیگری شاخص 1 میلیون و 900 هزار واحدی. با پشت سر گذاشتن این دو محدوده، احتمالا شاخص می‌تواند تا پایان سال از مرز 2 میلیون واحد رد شود.»

همه این نظرات مربوط به پیش بینی شاخص کل تا پایان 1400 بود اما واقعا پیش بینی آن در 1401 کار منطقی‌ای نیست. در واقع به نظر شخص بنده، چنین پیش بینی‌ای فاقد اعتبار است! در حال حاضر باید منتظر باشیم ببینیم شاخص تا پایان امسال چگونه حرکتش را ادامه می‌دهد.

سهم های بنیادی بلند مدت

تجربه نشان داده تنها سهم هایی که در هر حال دین خود را به سهامدارانشان ادا می‌کنند و آن‌ها را از کسب سود بی بهره نمی‌گذارند، سهم های بنیادی هستند، که با دیدگاه بلند مدت خریداری می‌شوند. بورس یک بازار پر از نوسان است که سهام شرکت‌ها در آن ممکن است بنا به هر دلیلی دچار افت قیمت شوند. چنانچه ما با دید کوتاه مدت به سهمی ورود کنیم، مجبوریم با اولین ریزش هرچه سریع‌تر سهام خود را فروخته و از آن خارج شویم. این امر نه به نفع سهامداران است و نه به نفع بازار سرمایه! 

تصور کنید، با هر کاهش قیمت و ارزش، شاهد خروج سرمایه از بازار باشیم! در این صورت چطور فرصت رشد برای سهام شرکت‌ها فراهم خواهد شد؟! اگر اهل نوسان‌گیری و استرس فراوان نیستید، حتما به سراغ سهم های بنیادی با هدف سرمایه گذاری بلند مدت بروید. سهام بلند مدت ، اغلب ارزش ذاتی بالایی دارند و ممکن است زمان ببرد تا به ارزش ذاتی و واقعی خود دست یابند. در نوسانات بازار بورس، معمولا سهم هایی که از بنیاد ضعیف‌تر و ارزش ذاتی کمتری برخوردار هستند، راحت‌تر تحت تاثیر افت و خیزهای بازار قرار گرفته و سهامداران خود را ناامید می‌کنند. 

بزرگترین مزیت سرمایه گذاری در سهام بنیادی بلند مدت حذف هزینه‌های مداوم بابت کارمزد معاملات، مالیات و... است. اگر اهل نوسان گیری و معاملات پیاپی هستید، همین هزینه‌ها را محاسبه کنید، می‌بینید که رقم قابل توجهی خواهد شد.

لیست سهم های بلند مدت برای سرمایه گذاری در 1400

پیش از خرید سهام با دیدگاه بلند مدت باید به دقت در مورد آن شرکت، آینده صنعت حوزه فعالیتش، سابقه فعالیت‌های آن شرکت و سایر مسائل بنیادی آن تحقیق و بررسی به عمل آورید. سرمایه گذاری شما باید کاملا آگاهانه صورت گیرد که خدایی ناکرده منجر به پشمانی نگردد. سرمایه گذاری در سهام بنیادی بلند مدت استرس و پیگیری مداوم نمی‌خواهد اما مستلزم صبوری بسیار است که این نیز کار آسانی نیست!

در ادامه لیستی از بهترین سهام برای خرید بلند مدت در 1400 به صورت سهام پیشنهادی آورده شده است:

 1. چکاوه
 2. امید
 3. تپمپی
 4. خشرق
 5. فملی
 6. خبهمن
 7. سفارس
 8. فولاد
 9. رمپنا
 10. وتجارت

البته که تعداد بیشتری هم وجود دارد و این لیست مجموع سهم هایی است که بنا بر رصد تیم تحلیلی نظارت، جهت سرمایه گذاری بلند مدت مناسب هستند.

تحلیل سهم های آینده دار بورس 1400 

در مسیر سرمایه گذاری بلند مدت در بازار بورس، گاهی ممکن است ریزش‌ها و منفی‌های پی در پی موجب نگرانی شما شود اما فقط باید صبر کرده و از اخبار و اطلاعات غفلت نکنید. اما سهام کدام شرکت‌ها بنیادی محسوب شده و ارزش خرید با دیدگاه بلند مدت را دارند؟ در پاسخ باید گفت شرکت‌هایی که:

 • خدمات یا محصولی جدید ارائه بدهند.
 • صنعت حوزه فعالیتشان قابلیت رشد و پیشرفت را داشته باشد.
 • از حجم معاملات خوبی برخوردار باشند.
 • سود سالانه آن‌ها رشد داشته باشد.
 • سهامداران حقوقی از آن حمایت کنند.

در ادامه 4 سهم بنیادی بلند مدت از لیست فوق را به لحاظ بنیادی و تکنیکال مورد بررسی قرار داده‌ایم.

1- خشرق - شرکت الکتریک خودرو شرق

نماد خشرق از گروه خودرو و ساخت قطعات که در 12 ماه گذشته 120 روز را منفی و 69 روز را مثبت پشت سر گذاشته است. در 12 ماه گذشته، تنها 9 روز بدون معامله داشته و میانگین ارزش معاملاتش در 12 ماه گذشته معادل 71.992 B بوده است. 

استراتژی کانسلیم در تحلیل بنیادی خشرق

در بازار تورمی ایران، استفاده از روش کانسلیم در تحلیل بنیادی شرکت‌ها، کمک می‌کند شرکت‌هایی که نسبت به تورم سالیانه رشد بیشتری دارند را شناسایی کنیم. تایید شدن تحلیل کانسلیم 2 شرط دارد:

 1. شرکت باید در دو گزارش آخر خود سود بیشتری نسبت به سال گذشته ساخته باشد.
 2. شرکتی در روش تحلیل بنیادی کانسلیم برتری دارد که سود آن در آخرین گزارش، اولین یا دومین سود عالی در یک سال اخیر باشد.

همان طور که از جدول کانسلیم شرکت خشرق مشاهده می‌کنید، این شرکت تمامی شرایط کانسلیم را دارد.

 

 

#خشرق با رشد سودی که در 1 سال گذشته ثبت کرده است، می‌تواند رشد قیمت بیشتری را تجربه کند. در حال حاضر قیمت در محدوده 15,520 تومان و صف خرید است. بهترین محدوده برای خرید این سهم ارزشمند همین محدوده قیمتی 1500 تا 1550 تومان است. همچنین قیمت فروش محدوده مقاومتی این سهم 2000 تومان می‌باشد. 

 

#تحلیل_تکنیکال_خشرق

2- امید - تامین سرمایه امید

امید از گروه  فعاليت‌های كمكی به نهادهای مالی واسط، در 12 ماه گذشته 133 روز منفی و 69 روز مثبت را پشت سر گذاشته است. همچنین میانگین حجم معاملات آن در 12 ماه گذشته معادل 7.01 M می‌باشد. سهم امید به محدوده مهم حمایتی رسیده است، می‌توانید خرید مطمئن با رعایت حد ضرر انجام دهید. محدوده مناسب خرید سهم تامین سرمایه امید 680 تومان است و حد ضرر آن را 600 تومان قرار دهید. محدوده مقاومت (هدف سهم) محدوده 950 تا 980 تومان می‌باشد. 
 
امید 1400/06/26

3- چکاوه - صنایع کاغذ سازی کاوه

سهم چکاوه از گروه کاغد و چاپ است که در حال حاضر از لحاظ تکنیکالی در موقعیت مناسبی قرار گرفته و مناسب خرید است. در نمودار فوق محدوده‌های مقاومتی 16700، 01920، 23500 مهم هستند که در صورت عبور از مقاومت اول می‌توان انتظار رشد بیشتر را داشت. همچنین قیمت در یک مثلث قرار گرفته است که پیش‌بینی می‌شود با توجه اخبار و پروژه‌های خوب چکاوه از مثلث به سمت بالا خارج شود.

#تحلیل_تکنیکال_چکاوه

4- تپمپی - پمپ سازی ایران

سهام تپمپی از گروه ماشین آلات و تجهیزات، در 12 ماه گذشته 129 روز را منفی و 48 روز را مثبت پش سر گذاشته و میانگین ارزش معاملات پمپ سازی ایران در 12 ماه گذشته معادل 78.903 B می‌باشد. پس از ریزش سنگین 80 درصدی توانست کمی رشد کند و در حال حاضر در محدوده خوبی برای خرید قرار گرفته است. حمایت مهم این سهم 18300 ریال و مقاومت مهمش 24300 ریال می‌باشد.

#تحلیل_تکنیکال_تپمپی

کف ترین سهام بورس

حتما تا به حال شنیده‌اید که می‌گویند فلان سهم خشک شده یا در کف قیمت خود قرار دارد؛ اما اصطلاح خشک شدن یا کف بودن سهام به چه معنی است؟ سهم هایی که برای مدتی نسبتا طولانی در یک رنج قیمتی خاص درجا می‌زنند، اصطلاحا خشک نامیده می‌شوند. در شرایطی که بازار وضعیت متعادلی دارد، ورود به یک سهمی که خشک شده می‌تواند مناسب باشد. در چنین موقعیتی پیشنهاد می‌شود همراه با پول هوشمند، به سهم ورود کرده، منتظر بمانید، سود کسب کنید و همراه با خروج پول هوشمند از سهم خارج شوید. شرط کسب سود در چنین سهامی، صبوری است!

چطور سهم خشک پیدا کنیم؟ برای پیدا کردن کف ترین سهام بورس در جستجوی نمادی باشید که در 1 الی 3 ماه اخیر، روند رو به بالایی نداشته است. با استفاده از فیلتر سهام خشک شده، می‌توان این سهم ها را پیدا کرد. همچنین می‌توانید به دنبال سهامی باشید که در 3 ماه گذشته نهایتا 10 درصد رشد کرده باشد. چنین سهامی را در واچلیست خود قرار داده و هنگامی که سهم تقریبا 10% بالاتر از کف قیمت در حال معامله بود، به آن ورود کنید؛ تا حدود 50% افزایش قیمت در آن بمانید و سپس از آن خارج شوید.

در ادامه لیستی از شرکت‌هایی که در کف ترین قیمت دوره یکسال اخیر خود در حال معامله هستند را آورده‌ایم. برای هریک از این نمادها اختلاف ریالی و درصدی از سقف تاریخی یک ساله آن‌ها نیز محاسبه شده است.

نماد آخرین قیمت سقف قیمتی یک سال اخیر اختلاف از سقف قیمتی یک سال اخیر بازدهی
لپارس 62,990 544,366 481,376- 88%-
ثعمرا 9,800 37,299 27,499- 74%-
تپمپی 14,620 64,882 50,262- 77%-
پدرخش 21,700 80,586 58,886- 73%-
دتولید 13,020 47,866 34,846- 72%-
قپیرا 2,194 7,642 5,448- 71%-
مرقام 14,810 50,220 35,410- 71%-
حفارس 3,200 10,650 7,450- 70%-
کیسون 9,068 28,782 19,714- 68%-
وآیند 10,304 32,653 22,349- 68%-
میهن 3,604 11,370 7,766- 68%-
سپردیس 5,120 14,285 9,165- 64%-
زقیام 18,832 52,527 33,695- 64%-
ثتوسا 35,903 96,590 60,687- 62%-
ولیز 5,890 15,790 9,900- 62%-
خودکفا 14,060 36,728 22,668- 62%-
قجام 6,715 17,516 10,801- 62%-
نطرین 8,206 21,315 13,109- 62%-
قلامی 22,880 56,712 33,832- 60%-
قالوم 17,856 43,468 25,612- 59%-
غگز 15,700 36,500 20,800- 57%-
رتکو 11,700 27,50 15,350- 57%-
غپینو 5,180 11,744 6,564- 56%-
وسلرستان 460 960 500- 52%-
قاسم 8,901 17,535 8,634- 49%-
تمحرکه 13,110 25,477 12,367- 49%-
وسگستا 703 1,289 586- 45%-
وسکرمان 753 1,360 607- 54%-
لازما 21,178 37,249 16,071- 42%-
ساربیل 38,840 67,129 28,289- 42%-
خبارزس 22,597 38,073 15,476- 41%-
سنوین 7,519 12,195 4,676- 38%-
صنام 15,769 24,979 9,210- 37%-
وسرضوی 785 1,080 295- 27%-
وساشرقی 767 990 223- 23%-
وسصفا 860 1,110 250- 23%-
وسزنجان 1,349 1,500 151- 10%-
وسیزد 1,216 1,340 124 9%-
 
 
توصیه نویسنده
بورس همچنان پتانسیل سرمایه گذاری دارد. اگر در پرتفوی خود سهامی با بنیاد قوی دارید ولی در حال حاضر در زیان هستید، دید خود را به سرمایه گذاریتان بلند مدت قرار داده و صبور باشید. در آینده این مطلب را بروز رسانی می‌کنیم و سهم های بنیادی بیشتری را همراه با تحلیل و نمودارشان در اختیار شما قرار خواهیم داد.
 
 
مشتاقیم تجربه‌های خود را از سرمایه گذاری در بورس با ما به اشتراک بگذارید تا ما نیز از تجربیات شما بهره‌مند شویم.

این که چه سهمی در سال جاری جهت سرمایه گذاری مناسب است، تا حد زیادی بستگی به نوع نگاه شما به سرمایه گذاری دارد؛ اما اگر دید بلند مدت دارید داخل مقاله 4 سهم بنیادی مناسب برای خرید بلند مدت را معرفی کرده ایم.

سهام شرکت های بورسی که ارزش ذاتی بالایی دارند ولی هنوز به اندازه ارزش واقعی خود، رشد نکرده‌اند و از نظر بنیادی قوی و مستعد رشد هستند جهت سرمایه گذاری بلند مدت مناسب هستند که ما در این مطلب به چند مورد اشاره کرده‌ایم.
تیم تحریریه نظارت
این مقاله به کوشش الهه سلوکی و دیگر اعضای تیم نظارت تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش خود، تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت وب فارسی داشته باشیم.
درباره تیم ما بیشتر بدانید
مطالب پیشنهادی
نظرات ثبت شده
کاوه
2 هفته پیش
0
0
به نظرم فملی هم باید تو این لیست قرار میدادید
الهه سلوکی
2 هفته پیش
0
0
سلام. بله اونم سهم قابل تاملیه
پاسخی بگذارید
شماره همراه شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *
X