آموزش گام به گام نرم افزار فارابیکسو

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
آموزش گام به گام نرم افزار فارابیکسو
این روزها کارگزاریها با ارائه خدمات آنلاین به رفاه حال مشتریان کمک کرده‎‌اند. این امر می‌تواند ورود به بازار سرمایه را برای سرمایه‌گذاران راحت‌تر کند. نرم افزار فارابیکسو، سامانه معاملاتی (معاملات برخط) کارگزاری فارابی می‌باشد. کارگزاری فارابی از مطرح‌ترین کارگزاریها در بورس اوراق بهادار، بورس کالا، بورس انرژی است که توانسته رتبه الف را در میان سایر کارگزاریها از آن خود کند. هدف کارگزاری فارابی ارائه خدمات نوین به ارباب رجوع می‌باشد. فارابیکسو، نرم افزار معاملات برخط کارگزاری فارابی در سال 1384 جهت رفاه حال مشتریان و خدمات نوین راه‌اندازی شده است. در این مقاله به آموزش گام به گام فارابیکسو می‌پردازیم.
نرم افزار فارابیکسو

درباره فارابیکسو

کارگزاری فارابی، جهت بهره‌مندی کاربران خود، سامانه اختصاصی به نام فارابیکسو را راه‌اندازی کرده است. فارابیکسو، یک سامانه معاملاتی هوشمند و جامع است که ابزارهای نوینی را برای انجام معاملات آنلاین کاربران خود در نظر گرفته است. نرم افزار فارابیکسو با هدف سرعت بخشیدن به معاملات و ایجاد قابلیت‌هایی از جمله دیده‌بان پرتفوی، اخبار بورسی، گفت‌وگو، یادداشت، سفارش، معاملات، گزارش، نقشه بازار، تحلیل تکنیکال، کدال و ... آورده شده است. همه روزه نمایش کلیه نمادها بر اساس حجم، ارزش و نمودار آنها در فارابیکسو قابل نمایش است. همه چیز در فارابیکسو از جمله؛ سود و زیان لحظه‌ای کاربر به صورت خودکار محاسبه می‌شود. در نرم افزار فارابیکسو سفارشات لحظه‌ای و ثبت چند سفارش به صورت همزمان امکان‌پذیر می‌باشد.

موبیکسو چیست؟

کارگزاری فارابی پس از راه‌اندازی نرم افزار فارابیکسو، نسخه‌های مختلف آن از جمله نسخه‌ای برای افراد حرفه‌ای، نسخه‌ای برای سبدگردان‌ها، نسخه‌ای برای معامله‌گرها و نسخه‌ای برای موبایل، هر کدام به طور جداگانه نیز راه‌اندازی کرد. به دلیل مشغله‌های موجود در جامعه و نداشتن وقت کافی، دسترسی به موبیکسو، نرم افزار معاملاتی کارگزاری فارابی برای گوشی موبایل فراهم شد. انجام معاملات در هر زمان و مکان نیازی مبرم برای معامله‌گران است که موبیکسو این نیاز را برطرف نموده است. در موبیکسو اطلاع‌رسانی‌ها به سرعت صورت می‌گیرد. نرم افزار موبیکسو برای سیستم عامل‌های اندروید و ios نیز در دسترس کاربران قرار گرفته است. با یادگیری و استفاده از موبیکسو و فارابیکسو افراد مبتدی نیز به راحتی می‌توانند معامله کنند. با استفاده از لینک‌های زیر می‌توانید نسخه‌های مختلف فارابیکسو را دانلود نمایید.

آموزش نرم افزار فارابیکسو

آموزش و یادگیری هر ابزاری در زندگی روزمره باعث افزایش اعتماد به نفس اشخاص می‌شود. برای ورود به بازار سرمایه علاوه بر دانش و اطلاعات کافی در این زمینه، چیزی که از اهمیت زیادی برخوردار است یادگیری ابزارهای این بازار می‌باشد. نرم افزارهای انجام معاملات آنلاین از مهم‌ترین ابزارهایی است که معامله‌گران، روزانه با آن سروکار دارند. بنابراین، برای انجام معاملات در کارگزاری فارابی نیز، باید دانش کافی در ارتباط با نرم افزار فارابیکسو برای انجام معاملاتی با خیال راحت داشته باشید. در ادامه به آموزش بخش‌های مختلف نرم افزار فارابیکسو پرداخته‌ایم.

نحوه ورود به نرم افزار فارابیکسو

پس از انتخاب کارگزاری فارابی و ثبت نام در آن، افراد، صاحب نام کاربری و رمز عبور منحصر به فرد خود می‌شوند. با وارد شدن به صفحه فارابیکسو، نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کرده و صفحه معاملاتی آنلاین فارابیکسو را مشاهده نمایید. در ادامه برای آموزش بخش‌های مختلف در نرم افزار فارابیکسو، ما را همراهی فرمایید.
ورود به نرم افزار فارابیکسو

نمای کلی از نرم افزار فارابیکسو

در تصویر زیر نمای کلی از صفحه نرم افزار فارابیکسو را مشاهده می‌نمایید.

نوار ابزار

اطلاعات کلی نرم افزار فارابیکسو در این نوار مشاهده می‌شود. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، اطلاعات مربوط به اوراق بهادار، آتی کالا، درخواست‌ها، بازار، گزارش‌ها، بیکسو تی وی در سمت راست این نوار قابل مشاهده است. در سمت چپ، اطلاعات مربوط به حساب کاربری، پیغام‌ها، تاریخ، ساعت، وضعیت بازار و شاخص کل را مشاهده می‌نمایید. در ادامه به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.
نوار ابزار در نرم افزار فارابیکسو

اوراق بهادار

تمامی عملیاتی که مربوط به بورس اوراق بهادار می‌باشد (خرید و فروش، اطلاعات مربوط به نماد مورد نظر و ...) را در این قسمت می‌توانید انجام دهید.
اوراق بهادار در نرم افزار فارابیکسو

آتی کالا

از دیگر مزیت‌های نرم افزار فارابیکسو انجام معاملات بورس کالا به صورت آنلاین است. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، با انتخاب گزینه آتی کالا در نوار ابزار، کالای مورد نظر را انتخاب نموده و خرید یا فروش خود را به راحتی به ثبت برسانید. همینطور، در این قسمت می‌توانید نمودار تحلیل کالاها را نیز مشاهده کنید.
 
آتی کالا در نرم افزار فارابیکسو

درخواست ها در نرم افزار فارابیکسو

درخواست‌های متعددی برای سهامداران در بازار سرمایه وجود دارد که انجام برخی از آنها در سامانه‌های معاملاتی آنلاین امکان‌پذیر است. در نرم افزار فارابیکسو نیز برخی از این درخواست‌ها آورده شده که به توضیح آنها خواهیم پرداخت.
درخواست ها در نرم افزار فارابیکسو

پرداخت الکترونیکی

برای شارژ حساب بورسی به صورت آنلاین، گزینه پرداخت الکترونیکی را انتخاب نموده و مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید. درگاه بانک سامان به طور پیش‌فرض انتخاب شده است. نوع حساب نیز اوراق بهادار انتخاب شده است. پس از وارد کردن اطلاعات مورد نیاز، با کلیک بر روی گزینه ثبت وارد درگاه بانکی شده و پس از وارد کردن اطلاعات کارت بانکی، حساب بورسی خود را به صورت آنلاین شارژ نمایید. 
* در انتهای این صفحه، 5 درخواست آخر پرداخت‌های الکترونیکی نمایش داده می‌شوند.
پرداخت الکترونیکی

اعلامیه واریز وجه

شارژ حساب بورسی می‌تواند از دو طریق حضوری و غیرحضوری صورت گیرد. در صورت شارژ حساب بورسی از طریق بانک، اطلاعات فیش واریزی باید در این قسمت آورده شود. پس از درج موارد خواسته شده با کلیک بر روی گزینه ثبت حساب بورسی خود را شارژ نمایید.
* در انتهای این صفحه، 5 درخواست آخر اعلامیه واریز وجه نمایش داده می‌شوند.
اعلامیه واریز وجه در نرم افزار فارابیکسو

درخواست برداشت وجه

در صورت برداشت پول از حساب بورسی باید درخواست برداشت وجه بزنید. به این صورت که؛ پس از انتخاب مقدار درخواست و تاریخ مورد نظر، حساب بانکی را انتخاب نموده، سپس با انتخاب گزینه ثبت درخواست برداشت وجه را به ثبت برسانید.
* در انتهای این صفحه، 5 درخواست آخر برداشت وجه نمایش داده می‌شوند.
درخواست برداشت وجه

درخواست تغییر کارگزار ناظر

برای تغییر ناظر معاملات، معامله‌گران می‌توانند از تغییر ناظر استفاده کنند. پس از جستجوی نماد در کادر مورد نظر با کلیک بر روی گزینه ثبت می‌توانید درخواست تغییر ناظر خود را ثبت کنید.
* در انتهای این صفحه، تاریخچه درخواست‌های تغییر ناظر بر اساس تاریخ نمایش داده می‌شوند.
درخواست تغییر کارگزار ناظر
مقاله پیشنهادی: نحوه تغییر کارگزار ناظر

درخواست عرضه اولیه

عرضه اولیه را در این قسمت می‌توانید سفارش دهید. با آمدن عرضه اولیه، پس از جستجوی نماد عرضه اولیه با کلیک بر روی گزینه ثبت سفارش عرضه اولیه خود را به ثبت برسانید. در انتهای این مقاله، روش خرید عرضه اولیه در کارگزاری فارابی آورده شده است.
* در انتهای این صفحه، کلیه سفارشات عرضه اولیه بر اساس تاریخ قابل رویت است.
درخواست عرضه اولیه اتوماتیک در نرم افزار فارابیکسو
مقاله پیشنهادی: عرضه اولیه به زبان ساده

بازار

نمای کلی بازار را در این قسمت می‌توانید مشاهده نمایید.
نمای کلی بازار

گزارش ها

نرم افزار فارابیکسو، امکان گزارش کلیه عملیات انجام شده در آن را در قسمت گزارشها برای کاربران فراهم کرده است که به آنها اشاره خواهیم کرد.
گزارش ها در نرم افزار فارابیکسو
کاربر: در قسمت گزارشات کاربر، کاربران گزارشات مربوط به تغییرات رمز عبور و ورود و خروج را در این قسمت مشاهده خواهند کرد.
اوراق بهادار:
گزارشات مربوط به سفارشات خرید و فروش، کلیه معاملات، پرتفوی سپرده‌گذاری و گردش حساب (پرداخت‌ها و برداشت‌ها، خرید و فروش‌ها) در این بخش قابل رویت هستند.
آتی کالا:
گزارشات مربوط به سفارشات خرید و فروش، کلیه معاملات، گردش حساب، ریز سود و زیان قراردادها در بورس کالا را در این قسمت می‌توانید مشاهده کنید.
درخواستها: گزارش‌های پرداخت‌های الکترونیکی را در این بخش مشاهده نمایید.

بیکسو تی وی (Bixo TV)

قابلیتی که نرم افزار فارابیکسو دارا است بیکسو تی وی می‌باشد که در آن آموزش‌های لازم از مبتدی تا پیشرفته به همراه ویدئو به نمایش درآورده شده است.
بیکسو تی وی (Bixo TV) در نرم افزار فارابیکسو

حساب کاربری

در سمت چپ نوار ابزار، آیکون حساب کاربری وجود دارد. با کلیک بر روی این آیکون (نام و نام خانوادگی) گزینه هایی از جمله پروفایل من، تعهدهای من، تغییر رمز عبور، تنظیمات، خروج وجود دارد که هر کدام به طور مجزا کارایی خاص خود را دارند. در ادامه به توضیح هر کدام می‌پردازیم.

پروفایل من

اطلاعات حساب کاربری سهامداران در این بخش قابل رویت است و در صورت فراموشی کد بورسی و سایر اطلاعات می‌توانید از این بخش استفاده نمایید. مزایای دیگر این نرم افزار اضافه کردن عکس پروفایل می‌باشد؛ هر شخص می‌تواند عکس دلخواه خود را در این قسمت اضافه کند.
اطلاعات شخصی

تعهدهای من

این بخش مربوط به محدودیت‌های خاص می‌باشد و می‌بایست حتما برای انجام معاملات محدودیت‌دار، تعهد نامه مورد نظر را مشاهده نمایید و تایید کنید تا دسترسی انجام معاملات مانند نمادهای بازار پایه فرابورس فعال شود.
* در صورت وجود تعهد نامه و موافقت کاربر، بر روی عبارت موافقم کلیک نمایید.
تعهدها
 

تغییر رمز عبور

در قسمت تغییر رمز عبور می‌توانید در هر زمان اقدام به تغییر رمز عبور خود کنید. توصیه نویسنده به شما همراهان عزیز این است که رمز عبور خود را برای امنیت بیشتر هر سه ماه یک بار تغییر دهید. پس از تغییرات، بر روی عبارت ثبت تغییرات کلیک نمایید تا اطلاعات شما ثبت و بروز رسانی شود.
تغییر رمز عبور

تنظیمات

تنظیمات در این قسمت خود شامل 4 بخش می‌باشد:
تنظیمات در نرم افزار فارابیکسو
محیطی: در این قسمت می‌توانید نرم افزار فارابیکسو را در قالب‌های مختلف، به زبان‎‌های عربی، انگلیسی و فارسی به شکل دلخواه تغییر دهید.
کلیدهای میانبر: کلیدهای میانبر در تسریع انجام معاملات به شما کمک می‌کنند.
معاملات: در این قسمت شما برای خرید عرضه اولیه به طور اتوماتیک، باید تیک خرید خودکار کلیه عرضه اولیه ها با حداکثر تعداد و آستانه بالا را فعال کنید. در صورت موافقت، کارگزاری فارابی عرضه اولیه را به صورت اتوماتیک برای کاربر خریداری می‌کند.

خروج

با کلیک بر روی عبارت خروج از نرم افزار فارابیکسو خارج می‌شوید و برای ورود باید مجدد نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید.

تحلیل تکنیکال با نرم افزار فارابیکسو

برای اینکه از آینده هر سهمی با خبر شویم باید از تکنیک تحلیل استفاده کرد. تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی می‌تواند شما را از آینده سهام مورد نظر به طور احتمالی مطلع سازد. در نرم افزار فارابیکسو کلیه ابزارهای تحلیل برای کاربران فراهم شده است. پس از سرچ نماد مورد نظر در این صفحه با کلیک بر روی چارت تکنیکال، نمودار سهم و همینطور کلیه ابزارهای تحلیل نمایش داده می‌شود. برای تحلیل می‌توانید از ابزارهایی که در سمت چپ در اختیار شما قرار گرفته است استفاده نمایید.
تحلیل تکنیکال

خرید و فروش سهام در نرم افزار فارابیکسو

خرید و فروش سهام از کاربردی‌ترین ابزار در نرم افزار فارابیکسو می‌باشد. از ویژگی‌های خوبی این بخش، می‌توان به باز شدن معلق ثبت سفارش اشاره کرد. به این معنی که شما به صورت همزمان می‌توانید چندین سفارش را در نمادهای مختلف ثبت کنید.
برای ثبت خرید و فروش سهام خود در این نرم افزار مطابق با تصویر گزینه خرید یا فروش ( که در سمت چپ تصویر زیر قرار دارد) را انتخاب می‌کنید. سپس، با انتخاب تعداد، قیمت مورد نظر و سرمایه، با کلیک بر روی گزینه ثبت سفارش، سفارش خرید یا فروش خود را به ثبت برسانید.
* همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید. سفارش‌های متعدد خرید و فروش از قابلیت‌های این نرم افزار می‌باشد.
خرید و فروش سهام

خرید عرضه اولیه اتوماتیک در نرم افزار فارابیکسو

از دیگر خدمات نوینی که کارگزاری فارابی در اختیار مشتریان خود قرار داده است، خرید عرضه اولیه به صورت اتوماتیک است. حتما تا به حال برایتان پیش آمده که در زمان عرضه اولیه (به طور معمول 2 ساعت) به دلیل مشغله کاری و یا به هر دلیل دیگری نتوانید سفارش خود را ثبت کنید. سهولت خرید عرضه اولیه امری مهم برای سهامداران تلقی می‌شود. به همین دلیل، کارگزاری فارابی خرید عرضه اولیه به طور اتوماتیک را در نرم افزار فارابیکسو در اختیار سهامداران قرار داده است. برای استفاده از این امکان، باید در کارگزاری فارابی کد بورسی داشته باشید.
* برای اطلاعات بیشتر، درخواست خرید عرضه اولیه در متن مقاله را مطالعه نمایید.
خرید عرضه اولیه اتوماتیک
3 گام در خرید عرضه اولیه
  • برای ثبت نام و داشتن کد بورسی از کارگزاری فارابی کلیک کنید.
  • برای آموزش ثبت نام در کارگزاری فارابی کلیک کنید.

سامانه فروش سهام عدالت در کارگزاری فارابی

کارگزاری فارابی برای کاربران خود امکان فروش سهام عدالت را در سامانه سهام عدالت سعدی فراهم نموده است. این دسترسی راحت، از دیگر خدمات و مزایای این کارگزاری می‌باشد. بنابراین، کاربران کارگزاری فارابی برای فروش سهام عدالت خود می‌توانند به سایت edalat.farabixo.com مراجعه نمایند. کاربران، علاوه بر فروش تمام و یا بخشی از سهام عدالت خود می‌توانند در این سامانه ارزش روز آن را نیز رویت کنند. 
مطابق با تصویر، پس از ورود به این سامانه، کد ملی و شماره تلفن همراه خود را درج نمایید و سپس وارد این سامانه شوید. 
سامانه فروش سهام عدالت در کارگزاری فارابی
 
  • دقت داشته باشید؛ شماره همراه وارد شده باید با شماره‌ای که به هنگام ثبت نام سهام عدالت معرفی شده مطابقت داشته باشد. در غیر این صورت، می‌توانید با مراجعه به سایت samanese.ir اطلاعات خود را ویرایش کنید.
در آخر...
در این مقاله سعی شده مراحل آموزش نرم افزار فارابیکسو را ارائه دهیم. تسلط بر این موارد می‌تواند باعث افزایش اعتماد به نفس سرمایه‌گذاران برای عملکردی منطقی در بازار سرمایه باشد. بنابراین، با توجه به دانش و اطلاعات کافی و همینطور تسلط بر نرم افزار کارگزاری منتخب به انجام معاملات بپردازید. 
در صورت ابهام، سوالات خود را با ما به اشتراک بگذارید، تیم نظارت همواره پاسخگوی شما همراهان عزیز خواهد بود.

سوالات متداول

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.