مراحل و شرایط ثبت نام در بورس

بروزرسانی در8 خرداد 1403
مراحل و شرایط ثبت نام در بورس
ثبت نام در سجام ، احراز هویت ، دریافت کد بورسی و انتخاب کارگزاری چهار مرحله ثبت نام در بورس هستند که در این مقاله به آموزش آن ها پرداختیم

 شاید دغدغه هر فرد برای سرمایه گذاری در بازار بورس، ورود به آن و چگونگی ثبت نام در بورس باشد. در سال‌های اخیر، بورس و سودهای چشمگیر آن توجه مردم را به خود جلب کرد و باعث شد تعداد کثیری از مردم وارد بازار بورس شوند. همینطور، با توجه به آزادسازی سهام عدالت، توجه گسترده‌ای از سوی مردم به بازار بورس و اوراق بهادار شد. بازار بورس، یکی از پربازده‌ترین و پرسودترین روش‌های سرمایه گذاری در ایران است. 
از مزیت‌های این بازار، سرمایه گذاری در بورس با حداقل سرمایه است. بازار بورس این امکان را برای مردم فراهم کرده است که، افراد با کمترین مبلغ به سود برسند. اما ممکن است برخی افراد از ورود به بورس و سرمایه گذاری در آن هراس داشته باشند و یا شاید برایشان سوال پیش آید که چگونه وارد بازار بورس شوند و از کجا شروع کنند. مطالعه این مقاله به شما توصیه می‌شود؛ به این دلیل که، با آموزش مرحله به مرحله ورود به بورس آشنا می‌شوید.

مراحل ثبت نام در بورس به زبان ساده

برای ثبت نام در بورس ابتدا باید کد 10 رقمی سجام را دریافت کنید. سجام سامانه جامع اطلاعات مشتریان است که، شرکت سپرده گذاری مرکزی برای ارائه خدمات یکپارچه به سهامداران ایجاد کرده است. دریافت خدمات از شرکت سپرده‌گذاری مرکزی نیز مستلزم ثبت نام در این سامانه می‌باشد. به طور کلی، ثبت نام در بورس چهار مرحله دارد: 

مراحل ثبت نام در بورس

.در ادامه، به آموزش هر کدام از این مراحل پرداخته می‌شود

گام اول: ثبت نام در سجام

شرکت سپرده گذاری مرکزی به منظور ارائه خدمات به سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی سامانه سجام یا همان سامانه جامع اطلاعات مشتریان را راه‌اندازی کرده است. لذا، افراد اعم از حقیقی و حقوقی، قبل از ورود و ثبت نام در بورس باید اطلاعات کامل خود را در این سامانه به ثبت برسانند. ثبت اطلاعات در سامانه سجام فقط یک بار صورت می‌گیرد و سرمایه گذاران برای ثبت نام در کارگزاری‌ها نیازی به ثبت اطلاعات در کارگزاری ندارند. از مزایای این سامانه می‌توان به غیرحضوری بودن آن اشاره کرد. افراد می‌توانند به صورت غیرحضوری اطلاعات خود را در این سامانه ثبت کنند. به همین ترتیب، اطلاعات مشتریان در همه نهادهای مالی که در بازار سرمایه حضور دارند، یکپارچه خواهد شد. علاوه بر آن، اطلاعات وارد شده قابل ویرایش هستند و مشتریان در صورت بروز خطا می‌توانند اطلاعات خود را ویرایش کنند. بر همین اساس، گام اول برای ثبت نام در بورس، ثبت نام در سامانه سجام است. 

برای ثبت نام رایگان سجام به سامانه جامع اطلاعات مشتریان ورود کنید

برای آموزش و نحوه ثبت نام در سجام هم میتوانید از مقاله ثبت نام رایگان سجام دیدن کنید.

گام دوم: احراز هویت

گام بعدی برای ثبت نام در بورس احراز هویت است. احراز هویت یک تحول ملی در بازار سرمایه به شمار می‌رود. این امر، می‌تواند به صورت حضوری و غیرحضوری از طریق اپلیکیشن‌های مختلف از جمله سیگنال، آپ و … انجام گیرد. با توجه به غیرحضوری شدن احراز هویت، این امر در کمتر از 10 دقیقه صورت می‌گیرد. همینطور، انجام احراز هویت از طریق سامانه سجام نیز انجام می‌شود. پس از انجام احراز هویت برای ثبت نام در بورس، کد بورسی برای افراد صادر می‌شود. 

برای احراز هویت سجام میتوانید از صفحه احراز هویت سامانه جامع اطلاعات مشتریان اقدام کنید.

گام سوم: دریافت کد بورسی

پس از اتمام مراحل ثبت نام سجام و انجام احراز هویت و تایید آن برای سرمایه گذاری در بورس، کد منحصر به فردی تحت عنوان کد بورسی از طرف شرکت سپرده گذاری مرکزی برای فرد صادر می‌شود. کد بورسی شامل 5 عدد و سه حرف می‌باشد؛ به طور مثال اگر نام خانوادگی شما رضایی باشد کد بورسی شما رضا12345 می‌باشد. کد بورسی نام برده به شماره موبایل ثبت شده در سامانه سجام ارسال شده و پس از دریافت آن می‌توانید با ثبت نام در کارگزاری‌های بورس معاملات خود را انجام دهید. 

نکات مهم دریافت کد بورسی

  • ارائه شماره حساب بانکی به نام شخص جهت واریز وجه به حسابتان پس از فروش سهام در آینده
  • ارائه اطلاعات فردی (در اولین فرصت از طرف کارگزاری با شخص، جهت تکمیل ثبت نام تماس گرفته می‌شود)
  • پس از تکمیل ثبت نام، 2 روز کاری بعد، کد بورسی شما توسط سازمان بورس اوراق بهادار صادر می‌شود و از طرف کارگزاری نام کاربری و رمز عبور ارسال خواهد شد.

برای آموزش دریافت کد بورسی و نحوه استعلام آن میتوانید از مقاله دریافت کد بورسی دیدن کنید.

گام چهارم: ثبت نام در کارگزاری

گام چهارم و آخرین گام بعد از دریافت کد بورسی انتخاب یکی از 108 کارگزاری دارای مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار می‌باشد. انتخاب کارگزاری مناسب، از مهمترین اقداماتی است که برای یک سرمایه گذاری خوب باید انجام داد. شاید سوال پیش آید که کارگزار کیست؟ در پاسخ باید گفت؛ کارگزار در واقع، واسطه‌ای بین خریدار و فروشنده می‌باشد که با دریافت کارمزد مشخصی، عامل انجام معاملات می‌شود. سرعت انجام معاملات و ارائه خدمات مورد نظر به انتخاب کارگزاری بستگی دارد. 

نکته

هر شخص مجاز به انتخاب چند کارگزاری به طور همزمان می‌باشد و می‌تواند معاملات خود را در چند کارگزاری انجام دهد.

برای مقایسه و انتخاب بهترین کارگزاری های بورس میتوانید از صفحه 10 کارگزاری برتر بورس دیدن کنید.

مدارک لازم برای ثبت نام در بورس

به منظور ثبت نام در سجام می بایست اطلاعات هویتی، اطلاعات ارتباطی، شغلی و بانکی خود را وارد کنید. منظور از اطلاعات هویتی همان اطلاعات شناسنامه ای نظیر نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، نام پدر، شماره شناسنامه، کد ملی، سری و سریال شناسنامه‌ است. همچنین اطلاعات ارتباطی شامل آدرس محل سکونت، آدرس محل کار، کد پستی، تلفن ثابت و تلفن همراه می باشد.علاوه بر این‌ها شماره‌ حساب، نام بانک و شعبه، کد شعبه و شماره شبای شما نیز باید در سامانه ثبت شود.

مدارک لازم برای ثبت نام در بورس

نکته

دقت داشته باشید که شماره همراهی که در سجا ثبت می کنید حتما باید به نام خود شخص باشد.

در صورت فراموشی کد بورسی چه کار باید کرد؟

گاهی ممکن است قدیمی‌ترهای بازار به دلیل کهولت سن و دلایل دیگری، مدت طولانی از کد بورسی خود استفاده نکرده و آن را فراموش کرده باشند. در این مواقع، سازمان بورس، کد بورسی آنها را غیرفعال کرده و ممنوع المعامله می‌کند. اما نگران نباشید! راه‌هایی برای بازیابی کد بورسی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. راه‌های بازیابی کد بورسی به شرح زیر می‌باشد:

  1. استعلام کد بورسی از طریق سامانه estelam.ime.co.ir
  2. مراجعه حضوری به شرکت سپرده گذاری مرکزی با در دست داشتن مدارک هویتی
  3. مراجعه حضوری به یکی از دفاتر پیشخوان دولت با در دست داشتن مدارک هویتی 
  4. مراجعه و تماس تلفنی با کارگزاری منتخب

جمع بندی

فراموش نکنید، روش ثبت نام در بورس و ورود به آن، برای یک سرمایه گذاری موفق نیازمند مهارت و تخصص است. بدون دانش و اطلاعات، سرمایه خود را وارد بازار بورس نکنید. زیرا، جز ضرر و ریسک چیزی برای شما به ارمغان نمی‌آورد. هنگام انجام معاملات احساسی و هیجانی تصمیم نگیرید. بنابراین، ثبت نام در بورس و انجام معاملات در آن مستلزم داشتن دانش و اطلاعات کافی در این زمینه است و شخص باید از مهارت و تخصص کافی برخوردار باشد.

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.