آشنایی با ارز دیجیتال گراف | مزایا و معایب ارز Graph

بروزرسانی در16 خرداد 1403
آشنایی با ارز دیجیتال گراف | مزایا و معایب ارز Graph
مریم کوهشاری در این مقاله به معرفی کامل ارز دیجیتال گراف (GRT)، مزایا و معایب آن، صرافی ها و کیف پول های پشتیبان این ارز و بررسی وضعیت آن برای سرمایه گذاری پرداخته است.

در اینجا نظارت بورس می‌خواهد شما را با ارز دیجیتال گراف، ویژگی‌ها، کاربردها، مزایا، معایب و آینده آن آشنا کند. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد این ارز دیجیتال داشته باشید، این مطلب را از دست ندهید.

هر کدام از ارزهای دیجیتال دنیای متفاوت به خود را دارند. ارز دیجیتال Graph هم در سال 2018 توسط گروه بنیانگذاران گراف از Yaniv Tal تاسیس شد. البته از این رمز ارز در ژانویه 2019 در مراسم افتتاحیه Graph Day در سانفرانسیسکو رونمایی شد. این رمز ارز حالا در رتبه 45 ارزهای دیجیتال (از نظر ارزش بازار) قرار دارد. 

در جدول زیر می‌توانید رشد قیمت این ارز دیجیتال از ابتدای پیدایش تا حال حاضر را مشاهده کنید. 

اولین قیمت

از ابتدای سال میلادی

يک سالسه ماهیک ماهیک هفتهیک روزیک ساعت
0.0 ٪76.07%182.07%

10.57%

23.27%4.57%0.08%0.08%

ارز دیجیتال گراف چیست؟

گفته می‌شود موسسان پروژه گراف قبل از راه‌اندازی این رمز ارز، ۸ سال تجربه همکاری و ساخت ابزاری برای توسعه‌دهندگان را داشته‌اند. به همین دلیل سکه دیجیتالی Graph جزء توکن‌های موفق بازار محسوب می‌شود.  

ارز دیجیتال «گراف» (The Graph) با نماد اختصاری GTR به عنوان یک پروتکل غیرمتمرکز شناخته شده است که به منظور طبقه‌بندی و ذخیره هوشمند اطلاعات در بلاکچین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طوری که از آن می‌توانید برای جستجوی سریع هر نوع داده‌ای استفاده کنید. این ارز دیجیتال می‌تواند با «شاخص‌گذاری» (Indexing) به راحتی اطلاعات ذخیره‌شده در بلاکچین را که جستجوی آن‌ها بسیار دشوار و زمانبر است، در کمتر از 10 ثانیه جمع‌آوری کند. 

یک مثال ساده در این مورد بدست آوردن داده‌هایی مثل تعداد کریپتوکیتی (گربه‌های دیجیتالی) و زمان پیدایش آن‌هاست. این کار به زمان زیادی نیاز دارد اما با کمک ارز Graph می‌توانید به راحتی به این اطلاعات دست پیدا کنید. 

یک مثال دیگر اینکه فرض کنید می‌خواهید مالکان ارزهای دیجیتال با بازه سنی بین 18 تا 32 سال را پیدا کنید، در این صورت بدست آوردن این داده‌ها برایتان بسیار دشوار خواهد بود. اما در اینجا ارز دیجیتال گراف به کمک شما می‌آید. 

به طور کلی در مورد این آلتکوین باید گفت به منظور دسته‌بندی اطلاعات در یک پایگاه داده کاربرد دارد تا تحلیل‌ها را برایتان آسانتر کند. در واقع این ارز، درست مثل یک پایگاه داده به نحوی اطلاعات را دسته‌بندی می‌کند که دسترسی برای کاربران و تحلیل‌گران آسانتر شود. البته تفاوت Graph با پایگاه داده اینست که عملیات دسته‌بندی اطلاعات را در محیط غیرمتمرکز و بدون نیاز به واسطه‌ها انجام می‌دهد. به طوری که سرویس «ساب گراف» (Subgraph) توسط این ارز دیجیتال برای دسته‌بندی داده‌ها استفاده می‌شود تا به محض ایندکس شدن، کاربران بتوانند آن‌ها را با یک جستجوی ساده پیدا کنند.

این ارز دیجیتال اکنون (26 می 2024) با ارزش بازار حدود 3.08 دلار خرید و فروش می‌شود. در حال حاضر این ارز در رتبه 45 بازار قرار دارد و دامیننس آن 0.12 درصد ارزیابی شده است.

نحوه عملکرد ارز دیجیتال گراف

این رمز ارز بر روی شبکه اتریوم قرار دارد و به همین دلیل برای آشنایی شما با عملکرد این آلتکوین باید ابتدا در مورد شبکه اتریوم صحبت کنیم. در شبکه اتریوم تعامل با بلاکچین به کمک Dappها و از طریق «قراردادهای هوشمند» (Smart Contracts) صورت می‌گیرد که اطلاعات مختلف را در قالب تراکنش برای آن ارسال می‌کنند.

در شبکه گراف هم گره‌هایی (Nods) وجود دارد که به آن‌ها «Graph Nodes» می‌گویند و به شکل خودکار ارتباط قراردادهای هوشمند و بلاک‌چین را اسکن کرده و سپس داده‌های ثبت شده در آنجا را در یک بستر مخصوص به نام Subgraph‌ ذخیره می‌کنند. 

حالا برای خواندن اطلاعات از بستر بلاکچین، سه بخش از گراف به نام‌ «Curators» (متصدی‌ها یا محافظ‌ها)، «Indexers» (شاخص‌گذارها) و «Delegators» (نمایندگی‌ها) ایفای نقش می‌کنند. در زیر عملکرد هر یک از این بخش‌ها توضیح داده شده است:

 • توسعه‌دهندگان Curators: این قسمت از گراف یک Subgraph را برای Index شدن معرفی می‌کنند و یا برای کاربرهای نهایی یک Subgraph خاص را برای Index شدن انتخاب کنند. این عملکرد Curatorsها با کمک توکن‌های GRT صورت می‌گیرد. 
 • نودهای Indexers: این قسمت از گراف قادر است توکن GRT را که به شبکه ملحق شده‌ است، استیک کند. در واقع کارکرد اصلی این بخش ایندکس کردن داده‌های ساب‌گراف است که این کار را با دریافت کارمزد (Fee) انجام می‌دهد. تعیین میزان کارمزد هم توسط Indexerها صورت می‌گیرد. به دلیل زیاد بودن تعداد آن‌ها فضای رقابتی ایجاد می‌شود و نودهایی ارزان و باکیفیت را ارائه می‌دهند.
 • بخش Delegators: این قسمت به Indexerها کمک می‌کنند تا فرآیند شاخص‌گذاری را به خوبی انجام دهند تا کاربران بدون نیاز به اجرای Graph Node بتوانند با استفاده از کارمزدهای شبکه، درآمد کسب کنند.

ویژگی‌های ارز دیجیتال Graph

این رمز ارز ویژگی‌های زیادی دارد که با بررسی هر یک بهتر با آن آشنا می‌شوید. برای مثال از جمله ویژگی‌های بارز ارز GRT باید به تشویق شرکت‌کنندگان برای ارائه خدمات نمایه‌سازی در این شبکه اشاره کنیم. این کار برای اطمینان از ایمن، قابل اعتماد و کارآمد بودن شبکه گراف کاربرد دارد.
سایر ویژگی‌های ارز دیجیتال گراف عبارتند از:

 • تریدرهایی که سکه‌های GTR را در اختیار دارند، اجازه رأی دادن به پیشنهادات برای ارتقاء و تغییرات پروتکل در اداره شبکه گراف را دارند.
 • یکی دیگر از ویژگی‌های این رمز ارز Staking (قفل کردن) و اشتراک‌گذاری توکن‌ها برای ارائه خدمات نمایه‌سازی در شبکه The Graph و دریافت پاداش است.
 • این رمز ارز در لیست تعداد زیادی صرافی قرار گرفته است که امکان خرید و فروش را برای تریدرها فراهم می‌کند.

مزایا و معایب  ارز دیجیتال گراف

این سکه دیجیتالی مزیت‌ها و معایبی دارد که در زیر به آن‌ها اشاره شده است.

مزایای ارز دیجیتال Graph

 • این ارز دیجیتال غیرمتمرکز است و توسط هیچ سازمان یا مرجعی کنترل نمی‌شود. به همین دلیل در برابر دستکاری و سانسور حجم معاملات و قیمت مقاوم است.
 • یکی دیگر از مزایای ارز دیجیتال گراف کمک به تریدرها برای دسترسی به داده‌های شبکه‌های بلاکچین است تا بتوانند به راحتی این داده‌ها را بازیابی کنند. در نتیجه در کاهش هزینه‌های دسترسی به اطلاعات و ساده‌ کردن پیچیدگی ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز موثر است.
 • پروتکل GRT برای لیست‌بندی و پیدا کردن اطلاعات به طور همزمان از چندین شبکه بلاکچین کاربرد دارد و به همین دلیل باید گفت یک ابزار همه‌کاره برای توسعه‌دهندگان است.
 • این رمز ارز امنیت بسیار بالایی دارد و به دلیل قابلیت توسعه برنامه‌های سطح بالا، یک ارز دیجیتال مورد توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران است. 
  از آنجا که این ارز دیجیتال به صورت پروژه‌ای بر روی Web3 قرار دارد و قادر است اطلاعات بلاکچین را لیست‌بندی کرده و در اختیار کاربران قرار دهد، ممکن است در آینده میزان تقاضا برای خرید آن افزایش یابد. همین موضوع بر روی قیمت گراف تاثیر می‌گذارد.

معایب پروتکل Graph

یکی از اولین مشکلات مربوط به این ارز دیجیتال به نحوه استفاده از آن مربوط می‌شود. در واقع این ارز کمی پیچیده است و به همین دلیل استفاده از آن برای توسعه‌دهندگان مبتدی در دنیای بلاکچین کمی دشوار است.

یکی دیگر از معایب ارز دیجیتال گراف به غیرمتمرکز بودن آن مرتبط است. زیرا باعث کنترل افراد کمتری بر روی این شبکه می‌شود. اگرچه گفته می‌شود پروتکل گراف امنیت بالایی دارد، اما نباید فراموش کرد که همانند سایر پروتکل‌های مبتنی بر بلاکچین، خطر آسیب‌پذیری‌ و حملات امنیتی برای آن وجود دارد و یکپارچگی آن تا حدودی در خطر است.

کاربرد‌های ارز دیجیتال گراف

 • این رمز ارز کاربرد زیادی در فضای مالی غیرمتمرکز (DeFi) دارد. به طوری که در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)، گراف برای فهرست‌بندی و سازماندهی داده‌ها از DEXها کاربرد دارد و می‌تواند آنالیز داده‌ها را برای تریدرها آسان کند.
 • یکی دیگر از کاربردهای این رمز ارز برای فهرست‌بندی و سازماندهی اطلاعات در پلتفرم‌های وام‌دهی است تا دسترسی وام‌دهندگان را برای تحلیل داده‌های وام‌دهی را ساده کند.
 • این توکن برای پیش‌بینی ارزهای دیجیتال از طریق سازماندهی داده‌ها کاربرد دارد. همچنین از این ارز دیجیتال برای سازماندهی داده‌ها در بازار‌های NFT هم استفاده می‌شود. به طوری که دسترسی فروشندگان و خریداران به اطلاعات NFT را آسان می‌کند.

صرافی‌های پشتیبانی‌کننده از گراف

تعداد زیادی صرافی از Graph (GRT) پشتیبانی می‌کنند که باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • Binance
 • Coinbase Pro
 • Kraken
 • Huobi Global
 • Bitfinex
 • KuCoin
 • Gate. io
 • UniSwap
 • او ام پی فینکس
 • اوکی اکسچنج
 • نوبیتکس
 • تترلند
 • پول نو
 • صرافکس
 • و ...

کیف پول ارز دیجیتال گراف

شما می‌توانید این ارز دیجیتال را در هر کیف پول دیجیتالی مبتنی بر اتریوم ذخیره کنید. تعدادی از این کیف‌پول‌ها عبارتند از:

 • MetaMask
 • Ledger Nano S
 • Trezor
 • MyEtherWallet
 • Trust Wallet
 • Exodus

آیا ارز دیجیتال GRT برای سرمایه گذاری مناسب است؟

قیمت توکن گراف تحت تاثیر عوامل زیادی قرار دارد و به راحتی نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از آینده آن ارائه داد. در این مورد باید به کاربرد این ارز دیجیتال و افزایش سطح پذیرش و استفاده از خدمات آن اشاره کنیم. به طوری که کارشناسان معتقدند هر چقدر پذیرش خدمات The Graph توسط برنامه‌های غیر متمرکز (dApps) افزایش یابد، قیمت این رمز ارز نیز بالا می‌رود.
از سوی دیگر با افزایش تعداد کاربران برای مشارکت در شبکه غیرمتمرکز باید منتظر صعود نمودار قیمت Graph نیز باشیم. از دیگر عواملی که آینده ارز دیجیتال گراف را تعیین می‌کند باید به احساسات بازار و شاخص اشتیاق و میزان ریسک‌پذیری تریدرها اشاره کنیم.

 • وضعیت ارز گراف در سال ۲۰۲۴: طبق گفته کارشناسان در سال آینده مشارکت‌ها و همکاری‌های زیادی با گراف انجام می‌شود که رشد قیمت آن را به دنبال دارد. به طوری که پیش‌بینی می‌شود قیمت گراف در سال 2024 به حداکثر ۰.۴۲۳۲۲۷  دلار برسد.
 • وضعیت این ارز در سال ۲۰۲۵: اگر پیش‌بینی‌هایی که در مورد این ارز دیجیتال برای سال 2024 می‌شود، به نتیجه برسد، سال 2025 نیز قیمت این ارز دیجیتال رو به رشد خواهد بود. حداکثر قیمت پیش‌بینی شده در سال ۲۰۲۵ برای این توکن ۰.۵۹۲۵۱۸ دلار در نظر گرفته شده است.
 • قیمت گراف در سال ۲۰۲۶: باز هم باید گفت اگر طبق تحلیل کارشناسان قیمت GTR در سال 2024 و 2025 به نتیجه برسد، این رمز ارز تا شش سال آینده قیمت ثابتی را تجربه می‌کند. حداکثر قیمت پیش‌بینی شده در سال ۲۰۲۶ برای این ارز دیجیتال ۰.۷۶۱۸۰۹ دلار تعیین شده است.

  در آخر

یک ارز دیجیتال با کارایی زیاد در دنیای بلاکچین‌ها گراف است که به دسته بندی، سازماندهی و ارائه داده‌ها در این بستر به کاربران کمک زیادی می‌کند. در مورد اینکه ارز دیجیتال گراف چیست و چه کاربردی دارد، در اینجا اطلاعاتی را ارائه دادیم. در آخر باید گفت آینده ارز دیجیتال Graph تا حد زیادی به وضعیت بازار و نحوه عملکرد سرمایه‌گذاران بستگی دارد و نمی‌توان شما را برای خرید یا فروش دارایی‌هایتان تشویق کرد. امیدواریم این مطلب نظارت بورس برایتان مفید بوده باشد.

سوالات متداول

این ارز دیجیتال استخراج نمی‌شود و یک توکن ERC-۲۰ مبتنی بر شبکه اتریوم است که درست شبیه به مکانیزم همین شبکه (اجماع اثبات کار) عمل می‌کند.
با وجود کاربردی بودن این ارز دیجیتال اما باید احساسات، واکنش‌ها و میزان تقاضاها در بازار را نیز در نظر گرفت تا بتوان گفت قیمت این سکه در آینده رشد می‌کند.
با وجود کاربردی بودن این ارز دیجیتال اما باید احساسات، واکنش‌ها و میزان تقاضاها در بازار را نیز در نظر گرفت تا بتوان گفت قیمت این سکه در آینده رشد می‌کند.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.