سامانه سجام چیست

بروزرسانی در8 خرداد 1403
سامانه سجام چیست
آشنایی با سامانه سجام ، چگونگی ثبت نام و احراز هویت در آن لازمه ی ورود هر سرمایه گذار ، همچنین دارندگان سهام عدالت به بورس می باشد.

رفته رفته برای ورود و فعالیت در بازار سرمایه روش های الکترونیکی و غیرحضوری جای روش های قدیمی و سنتی را گرفته اند. در گذشته ما برای ثبت نام، دریافت برگه سهام، دریافت سود نقدی شرکتها، انجام معاملات روزانه ی خود و به طور کلی هرگونه فعالیت در بورس، ناچار به مراجعه حضوری به نهادهای مرتبط بودیم.

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، در سال 1384 به جهت تسهیل در ثبت نام، پرداخت و دریافت سود مشتریان بازار سرمایه، سامانه ای با نام سامانه سجام را راه اندازی نمود. سجام مخفف عبارت (سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان) می باشد.

سامانه سجام ، بسیاری از مشکلات سهامداران را برطرف نموده است. به عنوان مثال، شما قبلاً برای دریافت سود سهام خود باید مطابق با تاریخ مجمع شرکت سهامی مربوط به دفتر کارگزاری مراجعه می کردید. از آنجا که فاصله زیادی میان تاریخ پرداخت و تاریخ سرمایه گذاری وجود داشت، فراموش می کردید DPS را دریافت کنید. در نتیجه، هزینه ای را متحمل می شدید. امروزه سامانه سجام این مشکل را برطرف نموده است. در ادامه به شرح سایر مزایای این سامانه می پردازیم.

برای ثبت نام در سامانه سجام میتوانید از مقاله آموزش ثبت نام در سجام دیدن کنید

مزایای سامانه سجام

 1.  ثبت اطلاعات شخصی و سهامداری افراد
 2. ثبت این اطلاعات، کمک شایانی به طبقه بندی اطلاعات بانکی بازار سرمایه و نهادهای مالی می نماید.
 3. یکپارچگی اطلاعات
 4. با یکپارچگی اطلاعات در سامانه، دسترسی به آنها راحت شده و نیازی به مراجعه مجدد برای بدست آوردن آنها نمی باشد.
 5. احراز هویت برای همیشه
 6. تا پیش از این، افراد برای انجام معاملات ، دریافت کد بورسی، صدور کد سبدگردانی، تغییر کارگزاری، تغییر صندوق، دریافت سود سهام و... باید به صورت حضوری به مراکز کارگزاری مراجعه می کردند، امروزه ثبت نام در این نهادها با استفاده از سامانه سجام ، به راحتی انجام می پذیرد و دیگر نیاز به مراجعه حضوری به دفاتر کارگزاری و پیشخوان دولت نمی باشد.
 7. مبارزه با پولشویی
 8. یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد سامانه سجام ، مبارزه با پولشویی و تامین مالی غیرمجاز است.
 9. حفاظت از اطلاعات
 10. با ثبت اطلاعات شما در سامانه، دست سوء استفاده گران بازار سرمایه کوتاه می شود.
 11. واریز سود نقدی سهام به حساب شما
 12. تا پیش از این، سرمایه گذاران برای دریافت سود سهام خود، پس از انتشار اطلاعیه زمان پرداخت سود در سامانه کدال، به بانک مراجعه می کردند و یا از طریق ایمیل، سود به شماره حساب سرمایه گذار واریز می شد. امروزه سود شرکت های بورسی با حساب بانکی (حساب ثبت شده در سامانه سجام) واریز می گردد و نیاز به مراجعه حضوری نمی باشد.
 13. دسترسی به کلیه خدمات بازار سرمایه
 14. تا پیش از این، شما برای فروش سهام و معاملات مختلف خود به کارگزاری‌ها مراجعه می کردید و درخواست تغییر کارگزار ناظر می دادید. از طریق این سامانه و بدون اتلاف وقت و یا با مراجعه حضوری می توانید کار تغییر کارگزار ناظر و یا فروش سهم خود را به راحتی انجام دهید.

سامانه سجام سهام عدالت چیست؟

یکی از مهمترین خدمات سامانه سجام ، اختصاص یک درگاه به سهام عدالت می باشد. با مراجعه به درگاه سهام عدالت این سامانه، مالکین سهام عدالت می توانند ارزش روز سبد سهام خود را مشاهده کرده و نسبت به فروش آن اقدام نمایند. ثبت نام در این سامانه برای آن دسته از دارندگان سهام عدالت که سهام خود را آزادسازی کرده اند، الزامی است.

عملکرد درگاه یکپارچه

 • آگاهی از دارایی، تعداد، قیمت و ارزش آن
 • تغییر کارگزار ناظر
 • آخرین وضعیت سهام در سبد دارایی
 • اطلاع از سود نقدی سهام
 • آگاهی از درصد هر دارایی از سبد و کارگزار ناظر
 • چک کردن گردش معاملات
 • اطلاعیه های صادر شده از سوی ناشران اوراق بهادار
 • مشاهده علت ممنوع از معامله شدن کد یا نماد
 • امکان شرکت به صورت غیرحضوری در مجامع شرکت های موجود در سبد دارایی و اعطای رأی
 • امکان مشاهده نمای بازارها
 • دسترسی مستقیم به سامانه سجام برای به روز رسانی اطلاعات

 

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.