سبدگردانی چیست؟

بروزرسانی در23 اردیبهشت 1403
سبدگردانی چیست؟
شرکت‌های سبدگردان به کمک سرمایه‌گذاران آمده تا بهره‌مندی از مزایای این بازار را برای متقاضیان آن امکان‌پذیر نمایند. در این مقاله، با مفهوم سبدگردانی و بهترین شرکت‌های سبدگردان موجود در بورس، آشنا خواهید شد.

این روزها بازار بورس به فرصتی جذاب برای افرادی که به دنبال کسب سود هستند به شمار می‌رود. طبیعی است که، موفقیت در این بازار در گرو داشتن دانش کافی و صرف وقت می‌باشد. در این شرایط، شرکت‌های سبدگردان به کمک سرمایه‌گذاران آمده تا بهره‌مندی از مزایای این بازار را برای متقاضیان آن امکان‌پذیر نمایند. در این مقاله، با مفهوم سبدگردانی و بهترین شرکت‌های سبدگردان موجود در بورس، آشنا خواهید شد.

 
همین حالا کد بورسی خود را دریافت کنید
ثبت نام

Exchange Portfolio چیست؟

سبدگردانی یا مدیریت پورتفوی به عنوان یکی از روش‌های غیر‌مستقیم سرمایه‌گذاری در بورس به شمار می‌رود. در این روش، برای هر سرمایه‌گذار یک سبد مختص خود فرد تشکیل می‌گردد. در طراحی این سبد درجه ریسک‌پذیری، میزان سرمایه و اهداف سرمایه‌گذار همگی در نظر گرفته می‌شود. سبدگردان ، نیز شخصی حقوقی است که با هدف کسب سود در قالب قراردادی مشخص، اقدام به خرید و فروش برای این افراد می‌نماید.
در یک تعریف کلی، شرکت‌های سبدگردان به کمک نیروهای متخصص خود اقدام به خرید و فروش و مدیریت سبد سهام برای سرمایه‌گذاران می‌نمایند. این شرکت‌ها در مقابل ارائه این خدمات، از سرمایه‌گذاران کارمزد دریافت می‌کنند.

مزایای سبدگردانی

 • سرمایه‌گذاری بدون نیاز به صرف وقت و دانش: در این روش از سرمایه‌گذاری، افراد می‌توانند بدون صرف وقت و نیاز به کسب دانش اقدام به سرمایه‌گذاری در بورس نمایند.
 • بهره‌مندی از توان مدیریتی کارشناسان حرفه‌ای: شرکت‌های سبدگردان این فرصت را برای سرمایه‌گذاران فراهم نموده تا از تجارب تیم متخصص آنها بهره‌مند شوند.
 • متضاد نبودن منافع سرمایه‌گذار و شرکت سبدگردان : منظور از متضاد نبودن منافع یعنی شرکت اقدامات خود را جهت دستیابی به سود بیشتر تغییر نمی‌دهد. چرا که، شرکت کارمزد خود را متناسب با سود بالاتر از نرخ بهره، دریافت می‌نماید.
 • خصوصی بودن سرمایه‌گذاری: شرکت‌های سبدگردان با توجه به خواسته‌ها و اهداف افراد، سبد سرمایه‌گذاری مخصوصی را برای هر فرد تشکیل می‌دهند.
 • سرمایه گذاری معاف از مالیات: دولت با توجه به نقش بازار سرمایه در تولید و اشتغال کشور و با هدف حمایت از آن، سود حاصل از سبدگردانی را معاف از مالیات اعلام نموده است.
 • سرمایه گذاری با درجه ریسک کمتر: شرکت‌های سبدگردان با استفاده از دانش متخصصین خود، اقدام به سرمایه‎‎‌گذاری در سهم‌های کم ریسک بازار می‌نمایند. از این رو، ریسک سرمایه‌گذار به شدت کاهش می‌یابد.

برای انتخاب بهترین سبدگردان بورس به چه نکاتی دقت کنیم؟

همانطور که گفته شد، بهترین انتخاب برای افرادی که اطلاعات و دانش بورسی کافی ندارند، سرمایه‌گذاری با استفاده از شرکت‌های سبدگردان است. موفقیت فرد در این روش در گرو بررسی شرکت‌های سبدگردان موجود با توجه به عوامل مختلف است. توجه به 5 نکته کلیدی زیر شما را در زمینه انتخاب بهترین سبدگردان کمک می‌نماید:

1. مد نظر قرار دادن عملکرد و سابقه شرکت سبدگردان در مدیریت سرمایه

توجه به عملکرد گذشته و بازدهی‌های حاصل از فعالیت سبدگردان ، نکته‌ای بسیار مهم در انتخاب شرکت سبدگردان است. از این رو، می‌بایست افراد پیش از انتخاب، عملکرد و میزان موفقیت شرکت‌ها را تجزیه و تحلیل نمایند. غالب شرکت‌های سبدگردان ، مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری را نیز بر عهده دارند. از این رو، افراد می‌توانند برای اطلاع از عملکرد هر شرکت‌ سبدگردان ، به وب سایت صندوق آن مراجعه نمایند.

2. توجه به میزان تخصص و اعتبار شرکت سبدگردان

مهم‌ترین نکته در انتخاب سبدگردان این است که، شرکت مجوز رسمی سبدگردانی از بورس را داشته باشد. این مجوز فقط برای شرکت‌هایی که دارای شرایط خاص زیر هستند صادر می‌گردد:

 • داشتن سرمایه بیش از 2 میلیارد تومان
 • داشتن تیم تحلیلی حرفه‌ای و متخصص دارای مدارک مرتبط
 • قابلیت احراز صلاحیت حرفه‌ای اعضای هیئت مدیره و سهامداران

علاوه بر موارد ذکر شده، شرکت باید شرایط دیگری نیز جهت دریافت مجوز داشته باشد. از این رو، شرکت‌های محدودی قادر به دریافت این مجوز خواهند بود. سرمایه‌گذاران می‌بایست به این موضوع توجه کافی داشته و از قرار دادن سرمایه خود در اختیار شرکت‌های فاقد مجوز با وعده سودهای نجومی اجتناب نمایند.

3. بررسی ساختار تیم تحلیلی شرکت سبدگردان

یکی دیگر از موارد اثرگذار در انتخاب سبدگردان، توجه به اعضای تیم تحلیلی شرکت است. افراد می‌بایست شرکتی را انتخاب نمایند که تیمی متخصص و حرفه‌ای داشته و در بین سرمایه‌گذاران شناخته شده باشد. برای اطلاع از عملکرد شرکت می‌توانید به سایت شرکت سبدگردان مدنظر یا سایر شبکه‌های اجتماعی مراجعه نمایید. علاوه بر این، می‌توانید با افرادی که قبلاً در آن شرکت سرمایه‌گذاری نموده‌اند نیز مشورت کرده و اطلاعات مناسبی بدست آورید.

4. توجه به میزان کارمزد دریافتی شرکت سبدگردان از سرمایه‌گذاران

شرکت‌ها در قبال خدماتی که به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند، مبلغی را تحت عنوان کارمزد دریافت می‌کنند. کارمزد ثابت و کارمزد مبتنی بر عملکرد (متغیر)، دو نوع کارمزد دریافتی شرکت‌ها می‌باشد. این مبلغ در شرکت‌های مختلف متفاوت بوده، از این رو می‌بایست، هنگام انتخاب سبدگردان این مورد را نیز مدنظر قرار دهید. کارمزد ثابت به صورت درصدی از سرمایه نهایی و در پایان قرارداد دریافت می‌شود. کارمزد مبتنی بر عملکرد نیز مبلغی است که، مطابق درصد بازدهی کل سبد در یک دوره یکساله، محاسبه و دریافت می‌گردد.

5. توجه به خدمات ارائه شده از سوی شرکت سبدگردان

شرکت‌های سبدگردان خدمات متفاوتی را ارائه می‌دهند که سرمایه‌گذاران می‌بایست به آنها دقت نمایند. یکی از مهم‌ترین خدمات این شرکت‌ها، ارائه سامانه معاملاتی ویژه به سرمایه‌گذاران می‌باشد. سامانه معاملاتی، این امکان را به افراد می‌دهد که به گزارش خرید و فروش‌ها و تعداد دارایی و میزان سود سبد و... دسترسی کامل داشته باشند.
از دیگر خدمات این شرکت‌ها می‌توان به بستن قراردادهای مشخص با مشتریان اشاره کرد. این قراردادها پس از برگزاری جلسات با سرمایه‌‌‌گذاران و ارائه همه اطلاعات در مورد جزئیات کار به آنها، صورت می‌گیرد. با این کار، سرمایه‌گذار از تمام جوانب کار آگاه شده و در نتیجه، احتمال بروز مشکل به حداقل می‌رسد.

مقایسه سبدگردانی با صندوق‎ های سرمایه گذاری

 صندوق سرمایه‌گذاریسبدگردانی
حداقل میزان سرمایه مورد نیازبسیار پایین‌تر از سبد و بسته به نوع صندوق500 میلیون تومان
هزینه خدماتکمتر از سبد (به دلیل عمومی بودن سرمایه‌گذاری)بالا (به دلیل اختصاصی بودن سرمایه‌گذاری برای هر فرد)
کارمزد دریافتیمطابق با ارزش روز دارایی‌های صندوقدو نوع ثابت و مبتنی بر عملکرد (متغیر)
راهبرد سرمایه‌گذاریبا توجه به درجه ریسک‌پذیری کلیه سرمایه‌گذاران صندوق و بطور یکسان برای همه صورت می‌گیردبا توجه به ریسک و اهداف سرمایه‌گذار به صورت اختصاصی برای هر فرد صورت می‌گیرد
مالکیت سهامخرید و فروش توسط مدیر صندوق و با جمع‌آوری سرمایه سرمایه‌گذاران مختلف صورت می‌گیرد (شخص بطور غیر مستقیم مالک سهام خریداری شده می‌باشد)خرید و فروش به مدیریت شرکت سبدگردان و در پورتفوی خود شخص صورت می‌گیرد (شخص سرمایه‌گذار مستقیما مالک می‌باشد)
تفاوت سبدگردانی با صندوق سرمایه گذاری

لیست شرکت های سبدگردان موجود در بورس

ردیفنام شرکت سبدگردانشماره ثبتمدیر عامل
1آرمان اقتصاد۱۱۲۱۳هادی محمدخانی
2آسمان۱۰۹۰۶مسعود سلطان زالی بیگلو
3اقتصاد بیدار۱۱۶۴۸عباس محمدی متین
4الماس۱۱۳۶۹علی اصولیان
5امید نهایت نگر۱۱۵۷۸رحیم سعادت زاده
6انتخاب مفید۱۱۴۶۴حجت اله نصرتیان ثابت
7ایساتیس پویا کیش۱۱۶۰۲مهدی علیخانی مهرجردی
8پاداش سرمایه۱۱۲۹۶کوروش شمس
9سرآمد بازار۱۱۳۶۸نازنین خالقی
10سرمایه ایرانیان۱۱۰۷۷سید مصطفی صفاری
11کاریزما۱۰۸۵۶عزت الله صیادنیا طیبی
12مدبر آسیا۱۱۶۶۶اسماعیل داورپناه
13نوویرا۱۱۴۸۶نادر بوالحسنی
14نوین نگر آسیا۱۱۲۹۹رامین خدابنده
15هدف۱۱۱۴۰سعید حقانی نسب
16آبان۵۲۷۰۹۷ الهام مرادی
17آسال۱۱۶۰۹رمضانعلی سلمانی نژاد
18آگاه۱۱۶۰۴امید قربانی رز
19آمیتیس۱۱۶۲۲فرزاد حسنی
20اعتبار538364طهماسب مظاهری خورزنی
21الگوریتم۱۱۵۷۰آرش آقا قلیزاده خیاوی
22تصمیم نگار ارزش آفرینان۱۱۳۴۵محمد صفری
23توسعه فیروزه۱۱۶۷۷امیر محمد خدیوی
24سبدگردان داریک پارس۱۱۶۵۰کامل ابراهیمیان
25سبدگردان سهم آشنا۱۱۵۵۷علی پاک
26سبدگردان سینا۱۱۶۸۰سید حمید علماء
27سبدگردان کوروش۱۱۶۲۵سید مصطفی سید حسینی
28سبدگردان مانی11656 سید شهرام صفوی سهی
لیست سبدگردان‌های بورس

بهترین سبدگردان های بورس ایران

اولین گام برای شروع سرمایه‌گذاری از طریق شرکت‌های سبدگردان ، انتخاب بهترین شرکت فعال در بازار است. توجه به 5 نکته کلیدی گفته شده در ابتدای این مقاله، کمک بسیاری به سرمایه‌گذاران در این جهت خواهد کرد. یکی از معیارهای اساسی در تعیین عملکرد شرکت‌های سبدگردان ، توجه به نرخ بازدهی زمانی وزنی (TWRR) هر یک از آنها می‌باشد. نرخ بازدهی زمانی در واقع، بیانگر عملکرد شرکت‌های سبدگردان طی بازه زمانی معینی است. به عبارتی، این عدد نشان می‌دهد که شرکت‌ها تا چه اندازه در مدیریت سبدهایی که مسئول مدیریت آنها بوده‌اند، موفق عمل کرده و منجر به کسب سود برای سرمایه‌گذاران خود شده‌اند.

در جدول زیر می‌توانید شرکت‌ها را با توجه به معیار بازدهی زمانی وزنی و به ترتیب رتبه مشاهده نمایید:

ردیفنام شرکتتلفن تماسآدرس سایتنرخ بازدهی زمانی وزنی در سال 1397
1تصمیم نگار ارزش آفرینان-www.tasmimnegar.ir241.5
2نوویرا02179276www.noviraco.com137.12
3الماس02188044836www.almasam.com137.01
4کاریزما02141000www.charisma.ir88.96
5انتخاب مفید02181907www.mofidentekhab.com85.54
6سهم آشنا0212771www.sapm.ir83.12
7آرمان اقتصاد02143952www.armanamc.ir74.41
8هدف02188480322www.hadafwm.ir62.77
9الگوریتم02166972655www.algocm.com49.6
10آسمان02141793000www.asemanpmc.com48.09
11سرآمد بازار--47.017
12سرمایه ایرانیان02188215216www.shassa.com36.17
13نوین نگر آسیا02126403378www.novinnegarasia.com30.02
14پاداش سرمایه02188701440www.padash.ir18.28
15آگاه02191004001www.agahinvest.com-
16امید نهایت نگر02184454000omid-am.com-
سبدگردان‌های برتر بورس ایران (به ترتیب رتبه)

طبق معیار گفته شده، شرکت تصمیم نگار ارزش آفرینان با کسب بازدهی 241.5، رتبه نخست بهترین شرکت سبدگردان را از آن خود کرده است. شرکت نوویرا در رتبه دوم و شرکت الماس در رتبه سوم قرار گرفته‌اند. در ادامه این سه شرکت را به طور جداگانه معرفی خواهیم کرد.

1. تصمیم نگار ارزش آفرینان

شرکت تصمیم نگار ارزش آفرینان، در سال 1394 با شماره 468485 در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده است. سرمایه اولیه این شرکت در زمان تاسیس مبلغ 100 میلیارد ریال گزارش شد. این شرکت در سال 1397 با کسب بازدهی زمانی وزنی 241.5 در صدر جدول سبدگردان های با بازدهی بالا قرار گرفته است.

آدرس شرکتآدرس سایت
میدان ونک، خیابان ملاصدرا، نرسیده به خیابان شیخ بهایی، پلاک 214، برج ونوس، طبقه چهارم، واحد 8 www.tasmimnegar.ir

2. نوویرا 

شرکت سبدگردان نوویرا در تاریخ 1395/08/02 مجوز تاسیس خود را دریافت کرده است. این شرکت در دی ماه همان سال، با سرمایه 20 میلیارد ریالی در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید. تیم سبدگردان نوویرا متشکل از متخصصین حرفه‌ای و با سابقه بوده و سرمایه‌گذاران می‌توانند از این دانش و تجربه استفاده نمایند.

شرایط لازم برای تشکیل سبد در این شرکت سبدگردانی عبارت است از:

 • حداقل سرمایه لازم برای شروع فعالیت سبدگردانی پنج میلیارد ریال (شامل وجه نقد و اوراق بهادار) می‌باشد.
 • حداقل دوره لازم برای سبدگردانی سهام، یک سال می‌باشد.
 • شرایط بازار و مقررات سبدگردانی از سوی سرمایه‌گذار مورد قبول واقع شود.
 • انجام معاملات سهام توسط سرمایه‌گذار دارای ممنوعیت نباشد.
 • قابل معامله بودن اوراق بهادار مذکور در بازار بورس و فرابورس (باز بودن نماد معاملاتی)
آدرستلفن تماسآدرس سایت
تهران، بلوار نلسون ماندلا (جردن)، نبش بلوار صبا، ساختمان پانیذ صبا، پلاک ۲، طبقه دوم02122664723www.noviraco.com

3. الماس

شرکت سبدگردان الماس در سال 1394 با شماره 473491 به ثبت رسید. سرمایه اولیه این شرکت در هنگام تاسیس مبلغ 20 میلیارد ریال بوده است. این شرکت با بهره‌گیری از تیم کارشناس و با تجربه خود اقدام به تشکیل سبدهای اختصاصی برای متقاضیان سبدگردانی و مدیریت صندوق‌های درآمد ثابت و سهامی نموده است. متوسط بازدهی سبدها در شرکت الماس برای سال 1397، به طور میانگین بیش از 150% بوده است.

کارمزد سالیانه این شرکت مطابق جدول زیر حساب می شود:

کارمزد ثابتکارمزد متغیر (بازده زیر 20 درصد)کارمزد متغیر (بازده صفر)
1%بالای %2020%

حداقل سرمایه لازم برای شروع فعالیت در این شرکت، یک میلیارد تومان می‌باشد. طبق متمم قرارداد، سرمایه‌گذار این حق را دارد که در طول مدت قرارداد وجه خود را برداشت نماید. البته، به شرطی که سرمایه فرد از حداقل مجاز آورده (1 میلیارد تومان) کمتر نگردد.

آدرستلفن تماسآدرس سایت
تهران، خیابان ملاصدرا، ابتدای خیابان شیخ بهایی، کوچه سلمان، پلاک 9، طبقه سوم02188044836
02188055296
www.almasam.com

جمع بندی

همانطور که گفته َشد، سبدگردانی فرصتی خوب برای سرمایه‌گذاران بوده تا بدون صرف وقت و نیاز به دانش مرتبط، اقدام به سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی نمایند. سرمایه‌گذاران باید توجه داشته باشند که، به طور معمول حداقل بازه زمانی لازم جهت بستن قرارداد سبدگردانی ، یک سال می‌باشد. وجود قرارداد سالانه علاوه بر اینکه ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد، فرصت سودسازی را نیز افزایش خواهد داد. لذا، مشتریان این نوع از سرمایه‌گذاری می‌بایست افق زمانی بلند‌مدت نسبت به سبد خود داشته و عملکرد لحظه‌ای آن را مدنظر قرار ندهد. با انتخاب شرکت سبدگردان مناسب، با خیالی آسوده دارایی خود را چندین برابر نمایید.

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.