سبدگردانی چیست؟

فهرست مطالب

این روزها بازار بورس به فرصتی جذاب برای افرادی که به دنبال کسب سود هستند به شمار می‌رود. طبیعی است که، موفقیت در این بازار در گرو داشتن دانش کافی و صرف وقت می‌باشد. در این شرایط، شرکت‌های سبدگردان به کمک سرمایه‌گذاران آمده تا بهره‌مندی از مزایای این بازار را برای متقاضیان آن امکان‌پذیر نمایند. در این مقاله، با مفهوم سبدگردانی و بهترین شرکت‌های سبدگردان موجود در بورس، آشنا خواهید شد.

 
همین حالا کد بورسی خود را دریافت کنید
ثبت نام

Exchange Portfolio چیست؟

سبدگردانی یا مدیریت پورتفوی به عنوان یکی از روش‌های غیر‌مستقیم سرمایه‌گذاری در بورس به شمار می‌رود. در این روش، برای هر سرمایه‌گذار یک سبد مختص خود فرد تشکیل می‌گردد. در طراحی این سبد درجه ریسک‌پذیری، میزان سرمایه و اهداف سرمایه‌گذار همگی در نظر گرفته می‌شود. سبدگردان ، نیز شخصی حقوقی است که با هدف کسب سود در قالب قراردادی مشخص، اقدام به خرید و فروش برای این افراد می‌نماید.
در یک تعریف کلی، شرکت‌های سبدگردان به کمک نیروهای متخصص خود اقدام به خرید و فروش و مدیریت سبد سهام برای سرمایه‌گذاران می‌نمایند. این شرکت‌ها در مقابل ارائه این خدمات، از سرمایه‌گذاران کارمزد دریافت می‌کنند.

مزایای سبدگردانی

 • سرمایه‌گذاری بدون نیاز به صرف وقت و دانش: در این روش از سرمایه‌گذاری، افراد می‌توانند بدون صرف وقت و نیاز به کسب دانش اقدام به سرمایه‌گذاری در بورس نمایند.
 • بهره‌مندی از توان مدیریتی کارشناسان حرفه‌ای: شرکت‌های سبدگردان این فرصت را برای سرمایه‌گذاران فراهم نموده تا از تجارب تیم متخصص آنها بهره‌مند شوند.
 • متضاد نبودن منافع سرمایه‌گذار و شرکت سبدگردان : منظور از متضاد نبودن منافع یعنی شرکت اقدامات خود را جهت دستیابی به سود بیشتر تغییر نمی‌دهد. چرا که، شرکت کارمزد خود را متناسب با سود بالاتر از نرخ بهره، دریافت می‌نماید.
 • خصوصی بودن سرمایه‌گذاری: شرکت‌های سبدگردان با توجه به خواسته‌ها و اهداف افراد، سبد سرمایه‌گذاری مخصوصی را برای هر فرد تشکیل می‌دهند.
 • سرمایه گذاری معاف از مالیات: دولت با توجه به نقش بازار سرمایه در تولید و اشتغال کشور و با هدف حمایت از آن، سود حاصل از سبدگردانی را معاف از مالیات اعلام نموده است.
 • سرمایه گذاری با درجه ریسک کمتر: شرکت‌های سبدگردان با استفاده از دانش متخصصین خود، اقدام به سرمایه‎‎‌گذاری در سهم‌های کم ریسک بازار می‌نمایند. از این رو، ریسک سرمایه‌گذار به شدت کاهش می‌یابد.

برای انتخاب بهترین سبدگردان بورس به چه نکاتی دقت کنیم؟

همانطور که گفته شد، بهترین انتخاب برای افرادی که اطلاعات و دانش بورسی کافی ندارند، سرمایه‌گذاری با استفاده از شرکت‌های سبدگردان است. موفقیت فرد در این روش در گرو بررسی شرکت‌های سبدگردان موجود با توجه به عوامل مختلف است. توجه به 5 نکته کلیدی زیر شما را در زمینه انتخاب بهترین سبدگردان کمک می‌نماید:

1. مد نظر قرار دادن عملکرد و سابقه شرکت سبدگردان در مدیریت سرمایه

توجه به عملکرد گذشته و بازدهی‌های حاصل از فعالیت سبدگردان ، نکته‌ای بسیار مهم در انتخاب شرکت سبدگردان است. از این رو، می‌بایست افراد پیش از انتخاب، عملکرد و میزان موفقیت شرکت‌ها را تجزیه و تحلیل نمایند. غالب شرکت‌های سبدگردان ، مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری را نیز بر عهده دارند. از این رو، افراد می‌توانند برای اطلاع از عملکرد هر شرکت‌ سبدگردان ، به وب سایت صندوق آن مراجعه نمایند.

2. توجه به میزان تخصص و اعتبار شرکت سبدگردان

مهم‌ترین نکته در انتخاب سبدگردان این است که، شرکت مجوز رسمی سبدگردانی از بورس را داشته باشد. این مجوز فقط برای شرکت‌هایی که دارای شرایط خاص زیر هستند صادر می‌گردد:

 • داشتن سرمایه بیش از 2 میلیارد تومان
 • داشتن تیم تحلیلی حرفه‌ای و متخصص دارای مدارک مرتبط
 • قابلیت احراز صلاحیت حرفه‌ای اعضای هیئت مدیره و سهامداران

علاوه بر موارد ذکر شده، شرکت باید شرایط دیگری نیز جهت دریافت مجوز داشته باشد. از این رو، شرکت‌های محدودی قادر به دریافت این مجوز خواهند بود. سرمایه‌گذاران می‌بایست به این موضوع توجه کافی داشته و از قرار دادن سرمایه خود در اختیار شرکت‌های فاقد مجوز با وعده سودهای نجومی اجتناب نمایند.

3. بررسی ساختار تیم تحلیلی شرکت سبدگردان

یکی دیگر از موارد اثرگذار در انتخاب سبدگردان، توجه به اعضای تیم تحلیلی شرکت است. افراد می‌بایست شرکتی را انتخاب نمایند که تیمی متخصص و حرفه‌ای داشته و در بین سرمایه‌گذاران شناخته شده باشد. برای اطلاع از عملکرد شرکت می‌توانید به سایت شرکت سبدگردان مدنظر یا سایر شبکه‌های اجتماعی مراجعه نمایید. علاوه بر این، می‌توانید با افرادی که قبلاً در آن شرکت سرمایه‌گذاری نموده‌اند نیز مشورت کرده و اطلاعات مناسبی بدست آورید.

4. توجه به میزان کارمزد دریافتی شرکت سبدگردان از سرمایه‌گذاران

شرکت‌ها در قبال خدماتی که به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند، مبلغی را تحت عنوان کارمزد دریافت می‌کنند. کارمزد ثابت و کارمزد مبتنی بر عملکرد (متغیر)، دو نوع کارمزد دریافتی شرکت‌ها می‌باشد. این مبلغ در شرکت‌های مختلف متفاوت بوده، از این رو می‌بایست، هنگام انتخاب سبدگردان این مورد را نیز مدنظر قرار دهید. کارمزد ثابت به صورت درصدی از سرمایه نهایی و در پایان قرارداد دریافت می‌شود. کارمزد مبتنی بر عملکرد نیز مبلغی است که، مطابق درصد بازدهی کل سبد در یک دوره یکساله، محاسبه و دریافت می‌گردد.

5. توجه به خدمات ارائه شده از سوی شرکت سبدگردان

شرکت‌های سبدگردان خدمات متفاوتی را ارائه می‌دهند که سرمایه‌گذاران می‌بایست به آنها دقت نمایند. یکی از مهم‌ترین خدمات این شرکت‌ها، ارائه سامانه معاملاتی ویژه به سرمایه‌گذاران می‌باشد. سامانه معاملاتی، این امکان را به افراد می‌دهد که به گزارش خرید و فروش‌ها و تعداد دارایی و میزان سود سبد و... دسترسی کامل داشته باشند.
از دیگر خدمات این شرکت‌ها می‌توان به بستن قراردادهای مشخص با مشتریان اشاره کرد. این قراردادها پس از برگزاری جلسات با سرمایه‌‌‌گذاران و ارائه همه اطلاعات در مورد جزئیات کار به آنها، صورت می‌گیرد. با این کار، سرمایه‌گذار از تمام جوانب کار آگاه شده و در نتیجه، احتمال بروز مشکل به حداقل می‌رسد.

مقایسه سبدگردانی با صندوق‎ های سرمایه گذاری

  صندوق سرمایه‌گذاری سبدگردانی
حداقل میزان سرمایه مورد نیاز بسیار پایین‌تر از سبد و بسته به نوع صندوق 500 میلیون تومان
هزینه خدمات کمتر از سبد (به دلیل عمومی بودن سرمایه‌گذاری) بالا (به دلیل اختصاصی بودن سرمایه‌گذاری برای هر فرد)
کارمزد دریافتی مطابق با ارزش روز دارایی‌های صندوق دو نوع ثابت و مبتنی بر عملکرد (متغیر)
راهبرد سرمایه‌گذاری با توجه به درجه ریسک‌پذیری کلیه سرمایه‌گذاران صندوق و بطور یکسان برای همه صورت می‌گیرد با توجه به ریسک و اهداف سرمایه‌گذار به صورت اختصاصی برای هر فرد صورت می‌گیرد
مالکیت سهام خرید و فروش توسط مدیر صندوق و با جمع‌آوری سرمایه سرمایه‌گذاران مختلف صورت می‌گیرد (شخص بطور غیر مستقیم مالک سهام خریداری شده می‌باشد) خرید و فروش به مدیریت شرکت سبدگردان و در پورتفوی خود شخص صورت می‌گیرد (شخص سرمایه‌گذار مستقیما مالک می‌باشد)
تفاوت سبدگردانی با صندوق سرمایه گذاری

لیست شرکت های سبدگردان موجود در بورس

ردیف نام شرکت سبدگردان شماره ثبت مدیر عامل
1 آرمان اقتصاد ۱۱۲۱۳ هادی محمدخانی
2 آسمان ۱۰۹۰۶ مسعود سلطان زالی بیگلو
3 اقتصاد بیدار ۱۱۶۴۸ عباس محمدی متین
4 الماس ۱۱۳۶۹ علی اصولیان
5 امید نهایت نگر ۱۱۵۷۸ رحیم سعادت زاده
6 انتخاب مفید ۱۱۴۶۴ حجت اله نصرتیان ثابت
7 ایساتیس پویا کیش ۱۱۶۰۲ مهدی علیخانی مهرجردی
8 پاداش سرمایه ۱۱۲۹۶ کوروش شمس
9 سرآمد بازار ۱۱۳۶۸ نازنین خالقی
10 سرمایه ایرانیان ۱۱۰۷۷ سید مصطفی صفاری
11 کاریزما ۱۰۸۵۶ عزت الله صیادنیا طیبی
12 مدبر آسیا ۱۱۶۶۶ اسماعیل داورپناه
13 نوویرا ۱۱۴۸۶ نادر بوالحسنی
14 نوین نگر آسیا ۱۱۲۹۹ رامین خدابنده
15 هدف ۱۱۱۴۰ سعید حقانی نسب
16 آبان ۵۲۷۰۹۷  الهام مرادی
17 آسال ۱۱۶۰۹ رمضانعلی سلمانی نژاد
18 آگاه ۱۱۶۰۴ امید قربانی رز
19 آمیتیس ۱۱۶۲۲ فرزاد حسنی
20 اعتبار 538364 طهماسب مظاهری خورزنی
21 الگوریتم ۱۱۵۷۰ آرش آقا قلیزاده خیاوی
22 تصمیم نگار ارزش آفرینان ۱۱۳۴۵ محمد صفری
23 توسعه فیروزه ۱۱۶۷۷ امیر محمد خدیوی
24 سبدگردان داریک پارس ۱۱۶۵۰ کامل ابراهیمیان
25 سبدگردان سهم آشنا ۱۱۵۵۷ علی پاک
26 سبدگردان سینا ۱۱۶۸۰ سید حمید علماء
27 سبدگردان کوروش ۱۱۶۲۵ سید مصطفی سید حسینی
28 سبدگردان مانی 11656  سید شهرام صفوی سهی
لیست سبدگردان‌های بورس

بهترین سبدگردان های بورس ایران

اولین گام برای شروع سرمایه‌گذاری از طریق شرکت‌های سبدگردان ، انتخاب بهترین شرکت فعال در بازار است. توجه به 5 نکته کلیدی گفته شده در ابتدای این مقاله، کمک بسیاری به سرمایه‌گذاران در این جهت خواهد کرد. یکی از معیارهای اساسی در تعیین عملکرد شرکت‌های سبدگردان ، توجه به نرخ بازدهی زمانی وزنی (TWRR) هر یک از آنها می‌باشد. نرخ بازدهی زمانی در واقع، بیانگر عملکرد شرکت‌های سبدگردان طی بازه زمانی معینی است. به عبارتی، این عدد نشان می‌دهد که شرکت‌ها تا چه اندازه در مدیریت سبدهایی که مسئول مدیریت آنها بوده‌اند، موفق عمل کرده و منجر به کسب سود برای سرمایه‌گذاران خود شده‌اند.

در جدول زیر می‌توانید شرکت‌ها را با توجه به معیار بازدهی زمانی وزنی و به ترتیب رتبه مشاهده نمایید:

ردیف نام شرکت تلفن تماس آدرس سایت نرخ بازدهی زمانی وزنی در سال 1397
1 تصمیم نگار ارزش آفرینان - www.tasmimnegar.ir 241.5
2 نوویرا 02179276 www.noviraco.com 137.12
3 الماس 02188044836 www.almasam.com 137.01
4 کاریزما 02141000 www.charisma.ir 88.96
5 انتخاب مفید 02181907 www.mofidentekhab.com 85.54
6 سهم آشنا 0212771 www.sapm.ir 83.12
7 آرمان اقتصاد 02143952 www.armanamc.ir 74.41
8 هدف 02188480322 www.hadafwm.ir 62.77
9 الگوریتم 02166972655 www.algocm.com 49.6
10 آسمان 02141793000 www.asemanpmc.com 48.09
11 سرآمد بازار - - 47.017
12 سرمایه ایرانیان 02188215216 www.shassa.com 36.17
13 نوین نگر آسیا 02126403378 www.novinnegarasia.com 30.02
14 پاداش سرمایه 02188701440 www.padash.ir 18.28
15 آگاه 02191004001 www.agahinvest.com -
16 امید نهایت نگر 02184454000 omid-am.com -
سبدگردان‌های برتر بورس ایران (به ترتیب رتبه)

طبق معیار گفته شده، شرکت تصمیم نگار ارزش آفرینان با کسب بازدهی 241.5، رتبه نخست بهترین شرکت سبدگردان را از آن خود کرده است. شرکت نوویرا در رتبه دوم و شرکت الماس در رتبه سوم قرار گرفته‌اند. در ادامه این سه شرکت را به طور جداگانه معرفی خواهیم کرد.

1. تصمیم نگار ارزش آفرینان

شرکت تصمیم نگار ارزش آفرینان، در سال 1394 با شماره 468485 در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده است. سرمایه اولیه این شرکت در زمان تاسیس مبلغ 100 میلیارد ریال گزارش شد. این شرکت در سال 1397 با کسب بازدهی زمانی وزنی 241.5 در صدر جدول سبدگردان های با بازدهی بالا قرار گرفته است.

آدرس شرکت آدرس سایت
میدان ونک، خیابان ملاصدرا، نرسیده به خیابان شیخ بهایی، پلاک 214، برج ونوس، طبقه چهارم، واحد 8  www.tasmimnegar.ir

2. نوویرا 

شرکت سبدگردان نوویرا در تاریخ 1395/08/02 مجوز تاسیس خود را دریافت کرده است. این شرکت در دی ماه همان سال، با سرمایه 20 میلیارد ریالی در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید. تیم سبدگردان نوویرا متشکل از متخصصین حرفه‌ای و با سابقه بوده و سرمایه‌گذاران می‌توانند از این دانش و تجربه استفاده نمایند.

شرایط لازم برای تشکیل سبد در این شرکت سبدگردانی عبارت است از:

 • حداقل سرمایه لازم برای شروع فعالیت سبدگردانی پنج میلیارد ریال (شامل وجه نقد و اوراق بهادار) می‌باشد.
 • حداقل دوره لازم برای سبدگردانی سهام، یک سال می‌باشد.
 • شرایط بازار و مقررات سبدگردانی از سوی سرمایه‌گذار مورد قبول واقع شود.
 • انجام معاملات سهام توسط سرمایه‌گذار دارای ممنوعیت نباشد.
 • قابل معامله بودن اوراق بهادار مذکور در بازار بورس و فرابورس (باز بودن نماد معاملاتی)
آدرس تلفن تماس آدرس سایت
تهران، بلوار نلسون ماندلا (جردن)، نبش بلوار صبا، ساختمان پانیذ صبا، پلاک ۲، طبقه دوم 02122664723 www.noviraco.com

3. الماس

شرکت سبدگردان الماس در سال 1394 با شماره 473491 به ثبت رسید. سرمایه اولیه این شرکت در هنگام تاسیس مبلغ 20 میلیارد ریال بوده است. این شرکت با بهره‌گیری از تیم کارشناس و با تجربه خود اقدام به تشکیل سبدهای اختصاصی برای متقاضیان سبدگردانی و مدیریت صندوق‌های درآمد ثابت و سهامی نموده است. متوسط بازدهی سبدها در شرکت الماس برای سال 1397، به طور میانگین بیش از 150% بوده است.

کارمزد سالیانه این شرکت مطابق جدول زیر حساب می شود:

کارمزد ثابت کارمزد متغیر (بازده زیر 20 درصد) کارمزد متغیر (بازده صفر)
1% بالای %20 20%

حداقل سرمایه لازم برای شروع فعالیت در این شرکت، یک میلیارد تومان می‌باشد. طبق متمم قرارداد، سرمایه‌گذار این حق را دارد که در طول مدت قرارداد وجه خود را برداشت نماید. البته، به شرطی که سرمایه فرد از حداقل مجاز آورده (1 میلیارد تومان) کمتر نگردد.

آدرس تلفن تماس آدرس سایت
تهران، خیابان ملاصدرا، ابتدای خیابان شیخ بهایی، کوچه سلمان، پلاک 9، طبقه سوم 02188044836
02188055296
www.almasam.com

جمع بندی

همانطور که گفته َشد، سبدگردانی فرصتی خوب برای سرمایه‌گذاران بوده تا بدون صرف وقت و نیاز به دانش مرتبط، اقدام به سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی نمایند. سرمایه‌گذاران باید توجه داشته باشند که، به طور معمول حداقل بازه زمانی لازم جهت بستن قرارداد سبدگردانی ، یک سال می‌باشد. وجود قرارداد سالانه علاوه بر اینکه ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد، فرصت سودسازی را نیز افزایش خواهد داد. لذا، مشتریان این نوع از سرمایه‌گذاری می‌بایست افق زمانی بلند‌مدت نسبت به سبد خود داشته و عملکرد لحظه‌ای آن را مدنظر قرار ندهد. با انتخاب شرکت سبدگردان مناسب، با خیالی آسوده دارایی خود را چندین برابر نمایید.

نویسنده: فاطمه محمدجانی
08 فروردین 1402
آخرین بروزرسانی: سعید محمد
10 ماه پیش