زمان ثبت نام مجدد برای جاماندگان سهام عدالت 1403

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
زمان ثبت نام مجدد برای جاماندگان سهام عدالت 1403
خبری خوش برای جاماندگان سهام عدالت؛ پس از افزایش این درخواست‌ها دولت طرحی را تصویب نمود که جاماندگان سهام عدالت در سال 1401 بتوانند ثبت نام سهام عدالت را آغاز کنند

در دولت نهم تعاونی عدالت استانی به افراد واجد شرایط نوعی یارانه، تحت عنوان سهام عدالت تخصیص داد. این روش پرداخت یارانه برای تمام مردم تعریف نشده بود. دسته‌ای از افراد که در گروه افراد پردرآمد قرار نمی‌گرفتند، سال 85 در این طرح شروع به ثبت نام کرده تا سهام خود را دریافت کنند. هدف از اجرای طرح سهام عدالت توزیع عادلانه ثروت بین اقشار مختلف جامعه بود.
ارزش برگه‌های سهام عدالت در ابتدا 500 هزار تومان از سهام شرکت‌های مختلف بود. پس از مدتی برای گروهی از افراد کم درآمد این برگه‌ها به 1 میلیون تومان افزایش پیدا کرد. هنگام ثبت نام سهام عدالت، افراد زیادی از مشارکت در این طرح جا مانده و تا به امروز علی‌الرغم وعده‌های داده شده برای ثبت نام مجدد جاماندگان، هیچ طرحی اجرایی نشده است. به خصوص که خبر پرداخت سود سهام عدالت این روزها تب و تاب این طرح را بیشتر کرده است. اخبار ضد و نقیضی در خصوص ثبت نام مجدد سهام عدالت جاماندگان و پرداخت سود سهام عدالت 1401 وجود دارد. در این مقاله، به بررسی این اخبار می‌پردازیم.

 

اخبار سهام عدالت

به نقل از تجارت‌نیوز، زمان واریز سود سهام عدالت مشخص شد. سهامداران تا پایان ماه آینده می‌توانند سود خود را دریافت کنند.

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: سهامداران سهام عدالت تا اواسط دی اولین مرحله سود سهام عدالت خود را دریافت خواهند کرد.

حسین قربانزاده افزود: سود سهام عدالت با افزایش دوبرابری، امسال به بیش ۶۰ هزار میلیارد تومان رسیده است، به همین دلیل با تاکید وزیر اقتصاد و مطرح کردن این موضوع در شورای عالی بورس، قرار شد این سود در دو نوبت به حساب افراد واریز شود.

رئیس سازمان خصوصی سازی تصریح کرد: یک نوبت آن تا اواسط دی و نوبت دیگر تا پایان سال اتفاق خواهد افتاد. این میزان سود سهام عدالت به نسبت سهمی که هر فرد دارد متفاوت است، ولی عملا افراد نسبت به سال گذشته ۲ برابر سود بیشتر دریافت می‌کنند.

 

ثبت نام سهام عدالت برای جاماندگان در 1403

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و انجام آنلاین عملیات مربوط به بازار سرمایه، ثبت نام سهام عدالت نیز به صورت اینترنتی انجام می‌گرفت. در حال حاضر، هنوز هیچ امکانی برای ثبت نام مجدد سهام عدالت در سال 1401 فراهم نشده است. از این رو نمی‌توان چگونگی و نحوه این ثبت نام را پیش بینی کرد. اما از آنجایی که، برای استعلام سهام عدالت و آزادسازی آن از سامانه سهام عدالت استفاده می‌گردد، برای این نوع ثبت نام نیز از این سامانه استفاده می‌شود. 

 

جاماندگان سهام عدالت به کجا مراجعه کنند

طرح پیشنهادی ثبت نام و تخصیص مجدد سهام عدالت به افراد واجد شرایط تصویب شده و علی‌الرغم این هنوز اطلاعات دقیقی از جزئیات زمان و شیوه ثبت نام وجود ندارد. با این حال احتمال این که برای ثبت نام مجدد سهام عدالت تنها نیاز به مدارک هویتی برای بارگذاری در سامانه ثبت نام سهام عدالت بدون نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای باشد، بسیار زیاد است. تاکنون، برای ثبت نام جاماندگان آدرس سامانه و سایت اعلام نشده است. اما پیش بینی می‌شود که ثبت نام این افراد از طریق سامانه موجود سهام عدالت انجام شود.

آیا جاماندگان سهام عدالت دریافت می کنند؟

با توجه به دریافت سود نقدی سهام عدالت و رشد ارزش این سهام، افرادی که از ثبت نام سهام عدالت جا مانده بودند، خواستار ثبت نام مجدد برای سهام عدالت شدند. پس از افزایش این درخواست‌ها دولت طرحی را تصویب نمود که جاماندگان سهام عدالت در سال 1401 بتوانند ثبت نام سهام عدالت را آغاز کنند. این طرح بیش از همه برای اقشار ضعیف جامعه در نظر گرفته شده است. بر اساس اطلاعات موجود ثبت نام برای 3 گروه اصلی امکان‌پذیر خواهد بود. این گروه‌ها شامل:

_ افرادی که در دور اول ثبت نام سهام عدالت، به هر دلیلی موفق به ثبت نام نشدند.
_ افرادی که پس از اجرایی شدن طرح سهام عدالت عضو سازمان‌های حمایتی شده‌اند.
_ افرادی که بین 6 دهک اول و اقشار ضعیف جامعه قرار گرفته و دولت موظف به حمایت از آن‌ها است.

زمان ثبت نام مجدد برای جاماندگان سهام عدالت 1401

امکان ثبت نام سهام عدالت در سال 1401 برای افراد جا مانده و کودکان که تازه متولد، فراهم شده است. به دلیل استقبال مردم در سال های جاری برای ثبت نام مجدد دریافت سهام عدالت، دولت به منظور یکسان نمودن سطح درآمد افراد جامعه به خصوص اقشار کم درآمد تصمیم بر ایجاد شرایط برای ثبت نام مجدد را فراهم کرده است. در زمان نخست ثبت نام فقط 49 میلیون نفر موفق به ثبت نام شده بودند و افراد بسیاری موفق به ثبت نام و دریافت سهام عدالت نشده اند و بی صبرانه منتظر شروع ثبت نام در سال 1401 هستند. در ادامه به توضیح کامل زمان ثبت نام سهام عدالت در سال 1401 می‌پردازیم.

 

واگذاری سهام عدالت به جاماندگان

هر دوره با شروع تب و تاب واریز سود سهام عدالت گروهی از جاماندگان سهام عدالت برای ثبت نام و دریافت سهام بیش از پیش تلاش می‌کنند. در زمان نخست ثبت نام فقط 49 میلیون نفر موفق به ثبت نام شده بودند. افرادی که موفق به ثبت نام و دریافت سهام عدالت نشده‌اند بی صبرانه منتظر شروع ثبت نام در سال 1401 هستند. در سال‌های 84 تا 89  فراخوانی برای تخصیص سهام عدالت به گروهی دیگر از مشمولان جامانده ارائه شد. اغلب این مشمولان از دو دهک درآمد کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند. مقرر شده است که به هر نفر از جاماندگان، سهام عدالت به ارزش 10 میلیون تعلق بگیرد. پنج میلیون تومان آن در قالب کمک بلاعوض دولتی و باقی مبلغ باید از محل سود و درآمدهای آتی سهام عدالت طی 10 سال به صورت اقساط پرداخت شود.

بنابراین امکان ثبت نام سهام عدالت در سال 1401 برای افراد جا مانده و کودکان تازه متولد شده فراهم شده است. استقبال مردم برای ثبت نام مجدد دریافت سهام عدالت بسیار زیاد است و به همین دلیل نیاز به بررسی برای جدا کردن افراد پردرآمد و افراد واجد شرایط برای دریافت این سهام وجود دارد.

 

تاریخ ثبت نام سهام عدالت در سال 1401

افرادی که به هر دلیلی موفق به ثبت نام سهام عدالت نشده بودند، باید در فرصت اعلامی از سوی دولت، اقدام به ثبت نام مجدد کنند. قرار بود تا در خرداد ماه سال 1401 فرصت مجدد ثبت نام سهام عدالت در سال 1401 در اختیار افراد قرار داده شده و در همین زمان نیز وزارت کار لیستی از افراد واجد شرایط دریافت سهام عدالت را اعلام کنند. این لیست تا پایان سال قبل به مجلس ارائه شده و مجلس شورای اسلامی پس از بررسی آن تاریخ تقریبی ثبت نام سهام عدالت برای جاماندگان را اعلام کرد. با این وجود تا به امروز زمان دقیقی برای آغاز نام نویسی مجدد سهام عدالت اعلام نشده است. اخبار حاکی از این است که ثبت نام تمامی افراد جا مانده و کودکان تازه متولد شده برای دریافت سهام عدالت تا پایان سال جاری انجام می‌شود.

 

ثبت نام سهام عدالت با کد ملی

همانطور که می‌دانید، طرح اعطای مجدد سهام عدالت در دست تصویب از طرف دولت است. اما تا به امروز اطلاعات دقیقی درباره ثبت نام با کد ملی برای دریافت سهام عدالت درج نشده است. با توجه به روند ثبت نام سهام عدالت در دوره پیشین، پیش‌بینی می‌شود ثبت نام سهام عدالت جاماندگان این مرحله تنها به صورت آنلاین و با کد ملی از طریق سامانه سهام عدالت انجام شود.

 

 

سود سهام عدالت 1401 برای هر سهامدار چقدر است؟

زمان پرداخت سود سهام عدالت در سال 1401 اعلام شد. بنا به گفته سرپرست اداره نظارت بر بورس‌های سازمان بورس، سهامداران سهام عدالت با ارزش 1 میلیون تومان، سودی حدودا 2 میلیون تومانی دریافت خواهند کرد. به این ترتیب سهامدارانی که ارزش برگه سهام عدالت آن‌ها 532 هزار تومان است، سودی حدودا 1 میلیون و 100 هزار تومان دریافت خواهند کرد.
با این وجود که طبق اخبار واریز سود سهام عدالت در سال 1401 از آذر ماه آغاز می‌شود، اما پرداخت در این مرحله فقط بخشی از سود عملکرد شرکت‌ها بوده و مرحله دومی هم برای پرداخت در نظر گرفته شده که تاریخ آن متعاقبا اعلام می‌شود. صاحبان برگه‌های سهام عدالت نهایتا ممکن است بر اساس ارزش اسمی برگه‌های خود مبالغ مختلفی دریافت کنند.


دریافت سود سهام عدالت برای جاماندگان در سال 1401

برخی از افراد بنا به دلایلی از دریافت سود سهام عدالت در دوره‌های پیشین جامانده‌اند. به همین دلیل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه فرصت دوباره‌ای را برای دریافت سود سهام عدالت جاماندگان تعیین کرد.
جاماندگان دریافت سود سهام عدالت حدود 1 میلیون و 800 هزار نفر از سهامداران سهام عدالت هستند که عمده مشکل این دسته نداشتن شبای بانکی معتبر است. پس از شماره شبای نامعتبر، مسدود بودن حساب بانکی، اعلام حساب بانکی مشترک یا دو امضا و اعلام حساب بانکی بلند مدت از دیگر مهم‌ترین دلایلی است که مانع شده تا سود به حساب برخی از سهامداران سهام عدالت واریز نشود. افراد جامانده از سود سهام عدالت می‌توانند ابتدا در سامانه سجام فرآیند ثبت نام و احراز هویت را انجام داده و با اعلام شماره حساب معتبر در سایت سهام عدالت به آدرس اینترنتی sahamedalat.ir  شرایط را برای دریافت سود سهام خود فراهم کنند. 
گفتنی است تا به حال سه مرحله سود سهام عدالت سال‌های گذشته به حساب بیش از 680 هزار سهامدار جامانده که مشکل شماره شبای بانکی خود را حل کرده‌اند، واریز شده است.

 

سخن پایانی

سهام عدالت طرح حمایتی است که در دولت نهم اجرا شد تا با اختصاص سهام برخی از شرکت‌ها به افراد دهک‌های پایین در جامعه به کاهش فقر و ارتقای کیفیت زندگی اقشار کم درآمد کمک کند. با وجود اطلاع رسانی گسترده در آن سال بسیاری از افراد به دلایل مختلف موفق به ثبت نام سهام عدالت نشده‌اند. برخی از افراد نیز به دنبال ثبت نام سهام عدالت برای کودکان تازه متولد شده هستند. در این متن به بررسی اخبار موجود در خصوص ثبت نام مجدد جاماندگان سهام عدالت و مبلغ سود سهام عدالت در سال 1401 پرداختیم.

* مقاله پیشنهادی: فروش یا نگهداری سهام عدالت ؟

سوالات متداول

تا به حال اطلاعات دقیقی از محل ثبت نام مجدد جاماندگان سهام عدالت در سال 1401 اعلام نشده است. با این حال پیش بینی می‌شود ثبت نام مجدد تنها به صورت آنلاین و اینترنتی انجام شود. برای کسب اطلاعات بیشتر به متن مقاله مراجعه کنید.
طبق تصمیمات گرفته شده در مجلس شورای اسلامی تاریخ ثبت نام سهام عدالت 1401 از خرداد ماه این سال خواهد بود. اما زمان دقیقی اعلام نشده است.
یکی از گروه های واجد دریافت سهام در زمان ثبت نام سهام عدالت 1401 کودکان تازه متولد شده در خانواده های مشمول سهام عدالت می باشند و افراد واجد شرایط که از ثبت نام جا مانده اند. در متن مقاله به دیگر گروه های واجد شرایط اشاره شده است.
سود سهام عدالت برای تمام افراد یکسان نیست. دارندگان سهام عدالت بر حسب ارزش برگه سهام عدالتی که در دست دارند، مبلغ متفاوتی دریافت می‌کنند.
افرادی که در فرآیند ثبت نام سهام عدالت شماره شبای و یا شماره حساب نامعتبر ارائه کرده باشند، قادر به دریافت سود سهام عدالت نیستند. برای دریافت سود باید ابتدا شماره شبای معتبر خود را به سامانه سهام عدالت اعلام کنید. برای اطلاعات بیشتر به متن مقاله مراجعه کنید.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.