فروش یا نگهداری سهام عدالت؟ کدام به سود سهامداران است؟

بروزرسانی در5 خرداد 1403
فروش یا نگهداری سهام عدالت؟ کدام به سود سهامداران است؟
سهام عدالت؛ فروش یا نگهداری آن؟ با توجه به روند نزولی بازار سرمایه می‌خواهیم بدانیم نگهداری سهام عدالت به سود سهامداران است یا فروش آن؟

سهام عدالت در واقع، نوعی طرح حمایتی است که در دولت نهم اجرایی شد. این سهام متشکل از سهام چند شرکت بورسی و غیربورسی است که به اقشار کم بضاعت جامعه تعلق گرفت. در نهم اردیبهشت سال 1399 بنا به درخواست سید حسن روحانی، آزادسازی این سهام تصویب شد. بر اساس طرح آزادسازی، مالکین اختیار می‌یابند، خود به صورت مستقیم، سهامشان را مدیریت نمایند.

دارندگان سهام عدالت در وضعیت فعلی بازار که روندی نزولی در پیش دارد، در فروش یا نگهداری آن مردد هستند. با اینکه این سهام در تابستان سال 1399 رشد چشمگیری داشته است، فروش یا نگهداری آن سوالی است که ذهن مالکین را به خود مشغول کرده است. در ادامه به شفاف‌سازی و بررسی جزئیات مرتبط با فروش و نگهداری این سهام می‌پردازیم.

سهام عدالت را بفروشیم یا نگه داریم ؟

تصمیم به فروش یا نگهداری سهام عدالت تا حدودی به شرایط اقتصادی و دید شخصی افراد بستگی دارد. هنگامی که آزادسازی تصویب و اجازه فروش داده شد، بسیاری از مالکین این سهم، جهت تأمین نقدینگی مورد نیاز خود، نسبت به فروش آن اقدام نمودند.

از آنجا که زیرساخت‌های فروش سهام عدالت هنوز بدرستی فراهم نشده بودند، در ابتدای اجرای درخواستهای فروش، مالکین آن تا حدودی متضرر شدند. عرضه غیراصولی این سهام بر روند بازار سرمایه نیز اثر گذاشت. به دلیل فشار فروش در بازار، شاخص کل بورس، ریزش چشگیری متحمل شد.

نگهداری این سهام در بلندمدت، ارزش آن را چند برابر می‌کند. پیشنهاد می‌شود افرادی که نیاز به نقدینگی ندارند، نسبت به فروش آن عجولانه تصمیم‌گیری نکنند. شرط فروش آن، آزادسازی و در اختیار داشتن مالکیت آن می‌‌باشد.

  • برای مشاهده دارایی خود به سایت ddn.csdiran.ir مراجعه کنید.

چقدر از سهام عدالت قابل فروش است ؟

بعد از صدور ابلاغیه آزادسازی، دارندگان آن از اوایل اردیبهشت ماه تا اوایل خرداد ماه سال 1399 می‌توانستند روش مستقیم  یا غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کنند. 
در ابتدا 30% از سهام عدالت و پس از چند ماه در عید غدیر 30% دیگر آن از طریق آزادسازی، قابلیت فروش پیدا کرد. زمان آزاد سازی ِالباقی آن به گفته رئیس جمهور، آقای حسن روحانی در 22 بهمن ماه صورت می‌گیرد. ماالکینی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، می‌توانند سهام خود را از طریق بانکها و کارگزاری‌ها به فروش برسانند. بنابراین، تاکنون 60% از این سهام برای کسانی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌‌‌اند، قابل فروش می‌باشد.

چرا باید سهام عدالت را بفروشیم ؟

 فروش سهام عدالت در میان مردم به دلایل مختلفی صورت می‌گیرد. برخی از این دلایل شامل موارد زیر می‌باشد:

1- تامین معیشت

گاهی افراد به دلیل تامین معیشت، مجبور به فروش سهام خود می‌شوند. این امر ممکن است به ضرر دارندگان آن باشد، اما به ناچار در شرایطی قرار می‌گیرند که مجبور به فروش آن می‌شوند.

2- عدم آگاهی مردم

در تابستان سال 1399 که سهام عدالت رشد خوبی داشت، با این علم که آینده آن مشخص نیست، برخی افراد به همان سود قانع شدند و تصمیم به فروش آن گرفتند. به این دلیل که شاید دیگر چنین فرصتی برای فروش به وجود نخواهد آمد، اقدام به فروش آن کردند.

3- مشکلات اقتصادی مردم

مشکلات اقتصادی مردم از دیگر دلایل فروش سهام عدالت می‌باشد. مراجعه به بانکها برای فروش و وجود صف‌های طولانی در جلوی آنها، نشان دهنده مشکلات اقتصادی مردم و دلیل فروش این سهام می‌باشد؛ که این امر نتیجه سیاست‌های نادرست اقتصادی دولت در این سالها بوده است. از طرفی بانکها ثبت سفارش فروش این سهام را رد می‌کنند، در صورتی که موظف به ثبت این سفارش می‌باشند.

چرا نباید سهام عدالت را بفروشیم ؟

در حال حاضر به دلیل روند نزولی که بازار در پیش دارد و فشار فروش در آن، ارزش سهام‌ها به کمتر از حد واقعی خود رسیده است. بنابراین، این شرایط زمان مناسبی برای فروش سهام عدالت نیست. صبور بودن سهامداران می‌تواند در آینده، آنها را با سود بیشتری مواجه نماید. با این حال، نگهداری، بسیار ارزشمندتر از فروش آن می‌باشد. در نتیجه، فروش در شرایط فعلی بازار، کار عاقلانه‌ای نیست.

ارزش امروز سهام عدالت ( 12 مهر ماه 1400 )

در پایان معاملات امروز، ‌دوشنبه 12 مهر ماه سال 1400، ارزش سهام عدالت در مقایسه با روز گذشته 1.0% افزایش یافت.
ارزش سبد 532 هزار تومانی و 1 میلیون تومانی، به ترتیب به 13 میلیون و 785 هزار تومان و 25 میلیون و 965 هزار تومان رسید.
ارزش 60% قابل فروش سبد 532 هزار تومانی، به 8 میلیون و 271 هزار تومان رسیده است.

نتیجه‌گیری

هدف از ایجاد این طرح حمایتی دولت، برقراری عدالت اجتماعی بوده است. با به کار بردن روش آزادسازی که در دولت نهم تصویب شد، مردم توانستند به صورت مستقیم نسبت به فروش و نگهداری آن، تصمیم‌گیری کنند. با این روش، افراد شخصاً مدیریت سهام خود را در دست گرفته‌اند. فروش یا نگهداری این سهام، یکی از دغدغه‌های مردم است. طبق توصیه‌های گفته شده، فروش سهام عدالت در روند نزولی بازار سرمایه، منطقی نیست. شما می‌توانید با کسب دانش بورسی در مورد نگهداری و یا فروش سهام خود تصمیم‌گیری نمایید.

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.