14 اصل مهم در انتخاب صرافی معتبر ارز دیجیتال که باید بدانید!

فهرست مطالب

انتخاب یک صرافی معتبر ارز دیجیتال اولین و مهم‌ترین چالش برای افرادی است که بازار ارزهای دیجیتال را به منظور سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌اند. هم‌زمان با توسعه بازار کریپتو کارنسی‌ها، تعداد صرافی‌ های ارز دیجیتال نیز رو به افزایش است.

انتخاب صرافی گام جدانشدنی خرید و فروش ارز دیجیتال می‌باشد. ایرانیان می‌توانند از صرافی های ایرانی و خارجی برای معامله در بازار ارز دیجیتال استفاده کنند. در ایران به دلیل عدم قانون‌گذاری شفاف در خصوص ارز دیجیتال ، سرمایه‌گذاران با شک و تردیدهای فراوانی روبرو هستند. صرافی‌های ایرانی از هیچ مرجع ذی صلاحی مجوز ندارند. استفاده از صرافی های خارجی نیز به دلیل تحریم‌ها، برای کاربران ایرانی با مشکلاتی از قبیل مسدود شدن حساب همراه خواهد بود.

با توجه به مشکلات موجود در حوزه ارز دیجیتال، انجام تحقیقات کافی برای انتخاب یک صرافی معتبر ضروری است؛ صرافی‌ای که قابل اعتماد باشد و بتوان با خیال آسوده در آن به معامله پرداخت.

صرافی های ارز دیجیتال (cryptocurrency exchange)

صرافی های دیجیتال امکان تبادل دارایی‌هایی مثل پول و سایر ارزهای دیجیتال را برای کاربران خود فراهم می‌کنند. صرافی دیجیتال می‌تواند از اختلاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش سود کسب کند؛ همچنین می‌تواند یک پلتفرم به منظور ارتباط خریدار و فروشنده باشد و کارمزد دریافت کند. برخی صرافی ها ساختار فیزیکی دارند و برخی تنها به صورت آنلاین خدمات می‌دهند.

هر روز صرافی های دیجیتال زیادی در جهان افتتاح شده و رشد می‌کنند. برخی از این صرافی ها در معرض حملات سایبری (Cyber attack) هستند. در واقع برخی از این صرافی ها در برابر هک ایمن نیستند. سرمایه‌گذاران در انتخاب صرافی ارز دیجیتال باید کارمزدها و درجه امنیت آن صرافی را مورد بررسی قرار دهند. تا کنون برخی از صرافی های بزرگ جهان مثل کوین چک ژاپن، توسط هکرها هک شده‌اند. می‌توان نتیجه گرفت مشهور بودن یک صرافی دلیل بر امنیت آن نیست. برای حفظ دارایی‌های دیجیتال خود باید امن‌ترین صرافی را انتخاب کنیم. در ادامه مهم‌ترین اصول انتخاب صرافی ارز دیجیتال را به شما معرفی می‌کنیم.

برای انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال باید 14 اصل مهم را در نظر بگیرید. 

14 اصل انتخاب صرافی معتبر ارز دیجیتال

برای انتخاب صرافی دیجیتال استانداردها و اصول گوناگونی وجود دارد. با بررسی این معیارها در یک صرافی، می‌توان میزان اعتبار آن را سنجیده و یک صرافی معتبر ارز دیجیتال برای خود انتخاب کرد.

1- امنیت صرافی مورد نظر

اصلی‌ترین و مهم‌ترین معیار هر فرد برای انتخاب یک صرافی، درجه امنیت آن می‌باشد. طبیعی است ما هیچ‌گاه حاضر به انتخاب یک صرافی که هر لحظه امکان دارد هک شده و دارایی ما به فنا برود، نخواهیم بود. صرافی دیجیتال باید از بالاترین حد امنیت برخوردار باشد تا بتوان با خیال راحت دارایی‌های خود را به آن سپرد.

برای تعیین میزان امنیت صرافی دیجیتال 5 نکته را باید مورد بررسی قرار داد که عبارتند از:

 1. صرافی مورد نظر، کریپتوهای شما را به کدام یک از روش‌های ذخیره‌سازی (آفلاین یا آنلاین) نگه‌داری می‌کند؟
 2. آیا صرافی موردن نظر تا به حال مورد حملات سایبری قرار گرفته است؟
 3. در صورتی که صرافی تاکنون توسط هکرها هک شده، چه مقدار ارز دیجیتال به سرقت رفته است؟
 4. آیا صرافی در ازای کریپتو های دزدیده شده برای مشتریان خود جبران خسارت کرده است؟
 5. آیا صرافی از موارد امنیتی مثل: احراز هویت دو عاملی، هشدارهای sms و ایمیل، ذخیره‌سازی سرد (یا آفلاین) برای دارایی‌ها استفاده می‌کند؟

2- میزان اعتبار صرافی دیجیتال مورد نظر

با بررسی 3 مورد زیر دریابید که صرافی مد نظرتان چقدر در بازار اعتبار دارد.

 1. صرافی چه تعداد کاربر دارد؟ در واقع بالا بودن تعداد کاربران یک صرافی تا حدی بیانگر شهرت و اعتبار آن در بازار می‌باشد.
 2. نظراتی که راجع به صرافی مد نظر خود در بین فعالان بازار شنیده می‌شود.
 3. بررسی فعالیت صرافی مورد نظر در شبکه‌های اجتماعی و میزان وقت و هزینه‌ای که صرف آموزش مشتریان خود می‌کند.

3- میزان نقدینگی و حجم معاملات

در انتخاب صرافی ارز دیجیتال باید به سقف مجاز حجم معاملات آن صرافی توجه داشته باشید. در برخی صرافی ها معاملات با حجم بالا انجام نمی‌شود. در چنین شرایطی برای انجام یک معامله بزرگ ناچار به انجام چندین معامله کوچک خواهید بود. این کار هم هزینه بیشتری دارد و هم نیازمند صرف وقت بیشتر می‌باشد.

4- احراز هویت

در موسسات مالی نظیر بانک‌ها، به شناسایی و تایید هویت مشتری بسیار اهمیت داده می‌شود. با این کار سعی در جلوگیری از فسادهای اقتصادی، دارند. در این موسسات برای شناسایی مشتریان خود از احراز هویت استفاده می‌شود. به منظور احراز هویت، کارت شناسایی دریافت و عکس آن با چهره مراجعه‌کننده تطابق داده می‌شود.

صرافی های معتبر ارز دیجیتال نیز احراز هویت کاربران خود را با دقت و جدیت انجام می‌دهند. صرافی ها با این کار قصد کاهش ریسک پولشویی و کلاهبرداری را دارند. البته در برخی صرافی های دیجیتال نیز امکان ناشناس بودن وجود دارد. معامله در صرافی هایی که احراز هویت انجام نمی‌دهند، ریسک‌هایی نیز به همراه دارد. به 3 دلیل می‌توان گفت صرافی هایی که احراز هویت انجام نمی‌دهند از صرافی های معتبر ارز دیجیتال به شمار نمی‌روند.

 1. ممکن است صرافی بدون احراز هویت، کلاهبردار بوده و رعایت قوانین پولشویی برایش بی اهمیت باشد.
 2. در صرافی بدون احراز هویت حجم معاملات کوچک است و نمی‌توان در آن به صورت حرفه‌ای به معامله پرداخت.
 3. ممکن است در ابتدا احراز هویت نکنند اما با گذشت مدتی از ثبت نام شما، بخواهند احراز هویت انجام دهید. معمولاً هم اگر احراز هویت نشوید حسابتان را مسدود می‌کنند.

برخی صرافی ها مثل بایننس برای انجام معاملات با حجم پایین، احراز هویت را الزامی نمی‌دانند؛ اما به منظور انجام معاملات بزرگ‌تر باید احراز هویت خود را کامل کنید. مثلاً برای خرید و فروش روزانه 2 بیت کوین احراز هویت ضرورت ندارد؛ اما برای بیشتر از آن باید تایید هویت شوید.

5- نحوه قیمت‌گذاری و شکاف قیمت‌های خرید و فروش

هنگامی که به دنبال یک صرافی معتبر ارز دیجیتال می‌گردید، حتماً به مسئله شکاف قیمتی دقت کنید. اما منظور از شکاف قیمت چیست؟ منظور اختلاف قیمت، بین بهترین سفارش خرید ارز دیجیتال و بهترین سفارش فروش ارز دیجیتال است.

در حال حاضر برخی صرافی ها هستند که در آن‌ها اختلاف خرید و فروش بیت کوین، نزدیک به 7 میلیون تومان است. در چنین صرافی هایی قیمت‌ها توسط خود صرافی تعیین می‌شود. در نتیجه، بهتر است از سایت‌های خرید و فروش ارز دیجیتال که در آن‌ها قیمت‌ها توسط کاربران تعیین می‌گردد و امکان ثبت سفارش وجود دارد استفاده کنید. در چنین سایت‌هایی معمولاً شکاف قیمتی کم است مثل بازار معاملاتی والکس که کاربران قیمت را تعیین می‌کنند.

6- پشتیبانی

شما در فضای معاملات ارز دیجیتال با ابهامات و سوالات زیادی روبرو خواهید شد و نیاز به راهنمایی پیدا خواهید کرد. صرافی های نامعتبر و گم‌نام اغلب کمترین درجه‌ی خدمات را به مشتریان ارائه می‌کنند. در انتخاب صرافی دقت کنید، بیشترین گزینه را برای پشتیبانی از مشتریان خود داشته باشد.

ارائه پشتیبانی مناسب به کاربران، از اصلی‌ترین معیارها برای انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال به شمار می‌رود. یک صرافی با امنیت بالا که پاسخگوی سوالات مشتریان خود نیست نمی‌تواند در درجه مطلوبی قرار بگیرد.

7- قیمت های واقعی و لحظه ای

نوسانات قیمتی در بازار ارز دیجیتال بسیار زیاد است. همین نوسانات امکان کسب سود در این بازار را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند. یکی از روش‌های معامله در بازار کریپتوها ترید به روش فوری (اسکالپینگ) می‌باشد. در این روش تریدر رمز ارز را خریده و خیلی سریع می‌فروشد. بنابراین واقعی یا لحظه‌ای بودن قیمت‌ها در آن صرافی با اهمیت است.

8- صرافی ارز دیجیتال دارای کیف پول اختصاصی

انتخاب یک صرافی معتبر دیجیتال که کیف پول اختصاصی دارد، معاملات و نگه‌داری رمز ارزها را برای شما آسان می‌کند. از این طریق دیگر نیازی به کیف پول‌های دیجیتالی خارجی که مشتریان ایرانی خود را تحریم می‌کنند، ندارید. با عضویت در چنین صرافی‌ای دیگر مجبور به پرداخت هزینه‌های سنگین برای جابجایی ارزها از کیف پول خود به حساب صرافی نخواهید بود.

*نکته: در صورتی که قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت دارید بهتر است یک کیف پول دیجیتالی سخت‌افزاری خریده و خود از دارایی دیجیتال‌تان محافظت نمایید.

9- عدم محدودیت در سقف خرید و فروش

به هنگام انتخاب صرافی معتبر ارز دیجیتال دقت کنید در سقف خرید و فروش محدودیت نداشته باشد. یعنی از 100 هزار تومان تا به بالا امکان معامله داشته باشید. این گونه، تازه‌واردان بازار کریپتو کارنسی‌ها نیز می‌توانند با مبالغ پایین معاملات خود را شروع کرده و در آن تجربه کسب کنند.

10- بررسی هزینه کارمزدها در انتخاب یک صرافی

در حوزه ارز دیجیتال 2 مدل کارمزد دریافت می‌شود. یکی کارمزد شبکه و دیگری کارمزد صرافی است. در ازای هر خرید یا فروشی که در صرافی دیجیتال خود انجام می‌دهید، باید هزینه‌ای را تحت عنوان کارمزد به صرافی پرداخت کنید. با تحقیق راجع به کارمزد صرافی مورد نظر و انتخاب یک صرافی دیجیتال با کمترین کارمزد، هزینه‌های خود را کاهش دهید.

11- قابلیت معامله جفت ارز دیجیتال

تبدیل دو ارز دیجیتال به یکدیگر را معامله جفت ارز می‌گویند. وقتی شما طی یک معامله بیت کوین خود را تبدیل به اتریوم می‌کنید یک معامله جفت ارز کرده‌اید. با معامله جفت ارز می‌توان هزینه‌ها را کاهش داد؛ اما چگونه؟
فرض کنید قصد دارید بیت کوین خود را فروخته و اتریوم بخرید. ابتدا باید بیت کوین خود را به دلار یا ریال تبدیل کنید، سپس اتریوم بخرید. در این صورت ناچار به پرداخت 2 کارمزد هستید. یک بار برای فروش بیت کوین و یک بار نیز برای خرید اتریوم کارمزد می‌پردازید.

در صورتی که صرافی منتخب شما قابلیت معامله جفت ارز دیجیتال را داشته باشد، مستقیماً بیت کوین را به اتریوم تبدیل کرده و فقط یک بار کارمزد می‌پردازید.

12- تنوع در تعداد ارزهای دیجیتال

وقتی در جستجوی یک صرافی معتبر ارز دیجیتال هستید، یک معیار اساسی دیگر تعداد ارزهای دیجیتالی است که در آن صرافی قابل معامله هستند. هرچه تنوع ارزهای دیجیتال صرافی منتخب بیشتر باشد، امکان انجام معاملات متنوعی برای شما وجود دارد. صرافی‌ای بهتر است که ارزهای دیجیتالی با حجم معاملات بالا را عرضه می‌کند. رمز ارزهایی مثل: بیت کوین، اتریوم، تتر و...

13- شفافیت در اطلاعات از ویژگی‌های یک صرافی معتبر ارز دیجیتال

یک صرافی معتبر ارز دیجیتال اطلاعات خود را به اشتراک می‌گذارد. اطلاعاتی که یک صرافی باید شفاف در دسترس کاربران قرار دهد، عبارتند از:

 • درج نشانی دقیق صرافی در سایت
 • درج شماره تماس‌های واقعی و پاسخگو در سایت
 • معرفی تیم و اعضای صرافی و سطح دانش آن‌ها
 • به اشتراک گذاشتن اهداف و ماموریت صرافی

با این که کلیه معاملات آنلاین انجام می‌شوند، داشتن نشانی فیزیکی و تلفن ثابت در جلب اعتماد کاربران موثر خواهد بود و کمی خیالشان آسوده می‌گردد.

14- نحوه تسویه حساب ها

یک صرافی معتبر ارز دیجیتال ، علاوه بر موارد بالا باید خوش حساب باشد. به موقع انجام دادن تسویه حساب‌های ریالی برای کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است. در ایران تسویه حساب‌های ریالی صرافی ها، وابسته به دوره‌های پایا و ساتنای بانک‌ها می‌باشد. بنابراین پیش از انتخاب صرافی درباره خوش‌نام یا بدنام بودن آن صرافی در زمینه تسویه حساب ریالی تحقیق کنید.

صرافی معتبر خارجی ارز دیجیتال

برخی صرافی های معتبر خارجی ارز دیجیتال هستند که می‌توان از خدمات آن‌ها نیز استفاده کرد. اما این صرافی ها کاربران ایرانی را تحریم کرده‌اند. ایرانیان برای استفاده از خدمات صرافی های دیجیتال خارجی باید IP خود را تغییر دهند تا هویت واقعی آن‌ها فاش نشود. هر زمان که متوجه ایرانی بودن کاربر شوند ممکن است حسابش را مسدود کنند.

برای دیدن و مقایسه بهترین صرافی های ارز دیجیتال بدون تحریم میتوانید از صفحه صرافی خارجی دیدن کنید.

نکاتی درباره انتخاب صرافی ارز دیجیتال

چند سال پیش سارقان اینترنتی با ایجاد یک سایت مشابه با سایت بایننس، به اطلاعات محرمانه کاربران آن دست پیدا کردند. یک سایت کاملاً مشابه با سایت اصلی که فقط در آدرس آن به جای "Binance" نوشته شده بود "Binancẹ" و افراد متوجه این تفاوت نشدند. بنابراین حتماً کل آدرس را چک کنید و از صحت آن مطمئن شوید.

برای معاملات خود می‌توانید از چند صرافی استفاده کنید. خودتان را به یک صرافی و خدماتش محدود نکنید. با توجه به نیازتان چند صرافی معتبر دیجیتالی پیدا کنید و از خدمات متنوع آن‌ها بهره ببرید. یک توصیه دیگر این که اگر به زبان انگلیسی تسلط کافی ندارید، صرافی های دیجیتال ایرانی را انتخاب کنید.

اگر سوالی ذهنتان را مشغول کرده و یا تجربه‌‌ای از کاربری یک صرافی ارز دیجیتال دارید، در قسمت دیدگاه‎‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

نویسنده: الهه سلوکی
25 دی 1402
آخرین بروزرسانی: محمد غفاری
2 ماه پیش