بورس مجازی چیست؟ ( آموزش قدم به قدم استفاده از بورس مجازی )

فهرست مطالب

دنیای بورس، دنیایی سرشار از ابهام است که معامله‌گران علی‌الخصوص تازه واردان بورس، برای انجام معامله در آن، گاهی دچار سردرگمی می‌شوند. از اقدامات مهمی که سازمان بورس برای جلوگیری از این سردرگمی و ابهام انجام داده است، فرهنگ‌سازی با تالار مجازی بورس ایران است. تالار مجازی بورس در واقع، یک شبیه‌ساز است که تازه واردان می‌توانند در این تالار به خرید و فروش سهام بپردازند. پس، خرید و فروش سهام و همینطور سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری در این فضا طراحی شده است.

همه افراد مجاز به انجام خرید و فروش در این تالار می‌باشند. از مزایای سرمایه گذاری در تالار مجازی بورس ، عدم نیاز به سرمایه می‌باشد. در واقع، معامله گران در این تالار بدون نیاز به پول و بدون ضرر سرمایه گذاری می‌کنند. کاربران در این فضا می‌توانند به صورت لحظه‌ای بازدهی خود را مشاهده نمایند و رتبه خود را با سایر کاربران مقایسه کند. تا اینجا چکیده‌ای از تالار مجازی بورس را بیان نمودیم. در ادامه، با توضیح کامل و نحوه ورود و آموزش استفاده از تالار مجازی بورس را شرح خواهیم داد.

تالار مجازی بورس ایران چیست؟

همانطور که در مقدمه عنوان کردیم، تالار مجازی بورس یک فضای شبیه‌سازی شده از فضای اصلی بورس است که در اختیار عموم مردم قرار گرفته است. کلیه اطلاعاتی که در این فضا مشاهده می‌کنید، کاملا مطابق با واقعیت است و اشخاص هیچ گونه مشکلی از بابت صحت یا عدم صحت اطلاعات نخواهند داشت. اطلاعاتی از قبیل؛ شاخص‌های بورس، مشخصات سهام‌ها و صندوق‌های سرمایه گذاری، نمودارهای تحلیلی، قیمت سهام‌ها و … درست مطابق با واقعیت است.

همانطور که از نام تالار مجازی بورس پیداست، اشخاص هیچ سرمایه‌ای را وارد بازار بورس نمی‌کنند و تمامی معاملات خود را به صورت مجازی انجام می‌دهند. در این بستر، معاملات شما همراه با سود و زیان می‌باشد که چون هیچ مبلغی وارد بازار نشده است، هیچ گونه مبلغی هم از شما کسر و یا اضافه نخواهد شد. به طور کلی، تالار مجازی بورس به این معنی است که؛ شما بدون هیچ سرمایه‌ای طعم واقعی سرمایه گذاری در بورس را می‌چشید و استراتژی‌های آن را فرا می‌گیرید و از نزدیک طعم سود و زیان را خواهید چشید اما در واقعیت هیچ سرمایه و مبلغی را وارد نکرده‌اید و ضرری هم شما را تهدید نمی‌کند.  

ورود به تالار بورس مجازی

اواخر سال 1389 تالار بورس مجازی در میان مردم ارائه شد و در این سال‌ها برای ارتقاء آن جهت سهولت انجام معاملات تلاش شده است. هر روزه کاربران زیادی به تالار مجازی بورس وارد شده و علاوه بر اینکه به راحتی و بدون سرمایه می‌توانند معاملاتی را انجام دهند، به دانش بورسی کاربران نیز افزوده می‌شود. کاربران نیز با استفاده از این دانش با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

برای استفاده از تالار مجازی بورس فقط کافیست به نشانی اینترنتی irvex.ir مراجعه کنید و در هر زمانی که تمایل داشتید به معامله بپردازید. برای اینکه بتوانید از بورس مجازی استفاده کنید، ابتدا باید وارد سایت شوید و پس از ثبت نام و احراز هویت انجام معاملات خود را آغاز کنید. 

همانطور که می‌دانید، ثبت نام در بورس و انجام معاملات بورسی مستلزم دریافت کد بورسی است. اما، در تالار مجازی بورس نیازی به کد بورسی و دریافت آن نیست و بدون کد بورسی می‌توانید شروع به معامله کنید.

آموزش استفاده از تالار بورس مجازی

پس از ورود به سایت تالار مجازی بورس که در بالا اشاره شد، با سه گزینه "یاد بگیریم، چرا بورس و تمرین کنیم" مواجه می‌شوید.

 • در قسمت "چرا بورس" توضیحاتی درباره بازار بورس و همینطور، تالار مجازی بورس داده شده است.
 • در قسمت "یاد بگیریم" درباره اصول سرمایه گذاری، ریسک و مزایای سرمایه گذاری و … توضیحاتی آورده شده است.
 • در قسمت "تمرین کنیم" مراحل ثبت نام و عضویت به شما نمایش داده می‌شود. پس از ثبت نام و احراز هویت در این قسمت، صفحه اصلی سایت تحت عنوان شبیه سازی معاملات به شما نمایش داده می‌شود. 

پس از ورود به صفحه اصلی تالار بورس، کاربر می‌تواند از بخش‌های مختلف این سایت استفاده کند. برای استفاده هر بخش پیامی در راستای یادگیری و استفاده از آن بخش، به کاربر نمایش داده می‌شود که می‌تواند در صورت تمایل از آنها استفاده کند.

انجام معاملات در تالار مجازی بورس

برای انجام معاملات در تالار مجازی بورس ، انتخاب و شرکت در یکی از مسابقات تالار بورس الزامی است. پس از ثبت نام و احراز هویت، از کاربر درخواست می‌شود که یکی از مسابقات پیش‌فرض، خصوصی و عمومی را انتخاب نماید. پس از اینکه مسابقه مد نظر خود را انتخاب نمود، باید سهام یا صندوق سرمایه گذاری را جهت انجام معامله انتخاب کند و معاملات خود را آغاز نماید. 

همانطور که در مقدمه نیز بیان شد، کلیه اطلاعات در این سایت بر اساس بازار بورس واقعی صحت دارند و مطابق با واقعیت است. به همین دلیل، کاربر به هنگام خرید و فروش سهام باید تعداد و مقدار سرمایه را مشخص نموده و همینطور، کارمزد را نیز پرداخت کند. 

همانطور که در بازار واقعی خرید و فروش به نسبت عرضه و تقاضا انجام می‌شود، در تالار مجازی بورس نیز به همین شکل است و باید متناسب با عرضه و تقاضا خرید و فروش انجام گیرد.

امکانات موجود در تالار مجازی بورس

کاربران می توانند در تالار مجازی بورس تنظیماتی را جهت شخصی سازی معاملات خود اعمال کنند. تنظیماتی از قبیل؛

 • با فعال کردن گزینه امکان مشاهده سبد سهام توسط دیگران، دیگر کاربران می توانند سبد سهام را مشاهده نمایند.
 • در صورت فعال کردن گزینه هشدار یا زنگ می توانید از افزایش یا کاهش سهام مورد نظر خود با خبر شوید و اقدام به خرید و فروش نمایید.
 • کاربران در این سایت می توانند سوابق رید و فروش خود را مشاهده کنند.

علاوه بر امکان تنظیمات جهت شخصی سازی، امکانات دیگری وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • با تعریف دامنه نوسانات، اگر قیمت سهام مورد نظر به دامنه نوسان مد نظر رسیده باشد، به کاربر اطلاع رسانی می‌شود.
  * نکته قابل توجه؛ در این خصوص پیامی به کاربر ارسال می‌شود که کاربر باید در این بخش پیام ارسال شده را تعریف کند.
 • امکان تعریف مسابقه اختصاصی (به نام کارگزاران) برای کاربران تالار مجازی بورس فراهم است. (امکان ایجاد لینک مستقیم بین سامانه معاملات آنلاین کارگزاری و مسابقه اختصاصی وجود دارد.)
  همینطور که کاربر می‌تواند مسابقه اختصاصی با کارگزاری تعریف کند، امکان برگزاری مسابقه گروهی نیز وجود دارد. مسابقه گروهی ممکن است با خانواده، دوستان و … باشد.
  در صورتی که کاربر تمایل به انجام مسابقه داشته باشد، باید ابتدا مسابقه را طراحی کند و سپس، از اعضای شرکت کننده دعوت نماید تا در مسابقه شرکت کنند. در مسابقه‌های طراحی شده کاربران با یکدیگر به رقابت می‌پردازند و هر کاربری که بازدهی بهتری داشته باشد، برنده مسابقه محسوب می‌شود و می‌تواند از اعتبارات مجازی تعیین شده استفاده کند.
  * نکته قابل توجه اینکه؛ در مسابقات طراحی شده کلیه اطلاعات آن از جمله؛ زمان شروع و پایان مسابقه، مبلغ سرمایه گذاری و … تعیین می‌شود.
 • در صورتی که کاربران عملکرد خوبی در مسابقه داشته باشند، تالار مجازی بورس جایزه‌هایی در قالب سهام‌های واقعی برای کاربران در نظر می‌گیرد.
 • همانطور که قبلا اشاره شد، در تالار مجازی بورس، کلیه اطلاعات از جمله؛ اخبار و اطلاعیه‌هایی که درباره سهام‌ها و شرکت‌ها وجود دارد مطابق با واقعیت در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.
 • کاربران در تالار مجازی بورس می‌توانند چندین سبد متنوع برای خود تشکیل دهند.
 • در تالار مجازی بورس امکان دریافت تغییرات سهام شرکت در بازه‌های معین وجود دارد.

قابلیت های موجود در تالار بورس مجازی

تالار مجازی بورس از قابلیت‌هایی برخوردار است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌شود:

 • امکان رویت سوابق خرید و فروش
 • دریافت سهام واقعی به عنوان جایزه در صورت داشتن عملکرد مناسب
 • امکان قرار دادن هشدار برای کاهش یا افزایش یک سهم در تالار مجازی بورس
 • امکان تشکیل سبدهای متنوع و متعدد
 • امکان مشاهده سبد سایر کاربران (این قابلیت در صورتی مورد استفاده قرار می‌گیرد که کاربر مقابل، گزینه فعال سازی را برای شما فعال کرده باشد.)
 • امکان طراحی مسابقات به نام کارگزاران به صورت اختصاصی
 • امکان ایجاد لینک مستقیم بین مسابقه اختصاصی و سامانه معاملات آنلاین شرکت کارگزاری
 • امکان تعریف دامنه نوسانات
 • امکان دریافت سود سهام هر شرکت مطابق با شرایط واقعی

فواید استفاده از تالار مجازی بورس

فواید تالار مجازی بورس به شرح ذیل می‌باشند:

 • تالار مجازی بورس ، فضای واقعی بازار بورس را شبیه سازی کرده است که کلیه اطلاعات آن در خصوص سهام‌ها و شرکت‌ها مطابق با واقعیت است. به همین دلیل، افراد قبل از ورود به بازار بورس می‌توانند بدون هیچ سرمایه و ریسکی وارد تالار مجازی بورس شوند، معاملات خود را انجام دهند و آموزش ببیند.
 • از دیگر فواید تالار مجازی بورس می‌توان به، دریافت سهام واقعی از سازمان بورس اوراق بهادار در صورت عملکرد مناسب در مسابقات و رقابت با کاربران اشاره کرد. 
 • در صورت ثبت نام در تالار مجازی بورس ، اطلاعات آموزشی الکترونیکی جامعی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

چکیده‌ای از متن مقاله

اگر قصد سرمایه گذاری در بازار بورس را دارید اما دانش و تجربه کافی در این زمینه را ندارید، بهتر است از تالار مجازی بورس استفاد کنید. در صورتی که، می‌خواهید سود زیادی از بازار بورس کسب نمایید و به همین میزان از ضررهای موجود در این بازا جلوگیری کنید، نیاز به تجربه و دانش دارید. بنابراین، کسب سود از بازار بورس زمانی میسر می‌شود که مهارت بسیار بالایی در این زمینه داشته باشید. تالار مجازی بورس این امکان را برای شما فراهم کرده است تا در یک فضای کاملا شبیه سازی شده به بازار بورس، با اطلاعاتی مطابق با واقعیت و بدون سرمایه به معامله سهام بپردازید و آموزش‌های لازم را در این زمینه کسب کنید. 

پس از کسب اطلاعات کامل و یادگیری انجام معامله می‌توانید با دانش بیشتری در بازار واقعی بورس معامله کنید و سود به دست آورید.

* برای اینکه سرمایه گذاری در بورس را بیشتر فرا گیرید کلیک کنید. 

سوالات متداول

 • برای معامله در تالار بورس مجازی چقدر سرمایه نیاز است؟

  برای انجام معاملات در تالار مجازی بورس هیچ سرمایه ای نیاز نیست و معاملات بدون سرمایه انجام می گیرد.

 • تالار بورس چیست؟

  مکانی که می توانید با آسودگی خاطر و بدون پرداخت هزینه به آموزش بورس بپردازید را تالار بورس می گویند.

 • چند نوع مسابقه در تالار بورس مجازی وجود دارد؟

  3 نوع مسابقه در تالار بورس موجود می باشد که شامل، پیش فرض، عمومی و خصوصی می شوند.

نویسنده: فریده مهدور
30 خرداد 1401
آخرین بروزرسانی: فریده مهدور
1 سال پیش