سرمایه گذاری در بورس | چطور بدون ضرر در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
سرمایه گذاری در بورس | چطور بدون ضرر در بورس سرمایه گذاری کنیم؟
سرمایه گذاری در بورس؛ بازاری پر هیجان برای ثروتمند شدن
وارد شدن به دنیای بورس همانند وارد شدن به دنیایی جدید می‌باشد که فرد در آن گیج و مبهوت است. در آنجا، گاهی به دلیل بی‌اعتمادی به خود، با انبوهی از ناشناخته‌ها، ترس و پشیمانی رو‌به‌رو می‌شوید. اما، زمانی که وارد دنیای بورس می‌شوید و خود را در زمینه مالی محک می‌‌زنید، متوجه می‌شوید که با کمی صبوری، جذاب‌ترین و ساده‌ترین سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری در بورس است. توصیه نویسنده این است که، با فراگیری اندکی دانش بورسی و سرمایه‌گذاری بلند مدت، دنیای بورس را برای خود دلچسب کنید. 
در این مقاله می‌خواهیم بدانیم، چگونه وارد بورس شویم؟ چرا باید سرمایه‌گذاری کنیم؟ چرا باید در بورس سرمایه‌گذاری کنیم؟ و سوالاتی از این قبیل، که به بررسی آنها خواهیم پرداخت. 
همین حالا کد بورسی خود را در کمتر از 10 دقیقه بگیرید!
ثبت نام

برای سرمایه گذاری در بورس از کجا شروع کنم ؟

یکی از راه‌های رشد سرمایه، سرمایه گذاری در بورس است. وارد شدن به دنیای بورس، مستلزم دریافت کد بورسی است. دریافت کد بورسی با ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت صورت می‌گیرد. افراد بدون دریافت کد بورسی و مراجعه به یک کارگزار نمی‌توانند خرید و فروش سهام را انجام دهند. انتخاب یک کارگزاری خوب در انجام معاملات تاثیر بسزایی دارد. بورس، با توجه به رشد بی‌نظیری که در سال گذشته داشت، جزء محبوب‌ترین بازارهای مالی به شمار می‌رود. همین امر باعث شد، افراد زیادی بدون دانش بورسی و عدم آشنایی با بورس، وارد این سرمایه‌گذاری شوند. به همین دلیل، عده کثیری با تصور مراجعه به تالار بورس برای خرید و فروش سهام، دچار اشتباه می‌شوند. در صورتی که این امر، ارتباطی با تالار بورس ندارد و افراد می‌توانند با انتخاب کارگزاری به خرید و فروش سهام بپردازند. در واقع، بدون انتخاب کارگزاری خرید و فروش سهام ممکن نیست. در ادامه، آموزش گام به گام ورود به بورس را بررسی خواهیم کرد.

گام اول: ثبت نام در سامانه سجام

برای آموزش و ثبت نام در سامانه سجام


شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به منظور ارائه خدمات به سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی، سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) را راه‌اندازی نموده است. لذا، مشتریان اعم از حقیقی و حقوقی می‌بایست اطلاعات خود را در این سامانه به ثبت برسانند. بر همین اساس، گام نخست برای سرمایه گذاری در بورس، ثبت نام در سامانه سجام می‌باشد. 
مطابق با قانون، ارائه هرگونه خدمات در بازار سرمایه وابسته به ثبت اطلاعات در سامانه سجام است. ثبت اطلاعات در این سامانه فقط یک بار انجام می‌گیرد که با استفاده از آن، الزامی در ارائه مدارک و اطلاعات به هنگام دریافت خدمات در کارگزاری‌ها نمی‌باشد. 

گام دوم: احراز هویت

گام دوم برای سرمایه گذاری در بورس، احراز هویت می‌باشد. پیشرفت تکنولوژی باعث شد، فرایند غیرحضوری شدن احراز هویت یک تحول ملی در بازار سرمایه به شمار رود. با توجه به غیرحضوری شدن احراز هویت، این امر در کمتر از 10 دقیقه صورت می‌گیرد. 
احراز هویت غیرحضوری را می‌توان از طریق معتبرترین سامانه‌ها از جمله: سامانه سجام، نرم افزار سیگنال، آپ و … انجام داد. پس از انجام احراز هویت، کد بورسی برای فرد صادر می‌شود.

گام سوم: دریافت کد بورسی

پس از انجام احراز هویت و تایید آن برای سرمایه گذاری در بورس، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، کد منحصر به فردی همانند کد ملی برای هر شخص تحت عنوان کد بورسی صادر می‌کند. کد بورسی شامل حروف و اعداد می‌باشد که از 5 عدد و 3 حرف تشکیل شده است. به طور مثال، اگر نام خانوادگی شما مهدوی باشد، کد بورسی منحصر به فرد شما (مهد 12345) می‌باشد. البته ممکن است گاهی، حروف کد بورسی به طور اتفاقی انتخاب شوند.

گام چهارم: انتخاب کارگزاری

گام آخر برای حضور در بازار سرمایه، انتخاب کارگزاری است. پس از دریافت کد بورسی، برای انجام معاملات، انتخاب کارگزاری خوب و مناسب از مهمترین اقداماتی است که باید انجام شود. در واقع، کارگزار واسطه‌ای بین خریدار و فروشنده می‌باشد که با دریافت کارمزد مشخصی، عامل انجام معاملات می‌شود. انتخاب کارگزاری برای حضور در بازار سرمایه، از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ زیرا، سرعت انجام معاملات و دریافت خدمات مورد نظر به انتخاب آن بستگی دارد.
✍ نکته قابل توجه اینکه، هر شخص، مجاز به انتخاب چند کارگزاری به طور همزمان می‌باشد و می‌تواند در آنها به معاملات بپردازد.

چطور بهترین کارگزاری را انتخاب کنیم؟

افراد مبتدی برای ورود به بازار بورس، علاوه بر مراحل یادگیری باید بدانند که چطور یک کارگزاری خوب یا بهترین کارگزاری را انتخاب کنند. بر همین اساس، ما در این مقاله تا حدودی به شما کمک می‌کنیم تا بتوانید بهترین کارگزاری را انتخاب کنید. بنابراین، به موارد زیر در انتخاب کارگزاری دقت داشته باشید:
 • ارائه خدمات متنوع (جامعیت کارگزار)
 • خدمات اعتباری
 • دسترسی راحت سرمایه‌گذار به کارگزاری (حضوری و غیرحضوری)
 • تخفیف در کارمزدها
 • استفاده راحت از سامانه معاملات بر خط آنلاین
 • برگزاری کلاس‌های آموزشی (تحلیل، مشاوره و ...)
 • پشتیبانی قوی
⬛ با وجود متنوع بودن کارگزاری‌ها از لحاظ ارائه خدمات و کیفیت، انتخاب کارگزاری دشوار به نظر می‌رسد. به همین دلیل، تیم نظارت به مقایسه کارگزاری‌ها پرداخته است و شما می‌توانید با توجه به نظرات و پیشنهادات مردم، بهترین کارگزاری را انتخاب کنید.

کلیک

سرمایه گذاری در بورس با 500 هزار تومان

همانطور که بارها در سایر مقالات سایت نظارت اشاره شد، سرمایه گذاری در بورس با 500 هزار تومان نیز امکان پذیر است. بنابراین، هر شخصی با هر سنی مجاز به سرمایه گذاری در بورس با حداقل مبلغ یعنی 500 هزار تومان می باشد. پس همین حالا برای خودت سرمایه گذاری کن!

چرا باید در زندگی خود سرمایه گذاری کنیم؟

امروزه، با توجه به تورم موجود در کشور و شرایط اقتصادی نا‌به‌سامانی که وجود دارد، پس‌انداز پول کار عقلانی و به‌صرفه‌ای نیست. سرمایه‌گذاری، در برابر این تورم باعث حفظ بخشی از ارزش پول می‌شود. اما در مجموع، سرمایه‌گذاری می‌تواند امری مهم در زندگی هر شخص باشد، حتی در کشورهایی که تورم وجود ندارد. بهترین کاری که افراد می‌توانند با پول خود انجام دهند، سرمایه‌گذاری است که این امر، اهمیت بازارهای مالی را چندین برابر می‌کند. در ادامه، به بررسی اهمیت سرمایه‌گذاری، هدف از سرمایه‌گذاری و ... می‌پردازیم.

سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه‌گذاری؛ اختصاص دادن پول مشخصی برای کسب سود و منافع است. در علم اقتصاد، سرمایه‌گذاری به معنی خرید کالا، سهام و یا هر چیز دیگری که در حال حاضر مصرف نمی‌شود اما، در آینده آن کالا، سهام و … افزایش قیمت خواهد داشت و برای او سودآور خواهد بود. 

اهمیت سرمایه گذاری

با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا، مشغله‌ها و تورم موجود در جامعه، کسب درآمد کمی دشوار به نظر می‌رسد. رفع نیازهای انسان برای ایجاد رفاه و آرامش بیشتر از جمله: خوراک، پوشاک، تهیه ماشین و مسکن، تحصیل فرزندان، ازدواج و … نیازمند درآمد هنگفتی می‌باشد. با توجه به نیازهای مذکور، امروزه درآمدها به تنهایی کافی نیست. به همین دلیل، سرمایه‌گذاری می‌تواند راه مناسبی برای تامین بخشی از این نیازها باشد. با توجه به درآمدهای ضعیف در جامعه، شاید امکان سرمایه‌گذاری با مبالغ بالا وجود نداشته باشد؛ اما، سرمایه‌گذاری بلند مدت با مبلغ کم هم می‌تواند سود قابل توجهی برای افراد داشته باشد. 
بنابراین، کم یا زیاد بودن درآمد، تعیین‌کننده میزان سرمایه‌گذاری نیست، بلکه چه میزان از این درآمد برای ایجاد ارزش در آینده سرمایه‌گذاری شود، تعیین کننده است.  

هدف از سرمایه گذاری چیست؟

اهداف سرمایه‌گذاری مطابق با زندگی روزمره هر شخص متفاوت می‌باشد. هر سرمایه‌گذار با هدف خاصی پا به عرصه سرمایه‌گذاری می‌نهد که مزایا و معایب منحصر به فرد خود را دارد. سه هدف مهم در سرمایه‌گذاری وجود دارد که در ادامه به توضیح مختصری از هر کدام می‌پردازیم:

امنیت دارایی

شاید این جمله را بسیار شنیده باشید که ریسک سرمایه‌گذاری بالاست و ممکن است درصد زیادی متحمل ضرر شود. نکته‌ای که باید یادآور آن باشیم، سرمایه‌گذاری بلند مدت است. سرمایه‌گذاری بلند مدت بدون شک، نه تنها شما را متحمل ضرر نمی‌کند، بلکه شما را به سود می‌رساند. بنابراین، سرمایه‌گذاری بلند مدت در هر بازاری (سکه، بورس، مسکن، دلار و …) از امنیت بالایی برخوردار است و می‌توانید با خیال راحت سرمایه‌گذاری کنید.

رشد

یکی دیگر از اهداف سرمایه‌گذاری، رشد سرمایه است. در واقع، افراد برای دریافت سود، سرمایه‌گذاری می‌کنند. با سرمایه‌گذاری بلند مدت، رشد قابل توجهی در انواع بازارها اتفاق می‌افتد. بنابراین، رشد سرمایه در کوتاه مدت و بلند مدت رخ می‌دهد؛ اما اگر به دنبال سود زیادی در بازارهای مالی هستید، بلند مدت سرمایه‌گذاری کنید.   

درآمد  

تولیدِ منبع دوم درآمد، از الزامات زندگی است. با توجه به همه‌گیری بیماری کرونا که عامل افزایش بیکاری و کم‌کاری شده است، سرمایه‌گذاری بهترین گزینه برای منبع دوم درآمد محسوب می‌شود. بنابراین، سرمایه‌گذاری‌هایی که بازدهی‌هایی مانند وام بانکی، اوراق مشارکت و … دارد برای کسب درآمد مناسب هستند.  

سرمایه گذاری و ریسک آن

در مبحث سرمایه‌گذاری، باید به ریسک آن نیز توجه نمود. ریسک، از دست رفتن ارزش دارایی در سرمایه‌گذاری است. ریسک‌ها انواع مختلفی دارند که ممکن است سرمایه‌گذاران در معرض هر کدام از آنها قرار گیرند. راه‌هایی برای مدیریت ریسک سرمایه‌گذاری از جمله متنوع‌سازی، تخصیص دارایی و … وجود دارد؛ اما هیچ راهی برای از بین بردن این ریسک وجود ندارد. در ادامه انواع ریسک‌ها، برای شناخت بهتر به شما معرفی می‌شود:
 • ریسک بازار
 • ریسک صنعت
 • ریسک توقف نماد
 • ریسک نرخ بهره
 • ریسک نرخ سرمایه‌گذاری مجدد
 • ریسک نرخ ارز

چرا بورس را انتخاب کنیم؟

از درگیری‌های ذهنی هر شخص می‌توانیم به انتخاب نوع بازار برای سرمایه‌گذاری اشاره کنیم. از مهمترین اهداف مالی هر شخص، افزودن به سرمایه خویش است. به همین دلیل، سرمایه‌گذاری مناسب، راهی برای این امر است. پیشنهاد نویسنده، سرمایه گذاری در بورس است که هم از جذابیت قابل توجهی برخوردار است و هم با انتخاب مسیر بلندمدت در این بازار به سودهای شیرینی دست می‌یابید. در واقع، به نقل قول از قدیمی‌ها: سرمایه از شما، کار از ما؛ به عبارتی، سرمایه گذاری در بورس، نوعی مشارکت غیرمستقیم محسوب می‌شود. 
کلیه فعالیت‌های بورسی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می‌گیرد. بر همین اساس، شرکت‌ها موظف به در اختیار گذاشتن اطلاعات خود، برای خریداران و فروشندگان هستند. همین امر، سرمایه‌گذاران را با خیالی راحت‌تر به سمت بازار سرمایه سوق می‌دهد. 
فوایدی که فعالیت در بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاران دارد عبارتند از:
 • سرعت نقد شدن پول نسبت به بازار مسکن و خودرو و … در واقع، همان قابلیت نقدشوندگی بالا می‌باشد.
 • گزینه‌های متنوعی که برای سرمایه گذاری در بورس وجود دارد.
 • می‌تواند به چرخه اقتصاد کمک کند.
 • وابسته به تورم نیست.
 • ایجاد اشتغال نیز می‌تواند از فواید دیگر این بازار باشد.
بازار سرمایه علاوه بر فواید گفته شده، دارای مزایا و معایب فراوانی است که در ادامه به هر کدام از آنها اشاره می‌شود. 
 ✍ نکته قابل توجه اینکه، ورود به هر بازاری بدون دانش و اطلاعات، سرمایه‌گذار را به هدف‌ها و موفقیت‌های چشمگیر نمی‌رساند. از منظر رفتار حرفه‌ای، برای ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری (بورس، طلا، دلار، مسکن و …) لازم است هر سرمایه‌گذار ویژگی‌های شخصیتی خود و همینطور، ویژگی‌های بازار مورد نظر را در نظر گیرد.

رشد بازار سرمایه باعث چه عواملی می شود؟

 • باعث کاهش تورم می‌شود.
 • وضعیت تولید کشور را بهبود می‌بخشد.
 • اشتغال را افزایش می‌دهد.
 • سرمایه‌گذاری خارجی را جذب می‌کند.
 • باعث کاهش سفته‌بازی در بازارهای مختلف می‌شود.
 • باعث کاهش سپرده‌های بانکی می‌شود.
 • انگیزه صاحبان شرکت برای تولید و فروش را افزایش می‌دهد و باعث ترغیب سرمایه گذاری در بورس می‌شود.
 • حتی دارندگان سهام عدالت و کم بضاعت‌ها را برای ورود به بازار سرمایه تشویق می‌کند.
زمانی که شرکت‌های بورسی ارزش ذاتی خود را افزایش دهند، سرمایه‌گذاران جدید را به آموزش تشویق کنند، سرمایه‌گذاری بلند مدت را به سهامداران آموزش دهند، تمامی موارد فوق تحقق پیدا می‌کند. 
«یکی از رازهای موفقیت برای سرمایه گذاری در بورس صبور بودن است.»

مزایا و معایب سرمایه گذاری در بورس

دلایل زیادی برای سرمایه گذاری در بورس وجود دارد. این سرمایه‌گذاری دارای مزایا و معایبی می‌باشد که در ادامه به بررسی این مزایا و معایب می‌پردازیم.

مزایای

 • سرمایه گذاری در بورس با کمترین سرمایه
 • کسب بازدهی بالا
 • درآمد ماهیانه ثانویه
 • قابلیت نقد‌شوندگی بالا
 • دسترسی آسان
 • تنوع سرمایه گذاری در بورس
 • شفاف بودن بازار و قانونمند بودن آن
 • کمک به رونق اقتصاد کشور
 • ریسک پایین سرمایه گذاری در بورس
 • عدم نیاز به تخصص
 • حفظ سرمایه در مقابل تورم
 • پشتیبانی قانونی

معایب سرمایه گذاری در بورس

 • دخیل بودن اتفاقات سیاسی
 • خطای تحلیلگران
 • تاثیرگذاری اخبار و شایعات
 • خطر از دست دادن سرمایه
 • وجود دلالان بی‌مسئولیت
 • امکان انتشار صورت‌های مالی غیر واقعی
 • وجود سرمایه‌گذاران غیر‌حرفه‌ای
 • هیجان‌های کوتاه‌مدت باعث تعیین قیمت و روند بازار سرمایه

ثبت نام در کارگزاری برای خرید سهام

امروزه، بورس اوراق بهادار یکی از فعال‌ترین بازارهای مالی می‌باشد که با استفاده از دانش اندکی می‌تواند بازدهی خوبی را به همراه داشته باشد. شاید برای شما سوال پیش آید که، چگونه وارد بورس شویم؟ از مزیت‌های ورود به بورس می‌توان به غیرحضوری بودن تمامی مراحل برای حضور در این بازار نام برد. برای سرمایه گذاری در بورس ، شما می‌توانید به طور غیرحضوری با استفاده از کامپیوتر، گوشی موبایل و … اقدام نمایید. پس از گذر از مراحل دریافت کد بورسی که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، نوبت به ثبت نام در کارگزاری می‌رسد. برای آموزش ثبت نام در کارگزاری تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید. 

ثبت نام در کارگزاری

پس از گذراندن 3 گام از 4 گام که در ابتدای مقاله آورده شده است، (به ابتدای مقاله رجوع کنید) انتخاب کارگزاری، آخرین گامی است که برای سرمایه گذاری در بورس باید سپری کرد.
برای سرمایه گذاری در بورس برای همه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی، انتخاب یک کارگزار مورد تایید سازمان بورس اوراق بهادار، از الزامات بازار سرمایه است. دریافت کد بورسی و ثبت نام در کارگزاری در شهرهای مختلف به صورت حضوری و غیرحضوری صورت می‌گیرد. پس از اقدام، کارگزاری برای دریافت کد بورسی، کلیه فرم‌ها و مدارک مربوطه را به سازمان بورس برای دریافت کد بورسی ارسال می‌کند. به صورت کلی، ثبت نام در کارگزاری برای سرمایه گذاری در بورس با طی کردن مراحل زیر انجام می‌گیرد:
 • ثبت نام در سجام
 • دریافت کد بورسی
 • ثبت نام در کارگزاری و دریافت اطلاعات حساب
 • شروع انجام معاملات

انجام معاملات از طریق کارگزاری ها

همانطور که می‌دانید، کارگزار به عنوان واسطه‌ای بین خریدار و فروشنده برای ارسال معاملات به هسته مرکزی قرار گرفته است. به همین ترتیب، انجام معاملات از طریق کارگزاری‌ها به چند شکل صورت می‌گیرد:
 • مراجعه حضوری به کارگزاری و درخواست خرید یا فروش سهام
 • درخواست تلفنی به کارگزاری برای خرید یا فروش سهام
 • درخواست اینترنتی به کارگزاری برای خرید یا فروش سهام
 • خرید یا فروش مستقیم سهام توسط خود شخص، از طریق سامانه معاملات آنلاین (برخط)
سخن آخر...
نکته‌ای که در مقالات پیشین در سایت نظارت بارها به آن اشاره شده است، کسب دانش و اطلاعات کافی برای سرمایه گذاری در بورس است. سرمایه گذاری در بورس با صبور بودن و دانش کافی، نتیجه مطلوبی را در بر خواهد داشت. در این مقاله سعی شده، اطلاعات و مراحل اولیه سرمایه گذاری در بورس برای شما عزیزان آورده شود. باید یادآور شویم که، از دست دادن بخش عظیمی از سرمایه شما ریسک بزرگی است که ممکن است با نداشتن دانش کافی در این بازار دچار آن شوید.
بنابراین، توصیه نویسنده به شما خوانندگان عزیز این است که، سرمایه گذاری بلند مدت، صبوری، عدم تصمیم‌گیری از روی احساسات، دانش کافی، مهارت بالا را سرلوحه سرمایه گذاری در بورس قرار دهید.  

سوالات متداول

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.