موضوعات برتر

صفحه اصلی
وبلاگ
بورس
مدارک لازم برای ثبت نام در بورس، اولین قدم برای شروع
3 دقیقه
10 آبان 1401
اشتراک

مدارک لازم برای ثبت نام در بورس، اولین قدم برای شروع

فهرست مطالب

احتمالا تا به حال متوجه شده‌اید که، یکی از پر منفعت‌ترین بازارهای مالی، بازار بورس است که در سال‌های اخیر با رشد قابل توجهی مواجه بوده است. به همین دلیل، تعداد کثیری از مردم به استقبال بازار بورس رفتند و سرمایه گذاری در آن را به عنوان منبع درآمدی برای خود تعیین کردند. اما کسانی که قصد ورود به بازار بورس را دارند باید بدانند که، ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کنند و پس از آن احراز هویت خود را انجام داده و سپس، در یک کارگزاری بورس برای انجام معاملات ثبت نام کنند. در واقع، بدون دریافت کد بورسی نمی‌توان معاملات در بازار سرمایه را آغاز کرد. بنابراین، ثبت نام در سجام و کارگزاری یک امر مهم و اجباری می‌باشد. نکته قابل توجه اینکه، برای ثبت نام در سجام و احراز هویت مدارکی برای ثبت اطلاعات لازم است. در ادامه، در خصوص مدارک لازم برای ثبت نام در سجام، احراز هویت و دریافت کد بورسی توضیحاتی داده شده است.

کد بورسی | اولین قدم برای سرمایه گذاری در بورس

همانطور که قبلا اشاره شد، شروع سرمایه گذاری در بورس به یک کارگزار رسمی و یک کد بورسی (کد معاملاتی) نیاز دارد. شرکت‌های کارگزاری به عنوان واسط بین خریدار و فروشنده قرار دارد. وظیفه کارگزار، انتقال سفارشات به سامانه معاملاتی بورس است. کارگزار به ازای کاری که انجام می‌دهد مبلغی تحت عنوان کارمزد دریافت می‌کند. 
کد معاملاتی همانند کد ملی، شناسه شخص برای انجام معاملات و نشان‌دهنده هویت شما در بازار سرمایه است. 
انتخاب کارگزاری شاید شما را دچار سردرگمی کند؛ شما می‌توانید از بین 108 کارگزاری دارای مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار یک یا چند کارگزاری را به عنوان واسطه برای انجام معاملات خود انتخاب کنید. 

* نکته قابل توجه؛ هر شخص مجاز به انتخاب یک یا چند کارگزاری به طور همزمان می‌باشد. 

3 الی 4 روز پس از ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت، کد معاملاتی به شماره موبایلی که در سامانه سجام به ثبت رسیده است، ارسال خواهد شد و پس از آن، شما مجاز به انجام معاملات در بازار سرمایه می‌شوید. 

* روش دریافت کد بورسی به صورت غیرحضوری را در این صفحه بخوانید.

همین حالا ثبت نام کنید
ثبت نام

چگونه در سجام ثبت نام کنیم ؟

سامانه سجام همانطور که از نامش پیداست، سامانه جمع آوری اطلاعات مشتریان می‌باشد. کلیه مشتریان اعم از حقیقی و حقوقی، ملزم به ثبت اطلاعات خود در این سامانه می‌باشند. با ثبت نام در این سامانه، نیازی به ارائه مدارک به هنگام ثبت نام در کارگزاری‌ها نیست. به طور کلی، بدون ثبت نام در این سامانه، امکان انجام معاملات در بازار سرمایه وجود ندارد. بنابراین، همه اشخاصی که قصد سرمایه گذاری در بازار سرمایه را دارند، باید در این سامانه ثبت نام کنند.

* برای آموزش گام به گام ثبت نام در سامانه سجام کلیک کنید. 

مدت زمان و هزینه دریافت کد بورسی

پس از ثبت نام در سجام و احراز هویت، با ثبت مدارک در کارگزاری منتخب امکان صدور کد بورسی فراهم می‌شود. هر کد بورسی طی 3 روز کاری برای هر شخص صادر می‌شود. 
صدور کد بورسی بدون پرداخت هیچ گونه مبلغی و کاملا رایگان صادر می‌شود. بنابراین، پرداخت هرگونه هزینه برای دریافت کد بورسی غیر مجاز محسوب می‌شود. پس از دریافت کد بورسی نیز، راه برای انجام معاملات باز می‌شود و شخص می‌تواند با استفاده از دانش و اطلاعات کافی فعالیت خود را در بازار سرمایه آغاز کند.

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی 

برای مراجعه به کارگزاری و ثبت نام در آن، ارائه مدارک شناسایی از جمله شناسنامه و کارت ملی الزامی می‌باشد. اما نکته قابل توجه اینکه، مدارک قابل ارائه برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است؛ که در ادامه، هر کدام تفکیک شده است. 

مدارک لازم جهت ثبت نام اشخاص حقیقی

 • ارائه اصل و تصویر شناسنامه از صفحه اول و صفحه توضیحات
 • ارائه اصل و تصویر رو و پشت کارت ملی
 • ارائه شماره حساب بانکی و شماره شبای آن (به نام خود شخص)
 • تکمیل کردن فرم مشخصات مشتریان مشتریان حقیقی
 • تکمیل کردن فرم درخواست کد معاملات آنلاین

مدارک لازم جهت ثبت نام اشخاص حقوقی

 • ارائه تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس
 • ارائه تصویر روزنامه رسمی
 • ارائه آگهی کلیه تغییرات
 • ارائه تصویر اساسنامه
 • ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره
 • تکمیل کردن فرم تعهدنامه
 • تکمیل کردن فرم مشخصات مشتریان حقوقی

مدارک لازم برای احراز هویت کد بورسی

پس از ثبت نام در سامانه سجام، کد پیگیری 10 رقمی به شماره تلفن همراه ثبت شده در سامانه سجام، جهت انجام احراز هویت ارسال می‌شود. پس از ثبت نام در سجام، نوبت به احراز هویت می‌رسد. برای احراز هویت نیز با در دست داشتن مدارک لازم، شخص می‌تواند به یکی از دفاتر پیشخوان مراجعه کند یا به صورت غیرحضوری از طریق نرم افزارهای آپ، سیگنال، بله و … احراز هویت خود را انجام دهد. مدارک لازم برای انجام احراز هویت به شرح ذیل می‌باشد:

 • اصل و کپی شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • کپی آخرین مدرک تحصیلی (اختیاری)
 • آدرس و مشخصات پستی متقاضی ثبت نام
 • شماره حساب و اطلاعات بانکی متقاضی ثبت نام
 • احراز هویت به صورت غیرحضوری از طریق اپلیکیشن‌های سیگنال، آپ، بله و … نیز انجام می‌شود.  

سخن پایانی

همانطور که در سایر مقالات سایت نظارت اشاره شده است، برای حضور در بازار سرمایه محدودیت سنی وجود ندارد و هر کس با هر شرایط و سنی، می‌تواند در بازار بورس سرمایه گذاری کند. فقط کافیست مدارکی که برای ثبت نام در سجام، احراز هویت و کارگزاری لازم است، را جفت و جور کنید و مراحل را قدم به قدم جلو ببرید. برای انجام این کار باید بهترین کارگزاری را انتخاب کنید. 
معمولا گرفتن مشاوره می‌تواند انتخاب‌ها را راحت‌تر کند. اگر هنوز درباره دریافت کد بورسی سوالی دارید و برایتان مبهم است، می‌توانید در قسمت دیدگاه‌ها سوالاتتان را با تیم نظارت به اشتراک بگذارید.

تیم متخصص نظارت، همواره پاسخگوی سوالات شما عزیزان می‌باشد. 

سوالات متداول

 • برای دریافت کد بورسی باید چه اقدامی انجام شود ؟

  سرمایه گذاران برای دریافت کد بورسی ابتدا لازم است در یک کارگزاری و سامانه سجام ثبت نام انجام داده و سپس برای احراز هویت به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند که توضیحات کامل آن در مقاله آمده است.

 • برای ثبت نام کد بورسی چه اطلاعاتی باید تکمیل شود؟

  برای ثبت نام کد بورسی لازم است اطلاعات شناسنامه ای ، ارتباطی ، شغلی و بانکی تکمیل شود که هر کدام از این دسته بندی ها به طور جزئی در مقاله بررسی شده است.

 • برای احراز هویت کد بورسی در دفاتر پیشخوان دولت چه مدارکی لازم است؟

  برای انجام احراز هویت در دفاتر خدمات اصل و تصویر شناسنامه، اصل و تصویر کارت ملی، آخرین مدرک تحصیلی، شماره حساب بانکی و ... لازم است که در مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.

تیم تحریریه نظارت
این مقاله به کوشش سمانه اطراف و دیگر اعضای تیم نظارت تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش خود، تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت وب فارسی داشته باشیم.

مطالب مرتبط