مدارک لازم برای ثبت نام در بورس، اولین قدم برای شروع

فهرست مطالب

احتمالا تا به حال متوجه شده‌اید که یکی از پر منفعت‌ترین بازارهای مالی، بازار بورس است که در سال‌های اخیر با رشد قابل توجهی مواجه بوده است. به همین دلیل، بسیاری از مردم به استقبال بازار بورس آمده و سرمایه گذاری در آن را به عنوان منبع درآمدی برای خود تعیین کردند. اگر شما نیز قصد سرمایه گذاری در بورس را دارید این مطلب برایتان مفید خواهد بود. در ادامه در خصوص مدارک لازم برای ثبت نام در بورس و مراحل ورود به بازار سرمایه به طور مفصل توضیح داده شده است.

 

شرایط جدید ثبت نام در بورس

در گذشته کلیه مراحل ثبت نام در بورس مستلزم مراجعه حضوری بود علاوه بر این، افراد زیر دیپلم نمی توانستند کد معاملاتی آنلاین داشته باشند. بگذریم از این که افراد بالای دیپلم هم برای اخذ دسترسی سامانه معاملات برخط می بایست یک آزمون را پشت سر گذاشته و در صورتی که پاسخ های صحیح به حد کافی می رسید، کاربری آنلاین دریافت می کردند.

از شرایط جدید ثبت نام در بورس باید گفت، هیچ محدودیت سنی و تحصیلی وجود ندارد. ولی و سرپرست افراد زیر 18 سال می توانند برای آن ها کد بورسی دریافت نمایند. 

کلیه سهامداران قدیمی و افرادی که به تازگی قصد ورود به بورس را دارند باید در سامانه سجام ثبت نام کرده و احراز هویت شوند. با ایجاد سامانه سجام، امکان یکپارچه سازی اطلاعات فراهم شده و فقط کافی است یک بار در این سامانه احراز شوید پس از آن برای سایر امور بورسی، اطلاعات شما از سجام بروزرسانی می شود.

 

چگونه در بورس ثبت نام کنیم و کد بگیریم؟

اخیرا صفر تا صد ثبت نام در بورس به صورت آنلاین، غیرحضوری و با صرف کوتاه ترین زمان و هزینه انجام می شود. ورود به بورس شامل دو اقدام کلی است که عبارتند از:

 1. دریافت کد بورسی با ثبت نام در سجام و احراز هویت
 2. ثبت نام در کارگزاری بورس

 

ثبت نام سجام

سامانه سجام همانطور که از نامش پیدا است، سامانه جمع آوری اطلاعات مشتریان می‌باشد. کلیه مشتریان اعم از حقیقی و حقوقی، ملزم به ثبت اطلاعات خود در این سامانه می‌باشند. با ثبت نام در این سامانه، نیازی به ارائه مدارک به هنگام ثبت نام در کارگزاری‌ها نیست. به طور کلی، بدون ثبت نام در این سامانه، امکان انجام معاملات در بازار سرمایه وجود نداشته و نمی توانید کد بورسی دریافت کنید. بنابراین، همه اشخاصی که قصد سرمایه گذاری در بازار سرمایه را دارند، باید در این سامانه ثبت نام کنند. به منظور ثبت نام در سامانه سجام می بایست به نشانی اینترنتی sejam.ir مراجعه کرده و با انتخاب گزینه "ثبت نام در سجام" ثبت نام خود را شروع کنید. 

 • برای آموزش گام به گام ثبت نام در سامانه سجام کلیک کنید.

 

مدارک لازم برای ثبت نام سجام

به منظور ثبت نام در سجام می بایست اطلاعات هویتی، اطلاعات ارتباطی، شغلی و بانکی خود را وارد کنید. منظور از اطلاعات هویتی همان اطلاعات شناسنامه ای نظیر نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، نام پدر، شماره شناسنامه، کد ملی، سری و سریال شناسنامه‌ است. همچنین اطلاعات ارتباطی شامل آدرس محل سکونت، آدرس محل کار، کد پستی، تلفن ثابت و تلفن همراه می باشد.علاوه بر این‌ها شماره‌ حساب، نام بانک و شعبه، کد شعبه و شماره شبای شما نیز باید در سامانه ثبت شود.

نکته: دقت داشته باشید که شماره همراهی که در سجا ثبت می کنید حتما باید به نام خود شخص باشد.

 

احراز هویت سجام و دریافت کد بورسی

پس از ثبت اطلاعات در سامانه سجام یک کد پیگیری 10 رقمی به شماره همراه شما ارسال می شود. اکنون نوبت احراز هویت شما در سجام فرا رسیده است. احراز هویت سجام به دو صورت حضوری و آنلاین امکان پذیمی باشد. به منظور احراز هویت حضوری می بایست به یکی از دفاتر پیشخوان منتخب سمات که به  محل سکونت شما نزدیک است مراجعه کنید.

احراز هویت آنلاین گزینه سریع و کم هزینه ای است. فقط کافی است یکی از اپلیکیشن های آپ یا سیگنال را دانلود و نصب نمایید، سپس در منوی برنامه گزینه احراز هویت سجام را انتخاب کنید. با توجه به راهنمای برنامه مراحل احراز هویت را انجام داده و در آخر کد بورسی یا همان کد معاملاتی برای  شما پیامک خواهد شد.

 

مدارک لازم برای احراز هویت کد بورسی

در صورتی که قصد احراز هویت به صورت حضوری را دارید شناسنامه، کارت ملی و کد پیگیری 10 رقمی سجام را به همراه خود داشته باشید. برای احراز هویت آنلاین نیز فقط کارت ملی و کد پشت آن را که در گوشه سمت راست آن درج شده نیاز خواهید داشت.

 

ثبت نام در کارگزاری بورس

در گذشته برای ثبت نام کارگزاری شما می بایست با اصل شناسنامه، کارت  ملی و آخرین مدرک تحصیلی خود به یکی از شعب یا نمایندگی های کارگزاری منتخب خود مراجعه می کردید ولی اکنون می توانید در محل خود و به صورت آنلاین این مراحل را پشت سر بگذارید. به منظور ثبت نام در کارگزاری به لینک ثبت نام آنلاین کارگزاری مورد نظر خود مراجعه کرده و مراحل را تا تکمیل ثبت نام، انجام می دهید.

برخی کارگزاران هنگام ثبت نام از شما می خواهند تصویر اصل صفحه اول و صفحه توضیحات شناسنامه، کارت ملی و نمونه امضای خود را بارگذاری نمایید. برخی دیگر نیز اطلاعات را از سجام دریافت می کنند و فقط کافی است صحت آن ها را بررسی کرده و تایید نمایید. 

پس از تکمیل مراحل ثبت نام، در کمتر از 24 ساعت نام کاربری و کلمه عبور برای شما پیامک می شود. با استفاده از این نام کاربری و کلمه عبور می توانید به سامانه معاملاتی کارگزار منتخب خود وارد شده و معاملات خود را آغاز نمایید.

 

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی حقوقی

 • ارائه تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس
 • ارائه تصویر روزنامه رسمی
 • ارائه آگهی کلیه تغییرات
 • ارائه تصویر اساسنامه
 • ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره
 • تکمیل کردن فرم تعهدنامه
 • تکمیل کردن فرم مشخصات مشتریان حقوقی
 • فرم تعریف نماینده با سربرگ شرکت
 • برگه آیلنس

برگه آیلنس چیست؟ سازمان ثبت اسناد و املاک کشور زیر نظر قوه قضائیه سامانه ای را جهت استعلام شناسه اشخاص حقوقی راه اندازی کرده است. برگه آیلنس در واقع تصدیق شناسه ملی و شماره ثبت اشخاص حقوقی است که از سامانه ثبت اسناد و املاک کشور دریافت می شود.

 

نحوه دریافت کد بورسی حقوقی

ثبت نام اشخاص حقوقی هنوز 100 درصد آنلاین نشده است. کلیه افراد صاحب امضای مجاز شرکت باید در سجام ثبت نام کرده و احراز هویت شوند. افراد به عنوان اشخاص حقیقی و مثل سایر اشخاص حقیقی ثبت نام سجام و احراز هویت می شوند. خود شرکت با نام شرکت به عنوان شخص حقوقی در سجام ثبت نام شده و نماینده شرکت کار احراز هویت آن را انجام می دهد. 

نماینده شرکت همراه با مدارک فوق به یکی از شعب کارگزاری منتخب خود مراجعه می نماید. نماینده با پر کردن فرم مشخصات اشخاص حقوقی و ارائه مدارک، کار ثبت نام در کارگزاری را انجام می دهد. کلیه صاحبان امضا نیز باید برای امضای فرم ثبت نام به کارگزاری مراجعه کنند. 

 

نحوه ثبت نام در بورس کالا

بورس کالا نیز یکی از بازارهای بورس است که به تازگی به دلیل عرضه خودرو در آن، طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. برای اطلاع از کالاهای قابل معامله در بورس کالا می توانید به نشانی اینترنتی www.ime.co.ir مراجعه نمایید.

به منظور ثبت نام در بورس کالا نیز ابتدا می بایست در سامانه سجام ثبت نام کرده و احراز هویت شوید. سپس در سامانه ebgo ثبت نام نمایید. برای دریافت کد بورس کالا حتما باید یک حساب وکالتی در یکی از بانک هایی که این امکان را دارند افتتاح کنید. پس از تکمیل مراحل ثبت نام و معرفی حساب وکالتی، دسترسی شما برای بورس کالا فعال خواهد شد.

 

سخن پایانی

همانطور که در سایر مقالات سایت نظارت اشاره شده است، برای حضور در بازار سرمایه محدودیت سنی وجود ندارد و هر کس با هر شرایط و سنی، می‌تواند در بازار بورس سرمایه گذاری کند. فقط کافیست مدارکی که برای ثبت نام در سجام، احراز هویت و کارگزاری لازم است، را جفت و جور کنید و مراحل را قدم به قدم جلو ببرید. برای انجام این کار باید بهترین کارگزاری را انتخاب کنید.
معمولا گرفتن مشاوره می‌تواند انتخاب‌ها را راحت‌تر کند. اگر هنوز درباره دریافت کد بورسی سوالی دارید و برایتان مبهم است، می‌توانید در قسمت دیدگاه‌ها سوالاتتان را با تیم نظارت به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

 • شرایط جدید ثبت نام در بورس چیست؟

  از شرایط جدید ثبت نام در بورس باید گفت، هیچ محدودیت سنی و تحصیلی وجود ندارد. ولی و سرپرست افراد زیر 18 سال می توانند برای آن ها کد بورسی دریافت نمایند. کلیه سهامداران قدیمی و افرادی که به تازگی قصد ورود به بورس را دارند باید در سامانه سجام ثبت نام کرده و احراز هویت شوند.

 • برای ثبت نام سجام چه مدارکی نیاز است؟

  به منظور ثبت نام در سجام می بایست اطلاعات هویتی، اطلاعات ارتباطی، شغلی و بانکی خود را وارد کنید.

 • برای دریافت کد بورس حقوقی چه مدارکی نیاز است؟

  تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس، تصویر روزنامه رسمی، آگهی کلیه تغییرات، تصویر اساسنامه، کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره، تکمیل کردن فرم تعهدنامه، تکمیل کردن فرم مشخصات مشتریان حقوقی، فرم تعریف نماینده با سربرگ شرکت، برگه آیلنس

 • مراحل ثبت نام در بورس خودرو به چه صورت است؟

  برای خرید خودرو از بورس کالا باید کد بورس کالا دریافت کرد. کد بورس کالا با کد بورسی عادی متفاوت است. به منظور دریافت کد بورس کالا باید در سجام ثبت نام کرد، احراز هویت شد و بعد مراحل ثبت نام در سامانه ebgo را پشت سر گذاشت.

نویسنده: الهه سلوکی
04 مرداد 1402
آخرین بروزرسانی: مجید عزیززاده
8 ماه پیش