کارمزد صرافی ارز دیجیتال | چطور با کمترین کارمزد ارز دیجیتال بخریم؟

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
کارمزد صرافی ارز دیجیتال | چطور با کمترین کارمزد ارز دیجیتال بخریم؟
تعرفه کارمزد تراکنش‌های صرافی های ارز دیجیتال، متفاوت بوده و برخی صرافی ها هزینه‌های سنگینی بابت مبادلات رمز ارزها دریافت می‌کنند. معامله در این کارگزاری‌ها باعث می‌شود بیشتر سود شما صرف هزینه‌ها شود. در ادامه قصد داریم تا پس از ذکر نکات تعریفی از کارمزد ارز دیجیتال به بررسی کم کارمزدترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی و خارجی بپردازیم.

دنیای کریپتوکارنسی‌ها دشواری‌ها و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. یکی از عوامل پیچیدگی در این حوزه، هزینه‌های مبادلات رمز ارزها است. تریدرها مجموعه‌ای از معیارها را در انتخاب صرافی ارز دیجیتال در نظر می‌گیرند. میزان کارمزد صرافی های ارز دیجیتال یکی از مهم‌ترین معیارها محسوب می‌شود. تعرفه کارمزد تراکنش‌های صرافی های ارز دیجیتال، متفاوت بوده و برخی صرافی ها هزینه‌های سنگینی بابت مبادلات رمز ارزها دریافت می‌کنند. معامله در این کارگزاری‌ها باعث می‌شود بیشتر سود شما صرف هزینه‌ها شود. در ادامه قصد داریم تا پس از ذکر نکات تعریفی از کارمزد ارز دیجیتال به بررسی کم کارمزدترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی و خارجی بپردازیم.

انواع کارمزد صرافی ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال که بستری به منظور معاملات ارز دیجیتال هستند، برای انواع تراکنش‌های کاربر، هزینه دریافت می‌کنند. در ادامه، انواع کارمزد صرافی‌ها را شرح می‌دهیم:

کارمزدها یا هزینه‌های معاملاتی: در هر دو معامله فیات-رمزارز و رمزارز-رمزارز این کارمزد کسر می‌شود و منبع اصلی درآمد صرافی های دیجیتال است.

هزینه‌های واریز و برداشت: برخی صرافی‌ها بابت تراکنش‌های واریز و برداشت کارمزد دریافت می‌کنند. هزینه‌های واریز بر اساس نوع واریز متفاوت است. هزینه‌های واریز از هزینه‌های برداشت کمتر است. زیرا، صرافی با این کار قصد تشویق کاربران را برای تامین اعتبار خود دارد. برخی صرافی‌ها بابت برداشت‌ها یک هزینه ثابت بدون در نظر گرفتن مبلغ برداشت شده دریافت می‌کنند؛ اما برخی از آن‌ها با توجه به کشور شما یا نوع برداشت، هزینه اضافی کسر می‌کنند.

هزینه‌های شبکه بلاک چین: معاملات ارز دیجیتال در بستر تکنولوژی بلاک چین صورت می‌گیرند. صرافی های غیرمتمرکز از کاربران هزینه شبکه دریافت می‌کنند.

 

تخفیف کارمزد

یک روش رایج در صرافی های ارز دیجیتال برای جذب کاربر، تخفیف در کارمزد است. چند صرافی خارجی ارز دیجیتال از تخفیفات برای ارائه کمترین کارمزد انتقال ارز دیجیتال یا کمترین کارمزد معامله برای ایجاد انگیزه در سرمایه‌گذاران استفاده می‌کنند. این صرافی‌ها هر سال میزان تخفیف را کاهش می‌دهند تا این مبلغ در آخر پس از 4 الی 5 سال به صفر برسد.

در صرافی های ارز دیجیتال ایرانی نیز برای تشویق و جذب کاربر از کارمزدهای رقابتی استفاده می‌شود. نحوه محاسبه کارمزد صرافی به نوع تراکنش، سطح کاربری، مبلغ تراکنش و مواردی از این قبیل بستگی دارد. علاوه بر کارمزدهای رقابتی، برخی صرافی ها مثل نوبیتکس تخفیف کارمزد با کد معرف را طرح تشویقی خود قرار داده‌اند.

 

معرفی صرافی معتبر ایرانی و خارجی ارز دیجیتال با کمترین کارمزد

برخی سرمایه‌گذاران صرافی های ارز دیجیتال خارجی را برای معاملات خود ترجیح می‌دهند. با این وجود امروزه تعداد صرافی‌های ایرانی که خدمات خرید و فروش ارز دیجیتال را با نرخ کارمزد مناسب ارائه می‌دهند کم نیست. در ادامه در کنار صرافی ارز دیجیتال خارجی، برخی از کم کارمزدترین صرافی ایرانی ارز دیجیتال را به شما معرفی خواهیم کرد.

توجه داشته باشید در این صرافی‌ها کارمزدها نسبتا کم و رقابتی است. با این که کمترین کارمزد صرافی ارز دیجیتال معیار مهمی در انتخاب بستر معاملاتی شما در بازار ارز دیجیتال محسوب می‌شود؛ اما مسئله مهم‌تر بحث کیفیت در خدمات و امنیت صرافی است. بهترین صرافی ارز دیجیتال

بینگ ایکس: صرافی ارز دیجیتال خارجی بینگ ایکس یکی از محبوب‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال است. احراز هویت و ثبت نام آسان، رابط کاربری ساده و مناسب برای مبتدیان، حجم معاملات و نقدشوندگی بالا، معاملات اهرمی تا 150 برابر، قابلیت کپی تریدینگ با اتصال به بایننس، اپلیکیشن تلفن همراه و... از مزایای صرافی بینگ ایکس است که آن را مطرح کرده است.

در خصوص کارمزد معاملات با وجود امکانات بسیار زیاد این صرافی هزینه معاملات در آن بسیار کم و به میزان 0.02 درصد است.

صرافی نوبیتکس: نوبیتکس یکی از نام آشناترین صرافی‌های ایرانی ارز دیجیتال است. این صرافی در کنار سایت خود اپلیکیشن موبایلی اندروید برای معاملات آسان در اختیار کاربران قرار داده است. نوبیتکس امکان معامله بسیاری از ارزهای دیجیتال را فراهم کرده و برای این خدمات کارمزد اولیه معادل با 0.35 درصد برای حجم معاملات کمتر از 10 میلیون تومان دریافت می‌کند.

آبان تتر: آبان تتر علاوه بر پشتیبانی از تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال، امکان ارسال سفارش فوری، تنظیم حد ضرر و ... را در اختیار کاربران می‌گذارد. در مارکت تومانی کارمزد معاملات آبان تتر 0.2 درصد است. 

والکس: والکس بیش از 50 کوین برتر بازار را پشتیبانی می‌کند. خرید و فروش سریع و آنی ارزهای دیجیتال و ارائه کیف پول اختصاصی برای کاربران از ویژگی‌های مثبت والکس است. کارمزد معاملات در صرافی ایرانی والکس نیز معادل با 0.4 درصد ذکر شده است.

بیت پین: بیت پین فهرست متنوعی از جفت ارزهای مطرح بازار را پشتیبانی می‌کند. پشتیبانی حرفه‌ای 24 ساعته، ثبت نام و احراز هویت سریع، کیف پول اختصاصی و ارائه اپلیکیشن اندروید و iOS از ویژگی‌های مثبت این صرافی ایرانی است. کارمزد معاملات بیت پین معادل با 0.3 درصد ذکر شده است.

تبدیل: تبدیل با ارائه ابزارهای معاملاتی متنوع، کیف پول اختصاصی امن، پلتفرمی کاربرپسند و اپلیکیشن مخصوص اندروید بین کاربران خود محبوب شده است. کارمزد معاملات در صرافی ارز دیجیتال ایرانی تبدیل 0.4 درصد ذکر شده است.

رمزینکس: صرافی رمزینکس تنوع ارزهای بالایی در کنار امکان خرید و فروش 24 ساعته ارائه می‌دهد. بهره‌مندی از اپلیکیشن اندروید و IOS و کیف پول  اختصاصی نیز از دیگر مزایای رمزینکس است. کارمزد معاملات در صرافی ایرانی رمزینکس معادل با 0.3 درصد است.

 

دلیل نوسانات نرخ کارمزد ترید ارز دیجیتال

کارمزدها و هزینه تراکنش‌ها در بازار کریپتو کارنسی‌ها با تغییرات شدیدی روبرو است. بررسی دلیل نوسان رمز ارزها در درون سیستم آن ها ما را متوجه سه عامل تاثیرگذار بر نوسانات کارمزد، در حوزه ارز دیجیتال می‌کند که عبارتند از:

 

نوع ارز دیجیتال: مثلا کارمزد تبدیل ترون به دوج کوین در مقایسه با بیت کوین و اتریوم متفاوت است.

کیف پول دیجیتال: در گذشته خرید و فروش ارز دیجیتال مستلزم مراجعه به صرافی ها و پرداخت کارمزد بود. این روش در مقایسه با استفاده از کیف پول‌های دیجیتال هزینه بیشتری برای سرمایه‌گذار به همراه داشت.

زمان انتقال: در زمان‌های شلوغ، شبکه بلاک چین کارمزد بیشتری جهت تایید تراکنش‌ها دریافت می‌کند.

 

چطور ارز دیجیتال خود را با کمترین کارمزد انتقال دهیم؟

کوین‌ها هر کدام بر یک بستر خاصی قابل انتقال هستند. توجه داشته باشید که شما برای انتقال کلیه ارزهایی که قابلیت انتقال بر بستر اتریوم دارند، می‌توانید روزهای شنبه و یکشنبه که فی شبکه پایین‌‌تر است اقدام کنید؛ اما به طور کلی اگر قصد انتقال داشتید و انتقال بر دو بستر اتریوم و ترون امکان پذیر بود، انتقال خود را بر بستر ترون انجام دهید زیرا نسبت به اتریوم ارزان‌تر است.

برای دیدن صرافی های ارز دیجیتال که از معاملات فیوچرز پشتیبانی میکنند از صفحه صرافی فیوچرز دیدن کنید

سخن پایانی

تمام پلتفرم‌های معاملاتی ارز دیجیتال بابت خدماتی که به شما ارائه می‌دهند کارمزد دریافت می‌کنند. کارمزد صرافی های ارز دیجیتال برای تریدرها اهمیت زیادی دارد. به خصوص که در حجم معاملات بالا این مقدار بیشتر نمایان می‌شود. نکته اساسی این است که نحوه محاسبه کارمزد صرافی می‌تواند با توجه به نوع هر رمز ارز متفاوت باشد. با این وجود که کمترین کارمزد صرافی های ارز دیجیتال اهمیت بسیاری دارد، نباید تنها معیار معامله‌گران برای انتخاب صرافی باشد.

سوالات متداول

بعضی صرافی های ارز دیجیتال کارمزدهای بسیار پایین و نزدیک به صفر دارند اما هیچ صرافی‌ای نیست که در ازای ارائه خدمات خود کارمزد کسر نکنند.
اگر هدف فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال به صورت بلندمدت است و در سال تنها چند معامله انجام می‌شود، مبلغ کارمزد ممکن است چندان اهمیت نداشته باشد. اما درباره ترید قضیه متفاوت است. با انجام تعداد معاملات زیاد مبلغ کارمزد می‌تواند بسیار چشمگیر باشد.
واریز ریالی و شارژ حساب صرافی های خارجی ارز دیجیتال، برای ایرانیان همیشه با دشواری و هزینه‌های زیادی همراه است. با این حال اگر با یک صرافی خارجی کار می‌کنید، با برخی از ترفندها می‌توانید با کمترین کارمزد حساب خود را شارژ کنید.
صرافی‌ها در ازای خدمات خود هزینه‌هایی را تحت عنوان کارمزد دریافت می‎کنند. میزان این کارمزد در صرافی های مختلف متفاوت است. برای مشاهده این که کدام صرافی کمترین کارمزد معاملات ارز دیجیتال را دارد، به متن مقاله مراجعه کنید.
میزان کارمزد تنها عامل در انتخاب یک صرافی نیست و عوامل دیگری مانند حجم معاملات، پشتیبانی مناسب، اعتبار و تعداد رمز ارزهای پشتیبانی شده از جمله عواملی هستند که اهمیت زیادی برای انتخاب صرافی دارند.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.