ورود مستقیم به کوین مارکت کپ فارسی | آموزش کار با coinMarketcap

فهرست مطالب

CoinMarketCap جامع‌ترین مرجع پیگیری قیمت ارزهای دیجیتال در جهان است. مأموریت کوین مارکت کپ ، کمک به سرمایه گذاران بازار ارزهای دیجیتال به منظور نتیجه‌گیری آگاهانه است و این کار را با ارائه اطلاعات بی‌طرفانه، دقیق و با کیفیت بالا انجام می‌دهد.

در آوریل 2020، CoinMarketCap توسط Binance Capital Mgmt خریداری شد. Binance شرکت بلاک چین جهانی، پشت بزرگترین صرافی مبادله دارایی‌های دیجیتال در جهان از نظر حجم معاملات و کاربران است.این شرکت دیدگاه مشترکی در زمینه دسترسی رمزنگاری و اهمیت سیستماتیک برای مردم در سراسر جهان دارد.

ورود به سایت کوین مارکت کپ

CoinMarketCap قصد دارد از طریق خرید از منابع گسترده شرکت مادر خود، برای دستیابی به داده‌های عمیق‌تر در پروژه‌ها‌، کاهش عدم تقارن اطلاعات در صنعت رمزنگاری و ارائه داده‌های با کیفیت بالاتر به صدها میلیون کاربر خود استفاده کند. کوین مارکت کپ وب سایتی برای ارائه اطلاعات دقیق، به موقع و بی طرف می‌باشد. این سایت از زمانی که توسط Binance در اوایل سال 2020 خریداری شد، مستقل از شرکت مادر خود به فعالیتش ادامه می‌دهد.

ثبت نام در کوین مارکت کپ

ورود و استفاده از سایت کوین مارکت کپ بسیار ساده و 100% رایگان است. در ادامه به صورت مرحله به مرحله و با آموزش تصویری، ثبت نام در coinmarketcap را به شما آموزش خواهیم داد. ابتدا به نشانی www.coinmarketcap.com مراجعه کنید.

اپلیکیشن کوین مارکت کپ IOS
دانلود کنید

 

این تصویر مربوط به صفحه نخست سایت کوین مارکت کپ است.

 

به منظور ثبت نام در کوین مارکت ، ابتدا در نوار بالای سایت، سمت راست، تب sing up را انتخاب کنید:

در کادر نخست، آدرس ایمیل خود را وارد کنید. سپس در کاد دوم یک کلمه عبور برای خود تعریف کنید.
توجه: رمز عبور باید شامل حروف بزرگ و کوچک و شماره باشد؛ همچنین طول آن حداقل 8 کاراکتر باشد.

ابتدا تیک عبارت "دریافت روزانه از کوین مارکت کپ" را بزنید سپس روی دکمه "create an account" یا ساخت حساب، کلیک کنید.

سایت به منظور اعتبار سنجی و اطمینان از این که شما ربات نیستید، یک کپ چا ارائه می‌دهد. شما باید تصویر، وسیله خواست شده را مارک کنید. سپس دکمه verify vh را بزنید.

یک ایمیل به منظور تایید آدرس ایمیل‌تان ارسال می‌شود. به صندوق ایمیل‌هایتان رفته و ایمیل ارسالی از سمت کوین مارکت را تایید کنید.

پس از کلیک روی دکمه تایید، ثبت نام شما در سایت تکمیل می‌شود.

کوین مارکت کپ فارسی

در ادامه به معرفی قسمت‌های مختلف سایت می‌پردازیم:

همان طور که در تصویر می‌بینید، در نوار بالا که با کادر زرد رنگ مشخص شده است، چند مفهوم وجود دارد که عبارتند از:

 1. Cryptocurrency: این قسمت تعداد ارزهای دیجیتالی که کوین مارکت کپ پشتیبانی می‌کند نمایش می‌دهد.
 2. Market cap: حجم معاملات بازار ارزهای دیجیتال را نمایش می‌دهد.
 3. 24h vol: نشان دهنده‌ی والیوم حجم معاملات بازار است.
 4. dominance: دامیننس به معنی سلطه بازار می‌باشد. در واقع نشان می‌دهد، کدام یک از ارزهای دیجیتال بخش گسترده‌ای از بازار را به خود اختصاص داده است.

و اما نوار دوم سایت شامل چه قسمت‌هایی است؟ در این بخش شما می‌توانید دسته بندی‌های خاصی برای خود ایجاد کنید. به عبارتی، اطلاعات را با توجه به فیلترهای دلخواه خود دسته بندی و استفاده کنید.

با استفاده از گوگل ترنسلیت صفحه را برایتان ترجمه کردیم تا درک قسمت‌های مختلف آن راحت‌تر شود. قسمت "ارزهای رمزنگاری شده" که با کادر زرد رنگ مشخص شده، شامل دسته بندی‌هایی برای ارزهای دیجیتال می‌باشد. در ادامه 3تا از کارآمدترین‌های آن راتوضیح خواهیم داد.

 1. Ranking یا رتبه بندی: در این قسمت می‌توانید ارزهای دیجیتال را بر اساس ارزش بازار، تعداد سکه‌ها، گران‌ترین و ارزان‌ترین و... دسته‌بندی کرده و مورد بررسی قرار دهید.
 2. Recently Addeed یا باه تازگی اضافه شده: ارزهای دیجیتال نوظهوری که به تازگی اضافه شده نمایش می‌دهد.
 3. Price Estimates یا برآورد قیمت: مارکت کپ در این قسمت، پیش بینی قیمت برای ارزهای رمزنگاری شده و توکن‌های اصلی را از کاربران خود جمع آوری کرده است. پایین‌تر نیز میانگین برآوردها و میزان صحت برآوردها آمده است. اگر می‌خواهید پیش بینی خود را اضافه کنید، می‌توانید این کار را درصفحه مخصوص هر ارز انجام دهید.

مهم‌ترین تب این بخش، spotlight یا نورافکن است که اطلاعات مفیدی در اختیار ما قرار می‌دهد. 

همان گونه که در تصویر فوق می‌بینید، ارزهای دیجیتال ترند و پرطرفدار، برنده‌ها یا بزرگترین سود دهنده‌ها، بزرگترین زیان دهنده‌ها و ارزهای دیجیتالی که به تازگی اضافه شده‌اند را در این تب می‌توان مشاهده کرد و یک دید کلی به بازار داشت.

بخش بعدی، Exchanges یا مبادلات (همان صرافی‌ها) می‌باشد. در این قسمت می‌توان صرافی ها را بر حسب میزان برتری در انواع مبادلات spot، derivatives، denecntralzed، رصد نمایید. اما هریک از انواع مبادلات نام برده شده دقیقا به چه معنا است؟

 • spot یا نقطه‌ای: این قسمت نشان دهنده‌ی برترین صرافی‌های نقطه‌ای یا spot ارز دیجیتال می‌باشد. در واقع CoinMarketCap مبادلات را بر اساس ترافیک، نقدینگی، حجم معاملات و اطمینان از مشروعیت حجم معاملات گزارش شده رتبه‌بندی و نمره‌گذاری می‌کند.
 •  derivatives یا مشتقات: نشان دهنده‌ی برترین صرافی‌های derivatives یا مشتقات ارز دیجیتال می‌باشد. در این قسمت CoinMarketCap برترین صرافی‌های مشتقات ارز دیجیتال را بر اساس حجم معاملات رتبه بندی می‌کند.

denecntralzed یا مبادلات غیرمتمرکز: این قسمت نشان دهنده‌ی برترین صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال می‌باشد. CoinMarketCap بر اساس حجم معاملات، سهم بازار از بازارهای DeFi یا غیرمتمرکز، صرافی‌های غیر متمرکز برتر را رتبه‌بندی می‌کند.

 • 100: در این تب می‌توانید مشخص کنید اطلاعات چند ارز در صفحه نمایش داده شود.

 • filters: برای دسته بندی ارزها با فیلتر از این تب استفاده کنید.

 • customize: به معنی شخصی سازی است. شما می‌توانید نمایش ارزها را شخصی سازی کنید تا بر اساس اولویت‌ها و معیارهای شما نمایش داده شود. 

نوار دوم که با کادر قرمز مشخص کرده‌ایم شامل تب‌های زیر است:

 1. price: این قسمت قیمت حال حاضر ارزها را که به صورت میانگین در صرافی‌ها گزارش می‌شود، نمایش می‌دهد. چرا میانگین قیمت؟ زیرا صرافی‌ها، بعضا یک اختلاف قیمت ریزی با یکیدیگر دارند. 
 2. 24h%: نشان می‌دهد که هر ارز در 24 ساعته گذشته چه میزان کاهش یا افزایش قیمت داشته است. به عبارتی قیمت ارز مورد نظر در روز گذشته، همان ساعت را نمایش می‌دهد.
 3. 7d%: میزان کاهش یا افزایش قیمت ارز مورد نظر را نسبت به 7 روز گذشته نمایش می‌دهد.
 4. market cap: حجم بازار هر ارز را به صورت جداگانه نشان می‌دهد.
 5. volume(24h): میزان ارزشی که از هر ارز، به صورت جداگانه جا به جا شده را نمایش می‌دهد.
 6. circulating supply: تعداد سکه‌ای که از کل سکه‌های موجود از هر ارز ماین شده است. در صورت نگه داشتن موس روی این عدد، تعداد کل سکه‌هایی که موجود است را نیز نشان خواهد داد.
 7. last 7 day: نمودار هر ارز در 7 روز پیش را نشان می‌دهد.

تمرین: بیاید با هم ارز دوج کوین را بررسی کنیم.

 از قسمت Cryptocurrency ارز دوج کوین را انتخاب می‌کنیم. با کلیک بر روی دوج کوین وارد صفحه‌ی آن می‌شویم. 

در این صفحه اطلاعات رتبه، قیمت، میزان کاهش و افزایش ارز در 24 ساعت گذشته، وایت پیپر دوج کوین، قابلیت ماین، قیمت ارز بر پایه بیت کوین و اتریوم را مشاهده کنید. 

با اسکرول کردن صفحه، بخش زیر را مشاهده خواهید کرد.

Overview: در این قسمت نمودار دوج کوین نشان داده شده است؛ شما می‌توانید این نمودار را در بازه زمانی دلخواه خود تنظیم کنید و میزان تغییرات این ارز دیجیتال را در زمان‌های مختلف بررسی کنید؛ این بازه زمانی شامل (۱ روز، ۱ هفته، ۱ماه، ۱ سال و… است). با انتخاب ALL، این نمودار از ابتدای ایجاد ارز دیجیتال دوج کوین را تا زمان حال، با جزییات نشان می‌دهد.

Dogecoin chart: این قسمت نیز شامل بخش‌های مختلفی است که در ادامه به معرفی هر کدام می‌پردازیم:

 • price: حجم معاملات را به توجه به تایم فریم یا بازه زمانی که در چارت مشخص کرده‌اید، تا به حال نمایش می‌دهد.
 • Market cap: حجم معاملات دوج را در تایم فریم مشخص شده نمایش می‌دهد.
 • Trading view: شما را به سایت تریدینگ ویو منتقل می‌کند. از این طریق می‌توان چارت قیمیت دوج کوین را مشاهده کرد. به علاوه می‌توان از سایر امکانات تریدینگ ویو استفاده کرد.

Market: بازارهایی که دوج کوین در آن‌ها فعالیت دارد، نمایش می‌دهد. این کاربرگ شامل سه بخش Spot, Perpetual و Future است که با کلیک بر روی هر کدام می‌توانیم ببینیم که در هر یک از بازارها با چه صرافی‌هایی، با چه نمادی، با چه قیمتی و چه حجم معاملاتی فعالیت دارد. 

Historical Data: این بخش نشان می‌دهد که در روزهای گذشته ارز موردنظر ما در چه قیمتی باز یا بسته شده است؛ همچنین میزان حجم معاملات آن نیز در این بخش قابل مشاهده است.

Holders: تعداد کل آدرس‌های منحصر به فرد که دارایی‌ها را در شبکه نگه می‌دارد.

Wallets: کیف پول‌هایی که از این ارز پشتیبانی می‌کنند را نمایش می‌دهد.

News: آخرین اخبار مربوط به ارز دیجیتال انتخابی را نمایش ارائه می‌دهد.

Soials: شبکه‌های اجتماعی که برای هر رمز ارز طراحی شده و قابل استفاده است را نشان می‌دهد.

Ratings: نمره بنیادی ارز دیجیتال را نشان می‌دهد. نمره دارایی رمزنگاری بنیادی (FCAS) یک معیار مقایسه‌ای است که برای ارزیابی سلامت بنیادی پروژه‌های رمزنگاری، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Analysis: شاخص حرص و طمع هر ارز را نشان می‌دهد. با استفاده از این بخش می‌توانید جایگاه ارز دیجیتال موردنظر خود و شاخص‌های مرتبط با آن را بررسی کنید.

Price Estimates: برآورد قیمت اجتماعی Dogecoin را در اختیار شما قرار می‌دهد. این ویژگی در حال آزمایش بتا است. برآوردهای خود را برای 6 ماه آینده اعلام کنید و ببینید نظر دیگران در مورد آن چیست. داده‌های نمایش داده شده بر اساس ورودی کاربران است که توسط CoinMarketCap گردآوری شده است. قطع برآورد برای هر پایان ماه در روز 21 هر ماه است.

 

نگاهی کلی به کوین مارکت کپ

مه 2013 CoinMarketCap برای اولین بار راه اندازی شد.
مه 2016 CoinMarketCap اولین API عمومی خود را معرفی می‌کند.
مه 2018 CoinMarketCap اولین برنامه iOS خود را راه اندازی می‌کند.
آگوست 2018 CoinMarketCap API حرفه ای خود را راه اندازی می‌کند.
دسامبر 2018 CoinMarketCap سال را با 3.6 میلیارد بازدید صفحه به پایان می‌رساند.
مارس 2019 شاخص های CMC200 و CMC200EX در Nasdaq ، Bloomberg و Refinitiv فهرست شده‌اند.
آوریل 2019 CoinMarketCap اولین برنامه اندرویدی خود را راه اندازی می‌کند.
مه 2019 CoinMarketCap اتحاد DATA را برای ارتقاء شفافیت و پاسخگویی داده‌ها در فضای رمزنگاری تشکیل می‌دهد.
ژوئن 2019 CoinMarketCap سرمایه هشتگ را خریداری می‌کند.
نوامبر 2019 پایتخت، اولین کنفرانس CoinMarketCap راه اندازی شد.
نوامبر 2019 CoinMarketCap معیار نقدینگی را معرفی می‌کند.
آوریل 2020 بایننس CoinMarketCap را خریداری می‌کند.
مه/ژوئن 2020 CoinMarketCap برای ارتقاء نقدینگی با جزئیات جدید که در متدولوژی جدید توضیح داده شده است.

 

CoinMarketCap

سایت کوین مارکت کپ یک سایت جامع و کاربردی در عرصه بازار ارزهای دیجیتال است که در راستای تحلیل فاندامنتال و تکنیکال ارزهای دیجیتال کمک بزرگی به تریدرهای این بازار می‌کند. از جمله اطلاعات مهمی که این سایت به صورت رایگان در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد عبارتند از:

 • پیدا کردن صرافی‌ها
 • مشاهده قیمت‌ها
 • اطلاع از ارزهای جدید
 • تغییرات ارزها
 • و سایر جزییات مربوط به ارزها

این سایت جدیدترین اخبار دنیای ارز دیجیتال را منتشر کرده و با مراجعه به آن می‌توانید آگاهانه‌تر اقدام به خرید و فروش ارزهای دیجیتال کنید.

سوالات متداول

 • چگونه می توانم از CoinMarketCap پول برداشت کنم؟

  برای برداشت ، وارد حساب خود شوید ، سپس روی "Wallet" و "fiat and spot" کلیک کنید. روی "برداشت" کلیک کنید و سپس "Fiat" را انتخاب کنید. ارزی را که دوست دارید برداشت کنید انتخاب کنید ، سپس روش پرداخت را انتخاب کنید.

 • CoinMarketCap چگونه قیمت را محاسبه می کند؟

  با ضرب قیمت در عرضه گردش ، محاسبه می شود. ارزش بازار = قیمت X عرضه در گردش.

 • CoinMarketCap چیست؟

  CoinMarketCap مرجع ترین وب سایت پیگیری قیمت جهان برای مجموعه های رمزنگاری شده در فضای سریع رمزنگاری است. مأموریت آن این است که رمز ارزها را در سطح جهان قابل کشف و کارآمد سازد ، زیرا کاربران خرده فروشی را با اطلاعات بی طرفانه ، با کیفیت بالا و دقیق برای نتیجه گیری آگاهانه خود ، قادر می سازد.

نویسنده: الهه سلوکی
29 مرداد 1401
آخرین بروزرسانی: الهه سلوکی
1 سال پیش