آموزش دریافت برگه سهام از سایت سجام برای تغییر کارگزاری | تغییر کارگزار ناظر سهم

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
آموزش دریافت برگه سهام از سایت سجام برای تغییر کارگزاری | تغییر کارگزار ناظر سهم
گواهی سهام نشان می‌دهد که شما رسما سهامدار یک شرکت بوده و طبق آن حقوق مشخصی در شرکت دارید. بنابراین گواهی سهام سند سهامداری شماست.

اغلب افراد در زمان ورود به بورس تنها بر اساس توصیه دیگران و بدون تحقیق و بررسی شخصی، کارگزاری خود را انتخاب می‌کنند. اما معمولا پس از گذشت مدت زمان کوتاهی احساس نارضایتی از کارگزاری خود داشته و برای تغییر آن اقدام می‌کنند. تغییر کارگزار بورس به روش‌های متفاوتی انجام می‌شود. برخلاف تصور افراد که گمان می‌کنند فرآیند تغییر کارگزار ناظر بسیار طولانی است، این عملیات با چند روش متفاوت و طی مدت زمان کوتاهی انجام می‌شود. در ادامه قصد داریم تا پس از تعریف کوتاهی از کارگزار ناظر و بررسی شیوه‌های تغییر کارگزار ناظر بورس، به نحوه دریافت برگه نقل و انتقال سهام از سایت سجام برای تغییر کارگزاری بپردازیم.

بعد از این که تصمیم قطعی خود را برای تغییر کارگزاری گرفتید، باید کارگزاری جدید انتخاب کنید. برای این که بتوانید دارایی سهام خود را به کارگزاری جدید انتقال دهید، باید ابتدا برای ثبت نام در کارگزاری جدید اقدام کنید. بنابراین پس از طی مراحل ثبت نام آنلاین در کارگزاری جدید باید منتظر بمانید تا نام‌ کاربری و رمز عبور مخصوص شما برایتان ارسال شود. احتمال دارد این پروسه کمی از زمان تغییر کارگزار ناظر بورس را به خود اختصاص دهد ولی با این وجود طی آن الزامی است.

پس از طی کردن مراحل تغییر کارگزار ناظر بورس می‌توانید امور مربوط به سهام خود را از طریق کارگزار جدید انجام دهید. با این حال این به معنی قطع امکان استفاده از کارگزاری اول نیست و شما می‌توانید از کارگزاری قبلی خود در صورت تمایل استفاده کنید. امکان استفاده هم‌زمان از چند کارگزاری وجود دارد. اما دقت داشته باشید که برای معاملات هر نماد بهتر است از یک کارگزاری استفاده کنید تا در مدیریت و خرید و فروش سهام سردرگم نشوید.

انتقال سهام به کارگزاری جدید


همانطور که اشاره کردیم پس از طی مراحل مقدماتی تغییر کارگزار باید سهامی را که در پرتفوی کارگزاری قبلی خود دارید به کارگزاری جدید منتقل کنید. برای این ‌که سهام خود را به حساب کارگزاری جدید منتقل کنید، می‌توانید به شیوه‌های مختلفی عمل کنید. این روش‌ها را در ادامه بررسی خواهیم کرد.


روش اول انتقال، فروش تمام موجودی سهم در کارگزاری فعلی و انتقال وجه و در نهایت خرید مجدد آن در کارگزاری جدید است. در عنوان این روش به پرریسک بودن آن اشاره کردیم. در واقع ریسک این روش از آنجایی ناشی می‌شود که ممکن است درست طی مدت زمانی که صرف فروش و خرید سهم می‌کنید، قیمت آن به یکباره افزایش پیدا کند و از این جهت متضرر شوید. علاوه بر این ممکن است به دلیل صف خرید نتوانید بعد از ورود به کارگزاری جدید آن را مجددا خریداری کنید. حتی برای برداشت دارایی از کارگزاری اول نیاز به زمان بیشتر دارید. اغلب کارگزاری‌ها یک تا دو روز کاری بعد از فروش سهم اجازه برداشت مبلغ از حساب را صادر می‌کنند.

با این که فرایند تغییر کارگزار ناظر رایگان و بدون کارمزد است، با این حال اگر قصد فروش سهام در کارگزاری اول و خرید مجدد آن در کارگزاری جدید را داشته باشید، باید پرداخت کارمزد معاملاتی را نیز مد نظر قرار دهید. بنابراین پرداخت چند کارمزد برای خرید و فروش میزان مشخص دارایی به نظر به صرفه نخواهد بود.

روش دوم، حضوری یا آنلاین و نیازمند به گواهی سهم

در این روش باید به صورت حضوری به کارگزاری مراجعه کنید تا فرم تغییر کارگزار ناظر بورس را شخصا تکمیل کنید. در این روش باید برگه گواهی سهم را در دست داشته باشید. این برگه را می‌توانید به طور مستقیم از کارگزاری که سهم را در آن خریداری کرده‌اید دریافت کرده و یا با ورود به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار آن را دریافت کنید.

با در دست داشتن برگه گواهی در مراجعه حضوری به شعبه کارگزار جدید، می‌توانید درخواست تغییر کارگزار را ثبت کنید. البته می‌توانید این کار را به صورت آنلاین نیز انجام دهید. در شیوه غیر حضوری، پس از ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر، تصویر گواهی سهام را در سایت کارگزاری بارگذاری کنید. این روش دو روز کاری زمان نیاز دارد. پس از این مدت زمان سهام به کارگزاری جدید انتقال داده می‌شود. اگر قصد تسریع این فرآیند را دارید، می‌توانید پیش از ثبت درخواست خود، با حساب کارگزاری جدید تعدادی سهام شرکت‌ مورد نظر را خریداری کنید. البته برخی از کارگزاری‌ها در قسمت تغییر کارگزار ناظر سهم گزینه‌ای تحت عنوان " آخرین معامله نماد در این کارگزاری انجام شده است " دارند که با استفاده از آن زمان انتقال کاهش یافته و حدودا پس از یک روز کاری، تغییر کارگزار ناظر انجام می‌شود.

روش سوم، تغییر کارگزار ناظر به روش آنلاین از پنل کاربری کارگزاری


برای انجام این کار ابتدا با نام کاربری و رمز عبور وارد حساب کاربری خود در کارگزاری جدید شوید. در پنل کاربری خود به قسمت تغییر کارگزار ناظر رجوع کنید. این گزینه در کارگزاری‌های مختلف احتمالا در منوی متفاوتی جایگزینی شده است.
 در این قسمت باید در کادر مربوطه نام نماد شرکت مورد نظر را مشخص کنید. با این کار نشان می‌دهید که قصد ثبت درخواست برای سهام کدام شرکت را دارید. پس از انتخاب نماد گزینه تغییر کارگزار ناظر را انتخاب نمایید و درخواست را ثبت کنید. حداکثر بعد از 48 ساعت سهام به حساب کارگزاری جدید به صورت رایگان منتقل می‌شود.

البته استفاده از این روش همیشه ساده نیست. چنانچه پس از ثبت درخواست در پنل تایید کنید که هیچ معامله‌ای در کارگزاری جدید انجام نداده‌اید، کارتان کمی سخت خواهد شد. اگر هیچ معامله‌ای در کارگزاری جدید انجام نداده‌اید باید مجددا از طریق سامانه سمات برای دریافت گواهی اقدام کنید. در نهایت باید فایل گواهی را در قسمت مشخص شده بارگذاری کنید تا درخواستتان با موفقیت انجام شود.

گواهی سهام چیست؟

گواهی سهام نشان می‌دهد که شما رسما سهامدار یک شرکت بوده و طبق آن حقوق مشخصی در شرکت دارید. بنابراین گواهی سهام سند سهامداری شماست. در حالت عادی شما با خرید آنلاین یک سهم، گواهی دریافت نخواهید کرد. اما گاهی برای اقداماتی مانند تغییر کارگزار ناظر نیاز به گواهی سهام و ارائه آن به کارگزاری خواهید داشت.
خوشبختانه دریافت گواهی سهام به صورت آنلاین انجام می‌شود و نیازی به مراجعه حضوری به سازمان بورس و اوراق بهادار یا حتی مراجعه به شرکتی که سهم آن را خریداری کرده‌اید، نیست. شما می‌توانید با کمترین دردسر گواهی سهام شرکت را از طریق درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه و از بخش مدیریت دارایی، دریافت نمایید.

هر برگه گواهی سهام شامل اطلاعاتی مانند: مشخصات هویتی سهامدار، تعداد سهام تحت مالکیت، نام شرکت، نماد معاملاتی، ارزش اسمی هر برگه، کل سرمایه ثبت شده شرکت و ... است. البته در کنار این اطلاعات میزان سرمایه شرکت نیز ذکر شده است.

در شکل زیر می‌توانید نمونه برگه سهام را مشاهده کنید.

 

 

به انتهای گواهی سهام توجه کنید. در این قسمت از گواهی برای نشان دادن اعتبار سند یک کد مخصوص اسکن QR وجود دارد. با اسکن این کد اطلاعات سهامدار و میزان سهام او ظاهر شده و به این ترتیب اعتبار این گواهی نیز تایید می‌شود.

نحوه دریافت گواهی سهام


برای دریافت گواهی سهام از درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام و مراحل ثبت نام را با انجام فرآیند احراز هویت تکمیل کرده باشید. پس از آن باید به سامانه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه مراجعه کنید و با استفاده از شماره تماس و کد ملی وارد سامانه شوید. پس از ورود به سامانه، از قسمت "مدیریت دارایی" لیست سهام خود را مشاهده ‌کنید.

در قسمت گزارش دارایی می‌توانید کارگزار ناظر هر نماد را مشاهده کنید. در انتهای سطر مربوط به هر نماد ستون گواهی سهام را مشاهده می‌کنید که می‌توانید برگه سهام نماد مورد نظرتان را از این قسمت دانلود کنید. با مطالعه برگه گواهی سهام اولین اطلاعاتی که به چشم می‌خورد نام، شماره ملی و کد معاملاتی سهامدار است. به عبارتی در این برگه با درج مشخصات سهامدار گواهی شده است که فرد مالک تعداد مشخصی سهام از شرکت بوده و به این منظور از حقوق سهامداری برخوردار است.

چطور کارگزار ناظر سهم خود را پیدا کنیم؟

گاهی بنا به شرایط موجود، سهامدار از کارگزار ناظر سهم خود اطلاعی ندارد. این شرایط به خصوص در زمانی رخ می‌دهد که سهام در زمان گذشته خریداری شده باشد. با این وجود برای تغییر کارگزار ناظر شناخت کارگزار اولیه ضروری است و بدون آن فرآیند انجام شدنی نیست. خوشبختانه در این شرایط می‌توان با اقداماتی ساده و البته تماما آنلاین، کارگزار ناظر سهم را شناخت. برای این که کارگزار ناظر خود را در هر نماد معاملاتی بشناسیم، می‌توانیم به یکی از دو شیوه زیر عمل کنیم:
برای مشاهده و مقلیسه کارگزاری های بورس میتوانید از صفحه بهترین کارگزاری بورس دیدن کنید

 

  • این روش نیاز به گواهینامه نقل و انتقال سهام دارد. گواهینامه نقل و انتقال سهام دارای کد کارگزار است. سهامدار باید کد کارگزار را که در آخرین گواهی‌نامه نقل و انتقال و سپرده سهامی صادر شده است، با کدهای موجود از کارگزاری‌ها در سایت سمات مطابقت دهد.
    با این وجود ممکن است برخی از کدهای درج شده در آخرین گواهی‌نامه نقل و انتقال و سپرده سهام مربوط به قبل از سال 1378 باشند. در این صورت سهامدار نمی‌تواند از این روش کارگزار ناظر خود را بشناسد و باید از روش بعد استفاده کند.

 

  • در این روش برای اطلاع از کارگزار ناظر فعلی سهام باید به سایت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه مراجعه کنید. در این سایت می‌توانید با ورود از طریق کد ملی، به بخش خدمات مراجعه کنید تا با انتخاب "درگاه الکترونیکی سهامداران" و ورود به این سامانه، کارگزار ناظر سهام را در قسمت مشاهده کارگزار ناظر پیدا کنید.

مشاهده دارایی سهام عدالت و سهام افزایش سرمایه بدون نیاز به گواهی سهام

بسیاری از دارندگان سهام عدالت نمی‌دانند که برای نمایش سهام عدالت در پرتفوی کارگزاری خود باید چه اقداماتی انجام دهند. برای قدم اول استفاده از سهام عدالت تنها کافی است که تغییر کارگزار ناظر بورس را انجام دهیم.
شما می‌توانید دارایی سهام عدالت خود را در سامانه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه مشاهده کنید. در این بستر اینترنتی امکان مشاهده آخرین وضعیت سهام عدالت مهیا بوده و حتی از میزان کل ارزش سهام عدالت خود می‌توانید مطلع شوید. البته استفاده از این درگاه برای مشاهده و مدیریت دارایی سهام عدالت مخصوص آن دسته از سهامدارنی است که در مهلت مقرر گزینه مدیریت مستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند. با انتخاب این گزینه در نوار منو حساب کاربری این دسته از افراد گزینه سهام عدالت فعال شده و با استفاده از آن می‌توانند به مشاهده صورتحساب سهام عدالت خود بپردازند.


سخن پایانی

یکی از مهمترین استفاده‌های گواهی سهم برای تغییر کارگزار ناظر است. هر یک از سهامداران بازار بورس ایران در طول فعالیت خود در این بازار بنا به دلایلی مانند نارضایتی از کارگزاری کارگزار ناظر خود را تغییر می‌دهند. البته برای انجام این کار روش‌های مختلفی وجود دارد که در تمام آن‌ها نیاز به در دست داشتن گواهی سهام نیست. امروزه تغییر کارگزار ناظر در بازار سرمایه را می‌توان از طریق رایانه‌های شخصی و حتی از طریق گوشی‌های تلفن همراه به صورت آنلاین انجام داد.

سوالات متداول

هر برگه سهام شامل اطلاعاتی از جمله تاریخ، مشخصات هویتی سهامدار، تعداد سهام تحت مالکیت سهامدار، نام شرکت، نماد معاملاتی، ارزش اسمی هر ورقه و کل سرمایه ثبت شده شرکت است.
اگر از قبل در سامانه جامع سجام ثبت نام کرده‌اید، برای ثبت‌ نام در کارگزاری جدید، نیازی به ثبت ‌نام دوباره در سجام نیست. ثبت نام در سایت سجام تنها برای یک بار برای مراجعات بعدی به نهادهای مالی و تامین سرمایه کافیست.
تغییر کارگزاری با تغییر کد بورسی در ارتباط نیست؛ زیرا کد بورسی یکتا بوده و یک بار می‌توان آن را دریافت کرد. بنابراین برای تغییر کارگزار نیاز نیست کد بورسی جدید بگیرید. کد بورسی شما تغییر نخواهد کرد و همواره کد بورسی مخصوص به شخص شما خواهد بود.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.