هشدار! تکرار ریزش بازار، این بار در بیت کوین

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
هشدار! تکرار ریزش بازار، این بار در بیت کوین
خرید و فروش بیت کوین قانونی و رسمی نیست. تنها، افرادی که آن را با مجوز استخراج کرده‌اند، جهت واردات کالا می‌توانند از بیت کوین استفاده کنند.

اخیراً قیمت بیت کوین رشد عجیبی داشته و امروز شاهد جذب بسیاری از سرمایه‌گذاران به بازار ارزهای دیجیتال ، به ویژه بیت کوین هستیم. این اتفاق کمی یادآور روزهای طلایی بورس است. روزهایی که بازار سبزپوش بود و بورسی‌ها سرمست از سودهای کلان خود بودند. پسرخاله‌ها و شوهرعمه‌ها، دوست و آشنا، سودهای بورس‌بازهای اطراف خود را می‌دیدند و با رویای یک شبه ثروتمند شدن، کد بورسی می‌گرفتند.

کمی بعد، بورس در سال 1399 احوال خوبی نداشت و بورسی‌ها تجربه‌های ناراحت‌کننده‌ای کسب کردند. تازه‌واردان همگی پشیمان و لعن و نفرین کنان، به دنبال راه فرار بودند. خیلی از روزها، تابلوی معاملات بورس انقدر قرمز بود که بدون عینک دودی نمی‌شد به آن نگاه کرد!
اصلاح بازار جزء طبیعت آن بوده و باید اتفاق بیفتد. اصلاح شاخص باعث می‌شود، قیمت‌ سهم‌ها از ارزش ذاتی آن‌ها بالاتر نرود؛ اما اتفاقی که در چند ماه گذشته شاهد آن بودیم، اصلاح نبود، ریزش بود.

یکی از دلایل اصلی ریزش شاخص بازار، دعوت از عموم برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه (بدون هیچ فرهنگ‌سازی بورسی) بود. بعد از آن می‌توان به عرضه غیراصولی سهام عدالت، عرضه صندوق‌های ETF دولت، ابهامات و بحران‌های سیاسی و اقتصادی اشاره کرد.

امروز نیز بازار ارزهای دیجیتال علی‌الخصوص بیت کوین داغ است. تحلیل‌گران معتقدند اگر دولت قوانین شفافی در این خصوص ارائه نکند، در این بازار نیز فاجعه‌ای مشابه به آن‌چه در بازار سرمایه شاهد بودیم، رخ خواهد داد.

نیاز به قانون در بازار ارز دیجیتال

این روزها که قیمت بیت کوین افزایش چشمگیری داشته، بازار ارزهای دیجیتال مخصوصاً بیت کوین توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده است. با رونق گرفتن بازار بیت کوین و سایر رمز ارزها ، نیاز به وضع قوانین شفاف در این حوزه بیشتر حس می‌شود. به جهت رفع ابهامات موجود در بازار ارزهای دیجیتال ، دولت و بانک مرکزی می‌بایست موضع خود را در این زمینه مشخص نمایند. در هفته‌های اخیر بانک مرکزی موضع خود را در خرید و فروش بیت کوین خیلی مختصر اعلام کرد.

نبود قوانین مشخص درحوزه ارزهای دیجیتال و همچنین عدم آگاهی مردم نسبت به این بازار عواقب سنگینی خواهد داشت. در صورتیکه دولت رمزارزها را غیرمجاز بداند، پس باید موضع خود را صراحتاً اعلام نماید؛ اگر هم آن‌ها را مجاز می‌داند‌، باید بسترسازی‌های لازم را فراهم نماید. در غیر اینصورت باز هم مسئله‌ای بدون فرهنگ‌سازی و زمینه‌سازی‌های ضروری، رواج یافته و اقتصاد و مردم همه باهم چوبش را خواهند خورد. در واقع ممکن است رمز ارزها به چالشی برای اقتصاد ایران تبدیل شوند.

قوانین مربوط به استخراج بیت کوین در ایران

درست همزمان با بازگشت کشور به دوره پیک مصرف برق، توجه‌ها به استخراج ارز دیجیتال جلب شد. (همان طور که می‌دانید ماینینگ فرایندی است که به شدت برق مصرف می‌کند.) وزارت نیرو از تاثیرات سوء، استخراج ارز مجازی بر شبکه سراسری برق گله‌مند بود. مالکین ماینرها این شکایت وزارت نیرو را اغراق‌آمیز قلمداد می‌کردند.

قرار شد استخراج‌کنندگان رمز ارزها به جهت همکاری با دولت دستگاه‌های خود را در ساعات پیک مصرف برق خاموش کنند. این روند در فصل تابستان ادامه یافت. در همین برهه فعالین این حوزه از برخورد دو پهلوی مسئولین انتقاد کرده و در خواست تعریف قانونی شفاف در این مورد نمودند.

از یک سو آمارهای وزارت نیرو بیانگر مصرف برق برای استخراج هر بیت کوین برابر با 24 منزل مسکونی در سال بود. از طرفی دیگر استخراج‌کنندگان عنوان می‌کردند که در صورت صحت این آمار، 50% بیت کوین دنیا را ایران تولید می‌کند.

آیین نامه هیات وزیران درباره استخراج بیت کوین و سایر رمز ارزها

نهایتاً در 13 مرداد سال 1398، آیین‌نامه اجرایی استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده در کشور توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد. بر اساس این آیین‌نامه فعالیت ماینرها تحت شرایطی، قانونی شمرده شد و برای آن‌ها حقوقی قائل شدند. مهم‌ترین بند این آیین‌نامه، استخراج ارز دیجیتال را به عنوان یک صعنت شناخته است. بر اساس آن قرار شد برای استخراج رمزارزها ، یا از شبکه سراسری انشعاب دریافت کنند یا یک نیروگاه جدید، خارج از شبکه سراسری احداث نمایند.

قیمت استخراج رمز ارزها

تعرفه برق ماینینگ ها با قیمت متوسط ریالی نرخ برق صادراتی محاسبه خواهد شد:

  • این میزان به ازای هر کیلووات 965 تومان است.
  • در 8 ماه سال که گرم نیست، این نرخ برابر با 50% متوسط برق صادراتی یعنی 480 تومان خواهد بود.
  • در 4 ماه گرم سال، معادل دو برابر نرخ برق صادراتی محاسبه می‌شود.

شرایط استخراج ارز دیجیتال در ایران

استفاده ماینرها در 300 ساعت از سال(که به عنوان پیک مصرف برق تعیین شده است) ممنوع است. استخراج بدون دریافت مجوز از وزارت صمت (صنعت، معدن، تجارت) ممنوع و غیرقانونی می‌باشد. از متقاضیان ماینینگ هزینه انشعاب عمومی دریافت نمی‌گردد. به جهت تشویق فعالان این حوزه شرایط تخفیفی نیز درنظر گرفته‌اند.

فعالیت متقاضیان به صورت جمعی%20 تخفیف
در صورت استفاده از استخرهای داخلی%15 تخفیف
تخفیفات مصرف برق جهت استخراج ارز مجازی

 

متقاضیان برای استخراج، مجاز به استفاده از نیروگاه‌های سراسری نیستند. به منظور ماینینگ باید نیروگاه جدید احداث نمایند. نرخ سوخت نیروگا‌ه‌ها برابر با 70% نرخ گاز صادراتی می‌باشد. متقاضیان ماینینگ می‌توانند از برق تولیدی نیروگاه‌های تجدیدپذیر نیز استفاده کنند. در صورت قطعی برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر، می‌توانند از برق شبکه، پشتیبانی بگیرند.

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق، بیان کرد: «فعالان حوزه رمز ارز ابتدا باید از وزارت صمت مجوز اخذ کنند. جهت استخراج رمز ارز به حسب مورد، به شرکت‌های برق منطقه‌ای یا توزیع نیروی برق مراجعه ‌کنند و این شرکت‌ها  موظفند نسبت به برقراری انشعاب و سایر موارد اقدام کنند.»

سخنگوی صنعت برق ادامه داد: «از مهم‌ترین بخشودگی‌های این بخش این است که فعالان، از پرداخت هزینه انشعاب معاف هستند. درحالی که اگر یک مشترک خانگی بخواهد یک کنتور کوچک بگیرد، باید هزینه انشعاب را پرداخت کند. فعالان رمزارز اگر مصرف صد مگاواتی هم داشته باشند، از پرداخت هزینه انشعاب معاف هستند. مشترک می‌شوند، برای آن‌ها کنتور هوشمند نصب شده و متناسب با مصرفی که داشته باشند، صورتحساب در پایان ماه صادر می‌شود.»

هشدار به استخراج ‌کنندگان رمز ارز در منازل!

سخنگوی صنعت برق در خصوص افرادی که در منازل خود اقدام به استخراج بیت کوین و سایر رمز ارزها می‌کنند، گفت:
«افزایش نرخ رمز ارز سبب ایجاد جذابیت برای سرمایه‌گذاری در این بخش شده است. نصب این دستگاه‌ها در منازل سبب بروز خسارت به وسایل داخل واحد مسکونی و همچنین همسایگان و شبکه برق می‌شود. درصورت شناسایی این گروه از استخراج کنندگان رمز ارز، برق واحد متخلف به نرخ برق صادراتی که رقم بسیار بالایی است، محاسبه می‌شود. طبق برنامه‌ریزی وزارت نیرو، متقاضیان استخراج رمز ارز می‌توانند در سطح گسترده این مزارع را در شهرک‌های صنعتی مشخص شده نصب کنند و البته برق آن‌ها نیز با نرخ مشخص و بدون دریافت یارانه محاسبه خواهد شد.»

قوانین خرید و فروش بیت کوین در ایران

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، درباره خرید و فروش بیت کوین و سایر رمز ارزها گفت: «در این خصوص مصوبه هیات وزیران را گرفته‌ایم که اخیرا اصلاحاتی هم روی آن انجام شد. مقرر شده افرادی که به طور قانونی و رسمی رمز ارز تولید می‌کنند، امکان استفاده از آن را برای واردات داشته باشند.» همتی ادامه داد: «به زودی برای بیت کوین صرافی‌هایی مشخص می‌کنیم که فقط برای مبادلات تجاری بتوان از آن استفاده کرد.»

در نتیجه خرید و فروش بیت کوین قانونی و رسمی نیست. تنها، افرادی که آن را با مجوز استخراج کرده‌اند، جهت واردات کالا می‌توانند از بیت کوین (یا هر رمز ارزی که با مجوز استخراج کرده‌ باشند) استفاده کنند. انجام هرگونه مبادله بانکی بیت کوین ، ممنوع است؛ اما نگهداری آن جرم نیست. بنابراین فقط استفاده از بیت کوین در سیستم مالی کشور غیرقانونی محسوب می‌شود.

توصیه نویسنده به مشتاقان ورود به بازار ارزهای دیجیتال

تاریخ همیشه تکرار می‌شود. این فرق می‌کند، این بار مثل اون بار نیست و عباراتی مثل این‌ها، همگی برای گول زدن خودمان است. ورود به بازار بورس، بیت کوین ، طلا و مسکن و هر بازار دیگری، بدون دانش و آگاهی 99% به شکست ختم خواهد شد. توصیه می‌شود اگر دانش و مهارت کافی ندارید؛ اگر قوانین و زیر و بم بازار ارزهای دیجیتال را نمی‌شناسید؛ دارایی خود را قمار نکنید. بله قمار! سرمایه‌گذاری در بازاری که شناختی به آن ندارید، عین قمار است.

در این مطلب سعی شد اطلاعات کارآمدی در اختیار شما قرار داده شود. نکاتی که شاید بتواند به تصمیم‌گیری شما برای سرمایه‌گذاری و خرید بیت کوین کمک کند. اگر سوالی در ذهن شما ایجاد شد، در قسمت دیدگاه‌ها مطرح کنید. تیم نظارت در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهد بود.

مقالات مرتبط:

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.