چرا بیت کوین امروز (BTC) رشد کرد ؟ رشد بیت کوین تا کجا ادامه داره

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
چرا بیت کوین امروز (BTC) رشد کرد ؟ رشد بیت کوین تا کجا ادامه داره
از صبح چهارشنبه، بیت کوین طی پنج روز گذشته نزدیک به 9 درصد افزایش قیمت را شاهد بوده است. این جدیدترین افزایش قیمت در میان فشارهای کنونی معاملات آتی ارزهای دیجیتال رخ‌داده است.

قیمت بیت کوین (BTC) در بیشتر ماه‌های سال 2022 در حال سقوط آزاد بوده ، به‌طوری‌که این بیماری مسری در حال سرایت از بازارهای ارزهای دیجیتال به مسائل و نگرانی‌های کلان و گسترده‌تر مانند جو های ضعیف ژئوپلیتیکی در بازارهای مالی است.

درحالی‌که بیت کوین تا به امروز بیش از 56 درصد کاهش داشته، این ارز دیجیتال محبوب و شناخته در جهان در 24 ساعت گذشته شاهد افزایش شدید 6 درصدی بوده است. ارز دیجیتال بیت کوین در روز قبل حدود 5 درصد افزایش قیمت داشته است.

از صبح چهارشنبه، بیت کوین طی پنج روز گذشته نزدیک به 9 درصد افزایش قیمت را شاهد بوده است. این جدیدترین افزایش قیمت در میان فشارهای کنونی معاملات آتی ارزهای دیجیتال رخ‌داده است. فشار کوتاه کنونی زمانی رخ می‌دهد که افزایش ناگهانی قیمت باعث می‌شود تا معامله‌گرانی که معاملات کوتاه‌مدت داشته‌اند موقعیت خود را از دست بدهند و درنتیجه سرمایه آن‌ها از بین برود.

معاملات کوتاه‌مدت به این صورت است که مثلاً معامله‌گر پیش‌بینی می‌کند که قیمت دارایی در طول زمان مشخص کاهش پیدا می‌کند. از بین رفتن و به‌اصطلاح لیکویید شدن سرمایه هم زمانی اتفاق می‌افتد که معامله‌گران دیگر مارجینی برای ادامه معامله ندارند و به موقعیت مارجین کار یا اتمام سرمایه نزدیک می‌شوند.

اتریوم (ETH) دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان، بیش از 12 درصد افزایش یافت. این آلت کوین پیشرو در روز سه‌شنبه از آستانه 1500 دلار عبور کرد.

 

چرا بیت کوین در حال افزایش است؟

به‌طورکلی، ارزش بازار ارزهای دیجیتال در روز چهارشنبه از یک تریلیون دلار عبور کرد. این قله‌ای است که ارزهای دیجیتال از مردادماه دیگر آن را رؤیت نکرده‌اند. باوجود رخ دادن بزرگ‌ترین از بین رفتن سرمایه‌های مالی در معاملات کوتاه‌مدت طی 15 ماه اخیر، بازهم بیت کوین و بقیه ارزهای دیجیتال دنیای کریپتو به صعود خود ادامه دادند.

زمانی که رنگ بازارهای مالی سبز می‌شود، آسودگی خاطری برای معامله‌گران به وجود می‌آید. زمانی که بیت کوین سطح روان‌شناختی 20 هزار دلاری را در روز پنج‌شنبه شکست این آسودگی خاطر برای معامله‌گران شکل گرفت.

بااین‌حال ، علی‌رغم این دستاوردها، ارز بیت کوین همچنان در سال 2022 شکل نزولی دارد و با کمتر از یک‌سوم بالاترین قیمت خود در ماه آبان سال 2021 حدود 68 هزار دلار معامله می‌شود.

روز گذشته احساسات سرمایه‌گذاران در برابر موج تورم تغییر کرد، با این باور که کمیته بازار آزاد فدرال یا همان FOMC ممکن است به‌زودی افزایش نرخ بهره را کاهش دهد. هر سه شاخص اصلی در معاملات بعدازظهر افزایش یافتند درحالی‌که بازده اوراق قرضه و دلار، پناهگاه امن سنتی در طول تورم، کاهش چشمگیری داشتند. این حرکت به ارزهای بنیادین مانند بیت کوین شتاب داد که در بیشتر معاملات سال 2022 حضور چشمگیر و گسترده‌ای داشت.

بااین‌حال، تا صبح چهارشنبه، به نظر می‌رسد که احساسات سرمایه‌گذاران بار دیگر برای بازارهای گسترده‌تر تغییر کرده است. سهام S&P 500 و Nasdaq Composite به ترتیب بیش از %0.2 و %1 در صبح چهارشنبه سقوط کردند و سهام داو جونز نیز کمتر از %0.5 رشد کرد.

اکثر سرمایه‌گذاران هنوز معتقد هستند که FOMC در ماه آینده میزان نرخ بهره را افزایش خواهد داد. بر اساس ابزار FedWatch گروه CME ، ناظران بازار احتمال 91.3 درصدی افزایش نرخ بهره را 75 واحد پایه (bps) پیش‌بینی کرده‌اند.

این یعنی اینکه در دوره کنونی هنوز هم فراز و نشیب‌های بیشتری برای بیت کوین و دنیای ارزهای دیجیتال امکان رخ دادن وجود دارد.

 

نوسانات بیت کوین

نوسانات و بیت کوین رابطه بسیار نزدیکی با یکدیگر دارند. بر اساس گزارش بازنگری و چشم‌انداز بازار در مهرماه سال 2022 شرکت Kraken Intelligence، نوسانات بیت کوین از 52 درصد در مردادماه به 64 درصد در مهرماه افزایش داشته است. این افزایش در 26 شهریور به بالاترین حد خود یعنی 74 درصد رسیده بوده است.

از طرفی دیگر، طبق گزارش این سازمان، اتریوم ماه را با نوسانات قابل‌توجه و بالاتر 89 درصد آغاز کرد. بااین‌حال، تا پایان ماه به 78 درصد کاهش پیدا کرد ولی افزایش 94 درصدی خود را در تاریخ 26 شهریور تنها چند روز پس از پروژه "ادغام" رخ‌داده بوده است.

پروژه ادغام اتریوم همان تغییر پلتفرم از شبکه اثبات کار به شبکه اثبات سهام است.

بااین‌حال، حتی باوجوداین نوسانات کمتر، بیت کوین هنوز به دلیل جهش‌های ناگهانی بدنام است. با توجه به اینکه فضای مالی به‌شدت غیرقابل‌پیش‌بینی و بی‌ثبات است و سرمایه‌گذاران را در معرض خطر قرار می‌دهد، هیچ تضمینی وجود ندارد که آنچه ما تجربه می‌کنیم باقی بماند.حتی اگر اتفاقات ناگوار سال گذشته دیگر رخ ندهد.

 

جهش بیت کوین برای سرمایه‌گذاران چه معنایی دارد؟

سؤال بزرگی که سرمایه‌گذاران با آن روبه‌رو هستند این است که آیا این نشانه‌ای است که پایین‌ترین سطح بیت کوین به وجود آمده است یا اینکه این پناهگاه صرفاً یک جهش موقتی است- جایی که قیمت‌ها در میان یک‌روند منفی بلندمدت به‌طور موقت بهبود پیدا می‌کند و پس‌ازآن روند سقوط مجدداً آغاز می‌شود.

درحالی‌که این جهش یک فرصت خوشایند را ایجاد کرده است، واقعیت این است که ما در یک قلمرو بی‌سابقه ازنظر شرایط ژئوپلیتیکی، تورم افسارگسیخته و موضع نامشخص فدرال رزرو مورد نرخ بهره قرارگرفته‌ایم.

هرکسی که با این صنعت آشنا باشد می‌داند که حتی در بهترین زمان ممکن هم، پیش‌بینی قیمت کوتاه‌مدت دارایی‌های ارز دیجیتال تقریباً غیرممکن بوده و این موضوع در شرایط کنونی بازارهای مالی صادق است.

سوالات متداول

بازار ارزهای دیجیتال نیز مانند سایر بازارهای مالی نوسانات قیمتی زیادی دارند و همین نوسانات فرصت‌های کسب سود زیادی را برای معامله‌گران فراهم می‌کند. همچنین نوسانات بازار ارزهای دیجیتال باعث می‌شود تا این بازار هیجان‌انگیزتر شود و نگاه خیلی از افراد به آن جلب شود.
پیش‌بینی قیمت بیت کوین اصلاً کار آسانی نیست. برای این کار، شما باید به مدت طولانی حتی چند سال قیمت بیت کوین را بررسی کنید و عوامل مؤثر روی آن را پیدا کنید. به‌طورکلی، دو روش کلی تحلیل تکنیکال و فاندامنتال برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین وجود دارد.
پیش‌بینی قیمت بیت کوین در سال آینده به این صورت بوده که کارشناسان گفته‌اند که روند صعودی خود را آغاز می‌کند و به نظر می‌رسد حرکات قیمت در سال آینده صعودی باشد و بیت کوین به قیمت‌های بالایی بازگشت داشته باشد.
بیت کوین، یک شبکه مبتنی بر توافق جمعی بوده که راه تازه‌ای را برای پرداخت درست کرده است. بیت کوین یک دارایی دیجیتال بوده که بر اساس سیستم‌های خاصی طراحی‌شده است. این ارز دیجیتال را هیچ قدرت یا شخص واسطی مثل بانک کنترل نمی‌کند و همه‌چیز در آن به‌صورت مشخصی اتفاق می‌افتد.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.