تحلیل بنیادی و تکنیکال بازار بورس | کی سهام بخریم ؟

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
تحلیل بنیادی و تکنیکال بازار بورس | کی سهام بخریم ؟

هادی بهرامی؛ کارشناس تحلیل نظارت دات کام: بورس اوراق بهادار یک بازار متشکل سرمایه‌ ای است که در آن سهام شرکت‌ های خصوصی و دولتی طبق قانون خاصی خرید و فروش میشود و از سویی محلی برای جمع‌ آوری پس ‌انداز و نقدینگی بخش خصوصی به‌ منظور انجام پروژه ‌های سرمایه‌ گذاری بلند مدت است. بورس از طریق جذب و به‌ کار انداختن سرمایه‌ های راکد، حجم سرمایه ‌گذاری در جامعه را بالا میبرد و بین عرضه‌ و تقاضا کنندگان بازار سرمایه ارتباط برقرار میکند. در حال حاضر بازار بورس جزو بازار های کم ریسک و ارزنده به حساب می آید که با بررسی تکنیکال و بنیاد سهام میتوان فرصت های سرمایه گذاری خوبی بدست آورد. برای سرمایه گذاری حتی برای 10 سال که بلند مدتی به حساب می آید باید روند و تحرکات بازار منتخب را رصد کرده و با استفاده از تحلیل های معتبر اقدام به خرید، جابجایی و یا فروش کنیم.

 

تعریف شاخص کل و هم وزن

شاخص کل قیمت در بورس اوراق بهادار که به اختصار آن را شاخص کل میگویند، نشان‌دهنده تغییرات سطح عمومی قیمت‌ ها در کل بازار است و میانگین افزایش یا کاهش قیمت سهام در بازار را بیان میکند. در شاخص کل هم‌ وزن نیز تمامی سهام به یک میزان و با یک وزن در عدد شاخص اثرگذار هستند و میتواند نمای کلی از روند سهام در روز را نشان دهد. عدد شاخص قیمت هم‌ وزن در بورس میتواند معیاری برای سنجش میزان بازدهی و یا افول بازار باشد.

 

تحلیل شاخص کل بورس

در بازه زمانی بلند مدت، شاخص سقف تاریخی خود را شکسته است که اگر شرایط اقتصادی مناسب بود و نقدینگی وجود داشت، بورس بازدهی بیشتری نسبت به سایر بازارهای موازی میتوانست داشته باشد؛ اما فعلا با تشکیل ریز موج ها در رکود به سر میبرد. حمایت 1 میلیون و 940 هزار واحد برای شاخص کف خوبی به حساب می آید که اگر بخواهیم از دید تکنیکالی نگاه کنیم میتوانیم ریزش بیشتر تا 1 میلیون و 700 هزار واحد را در نظر بگیریم؛ اما این ریزش با در نظر گرفتن متریک های بنیادی کمی دور از ذهن میباشد. البته همیشه و تحت هر شرایطی، یک سقوط برای بازار در نظر بگیرید و مدیریت سرمایه را حتما رعایت کنید. بنظر می آید بازی بزرگ تر از آن چیزی است که ما سرمایه گذاران فکر میکنیم؛ زیرا بنیاد اکثر شرکت ها در وضعیت خوبی قرار دارد ولی نقدینگی و حمایت از بازار بسیار ضعیف است و با خشک و خالی کردن بازار احتمالا قصد دارند که بازار را در سال 1403 با رشد خوبی غافلگیر کنند؛ دقیقا همان اتفاقی که در اوج نا امیدی آبان ماه 1401 صورت گرفت. طبق تجربه ای که از بازار به دست آورده ایم، میتوانیم بگوییم که احتمالا تا اواسط سال 1403 بازار در رکود و رنج منفی به سر خواهد برد و پس از آن یک رشد خوبی را تجربه میکند.

 

تحلیل شاخص هم وزن

شاخص هم وزن معمولا سهم های کوچک را هم در نظر میگیرد که برای تحلیل روند دقیق تر بازار بهتر است این شاخص را مد نظر قرار دهیم؛ زیرا اکثر سهم های بازار کوچک هستند و در شاخص هم وزن جا میگیرند که بهتر است در تحلیل ها حتما مد نظر داشته باشیم. به شخصه در تحلیل کلیت بازار و فیلتر انتخاب سهم، به تحلیل شاخص هم وزن بسیار اهمیت میدهم. شاخص هم وزن نیز تقریبا مانند شاخص کل، وضعیت خنثی و راکد دارد که با سیگنال خرید کانال ها و تزریق چند میلیارد تومان پول فعلا به روز های پر رونق بر نمیگردد! محدوده 652 هزار واحد بسیار معتبر بوده و کف قابل اعتماد تحلیلگران و سرمایه گذاران است که در آنجا میتوان فرصت های خرید خوبی پیدا کرد. شاخص هم وزن با عبور از مقاومت مهم 780 هزار واحدی خود میتواند رشد بیشتری را تجربه کرده و با عبور از سقف تاریخی ATH 845 هزار واحد میتواند روند صعودی بزرگی را آغاز کند.

 

تحلیل مختصری از بنیاد بازار بورس

با توجه به اخبار منتشر شده، بنظر میرسد نسبت تورم واقعی 110 درصدی، افزایش حقوق 20 درصدی و مالیات 50 درصدی با یکدیگر ناترازی بودجه را به شکل واضح نشان میدهد و خبر خوبی برای اقتصاد نیست. سلب اعتماد سرمایه گذاران خرد، کاهش فروش و سود سازی برخی شرکت ها، پذیرش روز افزون صندوق ها به بازار و به دنبال آن ایجاد معاملات الگوریتمی و کاهش ارزش معاملات در بازار نیز در حال حاضر مانع از رشد بازار سرمایه شده است. باید خبر تجدید ارزیابی دارایی شرکت ها عملی شود و در کنار اخبار مثبت، دولت و حقوقی ها نیز از بازار حمایت کنند تا با افزایش گردش نقدینگی و ورود پول به بازار، از تولید و کسب و کار نیز حمایت شود. همچنین با ایجاد صندوق های متنوع و معتبر میتوان جذب سرمایه خوبی را به عنوان اهرم قوی بورس انجام داد. وضعیت بانک ها و شرکت های ورشکسته و منحل شده باید مشخص شوند و به سهامداران خسارت پرداخت شود تا اعتماد و رضایت به سمت بازار بازگردد. متاسفانه افت بی دلیل قیمت سهام، سودسازی شرکت ها را بی اثر میکند و ساختار حرکتی بازار را به هم میریزد که اگر پول شرکت ها به درستی مدیریت و به سهام نیز تزریق شود طبیعتا قیمت ها بسیار رشد میکند و بازار بورس هم رونق میگیرد. شرایط بنیادی اکثر شرکت ها در وضعیت خوبی قرار دارد. با توجه به موقعیت اقتصادی و سودسازی عالی برخی صنایع، پیش بینی میشود گروه انبوه سازی، رایانه، ارتباطات، دارویی و برخی شرکت های کوچک پتروشیمی در سال 1403 روند مثبتی را در پیش بگیرند.

 

عملکرد صنایع

زراعتی ها این روز ها پر سر و صدای بازار شده اند که میتوان به تحلیل و بررسی شرکت های گروه جهت سرمایه گذاری پرداخت؛ البته نکته تجربه ای که وجود دارد به اولویت تکنیکال در تحلیل سهم های این گروه اشاره میکند. گروه اطلاعات و ارتباطات با نسبت قیمت به درآمد 2.8 کمترین P/E TTM را در بازار دارند که پس از آن، گروه نفتی با 4.9، فلزات اساسی با 6.3، بانکی ها با 6.4، هولدینگ های سرمایه گذاری با 6.4 و کانه ای فلزی با 7.1 کمترین نسبت قیمت به درآمد را میان صنایع بازار بورس دارند. از آبان ماه سال 1401 تا به امروز، نرخ بازده شاخص صنعت انبوه سازی 223 درصد، شاخص صنعت قند و شکر 105 درصد و شاخص کل بورس 78 درصد میباشد. به نظر می آید به علت افزایش فروش و اهمیت مسکن، صنعت ساختمانی را در وضعیت بنیادی خوبی قرار داده است و احتمالا در بورس نیز بازدهی بیشتری داشته باشد. از شرکت های بزرگ ساختمانی میتوان به ثامید، ثمسکن و ثغرب اشاره کرد.

 

سخن پایانی

با اخبار مثبت منتشر شده و شرایط بنیادی مناسب بازار بورس، میتوان به صعود بیشتر آن امیدوار بود؛ به شرطی که صرفا اعداد و ارقام شاخص رشد نکند و صورت وضعیت پرتفوی سرمایه گذاران نیز مثبت و رضایت بخش باشد. چون این روز ها سرمایه گذاران بسیار ناامید و خشمگین هستند. تجدید ارزیابی دارایی ها و سود سازی شرکت ها از عوامل مثبت برای رشد بازار سرمایه خواهد بود در عین حال جهت سرمایه گذاری در بازار بورس باید تحلیل و بررسی همه جانبه صورت گیرد تا در صورت مدیریت سرمایه و کنترل احساسات کمترین ضرر را متحمل شد.

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.