ارز مسافرتی چیست و چطور میتوانیم آن را دریافت کنیم

فهرست مطالب

تمام افرادی که قصد سفر به کشورهای خارجی را دارند می‌توانند از ارز مسافرتی استفاده کنند. قیمت ارز مسافرتی نسبت به ارز آزاد کمتر بوده و به همین دلیل مشتاقان زیادی دارد. بنا به محدودیت‎های موجود هر فرد فقط یک بار در سال می‌تواند ارز مسافرتی یا همان ارز دولتی دریافت کند. دریافت ارز مسافرتی فرآیند پیچیده‌ای ندارد. کافیست تا انتهای این متن با ما همراه باشید تا نحوه دریافت ارز مسافرتی را بررسی کنیم.

 

تعریف ارز مسافرتی چیست؟

هیئت وزیران در سال 1364 مبلغ مشخصی را به عنوان ارز مسافرتی در نظر گرفته و لایحه آن را تصویب کردند. امروزه ارز مسافرتی به مبلغی می‎گویند که به شکل دلار یا یورو به مسافری که مقصد خارجه دارد، با قیمت کمتری فروخته می‎شود. برای این که ارز مسافرتی را دریافت کنید باید بعد از خرید بلیط سفر خارجی از سامانه آنلاین خرید ارز مسافرتی در اپلیکیشن بله بانک ملی یا از طریق شعب ارزی بانک‎های منتخب اقدام کنید. دقت داشته باشید که در زمان خرید ارز مسافرتی باید مدارک سفر خارجی از جمله بلیت و کارت شناسایی یا پاسپورت خود را در دسترس داشته باشید.

 

چرا بهتر است ارز مسافرتی دریافت کنیم؟

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و نگرانی‌های افراد در سفرهای خارجی گرانی قیمت دلار و یورو است. ارز مسافرتی با قیمت کمتر به مسافران ارائه می‌شود و به همین دلیل به صرفه‌تر خواهد بود. علاوه براین ارز مسافرتی می‎تواند باعث جلوگیری از سوء استفاده‌های دلالان ارزی شود. بنابراین اگر به دنبال کاهش هزینه‌های سفرهای خارجی خود و دریافت ارز ارزان هستید، دریافت ارز دولتی به شما توصیه می‌شود.

 

قوانین جدید ارز مسافرتی 1402

با این که ارز مسافرتی راهی مناسب برای کاهش هزینه‎های مسافرت است، هر مسافر فقط یک‌بار در سال مجاز به دریافت ارز دولتی مسافرتی است.

در سال 1402 بانک مرکزی، دستور توقف عرضه ارز مسافرتی را در صرافی‌ها داده است، متقاضیان برای تهیه و دریافت ارز مسافرتی باید به بانک‌های منتخب از جمله بانک ملی مراجعه کنند و با دریافت حواله در روز سفر، معادل نقدی ارز مسافرتی را دریافت نمایند.

 

ارز مسافرتی چقدر است؟

میزان ارز مسافرتی از اسفند سال 1401 تعیین شده است. بنا به قانون مبلغ 1000 یورو برای مسافرت‌هایی که هوایی انجام شود به مسافران متقاضی پرداخت می‎‎شود. میزان ارز مسافرتی 1402 نیز مبلغ 1000 یورو یا معادل این مبلغ به سایر ارزهای رایج مثل دلار است.

 

ارز مسافرتی کجا تحویل داده می‌شود؟

تمامی مسافران کشورهای خارجی می‌توانند پس از عبور از گیت خروجی فرودگاه‌ها ارز مسافرتی خود را دریافت کنند. دریافت ارز مسافرتی امروزه از طریق خودپردازها یا باجه بانک ملی به ‌صورت نقدی پرداخت می‌شود. بنابراین برای دریافت دلار مسافرتی باید از گیت عبور کرده باشید.

 

مقایسه قیمت ارز مسافرتی و آزاد

ارز مسافرتی از طرف بانک مرکزی در اختیار متقاضیان قرار گرفته و مظنه ارز دولتی مسافران هر روز حدود ساعت 9:30 صبح از طرف بانک مرکزی اعلام می‌شود.

قیمت ارز مسافرتی به دلیل دولتی بودن آن کمتر از ارزی است که به صورت آزاد در بازار عرضه می‌شود. بنابراین قیمت ارز دولتی معمولا چند هزار تومان ارزان‌تر از ارز آزاد است. اگر می‎خواهید از قیمت اطمینان حاصل کنید می‎توانید نرخ ارز دولتی خود را با نرخ ارز آزاد که در سایت‎های آنلاین اعلام قیمت ارز درج می‌‌شود مقایسه کنید. با مقایسه این دو قیمت به میزان اختلاف قیمت پی خواهید برد.

 

مدارک لازم برای دریافت ارز مسافرتی چیست؟

برای ثبت نام دلار دولتی نیاز به ارائه مدارکی در زمان مراجعه به بانک دارید:

_ پاسپورت

_ کارت ملی

_ بلیط هواپیما با مهر آژانس هواپیمایی

_ تکمیل فرم درخواست ارز در بانک یا به صورت الکترونیکی و افتتاح حساب ارزی به وسیله خریدار

_ مبلغ ریالی معادل قیمت روز ارز مسافرتی همراه با کارمزد بانک

_ رسید واریز مبلغ عوارض خروج از کشور

توجه داشته باشید که در زمان ثبت نام آنلاین ارز مسافرتی نیاز به مراجعه حضوری یا ارائه مدارک فیزیکی ندارید.

 

مهمترین نکات برای دریافت دلار دولتی

مهم‌ترین نکاتی که باید در خصوص دریافت ارز دولتی مسافرتی بدانید را در ادامه بررسی می‌کنیم:

_ پرداخت ارز مسافرتی یک بار در سال امکان‌پذیر است.

_ ارز مربوط به مسافرت خارجه به مسافران با سن قانونی کمتر از 12 سال پرداخت نمی‌شود.

_ مهمترین مدارک‌ مورد نیاز هنگام ارائه درخواست خرید ارز به بانک، گذرنامه‌ معتبر و بلیط‌ مسافرت هوایی و ویزای کشور مقصد، در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند، است.

_ پروسه اخذ ارز مسافرتی از 7 روز مانده به تاریخ پرواز قابل انجام است.

_ حضور صاحب پاسپورت هنگام دریافت ارز الزامی است.

_ ارز مسافرتی به افراد با گذرنامه‌های خدمات و سیاسی تعلق نمی‌گیرد.

_ برای سفر زیارتی باید نام مسافر در پرتال سازمان حج و زیارت ثبت شده باشد.

_ ارز مسافرتی به ایرانیان مقیم خارج از کشور پرداخت نمی‌شود.

 

نحوه دریافت ارز مسافرتی از اپلیکیشن بله

امکان دریافت ارز مسافرتی از طریق اپلیکیشن بله بدون نیاز به مراجعه حضوری وجود دارد و شرایط ثبت نام ارز دولتی از طریق اپلیکیشن بله بسیار راحت است. 

به این منظور باید ابتدا اپلیکیشن بله را دانلود کنید یا از وب اپلیکیشن آن استفاده کنید.

پس از آن یک حساب کاربری برای خود بسازید و هویت خود را تایید کنید. 

به قسمت بانک من مراجعه کرده و روی ارز مسافرتی کلیک کنید. 

اطلاعات فردی خود (نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، کد ملی، شماره گذرنامه، تاریخ تولد و کد پستی) را وارد کنید.

تعهدنامه را تایید کنید.

تاریخ پرواز، کشور مقصد، اسم فرودگاه، نوع و مقدار ارز را مشخص کنید.

پرداخت مبلغ را در درگاه بانکی انجام دهید.

یک شناسه فروش 15 رقمی دریافت کنید.

در نهایت در روز مسافرت باید به باجه بانک ملی ایران در فرودگاه یا دستگاه دریافت ارز بانکی ملی مراجعه کرده و با شناسه 15 رقمی که در دست دارید دلار مسافرتی خود را دریافت کنید.

 

ارز مسافرتی کربلا سال 1402

بانک مرکزی به مسافران کربلای معلی نیز ارز اختصاص داده است. مبلغ ارز مسافرتی برای سفر به کربلا در سال 1402 به میزان 200 هزار دینار عراق تعیین شده است. این مبلغ نسبت به سال گذشته حدود 30 درصد افزایش داشته است. زائرین عتبات عالیات برای دریافت سهمیه ارز اربعین خود باید ابتدا در سامانه سماح ( samah.haj.ir ) ثبت نام کنند. 

پس از ثبت نام در سامانه سماح بر اساس زمان‌بندی اعلام شده امکان دریافت ارز از بانک اعلام شده وجود دارد. سهمیه ارز اربعین با ارائه کارت ملی و مدارک اثبات ثبت نام در سامانه سماح پرداخت می‌شود. این نوع ارز دولتی نیز فقط یکبار در سال به افراد اختصاص پیدا می‎کند.

 

سخن پایانی

ارز مسافرتی پول رایج خارجی، دلار یا یورو ‌است که با قیمت ریالی کمتر به شما واگذار می‌شود تا در سفر خارجی خود از این ارز استفاده کنید. ارز دولتی می‎تواند باعث کاهش هزینه‌های مسافرت‎های خارجی شود. با توجه به نوسانات اخیر در اقتصاد کشور، شرایط دریافت ارز مسافرتی گاها دچار تغییراتی می‎شود. در این مقاله راهنمای نحوه دریافت ارز مسافرتی در سال 1402 و شرایط دریافت آن را بررسی کردیم. فراموش نکنید که قبل از دریافت این نوع ارز قیمت آن را بررسی کنید و پس از آن برای خرید تصمیم گیری کنید.

سوالات متداول

 • ارز مسافرتی چند بار در سال پرداخت می شود؟

  ارز دولتی مسافرتی به تمام افراد ایرانی مقیم که بالای 12 سال باشند یکبار در سال پرداخت می شود.

 • ثبت نام ارز مسافرت خارجی فقط حضوری است؟

  امروزه ثبت نام ارز دولتی به صورت آنلاین و از طریق اپلیکیشن بله نیز انجام می شود.

 • از کدام صرافی ارز دولتی دریافت کنیم؟

  از انتهای سال 1401 نحوه خرید ارز مسافرتی از طریق بانک انجام می‌شود و صرافی‌ها مجاز به فروش ارز دولتی مسافرتی نیستند.

 • ارز دولتی برای مسافرت دوم پرداخت می شود؟

  ارز دولتی به افرادی که طی سال جاری یکبار آن را دریافت کرده اند تعلق نمی گیرد.

نویسنده: زهرا هادی زاده
22 اسفند 1402
آخرین بروزرسانی: مجید عزیززاده
1 ماه پیش