فرق بروکر با صرافی چیست؟

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
فرق بروکر با صرافی چیست؟
درک و شناخت دنیای مالی، با تمام جذابیت‌های آن، با سختی‌هایی نیز همراه است. دنیایی که مملو از اصطلاحات و مفاهیم پیچیده ای است که درک صحیح از آنها پیش نیاز فعالیت موفق در این بازار‌ها است. بروکر و صرافی، از مفاهیمی است که تمام فعالان بازار‌های مالی در ابتدای مسیر معاملاتی خود با ان روبرو می‌شوند. در ظاهر دو مفهوم کاملا یکسان و مشابه به نظر می‌رسند اما در جنبه‌هایی با هم متفاوت هستند.
تصمیم گیری برای افتتاح حساب معاملاتی در یک بروکر یا یک صرافی، مسئله ای است که معامله گران تازه کار و حتی با تجربه را به چالش می‌کشد. هر دو نقش واسطه ای را دارند که معامله گران و بازارهای مالی را به هم مرتبط می‌کنند. پس فرق بروکر با صرافی چیست؟ پاسخ این سوال می‌تواند کمک مفیدی برای آغاز و ادامه فعالیت معاملاتی در بازارهای مالی باشد.
 

تفاوت بروکر و صرافی

برای درک بهتر تمایز بین بروکر و صرافی، از جنبه‌های عملکرد، ساختار قیمت گذاری، امنیت و تجربه کاربری، بررسی می‌کنیم. 

عملکرد

بروکر: بروکرها به عنوان واسطه بین خریداران و فروشندگان عمل می‌کنند. متناسب با اهداف مالی و ریسک پذیری افراد، خدماتی شخصی سازی شده ارائه می‌دهند. بروکرها، در بازارهای مالی سنتی و جدید، مانند کریپتو، تراکنش‌ها را از طرف مشتریان خود انجام می‌دهند. برخی خدمات اضافی مانند مدیریت پرتفوی سرمایه گذاری، تحقیق و تجزیه و تحلیل و مشاوره مالی را نیز ارائه دهند. بروکرهای کریپتو نقش تسهیل کننده تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را دارند. قیمت ارزهای دیجیتال را تعیین می‌کنند و نیاز به توافقات قیمت بین خریداران و فروشندگان را از بین می‌برند. معمولا پلتفرم‌های بروکر از ارزهای فیات مختلف پشتیبانی می‌کنند و امکان خرید مستقیم ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کنند.
صرافی‌ها: صرافی‌ها مانند بازارهای بی طرف عمل می‌کنند که فرایند معاملات همتا به همتا را تسهیل می‌کنند. صرافی‌های بستری فراهم می‌کنند تا خریداران و فروشندگان به طور مستقیم با یکدیگر تعامل داشته باشند و قیمت دارایی‌ها را از طریق پویایی عرضه و تقاضا تعیین کنند. به علاوه صرافی‌های ارز دیجیتال امکان معامله ارزهای دیجیتال با سایر دارایی‌های دیجیتال یا ارزهای فیات را برای کاربران فراهم می‌کنند. صرافی‌ها محیطی فراهم می‌کنند تا فعالان بازار در محیطی کارآمد، با نقدینگی بالا و شفاف، سفارش‌های خرید و فروش خود را ثبت کنند. سپس این سفارش‌ها توسط صرافی بررسی و منطبق و اجرا می‌شود.

قیمت گذاری و هزینه‌ها

بروکر: بروکرها معمولاً برای خدمات خود کمیسیون یا کارمزد مبتنی بر اسپرد دریافت می‌کنند. کمیسیون یک هزینه ثابت برای هر تراکنش است، در حالی که کارمزدهای مبتنی بر اسپرد بر اساس تفاوت بین قیمت خرید و فروش دارایی است. برای بروکرهای کریپتو، این کارمزد ممکن است در پرمیومی که برای ارزهای دیجیتال دریافت می‌کنند نیز لحاظ شود.
صرافی‌ها: منبع درآمد صرافی‌های کریپتو عمدتاً از کارمزد تراکنش‌ها است که زمان اجرای هر معامله محاسبه و دریافت می‌شود. در برخی از صرافی‌ها هزینه‌هایی جهت واریز یا برداشت نیز اعمال می‌شود. این هزینه‌ها معمولا بر اساس عواملی مانند حجم معاملات کاربر، نوع تراکنش و روش‌های پرداخت انتخابی، محاسبه می‌شود.

امنیت

بروکر: بروکرها، به ویژه آنهایی که با اطلاعات مالی و حساس سر و کار دارند، از اقدامات امنیتی مختلفی برای محافظت از پلتفرم خود استفاده می‌کنند. رمزگذاری داده‌ها، احراز هویت دو مرحله ای (2FA) و استفاده از پروتکل‌های SSL از جمله اقدامات امنیتی مورد استفاده در بروکرها است. برخی از بروکرهای کریپتو از ذخیره سازی سرد برای نگهداری ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند، به این معنی که برای کاهش احتمال سرقت آنها را به صورت آفلاین ذخیره می‌کنند.
صرافی‌ها: صرافی‌های کریپتو نیز از اقدامات امنیتی گسترده ای، مانند 2FA، رمزگذاری و ذخیره سازی سرد استفاده می‌کنند. صرافی‌ها به دلیل نقدینگی بالا، هدف جذابی برای هکرها و حملات سایبری هستند. برای مبارزه با این امر، بسیاری از صرافی‌ها صندوق‌های بیمه ای را برای جبران خسارت کاربران، در صورت نقض امنیت، پیاده سازی کرده اند.

تجربه ی کاربری

بروکر: پلتفرم‌های بروکر‌ها اغلب رابط کاربری ساده‌تری دارند که فرایند معاملاتی را هم برای معامله‌گران با تجربه و هم تازه کار تسهیل می‌کند. بروکرها خدمات مشتری و مشاوره‌های شخصی را به کاربران ارائه می‌دهند. به همین دلیل برای مبتدیان یا افرادی که رویکرد سرمایه گذاری عملی را ترجیح می‌دهند می‌تواند گزینه مناسب تری باشند.
صرافی‌ها: صرافی‌ها درجه بالاتری از کنترل را برای کاربر فراهم می‌کنند. معامله گران در صرافی‌ها قادرند قیمت خرید و فروش خود را تعیین کنند و می‌توانند از ویژگی‌های پیشرفته معاملاتی استفاده کنند. این موضوع علاوه بر اینکه به معنی ارتقا دانش و مهارت است، انعطاف پذیری و پتانسیل بیشتری را برای فعالیت استراتژیک معاملاتی ارائه می‌دهد. به همین دلیل صرافی‌های ارز دیجیتال برای کاربرانی که علاقه مند به طیف گسترده‌ای از دارایی‌ها برای معامله یا ویژگی‌های تجاری پیشرفته هستند، گزینه بهتری هستند.
 
آشنایی با تفاوت بین صرافی‌ها و بروکرها، می‌تواند کمک قابل توجهی برای معامله گران باشد تا بتوانند گزینه مناسب با استراتژی‌های مختلف معاملاتی خود را انتخاب کنند.
 

شباهت‌های صرافی و بروکر

علی رغم اینکه صرافی‌ها و بروکرها از جنبه‌هایی باهم متفاوت هستند، در عین حال شباهت‌هایی‌ها نیز با هم دارند.
 

دروازه ورود به بازار ارزهای دیجیتال

بروکرها و صرافی‌ها بستر‌هایی برای ورود به معاملات ارزهای دیجیتال هستند. اگر قصد ورود به بازارهای کریپتو و معامله دارایی‌های دیجیتال را دارید، از طریق صرافی‌ها و بروکرها می‌توانید به بازار راه یافته و معاملات خود را آغاز کنید. هم بروکر‌ها و هم صرافی‌ها برای تسهیل فرایند معاملاتی، اشکال مختلفی از بازارهای آنلاین را به کاربران ارائه می‌دهند که در عملکرد تفاوت‌هایی با هم دارند. صرافی‌های ارز دیجیتال دسترسی به بازاری را فراهم می‌کنند که معامله گران می‌توانند معاملات مستقیم را انجام دهند. در طرف مقابل بروکر‌ها به عنوان واسطه بین معامله گر و بازار عمل می‌کنند.

کمیسیون‌ها و ساختار هزینه‌ها

خدمات بروکرها و صرافی‌ها، به عنوان واسطه معامله گرانی که مایل به ورود به بازار کریپتو هستند، در ازای دریافت کارمزد، ارائه می‌شود. در عین حال ساختار دقیق هزینه بسته به خدمات خاص، متفاوت خواهد بود. به علاوه هر دو پلتفرم معاملاتی نیز هزینه‌های اضافی مانند کارمزد سپرده و برداشت را دریافت می‌کنند.

دسترسی به اطلاعات لحظه ای بازار

بروکرها و صرافی‌های ارز‌های دیجیتال هر دو امکانی را برای معامله گران فراهم می‌کنند که به صورت لحظه ای و در زمان واقعی به اطلاعات و داده‌های بازار دسترسی داشته باشند. درست است که روش معامله ارزهای دیجیتال در هر پلتفرم کمی متفاوت است، اما معامله گران معاملات خود را بر اساس قیمت لحظه ای بازار انجام می‌دهند.
 

مزایا و معایب استفاده از صرافی‌ها و بروکرها

از خدمات صرافی‌ها استفاده کنم یا بروکرها؟ هر دو پلتفرم معاملاتی بستری برای تسهیل فرایند معاملاتی در اختیار فعالان بازار ارز دیجیتال قرار می‌دهند. نمی توان به طور قطع یکی را از دیگری برتری دارد. فعالیت در هر کدام از این پلتفرم‌ها می‌تواند مزایا و معایب خود را داشته باشد. 
 
مزایای استفاده از بروکر
مزایای استفاده از صرافی
 • خدمات اختصاصی
 یک بروکر کریپتو اغلب خدمات اختصاصی برای مشتریان خود در نظر می‌گیرد. این خدمات شامل ارائه مشاوره، راهنمایی و گاهی اوقات حتی منابع آموزشی برای کمک به مشتریان در تصمیم گیری آگاهانه است.
 • کنترل بیشتر
 صرافی‌ها با ایجاد کنترل بیشتر بر معاملات، فرصت بیشتری برای بهره مندی از فرصت‌های سوداور بازار برای معامله گران فراهم می‌کنند. صرافی‌ها امکان تنظیم سفارشات خرید و فروش شخصی را با قیمت‌های دلخواه فراهم می‌کنند.
 • سهولت استفاده
 پلتفرم‌های بروکرها معمولاً به گونه ای طراحی شده اند که کاربر پسند باشند. این پلتفرم‌ها دارای رابط‌های ساده تری هستند که آنها را برای معامله گران مبتدی یا افرادی که یک پلتفرم آسان برای فعالیت را ترجیح می‌دهند مناسب تر می‌کند.
 • تنوع دارایی‌ها
 صرافی‌ها معمولاً دارایی‌های متنوع تری را برای معامله ارائه می‌دهند. این موضوع می‌تواند برای تنوع بخشیدن به سبد سهام شما مفید باشد.
 • ثبات قیمت
 بروکرها، به‌ویژه بروکرهای ارزدیجیتال، می‌توانند با تعیین قیمت‌های خود برای ارزهای دیجیتال، ثبات قیمت را فراهم کنند. این امر نیاز به توافق خریدار و فروشنده را برای قیمت از بین می‌برد و می‌تواند کاربران را از نوسانات کوتاه مدت محافظت کند.
 • هزینه‌های کمتر
 صرافی‌ها معمولاً کارمزد کمتری نسبت به بروکرها دارند که می‌تواند تفاوت قابل توجهی برای معامله گران با حجم بالا ایجاد کند.
معایب استفاده از بروکر
معایب استفاده از صرافی‌ها
 • هزینه‌های بالاتر
 بروکرها در مقایسه با صرافی‌ها کارمزد بیشتری دریافت می‌کنند. این هزینه‌ها شامل هزینه‌های اسپرد است که تفاوت بین قیمت خرید و فروش است و می‌تواند هزینه معاملات را برای معامله گران، به ویژه اسکلپرها بسیار افزایش دهد.
 • نیاز به دانش فنی و تخصصی 
 صرافی‌ها اغلب دارای رابط‌های پیچیده تر با ویژگی‌های معاملاتی پیشرفته تر هستند. این امر می‌تواند معامله گران تازه کار را با مشکلاتی روبرو کند.
 • کنترل محدود
 در یک بروکر سطح کنترلی روی معاملات خود ندارید. بروکرها، معاملات را از طرف شما انجام می‌دهند و شما ممکن است توانایی انتخاب قیمت یا زمان دقیق معاملات خود را نداشته باشید.
 • خطرات امنیتی بالقوه
 در حالی که اکثر صرافی‌ها از اقدامات امنیتی قوی استفاده می‌کنند، اما هدف جذابی برای هکرها و مجرمان سایبری هستند.
 • دارایی‌های معاملاتی محدود
بروکرها نسبت به صرافی‌ها، دارایی‌های قابل معامله کمتری را ارائه می‌دهند. این موضوع می‌تواند استراتژی معاملاتی شما را محدود کند، به خصوص اگر به ارزهای دیجیتال با محبوبیت کمتر یا جدیدتر علاقه دارید.
 • پشتیبانی محدود
 این موضوع در بین پلتفرم‌ها متفاوت است، برخی صرافی‌ها پشتیبانی محدودی از مشتری ارائه می‌دهند. این موضوع برای کاربرانی که در معاملات خود به کمک نیاز دارند یا با مشکلاتی در پلتفرم مواجه می‌شوند، یک نقطه ضعف قابل توجه محسوب می‌شود.

 

سخن پایانی

جهت فعالیت در بازارهای مالی، درک تفاوت صرافی با بروکر، مهم خواهد بود. هر کدام از این پلتفرم‌های واسطه، اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند و با نیازها، مهارت‌ها و اهداف سرمایه گذاری متفاوتی مطابقت دارند. اگر مشاوره شخصی و رویکرد عملی با نیازهای شما مطابقت دارد، یک بروکر می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. اما اگر الویت شما کنترل، دارایی‌های متنوع و هزینه‌های کمتر باشد، انتخاب درست یک صرافی خواهد بود. صرف نظر از موضوع انتخاب بروکر یا صرافی ، انجام تحقیقات کامل، شناخت مکانیزم پلتفرم و آگاهی از ریسک‌های معاملاتی بسیار مهم است. به خاطر داشته باشید، هر فرد مسیر مالی منحصر به فرد خود را دارد و بهترین پلتفرم، بستری است که به بهترین وجه با نیازها و اهداف شخصی شما هماهنگ باشد.
 
 

سوالات متداول

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.