هش ریت چیست؟ بررسی وضعیت استخراج بیت کوین

فهرست مطالب

هادی بهرامی؛ کارشناس تحلیل نظارت دات کام: ساتوشی ناکاموتو به عنوان موسس شبکه بیت کوین، سقف عرضه بیت کوین را محدود و سرعت تولید آن را کاهش داد تا با گذشت زمان، ارزش این رمز ارز افزایش پیدا کند. با گذشت هر هاوینگ در هر چهار سال، سختی استخراج بیشتر شده و سکه های باقی مانده به میزان 6.4 درصد از سقف 21 میلیون سکه روانه بازار خواهند شد. هش ریت hash rate در واقع همان شاخص نشان دهنده سختی استخراج بیت کوین توسط ماینرها و فول نودرها است که هر چه بیشتر باشد به نشانه رقابت بیشتر بین استخراج کنندگان و رابطه بین کاهش عرضه با افزایش قیمت است. اینکه یک ماینر با چه سرعتی میتواند یک مسئله ریاضی را حل کند، توسط هشت ریت مشخص میشود.


علت کمیابی بیت کوین

یکی از دلایل جذابیت و ارزشمندی بیت کوین، عرضه محدود آن به تعداد 21 میلیون سکه است که 19 میلیون و 655 هزار و 162 سکه از آن 21 میلیون عدد (93.6 درصد) توسط دستگاه های ماینر و فول نودرها استخراج شده است. طبق محاسبات، استخراج سکه های باقی مانده از تعداد کل بیت کوین، به 120 سال زمان نیاز دارد. به این معنا که روند استخراج تا سال 2140 میلادی ادامه پیدا میکند و سپس تمام بیت کوین ها وارد چرخه میشوند. البته ممکن است مقداری از بیت کوین ها به دلیل آدرس های اشتباه، هک صرافی ها و خطای کاربران به طور کامل نابود شده باشد؛ اما قطعا مقدار آن ناچیز است.
اولا محدود بودن سقف عرضه به نشانه ارزشمندی، کمیابی و عدم آزاد سازی کوین میباشد که به خودی خود، یک دلیل خوب برای افزایش قیمت است. ثانیا رویداد هاوینگ بیت کوین که هر چهار سال رخ میدهد، پاداش ماینر ها را نصف کرده و سختی استخراج ناشی از رقابت ماینر ها را افزایش میدهد که باعث عدم تعادل بین هزینه ها و سودآوری قیمت میشود و در نهایت برای اینکه ماینر ها تشویق به استخراج و تامین امنیت شبکه بشوند قیمت بیت کوین تا حد زیادی افزایش میابد.

 

انگیزه ناکاموتو از ایجاد هاوینگ

مطمئنا هدف ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین از تعریف رویداد هاوینگ، نصف شدن پاداش و کم کردن دستمرد استخراج کنندگان نبوده و انگیزه ای فراتر از تصورات ما داشته است. بنظرم با این الگوریتم، خواهان ارزشمند شدن بیت کوین و تبدیل آن به یک دارایی کمیاب در مقیاسی بزرگتر از حتی فلزات ارزشمند بوده است که طبق اصول روانشناسی بازار اگر استخراج چیزی صرفه اقتصادی نداشته باشد عرضه نخواهد شد و یا به سختی عرضه میشود که در نهایت منجر به افزایش شدید قیمت و سنگینی کفه تقاضا میشود. اختراع یک کالا و یا ابداع یک موضوع علمی محسوس و قابل مشاهده، بسیار راحت از ایجاد یک پول دیجیتالی نامحسوس است که با هزار و یک ویژگی و الگوریتم پیچیده ساخته شده و روز به روز به جذابیت و اثبات آن افزوده میشود.

 

بررسی وضعیت استخراج بیت کوین (on chain)

هش ریت ایندکس به ما نشان میدهد که که سختی استخراج در اوج تاریخی خود قرار دارد و دستگاه های ماینر بیش از پیش با یکدیگر رقابت میکنند. 605 میلیون هش بر ثانیه توسط فول نودر ها پردازش میشود که نسبت به سال 2020، یعنی در واقع قبل از پامپ بزرگ بازار 500 درصد افزایش یافته است و این نشان میدهد که قیمت بیت کوین نیاز به کمی آتش بازی دارد تا به ماینر های خود سود بیشتری برساند. حدود 1 میلیون و 824 هزار بیت کوین در معادن ماینر ها ذخیره شده است که در حال استخراج و نگهداری سکه ها هستند و یکی از نشانه های مثبت چارت ایندکس ماینر رزرو همین کراس مثبتی است که بین قیمت بیت کوین و کاهش ذخیره ماینر ها اتفاق افتاده است.

 

بزرگترین کمپانی های استخراج کننده بیت کوین

سه شرکت برتر استخراج بیت کوین به ترتیب ماراتن دیجیتال (Marathon Digital)، شرکت هات 8 ماینینگ (Hut 8 Mining Corp) و ریوت پلتفرم (Riot Platforms) نام دارند. این شرکت‌ ها رکورد بیشترین هولد بیت کوین را در دست دارند، به طوری که مجموعا 30.5 هزار واحد بیت کوین در اختیار این سه شرکت است.

 

بزرگترین کشور های استخراج کننده بیت کوین

10 کشور بزرگ در استخراج بیت کوین 93.8 درصد از کل شبکه را بر اساس هش ریت (Hash Rate) به خود اختصاص داده اند که ایالات متحده، چین و قزاقستان در صدر هستند. استخراج کنندگان بیت کوین، سالانه حدود 348 تراوات ساعت برق مصرف میکنند تا از افزایش قیمت و فروش آن سود خوبی را کسب کنند. ایران سومین کشور استخراج کننده بیت کوین؛ آمریکا و چین در رتبه اول و دوم در گزارش جدید شرکت تحقیقاتی ارز دیجیتال بیتودا (Bitooda) بیان شده است. ایران طی دو سال اخیر توانسته است قزاقستان را در رقابت استخراج پشت سر بگذارد و به سومین ماینینگ برتر جهان تبدیل شود.

 

صرفه اقتصادی ماین پس از هاوینگ

شرکت‌ های ماینینگ در تلاش هستند در آستانه هاوینگ بیت کوین و کاهش پاداش استخراج آن ظرفیتشان را افزایش دهند. فرد تیل (Fred Thiel)، مدیرعامل شرکت بزرگ ماینینگ با اسم ماراتن، در مصاحبه‌ اخیر خود با بلومبرگ اعلام کرد : ما به ظرفیت بیشتری نیاز داریم و همچنان به خرید دستگاه های پیشرفته تر ادامه خواهیم داد. خرید هایی که انجام میدهیم تاثیر مستقیمی بر هزینه‌ های ماینینگ ما دارد که این خرید ها نقطه سربسر استخراج سکه ها را کاهش داده و برای ما صرفه اقتصادی خواهد داشت. تیل در مورد وضعیت سایر شرکت های مشابه بعد از هاوینگ اعلام کرد : بعد از هاوینگ بعضی از فول نودر ها که درآمدشان با کاهش پاداش بیت کوین کاهش می‌یابد، دیگر سودآوری خود را از دست خواهند داد و شاید به اجبار از بازار خارج شوند. یک محاسبه ساده نشان میدهد که اگر میانگین نقطه سر به سر این صنعت قبلا در محدوده 23 هزار دلار به ازای هر بیت کوین قرار داشت، این نقطه بعد از هاوینگ به 43 هزار دلار میرسد.

 

سخن پایانی

رخ دادن رویداد هاوینگ هر چهار سال به معنای رشد قطعی قیمت بیت کوین و به دنبال آن، بازار ارز دیجیتال نیست. طبق مقایسه رفتار های فراکتالی قیمت بیت کوین طی سال های مختلف میتوان پی برد که بولران اصلی بیت کوین و کل بازار به صورت رقابتی و بالا و پایین شدن شاخص های دامیننس چند ماه پس از رویداد هاوینگ اتفاق میوفتد. جهت کسب بازدهی زیاد از فصل آلت سیزن و آلت پارتی بازار میتوان در نواحی مناسب تکنیکالی به صورت پله ای DCA پروژه های ارزشمند و بنیادی را خرید.

نویسنده: هادی بهرامی
28 اسفند 1402
آخرین بروزرسانی: مجید عزیززاده
3 هفته پیش