فارمینگ چیست ؟ | برترین روش های سپرده گذاری ارز دیجیتال

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
فارمینگ چیست ؟ | برترین روش های سپرده گذاری ارز دیجیتال

دیفای defi چیست؟

امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای اصطلاح فراگیر در فضای بلاک چین است که برای خدمات مالی به کار می‌رود. این سیستم با شفافیت کامل در مبادلات و تراکنش ارزهای دیجیتال و خرید تتر و رمزارزها، دسترسی به بازار جهانی را امکان پذیر می‌کند. در دیفای کاربران به دارایی خود کنترل و نظارت کامل دارند و هیچ واسطه و مرجع مرکزی نقشی در دخالت و کنترل دارایی سرمایه گذاران ندارد؛ بنابراین در سیستم مالی دیفای هیچ مانعی برای دسترسی به دارایی‌های شما وجود ندارد و تراکنش‌های همتا به همتا بدون واسطه و بدون نیاز به شخص ثالث انجام می‌گیرد.

مزایا : فرایند کاری آسان، عدم محدودیت در انتقال وجه، بازدهی زیاد و حفظ حریم خصوصی
معایب : امنیت کمتر که به مرور زمان با استفاده از تکنولوژی، باگ های امنیتی حل میشوند.

 

کاربرد سپرده گذاری

ارز های دیجیتالی که از الگوریتم pos تبعیت میکنند مانند بیت کوین یا لایت کوین توسط دستگاه های ماینر استخراج نمیشوند بلکه امنیت شبکه آنها از طریق سپرده گذاری در استخر های نقدینگی تامین میشود. وقتی ما در یک پلتفرم دائو با روش های مختلف سپرده گذاری میکنیم علاوه بر اینکه امنیت شبکه ارز منتخب را تامین میکنیم، به وام گیرنده پولی را قرض میدهیم و در ازای آن سود مشخص دریافت میکنیم.

 

ولیدیتور Validator چیست؟

در بلاکچین‌های مبتنی بر اثبات سهام، به نودها اعتبار سنج یا ولیدیتور (Validator) گفته می‌شود. ولیدیتورها همان هسته های مرکزی دائو، در یک مشارکت جمعی مسئول تضمین در دسترس بودن، تایید صحت دفتر کل توزیع شده (DLT) و اعتبار هر تراکنش هستند تا امنیت بلاکچین برقرار شود.

 

استیک stake چیست؟

در این روش شما دارایی خود را به مدت محدودی سپرده گذاری میکنید. سپس، به صورت روزانه، سود دارایی شما محاسبه می‌شود. هر زمان که بخواهید، می‌توانید دارایی خود را از حالت سپرده‌گذاری خارج کنید و مجموع سود روزهای سپرده‌گذاری را دریافت کنید.

 

فارم farm چیست؟

مزرعه یا فارم نوعی سرمایه‌گذاری است که در پلتفرم‌های مختلف DeFi اجرا می‌شود. شما اساساً وجوه را در یک استخر نقدینگی بر پایه قرارداد هوشمند مسدود می‌کنید و سود سرمایه خود را با توکن‌ها و ارزهای دیجیتال یا nft دریافت می‌کنید. در نظر داشته باشید که طبق قرارداد دارایی شما تا زمان مشخص شده قفل میشود و حق برداشت آن را ندارید.

 

مقایسه فارم و استیک

شما با فارم یا همان کشت در مزرعه، به پلتفرم وام دهی تضمین میدهید که دارایی خود را تا زمان قید شده در قرارداد قفل میکنید و برداشتی در کار نخواهد بود؛ به همین دلیل سود بیشتری دریافت خواهید کرد. اما در روش استیکینگ هر زمان که بخواهید میتوانید دارایی خود را آزاد کرده و با سود کمتر برداشت کنید. معمولا افرادی که قصد هولد بلند مدت یک ارز دیجیتالی را دارند آن را فارم farm میکنند تا از دو جهت سود کسب کنند.
روش استیکینگ مناسب افرادی است که کوتاه مدتی فعالیت میکنند و یا ریسک پذیر نیستند.

 

بهترین پلتفرم های وام دهی

 

آوه (Aave)

آوه (aave.com) از متنوع‌ ترین خدمات را در میان پروتکل‌های وام دهی موجود در بازار ارائه می‌دهد و وام‌های بدون وثیقه و فوری از مهم‌ترین خدمات دیفای، در آوه قابل دسترس هستند. اوه یک پلتفرم غیر متمرکز وام دهی ارز دیجیتال شناخته شده در دیفای است، که توسط بلاک چین اتریوم پشتیبانی ‌می‌شود؛ یعنی پروتکل Aave روی شبکه اتریوم سوار است و قرارد های هوشمند در آن به این شبکه وابسته‌‌اند.

 

کامپاند (Compound)

کامپاند فایننس (compound.finance) یک پروتکل مربوط به بازار سرمایه در دیفای است که سال 2018 کلید خورد. کامپاند امروزه به عنوان یک پلتفرم وام دهی مهم در حوزه DeFi شناخته ‌می‌شود و به کاربران اجازه می‌دهد تا با قفل کردن دارایی‌شان سود کسب کنند یا از دارایی‌هایی که دیگران وثیقه گذاشتند وام بگیرند. قراردهای هوشمند کامپاند بر روی بلاک چین اتریوم نگاشته ‌می‌شوند.

 

میکر دائو (Maker dao)

قدیمی ترین و یکی از شناخته شده ترین پلتفرم های وام دهی دیفای است که از استیبل کوین دای و ارز اتریوم پشتیبانی میکند. بهره وام در میکردائو با توجه به میزان بدهی به صورت رمز ارز دای دریافت می‌شود و در زمان باز پس دادن وام، از مقدار وثیقه کم ‌می‌شود. این فرآیند برای هر کسی این امکان را به وجود آورده تا بدون وابستگی به نهادهای متمرکز وام دریافت کند.

 

یونی سواپ (Uniswap)

یونی سواپ بزرگترین صرافی غیرمتمرکز و منبع باز است که بر بستر شبکه اتریوم کار میکند و در سال ۲۰۱۸ وارد بازار ارزهای دیجیتال شد. در یونی سواپ کاربران قادرند دارایی خود را به‌ طور امن و بدون زحمت مدیریت کرده و مبادله کنند و البته از مزایای استخرهای نقدینگی در این پلتفرم هم استفاده کنند.

 

کرو فایننس (Curve Finance)

کرو فایننس (curve.fi)، یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های دیفای است که به کاربران امکان ترید استیبل کوین‌ها را با کارمزد کم ارائه می‌دهد. فرآیند ییلد فارمینگ در کرو به صورتی است که کاربران برای کسب پاداش ‌می‌توانند استیبل کوین‌ها را در استخرهای نقدینگی استیک کنند.

 

پنکیک سواپ (Pancake swap)

پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر بستر زنجیره هوشمند بایننس (BSC)‌ است. دارندگان توکن CAKE حق شرکت در تصمیم‌های حاکمیتی پلتفرم پنکیک سواپ را دارند. این صرافی از یک مدل بازارساز خودکار (Automated Market Maker)‌ برای قیمت‌گذاری استفاده می‌کند و کاربران مسئول تامین نقدینگی آن هستند.

 

ونوس (Venus)

پروتکل ونوس یک بازار پول در شبکه بایننس اسمارت چین است. پروتکل ونوس از دو پروتکل Compound و MakerDAO فورک شده است و مزایای هر دو پروتکل را در خود دارد. پروتکل ونوس امکان وام‌دهی، وام‌گیری و ساخت استیبل کوین از واریز وثیقه را برای کاربران فراهم می‌کند.

 

بالانسر (Balancer)

بالانسر یا بلنسر یک پلتفرم لایه دوم است که بر روی Uniswap ساخته شده است و به بازار سازها اجازه می‌دهد چندین دارایی با وزن متفاوت را در یک استخر واحد ترکیب کنند. بازارساز خودکار (AMM) نوعی پروتکل صرافی غیرمتمرکز است که متکی به فرمول ریاضیاتی برای قیمت گذاری دارایی ها است.

آپلود عکس اینجا

مقادیر ذکر شده داخل نمودار بر اساس میلیارد دلار است که آوه و میکر دائو در صدر هستند.

 

محاسبه سود استیکینگ

یکی از تعاریف مهم در سپرده گذاری، نرخ سود سالانه (Annual Percentage Yield) با نام اختصاری “APY” است. این تعریف به سه عامل نوع، تعداد ارز دیجیتال و مدت زمان سپرده‌گذاری بستگی دارد. نرخ سود سالانه با درصد محاسبه می‌شود.

 

ریسک استیکینگ ارز دیجیتال

در انجام سپرده گذاری حتما به حجم دارایی پلتفرم، وضعیت بازار و نوسانات، ولیدیتور انتخابی، کاهش نقدینگی و خطر هک توجه کنید. یک سپرده گذار باهوش زمانی دارایی های خود را قفل میکند که قیمت ها ارزنده و در محدوده های خوبی باشد؛ تا هم از فارم سود خیلی خوبی کسب کند هم از رشد قیمتی ارز.

 

سخن پایانی

سپرده گذاری ها یکی از راه های کسب درآمد خیلی خوب در صنعت دیفای میباشد که به علت نسبتا سادگی و بازدهی معقول، طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. وقتی که بازار به کف خود نزدیک شده، خرید ارز و سپرده گذاری بلند مدت آن پیشنهاد میشود به شرطی که ریسک ها را در نظر گرفته و سرمایه را مدیریت کنید. اگر این مقاله برایتان مفید بود و به دانشتان افزود لطفا آن را با دیگران نیز به اشتراک بگذارید.

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.