معرفی ارز دیجیتال پای نتورک (PI Network)

بروزرسانی در22 اردیبهشت 1403
معرفی ارز دیجیتال پای نتورک (PI Network)
ذخایر طلای بانک مرکزی برای دومین سال متوالی بیش از 1000 تن افزایش یافت. بانک خلق چین و بانک ملی لهستان بیشترین افزایش ذخایر طلا در سال 2023 را به ثبت رساندند که در مقابل، بانک ملی ازبکستان و قزاقستان بزرگ ترین فروشندگان طلا بودند. با افزایش ذخایر طلا توسط بانک های مرکزی و جذب نقدینگی بازار های طلا در دوران نزولی قیمت و همچنین وجود تنش های نظامی منجر به افزایش قیمت طلا و دستیابی به سقف تاریخی (ATH) جدید شده است.
البته کم ریسک بودن یک دارایی دلیل بر صعود همیشگی آن نیست و هر چقدر قیمت اونس طلا افزایش میابد، همانقدر هم ریسک خرید و احتمال ریزش افزایش میابد؛ پس باید برای خرید طلا بررسی بیشتری داشته باشیم و صرفا بر روی موقعیت های اصلاح شده و آماده رشد تمرکز کنیم.

ارز دیجیتال

رمز ارز PI Network به عنوان یکی از ارزهای اصلی شبکه پای است که از مکانیزم اجماع ستاره‌ای استفاده می‌کند. ارز دیجیتال پای نتورک در اصل به منظور توسعه بلاکچین استلار (XLM) ایجاد شده بود.
نحوه استخراج آن از طریق اپلیکیشن PI Network صورت می‌‌گیرد که باید آن را روی گوشی خود نصب کنید. سپس هر 24 ساعت یک بار باید روی تلفن خود ضربه بزنید تا ارز استخراج شود. اما بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان دنیای ارز دیجیتال معتقدند که از نظر فنی این کار استخراج ارز نیست و عملاً هیچ تراکنشی انجام نمی‌شود. این کار شما فقط برای دریافت کوپن‌های ارز Pi برای استفاده روزانه از برنامه PI Network کاربرد دارد. در واقع برای اینکه به برنامه ثابت کنید یک ربات نیستید، لازم است هر 24 ساعت یک بار روی آن ضربه بزنید.
تمامی سکه‌هایی هم که در برنامه ذخیره می‌شود، قابل برداشت یا خرید و فروش نیستند؛ پس عملا نمی‌توان گفت یک رمز ارز برای معامله است. و اگرچه وب سایت رسمی شبکه پای ضربه زدن روی گوشی را با عنوان «استخراج ارز دیجیتال» معرفی می‌کند، اما کارشناسان رمز ارز معتقدند این کار باعث آسیب زدن به باتری گوشی هم می‌شود.

ویژگی‌های رمز ارز

در ابتدا باید گفت اگر بخواهید اپلیکیشن پای نتورک را روی گوشی خود نصب کنید، باید یک کد دعوت داشته باشید. شبکه پای با استفاده از سیستم ارجاع، به کاربرانی که افراد بیشتری را با کد دعوت خود وارد این برنامه می‌کنند، پاداش می‌دهد. به همین دلیل است که تا برخی آن را بازاریابی شبکه‌ای نسبت می‌دهند که امکان سود پلکانی را برای کاربران خود فراهم می‌کند.
به طور کلی ویژگی‌های ارز دیجیتال Pi نتورک عبارتند از:
 • به تازگی وارد سایت کوین مارکت کپ شده است، اما قیمت بسیار پایینی دارد.
 • این ارز دیجیتال بلاکچین و کیف پول مشخصی ندارد.
 • قابل خرید و فروش نیست و فقط می‌توانید آن را در PI Network ذخیره کنید.
پای نتورک از طریق تبلیغات گسترده‌ای که در شبکه‌های اجتماعی داشت، به شهرت رسید.

قیمت ارز پای چقدر است؟

از نظر قیمت باید گفت این رمز ارز به تازگی وارد بازار معامله و فاز نهایی Mainnet نشده است و به همین دلیل ارزش دلاری بسیار پایینی دارد. اگر وارد وب سایت CoinMarketCap هم شوید و عبارت Pi Network را در آن جستجو کنید، قیمت این رمز ارز را مشاهده می‌کنید که در آخرین تاریخ (11 می 2024) حدود 0.00003414 قیمت‌گذاری شده است.
تمامی افرادی هم که تاکنون این ارز دیجیتال را ماین کرده‌اند، متفق‌القول هستند که سکه‌های پای در حال حاضر هیچ ارزشی ندارند و قابل خرید و فروش نیستند.
البته ممکن است بعدها به سکه‌های ارزشمندی تبدیل شوند که در این مورد نظارت بورس هیچ وعده‌ای به شما نمی‌دهد. گفته شده است که بعد از راه‌اندازی شبکه اصلی Pi، سکه‌های هر کاربر به کیف پول اصلی او در شبکه نهایی منتقل می‌شود تا بتواند آن را در بازار معامله کند.

دلیل مشکوک بودن پای نتورک به کلاهبرداری

هرگاه واژه «نتورک» به گوش بسیاری از ایرانی‌ها می‌خورد، بی‌اختیار به یاد گلدکوئیست و کلاهبرداری پانزی می‌افتند. همانطور که گفتیم برای استفاده از برنامه Pi Network باید کد معرف داشته باشید. اگر شما بتوانید افراد بیشتری را قانع کنید تا با کد معرف شما وارد این برنامه شوند، جایزه بیشتری دریافت می‌کنید. همین رویه باعث می‌شود تا بسیاری ارز دیجیتال پای نتورک را با بازاریابی شبکه‌ای و شرکت‌های هرمی یکی بدانند.
از سوی دیگر وقتی نمی‌توانید سود و تعداد ارزهای خود را برداشت کنید، نهایتاً به ساختار این رمز ارز مشکوک می‌شوید. همانطور که اشاره کردیم شبکه پای در حال حاضر در Enclosed Mainnet است و اجازه معامله را به کاربران خود نمی‌دهد.
با این حال توسعه دهندگان ارز دیجیتال Pi وعده داده‌اند که شبکه پای در آینده به وضعیت Open Mainnet تغییر می‌کند.
در مورد پروژه کلاهبرداری PI Network باید بگوییم که این رمز ارز سابقه‌ای پر از ایراد و آینده‌ای نامشخص دارد. به طوری که مشخص نیست در آینده قیمت آن به شکل خواهد بود و حتی ممکن است به طور کلی از سایت کوین مارکت کپ نیز حذف شود.

مزایای پای نتورک

رمز ارز Pi Network مزیت‌هایی نیز دارد که باعث می‌شود برخی از کاربران این برنامه را روی گوشی نصب کند و همچنان به ذخیره رمز ارزهای بیشتر اصرار داشته باشند. این مزیت‌ها طبق وایپ پیپر پای نتورک عبارتند از:
 • حضور افراد معتبری از دانشگاه استنفورد در توسعه پروژه Pi Network که از جمله باید به دکتر نیکلاس کوکالیس، دکتر چنگدیائو و وینسنت مک فیلیپ اشاره کنیم.
 • این ارز دیجیتال در coinmarketcap و چند صرافی بزرگ فهرست شده است.
 • تاکنون اپلکیشن پای نتورک بیش از 50 میلیون بار نصب شده است.
 • دریافت این رمز ارز از طریق گوشی انجام می‌شود که به دانش فنی نیاز ندارد.
 • مقیاس‌پذیری و امکان استفاده در دنیای واقعی از دیگر مزیت‌های پای نتورک است.
 • گفته می‌شود در آینده می‌توانید از این رمز ارز برای پرداخت و انتقال پول و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) استفاده کنید.
نصب و استفاده از این برنامه به هیچ هزینه‌ای نیاز ندارد. شما می‌توانید آن را نصب کرده و سکه ماین کنید. اما در حال حاضر از خرید و فروش آن خودداری کنید تا وضعیت Pi در آینده مشخص شود.

معایب پای نتورک

اما همچنان باید به معایب این ارز دیجیتال نیز اشاره کنیم که بسیاری از کاربران را سردرگم می‌کند:
 • اگر وارد وب سایت minepi.com شوید، در همان صفحه اول با ادعاهای دروغین از ثبت این ارز در برخی از صرافی‌ها مواجه می‌شوید.
 • این رمز ارز هنوز اهداف خود را به طور دقیق مشخص نکرده است.
 • وایپ پیپر Pi به طور دقیق مشخص نیست و در مورد رمز ارز خود زیاده‌گویی کرده است.  
 • حتی از نظر برخی تحلیل‌گران ارزهای دیجیتال، این رمز ارز دارای توضیحات فنی نامفهوم و اشتباه است.
 • از دیگر معایب پای نتورک باید به موارد زیر اشاره کنیم:
 • این رمز ارز توسط یک تیم نسبتا کوچک مدیریت می‌شود که هیچ تضمینی برای پایدار ماندن آن در آینده نیست.
 • ارزشی که در حال حاضر در coinmarketcap.com برای این آلتکوین مشخص شده بسیار پایین و ناچیز است.
 • با توجه به رقابت سرسخت بین ارزهای دیجیتال، بعید به نظر می‌رسد که پای نتورک بتواند در مقایسه با این رمز ارزها توجه سرمایه‌گذاران بزرگ را جلب کند.

آیا پای نتورک برای سرمایه

برای ورود به دنیای پای نتورک باید به چند نکته توجه داشته باشید:
 • هر پروژه‌ای که سعی دارد با دادن سکه رایگان شما را به سمت خود بکشاند، به این معنا نیست که آینده روشنی دارد.
 • بسیاری از رمز ارزهایی که اکنون ارزش پیدا کرده‌اند، یا ناب بوده‌اند (مثل بیت کوین) و یا برای رفع یک نیاز در دنیای مالی پدید آمده‌اند.
 • از آنجا که پای نتورک بیش از حد بر روی گسترش شبکه و کد معرفی اعضا تأکید دارد، باید نسبت به آن کمی تردید داشته باشید.
عضویت در برنامه پای نتورک با کد معرف تا حدودی شک‌برانگیز است و این پروژه را به کلاهبرداری پانزی و شرکت‌های هرمی نزدیک می‌کند. اما ممکن است این برنامه فقط برای تشویق کاربران به افزایش تعداد اعضا و معرفی برنامه اقدام به این کار کرده باشد و دلیل دیگری نداشته باشد. در هر صورت به گذشت زمان نیاز است تا بتوان در مورد سرمایه‌گذاری در Pi به طور دقیق صحبت کرد.

در آخر

اگر فرصت کافی برای امتحان کردن ارز دیجیتال پای نتورک را دارید، بهتر است با آگاهی وارد این توکن شوید. شاید این رمز ارز در آینده ارزش زیادی پیدا کند و شما هم ثروتمند شوید و یا به طور کلی از بین برود و سرمایه خود را از دست بدهید. از طرفی با توجه به احتمال شکست این پروژه بهتر است با حتیاط گام بردارید و سرمایه‌گذاری کنید.

سوالات متداول

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.