نقطه عطف در بورس چیست؟| در بهار 1400 نقطه عطف بورس کی است؟

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
نقطه عطف در بورس چیست؟| در بهار 1400 نقطه عطف بورس کی است؟
ترند یا جهت بازار به ما کمک می‌کند تا نقطه عطف بورس ، سمت و سوی حرکت بازار و زمان رشد بازار را تشخیص دهیم.

نقطه عطف در لغت به معنی مرحله‌ای است که در آن، جهت یا سرعت یک فرآیند، تغییر زیادی را تجربه می‌کند. پس نقطه عطف بورس به معنای تغییر وضعیت بازار بورس است. برای تعیین نقطه عطف بازار باید یک دید کلی نسبت به گذشته بازار مورد نظر داشته باشیم. به همین ترتیب برای یافتن نقطه عطف آینده بورس، باید گذشته بازار بورس را بررسی کنیم. بازار سرمایه ایران از اواخر سال 96 بود که صعود خود را به صورت جدی آغاز کرد. با شروع روند صعودی بازار، اکثر سهم‌های کوچک و بزرگ رشدهای به اصطلاح شارپی، حتی تا بیش از چند صد درصد را طی 2 سال تجربه کردند.

در دوران صعود بازار، با ورود پول بیشتر، علاوه بر سهامی که حباب کاذب نداشتند، سهام دارای حباب قیمتی نیز به میزان زیادی افزایش قیمت را تجربه کردند. این صعود و رشد شارپی سهم‌ها تا نیمه سال 99 ادامه داشت. در این بین با افزایش قیمت دلار و ایجاد تورم در اقتصاد، عده‌ای توقع سود بیشتر از بازار سرمایه را داشتند. این انتظارات باعث شد تا افراد فعال سهام خود را نگهداری کرده و عده دیگری به تکاپو برای سرمایه‌گذاری در بازار افتاده و حتی در قله‌های قیمتی دست به خرید سهام بزنند. در شرایط صعودی برای اغلب تازه واردان وضعیت شرکت مهم نبود. آن‌ها حاضر به سرمایه‌‌گذاری در هر سهمی بودند تا سود کسب کنند.

در سال 99 ورق برای بازار بورس برگشت. به طوری که پس از گذشت بیش از 15 ماه، سرمایه‌دارانی وجود دارند که با هر میزان سرمایه ورودی، تنها چیزی که از سرمایه‌گذاری برایشان باقی مانده، ضرر و زیان است. به هر حال عوامل زیادی در به وجود آمدن نقطه عطف بورس تاثیر دارند. در ادامه این عوامل را به ‌صورت خلاصه بررسی خواهیم کرد.

تاثیر قیمت دلار بر نقطه عطف بورس

یکی از مهم‌ترین عوامل در به وجود آمدن نقطه عطف در بورس، قیمت دلار است. برخی از کارشناسان معتقدند که با افزایش قیمت ارز، توجه سرمایه‌گذاران مجددا به بازار سرمایه بیشتر می‌شود. برای مثال در شرایطی که قیمت دلار افزایش پیدا می‌کند، شرکت‌های تولیدی که برخی از محصولاتشان صادرات محور و بازار کالاهای آن‌ها خارج از مرزهای کشور است، سود بهتری را برای کالاهای خود شناسایی می‌کنند. به این ترتیب با افزایش قیمت ارز، مردم با این دسته از تفکرات، سرمایه‌های کوچک و بزرگ خود را مجددا به سهام تبدیل می‌کنند. در شرایط تورمی بهترین راه برای حفظ ارزش پول، تبدیل آن به کالا، اوراق بهادار و ... است. سهام شرکت‌ها می‌تواند یکی از بهترین مقاصد برای سرمایه‌های سرگردان باشد.

برخی دیگر اما تصور می‌کنند که با افزایش قیمت دلار و سایر ارزهای رایج، اغلب افراد به سمت سرمایه‌گذاری در بازارهای خودرو و املاک می‌روند. این می‌تواند تا حدودی درست باشد؛ اما باید در نظر داشته باشید که برای سرمایه‌گذاری در بازار املاک و بازار خودرو نیاز به سرمایه‌های بزرگ دارید. این در حالی است که با سرمایه‌های بسیار کوچکتر از قیمت یک خودرو یا یک آپارتمان، می‌توانید در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنید. این مسئله می‌تواند نقش نهادهای مالی بورس را در سرمایه‌گذاری مردم بهتر و واضح‌تر بیان کند. به این ترتیب اغلب افرادی که سرمایه کمتری دارند، به سمت این بازار سوق داده می‌شوند و رفته رفته سرمایه بیشتری وارد بازار سرمایه می‌شود.

تاثیر لایحه بودجه سال 1401 در نقطه عطف بورس

نقش لایحه بودجه 1401 در تغییر روند بورس نباید فراموش شود. اما این مسئله چه تاثیری می‌تواند در بورس داشته باشد؟ همانطور که می‌دانید کشور ایران علاوه بر این که گاهی بحث قرارداد برجام داغ می‌شود، همچنان در شرایط تحریمی قرار دارد. تحریم باعث می‌شود تا درآمدهای صادراتی کشور به میزان چشمگیری کاهش پیدا کند و بسیار کم شود. نقش درآمدهای حاصل از صادرات در بودجه کشور بسیار پررنگ است. گاهی نیز درآمدهایی در بودجه سال جدید تعیین می‌شود که عملی شدن آن ممکن نیست. همین مساله باعث می‌شود تا با کم شدن درآمدهای صادرات، بودجه با کسری مواجه شود. در صورتی که کسری بودجه جبران نشود، دولت باید راه‌های دیگری را برای جبران بودجه انتخاب کند تا از افزایش تورم جلوگیری شود.

به این ترتیب عملی نشدن درآمدهای تعریف شده در لایحه بودجه، در اقتصاد و ایجاد تورم نقش به سزایی دارد. مشابه مورد قبل، تورم نیز می‌تواند بر بازار سرمایه تاثیرات خاص خود را بگذارد.

تاثیر بازار جهانی بر نقطه عطف بورس

در ابتدای متن نقش دلار را بر نرخ سودآوری شرکت‌ها بررسی کردیم. چون دلار مهم‌ترین پارامتر در رشد بازار بورس است. در این بین نباید از تاثیر نرخ جهانی فلزات و نفت در بازار غافل شویم. برای مثال کاهش قیمت جهانی نفت در نرخ سودآوری سهام‌ پالایشی تاثیر مستقیم می‌گذارد. همانطور که در ابتدای سال 99 با شیوع و همه گیری ویروس کرونا در تمام کشورها، قیمت نفت با کاهش حدودا 40 دلاری به 20 دلار رسید. با نگاه به سودآوری شرکت‌های پالایشی‌ فعال در بازار در آن بازه زمانی متوجه خواهید شد که این اتفاق چه تاثیر چشمگیری را در سودآوری آن‌ها داشته است.

این مسئله برای شرکت‌های بورسی فعال در زمینه فلزات نیز صادق است و قیمت جهانی فلزات نیز مانند نفت می‌تواند روی نرخ سودآوری این شرکت‌ها تاثیر بگذارد. از این نظر خاطر جمع باشید که به دلیل تجربه صعود نرخ‌های جهانی است که تا هم اکنون ریزش بیشتر و شدیدتری را در بازار بورس تجربه نکرده‌ایم.

نقطه عطف ترند

ترند یا جهت بازار به ما کمک می‌کند تا سمت و سوی حرکت بازار، نقطه عطف و زمان رشد بازار را تشخیص دهیم. جهت حرکت بازار سرمایه عموما بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. به عبارتی افزایش تقاضا می‌تواند روند بازار را صعودی کند و افزایش عرضه نیز می‌تواند به کاهش قیمت و کاهش تقاضا منجر شود. عموما ترندها را به: ترند صعودی، ترند نزولی و ترند نوسانی یا روند رنج دسته بندی می‌کنیم. این سه دسته ترند در بسیاری از بازارها مشاهده می‌شوند.

در بازار اغلب می‌شنویم که نباید در خلاف جهت روند معامله کنید و با روند بجنگید. پس لازم است تا روند را بیشتر بشناسیم. در تعریف کلی روند، جهت حرکت قیمت را در بازار نشان می‌دهد. بازار هرگز در یک خط یا یک جهت خاص حرکت نمی‌کند. تغییرات بازار معمولا به صورت حرکات بالا و پایین یا زیگزاگ مشخص می‌شود.

برآیند حرکات موج‌های صعودی و نزولی روند را تشکیل می‌دهند. البته باید به یاد داشته باشید که نقطه عطف ترند به تایم فریم معاملاتی معامله‌گر نیز وابسته است. پس لازم است تا قبل از وارد شدن به معامله بدانید که برای چه تایم فریمی قصد دارید که سهم را نگهداری کنید. همانطور که در ابتدا عنوان کردیم، توجه به ترند برای تشخیص نقطه عطف و زمان رشد بازار تاثیر زیادی دارد.

سخن پایانی

در ابتدای متن تعریفی از نقطه عطف بورس را عنوان کردیم و عوامل تاثیرگذار در ترند را بررسی کردیم. به یاد داشته باشید که برای رسیدن به موفقیت در بازار بورس، باید ذات بازار و تمام اصطلاحات کاربردی آن را بشناسید؛ تا بتوانید با یک استراتژی معاملاتی درست و منظم، معاملات موفق انجام دهید.

سوالات متداول

نقطه عطف در لغت به معنی مرحله ای است که در آن جهت یا سرعت یک فرآیند، تغییر زیادی را تجربه می‌کند.
نقطه عطف بازار سرمایه به عوامل مختلفی وابسته است. برای شناخت این عوامل و بررسی تاثیر آن ها بر نقطه عطف بازار سرمایه، متن مقاله را مطالعه کنید.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.