تحلیل و بررسی ارز دیجیتال ترون (TRX) برای سرمایه گذاری

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
تحلیل و بررسی ارز دیجیتال ترون (TRX) برای سرمایه گذاری
این روزها بازار ارز دیجیتال سر و صدای زیادی به پا کرده و در شبکه های اجتماعی، موضوعات کریپتویی بسیار پر بازدید شده است. برخی از سرمایه گذاران تمایل به ریسک زیاد را ندارند و میخواهند پروژه هایی را بخرند که ارزش بازار بیشتری داشته باشند و نوسانات کمتر که در صورت سقوط بازار، پرتفوی شان زیان سنگینی را متحمل نشود. ارز دیجیتال ترون یکی از همان پروژه های سنگین بازار است که با توجه به سابقه تاریخی قیمت، نوسانات کمتری داشته و برخی سرمایه گذاران آن را یک ارز دیجیتال کم ریسک اما آینده دار میدانند. در این مطلب از بلاگ نظارت دات کام به تحلیل جامع توکن بومی شبکه TRX متعلق به بنیاد ترون خواهیم پرداخت و هر آنچه که سرمایه گذاران به دنبال آگاهی هستند را به صورت یکجا تحلیل و ارائه خواهیم کرد.
تحلیل تکنیکال ترون
قیمت ترون در 16 نوامبر سال 2022 با افزایش 200 درصدی از محدوده 0.045 دلار به 0.145 دلار رسید و همانند سایر آلت کوین های بازار پس از واکنش منفی به مقاومت استاتیک ماژور 0.13 دلار با افت 25 درصدی مواجه شد و در حال حاضر در محدوده 0.119 دلار معامله میشود. قیمت اگر بتواند از سقف 0.13 دلار را با قدرت عبور کند، هدف 0.18 دلار را در مسیر صعودی متصور هستیم؛ در غیر اینصورت، اگر حمایت 0.10 دلار از دست برود، حمایت معتبر 0.072 دلار در دسترس خواهد بود که جهت چرخش روند از نزولی به صعودی، نیاز است تا حفظ شود.
تحلیل تکنیکال ترون
 

تحلیل فاندامنتال ترون

همانطور که قبلا گفته شد، پروژه ترون یک بلاکچین غیر متمرکز است که از قرارداد های هوشمند پشتیبانی میکند و یکی از اکوسیستم های بسیار قوی در جذب نقدینگی (tvl) بازار است که به لحاظ ارزش بازاری نیز رتبه نسبتا بالایی دارد و همچنین نوسان کم از ویژگی های قیمت این پروژه است. بلاکچین ترون از الگوریتم اثبات سهام (pos) تبعیت میکند و معماری سه لایه ای دارد که به ادعای تیم توسعه دهنده توان پردازش 2 هزار تراکنش بر ثانیه را دارد و این رقم به لحاظ تئوری فوق العاده است. البته باید خاطر نشان کرد که الگوریتم اثبات سهام از یک شاخه متفاوت تبعیت میکند که به آن نمایندگی میگویند؛ در واقع هر کسی در راستای تامین امنیت شبکه و کسب سود حاصل از سپرده گذاری به اندازه سهامی که قفل میکند بجای دخالت مستقیم میتواند به 27 نماینده تعیین شده رای دهد که به نظر شخصی، بهترین مزیت این شاخه در عدم دخالت و یا تصاحب قدرت در شبکه است. تعداد کل اکانت های فعال در شبکه ترون 227 میلیون است؛ در حالی که کل کاربران دنیای ارز دیجیتال 450 نفر میباشد و با فرض نسبت نیم شدن اکانت به نفر 100 میلیون کاربر فعال در شبکه ترون وجود دارد. سقف تراکنش های ثبت شده و کل نقدینگی قفل شده ترون رقم بسیار بالایی است که تا به حال هیچ کدام از پروژه های بلاکچینی نتوانستند به آن برسند! 32 پروتکل و 7542 نود در حال فعالیت در شبکه ترون هستند که رقم بالایی در تامین امنیت شبکه محسوب میشود و نقدینگی قفل شده در این پروژه اکوسیستم دار صنعت دیفای به مبلغ 7 میلیارد و 800 میلیون دلار میباشد که پس از بلاکچین اتریوم در جایگاه دوم به لحاظ ارزش tvl قرار دارد. در مجموع ترون دارای بلاکچینی است غیر متمرکز، بسیار پر سرعت و جذاب نقدینگی که یکی از ستون های دیفای اکوسیستم محسوب میشود و خدمات بسیار گسترده ای را به کاربران بازار ارائه میدهد.
 

ارزشگذاری پروژه ترون

با توجه به نسبت ارزش قفل شده و بازار پروژه ما قیمت ترون را در حال حاضر 28 درصد بالاتر از ارزش ذاتی در نظر میگیریم که برای یک بلاکچین برعکس پلتفرم وام دهی، حباب قابل توجهی مشاهده نمیشود و سطح انتظارات در همین اندازه است. اما به لحاظ ارزش بازار رقیق شده (FDMC)، فاصله tvl تا سقف و نسبت آن با قیمت فعلی پروژه، ارزش ذاتی ترون را برای سال 2025 حدودا 0.23 دلار برآورد میشود. پیش بینی میشود نقدینگی قفل شده ترون در سال 2025 به مبلغ 20 میلیارد برسد و با توجه به نسبت قیمت بازاری به ارزش قفل شده، ارزش ذاتی اشباع شده ترون نیز 0.46 دلار برآورد میشود.
 

پیش بینی قیمت ترون تا 2025

در حال حاضر مهم ترین سقف قیمت ترون محدوده 0.2 دلار است که جهت صعود تا اهداف بزرگ باید شکسته شود؛ در غیر اینصورت تا وقتی که بازار از حالت نزول پس از هاوینگ خارج نشود، قیمت ترون نیز تا حمایت های مشخص شده کاهش خواهد یافت. حمایت معتبر 0.075 دلار را میتوان بهترین محدوده جهت سرمایه گذاری و خرید ترون در نظر گرفت که پس از آن آخرین حمایت 0.05 دلار قرار دارد که بعید است قیمت بخواهد تا آن محدوده سقوط کند. اولین هدف بزرگ قیمت در بلند مدت و در روز های سبز مارکت محدوده 0.4 دلار است که بر اساس سطوح مشترک prz بدست آمده و نکته جالب اینکه با ارزش ذاتی پیش بینی شده 0.46 دلار تقریبا همپوشانی دارد؛ پس میتوان آنرا محدوده مهم در نظر گرفت. نواحی 0.6 و 0.8 دلار پس 0.4 دلار اهداف قیمت هستند که اگر بولران پیش رو به شدت دوره های قبل باشد، رسیدن به آن ها دور از ذهن نخواهد بود.
پیش بینی قیمت ترون تا 2025

نکته آموزشی مهم

اگر بخواهیم یک پروژه بلاکچینی فعال در حوزه دیفای را از لحاظ بنیادی (مالی و فنی) بررسی کنیم، باید به چند نکته راجب متریک های تحلیل بنیادی یک کوین اکوسیستمی توجه داشته باشیم. سرعت پردازش تراکنش ها، نقدینگی قفل شده یا همان شاخص tvl، گستردگی اکوسیستم، امنیت بلاک چین و شبکه اصلی، لایه ها و تمرکز شبکه از جمله این متریک ها هستند که از ملاک های اصلی تحلیل بنیادی یک کوین بلاکچین دار میباشند. متریک ارزشگذاری برای اولین بار ناشی از تراوشات ذهنی تحلیلگر و با استفاده از داده های مالی نوشته میشوند؛ پس همانند سایر ملاک ها نمیتوان به آن اتکا کرد.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.