حجم معامله در فارکس چگونه کار میکند ؟

بروزرسانی در7 خرداد 1403
حجم معامله در فارکس چگونه کار میکند ؟
حجم معامله در فارکس، تعداد لات‌هایی را نشان می‌دهد که در بازه زمانی معین معامله می‌شود. از این رو یکی از دقیق ترین روش‌های اندازه گیری جریان پول در بازار است. در این مقاله به بررسی انواع ابزارها برای دیدن حجم معامله فارکس میپردازیم.

حجم معامله در فارکس

هر چه در بازار معاملات بیشتری انجام شود، حجم معاملات افزایش یافته و بیانگر فعالیت بیشتر معامله گران است. فعالیت زیاد، حاکی از نقدینگی و نوسان بالای دارایی است، بنابراین حجم بالاتر معاملات به معنی نقدینگی بیشتر است. 

از حجم معاملات می‌توان اطلاعاتی در مورد ادامه روند یا معکوس شدن آن کسب کرد. طی یک روند صعودی، افزایش حجم، قدرت روند صعودی و حجم پایین تر، ضعف روند و احتمال برگشت آن را نشان می‌دهد. برعکس در روند نزولی، حجم بالاتر بیانگر قدرت بیشتر و حجم پایین تر بیانگر ضعف روند است. 

با توجه به این که حجم یکی از مهمترین ابزارهایی است که برای بررسی بازار در دسترس معامله گران قرار دارد، در این مقاله از جنبه‌های مختلف به بررسی آن می‌پردازیم.

شاخص‌های حجم معامله در فارکس

شاخص های حجم معامله در فارکس

محاسبه حجم در معاملات فارکس پیچیده است، زیرا هیچ منبع داده ای در مورد معاملات بازار ارز وجود ندارد. به همین دلیل حجم‌هایی را که در نمودارهای قیمت مشاهده می‌کنید، معمولاً فقط مربوط به معاملات بروکر یا صرافی مورد استفاده شما،نه حجم معاملات جهانی، هستند.

در سایر بازارهای مالی، مانند سهام، محاسبه حجم ساده تر است، زیرا یک منبع متمرکز تمام معاملات را ثبت می‌کند. اما به طور کلی جمع اوری اطلاعات مرتبط با حجم زمانبر است به همین دلیل یک شاخص متاخر محسوب می‌شود. 

علی رغم اینکه در بازار فارکس به دلیل عدم دسترسی به داده‌های واقعی، محاسبه حجم معاملات دشوار است، اما می‌توان از روش‌های متعدد برای محاسبه حجم استفاده کرد. 

Tick volume

تیک حجم فعالیت بازار و تعداد معامله گرانی که در حال حاضر در معاملات شرکت می‌کنند را نشان می‌دهد. یک تیک در فارکس یک تراکنش را نشان می‌دهد نه ارزش پولی آن.

در بازارهای آتی، تیک به کوچکترین تغییر ممکن در قیمت بازار اشاره می‌کند که در سمت راست اعشار قرار دارد. اما در فارکس، با یک پیپ شناخته می‌شود. اصطلاح تیک در فارکس بیانگر همه چیز در مورد نمودارهای تیک است.

اندیکاتورهای تیک تعداد تراکنش‌هایی را که در یک بازه زمانی معین انجام می‌شوند اندازه گیری می‌کنند و تغییرات را به صورت نوارهایی که در زیر نمودار قیمت ظاهر می‌شوند نشان می‌دهند. اگر حجم (تعداد تیک‌ها) در این دوره بیشتر از دوره قبل باشد، نوار سبز رنگ و اگر کمتر باشد با رنگ قرمز نمایش داده می‌شود.

هیچ تضمینی وجود ندارد که حجم تیک با حجم معاملات جهانی FX مطابقت داشته باشد، زیرا هیچ بروکر متمرکزی برای ارزیابی و جمع اوری اطلاعات، وجود ندارد و تنها بر اساس حجم گزارش شده بروکرها تخمینی ارائه می‌شود. به همین دلیل است که همه پلتفرم‌ها شاخص tick volume را ارائه نمی دهند.

Money flow index 

شاخص جریان پول در فارکس

شاخص جریان پول (MFI) از داده‌های تاریخی قیمت و حجم برای نشان دادن نرخ سرمایه‌گذاری پول در یک ارز و خارج از آن استفاده می‌کند. این شاخص به اندازه گیری عرضه و تقاضا کمک می‌کند، که ارزیابی آن در بازار غیرمتمرکز فارکس دشوارتر است.

MFI به معامله گران کمک می‌کند تا شرایط بازار در مناطق اشباع خرید و فروش را شناسایی کنند. به این ترتیب ذهنیتی در مورد زمان تغییر جهت حرکت ارائه می‌دهد. شاخص جریان پول در مقیاسی بین صفر تا 100 در نوسان است - محدوده بالای 80 نشان دهنده شرایط اشباع خرید و زیر 20 نشان دهنده اشباع فروش در بازار است. بر اساس این اندیکاتور اگر MFI به محدوده 80 یا 20 وارد شود، احتمال وقوع برگشت روند و حرکت معکوس افزایش می‌یابد.

On-balance volume

OBV شاخصی است که فشار خرید و فروش را اندازه گیری می‌کند. هنگامی که قیمت جفت ارز باز می‌شود، حجم روز را به جمع کل اضافه و زمانی که جفت ارز بسته می‌شود، حجم روز را از جمع کل کسر می‌شود.

OBV جداگانه در زیر نمودار قیمت نمایش داده می‌شود و برای تایید روند صعودی و نزولی در جفت ارزهای خاص استفاده می‌شود. به صورت زیر عمل می‌کند:

زمانی که قیمت و حجم موجود در تراز بالا و پایین‌ می‌شوند، نشان می‌دهد که روند احتمالاً به حرکت صعودی ادامه خواهد داد.

هنگامی که قیمت و OBV در حال رسیدن به اوج یا پایین ترین سطح هستند، نشان می‌دهد که روند به احتمال زیاد به حرکت نزولی ادامه خواهد داد.

هنگامی که قیمت در محدوده ای معامله می‌شود، اما OBV در حال افزایش است، این احتمال وجود دارد که یک شکست صعودی رخ دهد.

وقتی قیمت در محدوده ای معامله می‌شود، اما OBV در حال کاهش است، احتمال دارد که یک شکست نزولی رخ دهد.

هنگامی که قیمت به بالاترین حد خود می‌رسد، اما OBV نمی تواند به بالاترین سطح برسد، روند صعودی احتمالاً معکوس می‌شود، واگرایی منفی نامیده می‌شود.

زمانی که قیمت به پایین‌ترین حد خود می‌رسد، اما OBV حرکت مشابهی ندارد، احتمالاً روند نزولی معکوس می‌شود، واگرایی مثبت نامیده می‌شود.

مثالی از تاثیر حجم در معامله فارکس

برای درک بیشتر، مثال‌هایی از حجم معاملات در فارکس مطرح شده است.

 • حجم معاملات با تعداد سهام درگیر در معامله برای یک دوره خاص محاسبه می‌شود.

مثال 1. شما 30 سهم خریدید و در همان روز فروختید. حجم معاملات شما در این روز 60 سهم است.

مثال 2. شما 100 سهام اپل خریدید و 50 سهام متا را فروختید. معامله گر دیگری 100 سهام متا از جمله 50 سهامی که شما فروختید خریداری کرده است و 50 سهم تسلا را می‌فروشد. گردش بورس 100 سهام اپل + 100 سهام متا + 50 سهام تسلا = 250 سهام بود.

 • رویکرد کمی، تعداد معاملات انجام شده را در یک بازه زمانی مشخص، تعیین می‌کند. این روش تغییرات فعالیت معامله گران را ارزیابی می‌کند، اما بی توجهی به حجم تراکنش‌ها از ایرادات وارد به این رویکرد است. طرفداران این روش معتقدند که ظهور یک سفارش بزرگ بلافاصله باعث ایجاد موجی عظیم از سفارش‌های کوچک می‌شود و حجم را افزایش می‌دهد. این استدلال زمانی صحیح است که دارایی دارای نقدینگی بالا باشد.
 • رویکرد تیک، تغییرات قیمت را در یک بازه زمانی مشخص، نمایش می‌دهد. به عنوان مثال، تعداد حرکات در هر 0.00001 پیپ در 60 ثانیه برای یک دقیقه در یک شمع خلاصه می‌شود. اگر دارایی از نمادهای پرطرفدار باشد، سفارشات قابل توجهی ثبت می‌شود که قیمت را 0.00001 واحد در هر دو جهت حرکت می‌دهد. اگر تعداد معاملات کم باشد، تغییرات قیمت کمتر خواهد بود. فرکانس بالای تغییرات قیمت به معنای حجم معاملات زیاد است. فرکانس پایین نشان دهنده حجم کم است.

اهمیت حجم در معاملات فارکس

حجم نشان دهنده چگونگی حرکت بازار است. هر چه حجم بیشتر باشد، تصمیم گیری برای خرید یا فروش را تسهیل می‌کند. در ادامه به دلایلی اشاره می‌کنیم که اهمیت حجم را در معاملات فارکس نمایان می‌کند.

 • حجم معاملات از سطح نقدینگی دارایی خبر می‌دهد. معاملات با حجم پایین، به نقدینگی پایین دارایی را نشان می‌دهد و احتمال وقوع اصلاحات عمیق در آنها وجود دارد. برای استراتژی‌های دی تریدینگ یا اسکالپینگ دارایی‌های با حجم بالا در معاملات روزانه، گزینه مناسب تری هستند.
 • حجم معامله در فارکس، به سطوح نوسان اشاره می‌کند.تغییر قیمت همزمان با افزایش حجم، نشان دهنده افزایش فعالیت معامله گران و ادامه روند است. افزایش قیمت و حجم بیانگر ورود خریداران بیشتر به بازار است. کاهش قیمت نشان می‌دهد فروشندگان بیشتری در بازار حضور دارند و روند نزولی را تقویت می‌کند. هر چه حجم بزرگتر باشد نوسانات بیشتر خواهد بود. 
 • تغییرات حجم معامله، به شناسایی پیوت‌ها و نقاط بالقوه برگشت روند اشاره می‌کند. کاهش حجم معاملات پس از یک رشد شدید، نشان می‌دهد که معامله گران رویکرد محافظه کارانه تر را در پیش گرفته اند. در این حالت روند ممکن است وارد چرخه رنج شده یا در حرکت برگشتی در پیش گیرد. 
 • افزایش یا کاهش حجم در شناسایی شکست‌های سطوح مهم موثر خواهد بود. معمولا حد ضرر و حد سود بر اساس سطوح مهم تنظیم می‌شوند. اگر قیمت یک سطح مهم را در ادامه یک روند بشکند و این شکست با افزایش حجم همراه باشد، می‌تواند به ادامه روند منجر شود. اگر در زمان شکست، حجم بدون تغییر بماند یا کاهش یابد، این یک شکست ضعیف است. این موضوع در مورد الگوهای برگشتی نیز صدق می‌کند. 
 • ارزیابی تغییرات حجم معاملات در فارکس به معامله گران اجازه می‌دهد تا با در نظر گرفتن حجم در سیستم معاملاتی کسب درآمد کنند. به عنوان مثال، معامله گران می‌دانند که فعالیت معاملاتی در پایان هفته کاری یا تعطیلات کاهش می‌یابد، که به معنای کاهش حجم است. برعکس، یک هفته جدید ممکن است با افزایش شدید حجم شروع شود و باعث عدم تعادل بین خریداران و فروشندگان شده و به ایجاد گپ منجر شود. بنابراین معامله گران باید با تکنیک‌های مختلف ریسک را کاهش داده یا معاملات را قبل از آخر هفته ببندند.

استفاده از حجم در معاملات فارکس

برای درک ذهنیت سایر معامله گران، افراد یا نهادها، توجه به حجم معاملات می‌تواند مفید واقع شود. حجم نشانه ای مهم در مورد جفت ارزهایی است که با حجم بالای سفارشات خرید و فروش مواجه می‌شوند. 

یک روند پایدار نخواهد بود مگر اینکه معامله گران جدید وارد و حرکت ان را تقویت کنند. حجم از جهت حرکت بازار صحبت نمی کند، اما سرنخ‌هایی در مورد قوی یا ضعیف بودن یک روند ارائه می‌دهد. در یک روند صعودی حجم بالاتر نشانه روند صعودی قدرتمند است و حجم پایین ضعف حرکت و افزایش احتمال حرکت معکوس را به همراه دارد. به طور مشابه در روند نزولی حجم بالاتر روند نزولی نیرومند را نشان می‌دهد و حجم کمتر بیانگر ضعف روند است.

حجم بالا به معنی قیمت بالاتر نیست، افزایش حجم تنها بیانگر حضور افراد بیشتر در بازار است که تراکنش‌های بیشتری را ثبت می‌کنند. به این ترتیب ارزها با نوسان مواجه می‌شوند.

مزایا و معایب شاخص‌های حجم معاملات

مزایا

 • پیش‌بینی تغییر بالقوه روند را امکان پذیر می‌کند.
 • به شناسایی نقاط مناسب برای ورود به معامله کمک می‌کند. به عنوان مثال، افزایش شدید حجم معاملات پس از یک دوره ثبات، می‌تواند از شروع یک حرکت قوی خبر دهد.
 • سیگنال‌ها را تایید می‌کند. به عنوان مثال، افزایش قیمت‌ها و حجم‌ها نشان دهنده آمادگی معامله گران برای افزایش حجم معاملات در جهت روند است. اگر در هنگام افزایش قیمت، حجم‌ها رشد نکنند، حرکت قیمت هیچ تایید منطقی ندارد و هر لحظه احتمال توقف حرکت وجود دارد.
 • حجم معاملات بزرگ می‌تواند سطوح حمایت و مقاومت قوی را نشان دهد. زمانی که قیمت به یک سطح حمایت یا مقاومت می‌رسد و حجم به طور قابل توجهی بالاتر از حد متوسط است، این نشان دهنده اهمیت سطح و ادامه آن در آینده است.
 • تغییرات در بازار را به وضوح نمایش می‌دهد. به عنوان مثال، هنگام میانگین گیری قیمت‌ها در یک دوره خاص، تغییرات حجم معاملات نیز در نظر گرفته می‌شود.

معایب

 • سیگنال‌های نادرست نسبتا زیادی وجود دارد. بنابراین، این شاخص‌ها فقط برای تأیید سیگنال‌های ابزار اصلی دیگر استفاده می‌شوند. به ندرت از آنها برای ارزیابی اولیه وضعیت بازار استفاده می‌شود.
 • شاخص‌ها بسته به تنظیمات و محاسبه آنها مقادیر متفاوتی را نشان می‌دهند. بنابراین، سیگنال‌های آنها همیشه دقیق نیستند.
 • تاخیر انداختن. شاخص‌های حجم معاملات اطلاعات را با تاخیر چند کندل نمایش می‌دهند.
 • فقدان محتوای اطلاعاتی در دوره‌های فعالیت کم معامله گران.
 • کمبود محتوای اطلاعاتی در بازارهای با نقدینگی پایین. 
 • شاخص‌های حجم کامل نیستند.

 

سخن پایانی

حجم معامله در فارکس، ابزاری مهم در فرایند معامله گری محسوب می‌شود. در بازار سهام، حجم معاملات با محاسبه تعداد سهام مبادله شده در معاملات، تعیین می‌شود. با توجه به اینکه نهاد متمرکزی برای جمع آوری اطلاعات در بازار فارکس وجود ندارد، محاسبه حجم بسیار پیچیده است اما از روش‌های جایگزین،مانند اطلاعاتی که نشان دهنده کوچکترین حرکات قیمت در بازار است، برای نمایش حجم معاملات استفاده می‌شود. 

تغییرات حجم اطلاعات مهمی را در اختیار معامله گر قرار می‌دهد که با استفاده از آنها می‌تواند تصمیم‌های آگاهانه ای اتخاذ کند. نوسان حجم به سطح نقدینگی اشاره می‌کند و به علاوه می‌تواند تاییدی برای روند باشد. افزایش حجم معامله در فارکس، حاکی از افزایش فعالیت معامله گران در بازار است و فعالیت بیشتر، به افزایش سطح نقدینگی منجر می‌شود.

منبع ترجمه:

volume trading strategy

volume in forex markets

trading volume

سوالات متداول

به مقدار ارزی اشاره می‌کند که در یک بازه زمانی مشخص مبادله می‌شود.
Tick volume، Money flow index، On-balance volume
سطوح نقدینگی را نشان می‌دهد. فاکتوری برای تایید روند است. در شناسایی پیوت‌ها و شکست‌ها موثر است.
افزایش قیمت و حجم در روند‌های صعودی نشان دهنده قدرت حرکت صعودی و سیگنال long در بازار است. برعکس کاهش قیمت نشان دهنده روند نزولی قوی بوده و سیگنال short را ارائه می‌دهد. کاهش حجم بیانگر ضعف روند بوده و احتمال شکل گیری روند معکوس وجود دارد.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.