مکانیزم توکن سوزی و سیستم پاداش دهی ارز دیجیتال

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
مکانیزم توکن سوزی و سیستم پاداش دهی ارز دیجیتال

هادی بهرامی؛ کارشناس تحلیل نظارت دات کام: ارز های دیجیتال همان پول های دیجیتالی هستند که غیر متمرکز بوده و با استفاده از بلاکچین، عملیات پرداخت و کار های روزمره بشر را آسان تر میکنند. پردازش و انتقال سریع اطلاعات، عملیات پرداخت با کارمزد کمتر، خدمات غیر متمرکز بانکداری، سرگرمی و سرمایه گذاری از مهم ترین کاربرد های بازار ارز دیجیتال است. در بازار گسترده و پیچیده ارز دیجیتال، رویداد های بسیاری وجود دارد که برخی از آنها منفی و برخی دیگر مثبت تلقی میگردد و در نوسانات قیمتی تاثیر گذار هستند. در این بلاگ از نظارت دات کام، به بررسی عمیق تر یکی از رویداد های مهم یعنی مکانیزم توکن سوزی و سیستم پاداش دهی ارز دیجیتال و تاثیر آن بر روی قیمت پروژه ها خواهیم پرداخت؛ پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 

توکن سوزی چیست؟

سوزاندن سکه های کل و بخصوص در گردش یک پروژه ارز دیجیتال یک عمل رایج در دنیای رمز ارزها است که برای فعالان و سرمایه گذاران مزایای زیادی را به همراه دارد. در فرایند توکن سوزی، تیم توسعه دهنده، بنیاد پروژه و یا نهنگ های سرمایه گذار از این رویداد بزرگ با اهداف مختلفی استفاده میکنند و یکی از موارد نابودی سکه های موجود است که کمیاب شود و در نهایت با کمیابی تعداد سکه های در گردش یک ارز دیجیتال، تقاضا بیشتر شده و قیمت آن گران تر از قبل خرید و فروش خواهد شد. در ارز هایی که از الگوریتم pow تبعیت میکنند و از طریق فول نودر (miners) ها  استخراج میشوند توکن سوزی فقط از طریق ارسال کوین ها به آدرس اشتباه میتواند صورت بگیرد که طبیعتا در این حالت کسی حاضر به چنین فداکاری نخواهد شد؛ اما در ارز هایی که غالبا از الگوریتم اثبات سهام pos تبعیت میکنند و امنیت شبکه آنها بجای ماین، از استخرهای نقدینگی سپرده گذاری تامین میشود اقتصاد توکن از پیش تعیین شده دارند که تیم سازنده سکه ها را به بخش های مختلفی اختصاص میدهد و رودمپی جهت اجرای توکن سوزی یا حتی آزادسازی توکن تدوین میگردد. مکانیزم توکن سوزی خودکار POB یا همان proof of burn وجود دارد که دیگر نیازی به ارسال توکن به آدرس اشتباه نیست و این رویداد به صورت خودکار انجام میشود که بسیار راحت تر، شفاف تر و دقیق تر است.


نکات قابل توجه : برعکس تصورات برخی تحلیلگران، الگوریتم اثبات کار و رویداد هاوینگ بیت کوین ربطی به توکن سوزی ندارد و صرفا در این رویداد پاداش ماینر های بیت کوین هر چهار سال یکبار نصف میشود که حاصل عملکرد الگوریتم در این کوین است. تعریف از توکن سوزی خودکار به معنای بد بودن توکن سوزی دستی نیست و هر کدام مزایای خود را دارند که بسته به شرایط هر پروژه و اقتصاد توکن آن است. به طور مثال، توکن سوزی دستی بایننس کوین هر سه ماه یکبار انجام میشود بدلیل 100 درصدی بودن عرضه در گردش و نبود سکه های قفل شده این مکانیزم برای توکن سوزی این کوین مشکلی ندارد. د رحالی که توکن کیک متعلق به دکس تریدینگ پنکیک سواپ، از مکانیزم توکن سوزی خودکار استفاده میکند که از طریق کارمزد های خدماتی، برخی تعرفه های سپرده گذاری و بخش اعظم آن از محل سکه های قفل شده صورت میگیرد.

 

ارز دیجیتال بایننس کوین BNB

به عنوان مثال ارز دیجیتال بایننس کوین توکن بومی اکوسیستم و صرافی بایننس را در نظر بگیرید. فرآیند توکن سوزی بایننس کوین، برگشت ناپذیر است و ارزهای دیجیتالی که برای سوزاندن به یک قرارداد هوشمند ارسال میشوند را نمیتوان بازیابی کرد. بلافاصله بعد از فرآیند توکن سوزی، تیم بایننس با انتشار یک اعلامیه رسمی، تعداد BNB سوزانده شده را به اطلاع همه میرساند. بیایید به بررسی قیمت بایننس کوین و تاثیرپذیری آن از رویداد توکن سوزی اش بپردازیم تا به اهمیت این رویداد بزرگ در شغل ترید و نوسانات قیمت پی ببریم. قیمت بایننس کوین در رویداد توکن سوزی 13 اکتبر 2022، 262 دلار بود که با رشد 37 درصدی در اثر این رویداد به 362 دلار رسید. این حرکت قیمت در یکی از نمونه های توکن سوزی به ما نشان میدهد که در معاملات باید به اخبار و رویداد های بازار نیز توجه کنیم.

توکن سوزی

سیستم پاداش دهی ارز دیجیتال

برخی پروژه های ارز دیجیتال در حوزه فعالیت خود از سیستم پاداش دهی استفاده میکنند تا سرمایه گذاران تشویق شوند و توکن بیشتری بخرند. برخی از پلتفرم ها در وایت پیپر و اطلاعیه های خود در شبکه های اجتماعی اعلام میکنند به کاربرانی که توکن بومی پروژه را خرید کرده و آن را در کیف پول نگهداری کنند از همان ارز و یا ارز دیگری که قرارداد بسته اند پاداش خواهند داد و در مقابل، برخی پروژه ها به هولدران ارز دیجیتال خود در ازای تبلیغات، اسمارت دراپ و انجام یکسری فعالیت های مالی پاداش میدهند. برخی از پروژه ها نیز کارمزد فروش را بیشتر از خرید توکن میکنند و کارمزد بدست آمده از ارائه خدمات را به پاداش کاربران و توکن سوزی اختصاص میدهند که در نهایت باعث افزایش تقاضا و افزایش قیمت توکن میشود.

 

ارز دیجیتال سیف مون SFM

ارز دیجیتال سیف مون در سال 2021 اوج گرفت و قبل از آن با هدف پیشروی در صنعت دیفای و با سیستم پاداش دهی به سرمایه گذاران با رشد بسیار زیادی همراه شد. توکنی که در کمتر از دو سال، 2.9 میلیون هولدر و بیش از 1.2 میلیارد دلار، ارزش بازار رقیق‌ شده FDV پیدا کرده بود. دلیل اصلی رشد قیمت ارز دیجیتال سیف مون همان مکانیزم توکن سوزی شوکه کننده و پاداش به هولدر ها بود که سبب افزایش بیش از 120 هزار درصدی توکن شد.

 

سخن پایانی

سوزاندن توکن های یک پروژه در کوتاه مدت اثر کمتری نسبت به بلند مدت دارد؛ زیرا یک فرایند تغییرات در ساختار اقتصاد توکنی پروژه است و ارزش سکه های در گردش را به مرور زمان افزایش میدهد. پروژه های پنکیک سوآپ، بایننس کوین و بخصوص بیبی دوج برنامه جدی برای توکن سوزی داشته و هنوز هم دارند که میتوان آنها را در واچ لیست بلند مدت خود قرار داد. اگر شما هم به سرمایه‌ گذاری بلند مدت بازار ارز دیجیتال علاقه‌ مند هستید و قصد خرید ارزهای دیجیتال را دارید میتوانید به پروژه هایی که از مکانیزم توکن سوزی POB و سیستم پاداش دهی استفاده میکنند جدی تر فکر کنید. 

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.