10 نکته مهم برای خرید ارز دیجیتال که ایرانیان باید بدانند

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
10 نکته مهم برای خرید ارز دیجیتال که ایرانیان باید بدانند
ارز دیجیتال در حال حاضر جز جذاب‌ترین دارایی برای سرمایه‌ گذاری در بازارهای مدرن هستند. ارزش رمزارزها که به‌صورت لحظه‌ای که به‌صورت لحظه‌ای تا ده ها هزار دلار افزایش پیدا می‌کند ، می‌تواند دلیل مناسبی برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال و همچنین تجارت با آن‌ها باشد.

ارز دیجیتال در حال حاضر جز جذاب‌ترین دارایی برای سرمایه‌گذاری در بازارهای مدرن هستند. ارزش ارز دیجیتال که به‌صورت لحظه‌ای که به‌صورت لحظه‌ای تا ده ها هزار دلار افزایش پیدا می‌کند ، می‌تواند دلیل مناسبی برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال و همچنین تجارت با آن‌ها باشد.

بااین‌حال نگرانی‌های اساسی و مهمی دراین‌بین وجود دارد که شما باید قبل از سرمایه‌گذاری در رمز ارزها به آن توجه داشته باشید.

نکات اساسی برای خرید رمز ارز برای اولین بار می‌تواند پشتیبان مناسبی برای هر فردی باشد که قصد دارد برای اولین بار در دنیای رمز ارزها سرمایه‌گذاری کند.

بااین‌حال، اخبار مختلفی که در مورد عدم اطمینان در مورد ارزش ارزهای دیجیتال منتشر می‌شود و همچنین مقررات جدید و تازه در رابطه با ارزهای دیجیتال می‌تواند تردیدهایی را در مورد این دنیای جذاب ایجاد کند.

آیا سرمایه‌گذاری در کریپتو کارنسی یا همان رمزارزها منطقی است؟

خب، مزایای اصلی سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال می‌تواند دلایل مناسب و خوبی برای پذیرش آن‌ها به شما نشان دهد.

بااین‌حال شما زمانی که برای اولین بار قصد سرمایه‌گذاری در دنیای رمزارزها را دارید باید مراقب باشید. صحبت‌های زیر راهنمای جامع و دقیقی در مورد مهم‌ترین فاکتورها قبل از خرید ارز دیجیتال است که شما پس از تائید شدن این موارد می‌توانید رمز ارز موردنظر خود را خریداری کنید.

چرا شما باید ارز دیجیتال خریداری کنید؟

در سالیان گذشته پول همیشه در حال تغییر شکل بوده و می‌توان گفت که ارزهای دیجیتال شکل جالبی از پول دیجیتال است. شما می‌توانید با ارزهای دیجیتال از مزیت‌های تکنولوژی بلاک چین در قالب متمرکز نبود، رمزگذاری ، تغییرناپذیری و شفافیت بهره ببرید.

این یک موضوع واضح و منطقی است که خریداری که برای اولین بار وارد دنیای ارزهای دیجیتال می‌شود به دنبال برآورد ارزش و سود خود در زمان سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال بوده و به چیزی غیرازاین موضوع فکر نمی‌کند.

برای شروع، شما از مزیت مالکیت روی یک دارایی دیجیتال و خاص برخوردار هستید که می‌تواند در آینده ارزش زیادی پیدا کند. علاوه بر این موارد ، بسیاری از کوین‌ها و توکن ها با برنامه‌های کاربردی و خاص راهی بازار شده‌اند.

نکات مهمی که قبل از خرید ارز دیجیتال باید بدانید

سرمایه‌گذاری روز ارزهای دیجیتال در حال حاضر یک چیز مرسوم محسوب می‌شود. تقریباً می‌توان گفت که هر فردی دوست دارد تا تکه‌ای از این کیک به‌ظاهر خوشمزه از ارزهای دیجیتال را برای خود داشته باشد.

بااین‌حال برای اولین خریدار کریپتو دشوار است که به جنبه‌های فنی سرمایه‌گذاری‌های دنیای رمز ارز دقت کافی داشته باشد.

بنابراین شما به یک راهنمای مشخص و مطمئن در مورد بهترین نکات که باید قبل از سرمایه‌گذاری در دنیای رمزارزها نیاز دارید.

 

1- در مورد سرمایه‌گذاری در دنیای رمز ارز یاد بگیرید

اولین چیزی که شما باید در مورد سیستم خرید ارزهای دیجیتال بدانید، قاعده کلی مکانیسم خرید، مبادله و فروش ارزهای دیجیتال است.

زمانی که شما هیچ اطلاعاتی در مورد نحوه سرمایه‌گذاری در دنیای رمزارزها نداشته باشید نمی‌توانید چشم‌بسته پول خود را در آن سرمایه‌گذاری کنید.

باید دنبال پلتفرم‌هایی باشید که در واریز و برداشت ارز فیات در یک فضای کریپتویی به شما کمک کنند.

شما می‌توانید تمام مراحل اولیه و اساسی در پلتفرم ارز دیجیتال را با گزینه‌های خریدوفروش ساده بررسی کنید.

زمانی که شما در مورد فرآیندهای خرید، فروش و معاملات ارزهای دیجیتال اطمینان پیدا کردید، احتمال بیشتری وجود دارد که انتخاب‌های خوب و سازنده داشته باشید.

 

 

2- پیروی یک نمونه کار متوازن باشید

دومین نکته مهم در راهنمای افراد مبتدی برای خرید ارز دیجیتال، ایجاد یک سبد خرید متعادل و متنوع است. شما نمی‌تواند تمام سرمایه خود را روی یک ارز قرار دهید و توقع داشته باشید که آن ارز در آینده رشد کند.

باید این موضوع را در ذهن داشته باشید که ارزهای دیجیتال به دلیل نوساناتی که دارند همیشه جز سرمایه‌های پُر ریسک محسوب می‌شوند.

قیمت‌گذاری ارزهای دیجیتال در بازه‌های زمانی کوتاه که تغییرات بیشتری دارد دارای نوسانان های متعددی است.

علاوه بر این ، در بین نکات مهم برای خرید ارزهای دیجیتال، عدم وجود مقررات خاص برای ارزهای دیجیتال به‌وضوح دیده می‌شود. شما از هیچ پشتوانه قانونی یک شرکت بیمه برای بازیابی ضررهای خود در دنیای رمز ارزها برخوردار نیستید.

برعکس شما می‌توانید به غریزه خود برای خرید یک کوین یا توکن معروف غلبه کنید و آن ارز را خریداری نکنید. کلاه‌برداران زیادی در دنیای رمز ارز وجود دارند و دراین‌بین باید به افرادی هم اشاره‌کنیم که به‌شدت رمز ارزهای خاصی را تبلیغ می‌کنند و از هر راهی استفاده می‌کنند تا شما را ترغیب کنند این رمز ارزهای خاص را بخرید.

به عنوان فردی که قرار است برای اولین بار رمز ارز دیجیتال خریداری کنید، ممکن است توجه شما به رمز ارزی جلب شود که سود قابل‌توجهی را به کاربر خود پیشنهاد می‌دهد. بااین‌حال بهتر است که شما به‌عنوان یک فرد تازه‌کار به‌هیچ‌وجه چنین ریسکی را انجام ندهید.

برعکس شما می‌توانید سرمایه‌های خود را در پروژه‌های مختلف مانند DeFi ، بازی ، NFT و... تقسیم کنید.

 

3- تحقیق اجباری است

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر راهنمای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، توجه اساسی به موضوع تحقیق کردن است. هرگونه سرمایه‌گذاری نیازمند تحقیق کافی است و شما قبل از سرمایه‌گذاری روی رمز ارز موردنظر باید تحقیقات کافی در این زمینه انجام دهید.

ساعت‌های تحقیق و بررسی در مورد تاریخچه ارز دیجیتال موردنظر می‌تواند به شما کمک کند تا فهم خوبی در مورد سود و ارزش‌افزوده آن ارز داشته باشید. درعین‌حال این بررسی‌ها به شما کمک می‌کند تا نکات و خطرات احتمالی ارز موردنظر را یادداشت کرده به آن توجه کافی کنید.

به این موضوع دقت داشته باشید که اسیر این فکر که "یک فردی این ارز را در آینده با قیمت بالاتر خریداری می‌کند" نشوید. زیرا این مسئله می‌تواند باعث گمراهی شما در زمان خرید ارز موردنظر شود.

یکی دیگر از الزامات در نکات خرید ارز دیجیتال، اهمیت تحقیقات گسترده در مورد رمز ارز انتخابی است، زیرا این موضوع به شما کمک می‌کند تا نگاه خوب‌تری نسبت به ارز موردنظر داشته باشید. به دنبال فُروم ها و کامیونیتی های آنلاین و همچنین پادکست متخصصان رمز ارز باشید.

تخصص خود را در ارزهای دیجیتال و بخش‌های مرتبط مانند اقتصاد و کریپتوگرافی افزایش دهید. تمام ایده‌های خود در مورد رمزارزها را فراموش کنید و به طور جامع و کاربردی در مورد رمزارزها یاد بگیرید زیرا باعث می‌شود تا قضاوت بهتری در زمان سرمایه‌گذاری روی آن‌ها داشته باشید.

 

4- به گله محلق نشوید

یکی از اشتباهات رایج خریداران جدیدالورود دنیای رمز ارز داشتن حس از دست دادن یک ترند یا جریان خاص است. بسیاری از این افراد با داشتن حس "ترس از دست دادن" می‌توانند اشتباه مهلکی انجام دهند و تمام سرمایه خود را از دست دهند.

غرایز شما بدون مکمل و تحقیقات و بررسی‌های کافی می‌تواند نادرست عمل کند و باعث شود تا نتیجه‌ای کاملاً ناراحت‌کننده در مورد سرمایه‌ی شما رخ دهد.

اگر چیزی در مورد یک ارز دیجیتال خاص احساس می‌کنید، بهتر است که بااحتیاط و بررسی همه‌ی جوانب گزینه موردنظر را انتخاب کنید. بسیاری از رمز ارزهای شکست‌خورده گزارش داده‌اند که برای فریب افراد تازه‌کار ارزش‌گذاری رمز ارز خود را حدود 30 درصد در یک بازه 24 ساعته افزایش داده‌اند.

پس چگونه می‌توانیم با وجود این همه پیچیدگی‌های پنهان رمز ارزی را خریداری کنیم؟

جواب این سؤال به درک و فهم کافی از تمامی جوانب قبل از بروز هرگونه مشکل برمی‌گردد. تحقیق و بررسی به شما این اجازه را می‌دهد تا از هرگونه تصمیمی اتفاقی و یا بر اساس افکار عمومی خودداری کنید.

شما قبل از اینکه پولی را که برای آن زحمت‌کشیده‌اید را وارد دنیای ارز دیجیتال کنید، باید تمامی معایب و محاسن ارز انتخابی را بررسی کنید.

 

5- بعضی از داستان‌ها زیادی خوب هستند

به خاطر داشته باشید که ارزش ارزهای دیجیتال نه تنها بر اساس سود آن‌ها تعیین می‌شود بلکه موارد دیگر مثل سودمندی قابل‌درک آن‌ها نیز مشخص می‌شود.

دنیای کریپتو شارلاتان‌های زیادی دارد که از هر فرصتی استفاده کرده تا داستان‌های باورنکردنی در مورد پروژه خود درست کنند. به‌عنوان‌مثال شما باید پروژه‌های بسیاری را دیده باشید که وعده‌های بزرگی مانند پیشی گرفتن از بیت کوین را به مشتریان خود ارائه می‌کنند.

بنابراین اگر یک ارز دیجیتال وعده مزایای غیرواقعی را ارائه می‌کند باید در مورد آن تجدیدنظر کنید.

خریداری که قرار است برای اولین بار ارز دیجیتال خریداری کند باید به مواردی مثل مکانیسم‌های اساسی با پلتفرم‌های کریپتو دقت کند.

برای مثال بعضی از صرافی‌های ارز دیجیتال شما را با وعده‌های دروغین فریب می‌دهند وعده‌هایی مانند در صورت افزایش ارزش سکه ، شما می‌توانید 99 درصد از سرمایه خود را می‌توانید به‌عنوان وام دریافت کرده و از سود خود نیز استفاده لازم را کنید.

از سوی دیگر اگر ارزش کوین کاهش پیدا کند تمام مبلغ سرمایه‌گذاری شما هم همراه با آن کاهش پیدا می‌کند یا حتی در بدترین حالت از بین می‌رود.

 

6- رویکرد بی‌اعتماد

علیرغم وعده‌های امنیتی دنیای کریپتو، این بازار به فضای مناسب برای کلاه‌برداران تبدیل شده است. برای مثال بعضی از کلاه‌برداران از حضور ایلان ماسک در برنامه SNL سو استفاده کرده و به‌عنوان ابزاری برای فریب افراد مختلف باارزش مالی 100 هزار دلار استفاده کردند.

کلاه‌برداران به چه طریقی این کار را انجام دادند؟ آن‌ها فقط یک هدیه "دروغین" به مخاطبان ارائه کردند و تهدید مهم و خاصی را نشان دادند که هنگام خرید ارز دیجیتال باید به‌خوبی آن توجه کرد.

کلاه‌برداران از یک توییتر جعلی برنامه SNL استفاده کردند و از قربانیان خود خواستند تا مبلغ مشخص ارز دیجیتال برای تأیید آدرس مشخص‌شده ارسال کنند. درازای آن ، کلاه‌برداران قول بازگشت 10 برابری مبلغ را به قربانیان وعده دادند. به نظر یک پیشنهاد بسیار جذاب و سخت برای چشم‌پوشی است، درسته؟

بنابراین زمانی که در دنیای کریپتو در حال فعالیت هستید ، همیشه رویکردی غیرقابل‌اعتماد به موارد مختلف داشته باشید.

زمانی که قصد سرمایه‌گذاری در دنیای رمز ارزها را دارید همیشه به تحقیق و بررسی به‌عنوان اولین تأییدیه نگاه کنید، زیرا باعث می‌شود تا در دام کلاه‌برداران نیافتید.

 

7- از داشتن تعصب به واحدها دوری‌کنید

داشتن تعصب به واحدها به این صورت شکل می‌گیرد که برفرض ارز دیجیتال با قیمت 50 هزار دلار به ازای هر واحد معامله می‌شود و بهتر از معامله یک کوین با قیمت یک دلار به ازای هر کوین است. بااین‌حال وقتی به خرید یک ارز دیجیتال فکر می‌کنید باید تمام این فرضیات را کنار بگذارید.

با وجود هزاران ارز رمزنگاری‌شده در سراسر جهان، شما احتمالاً بخش وسیعی از عملکرد آن‌ها را کشف خواهید کرد.

به دلیل اینکه ارزهای دیجیتال مختلف دارای عملکرد متفاوت هستند، یکی از نکات مهم در این زمینه حذف داشتن تعصب به واحدها است. برای مثال برخی از ارزهای دیجیتال ممکن است تمرکززدایی بهتری داشته باشند و برخی دیگر بتوانند پشتیبانی و توسعه‌دهندگان بهبودیافته را به کاربران خود ارائه دهند.

بنابراین تفکر عمیق در مورد زیرساخت‌های یک ارز دیجیتال خاص و تکنولوژی آن می‌تواند توصیف خوبی در مورد پتانسیل آن به کاربر خود ارائه کند.

 

8- کیف پول مناسب انتخاب کنید

شما باید یک کیف پول دیجیتال مناسب هم برای خود انتخاب کنید که این مسئله بسیار مهم و اساسی است. ارزهای دیجیتال اساساً دارایی‌هایی هستند که دارنده آن‌ها مالک قانونی این دارایی‌ها محسوب می‌شود.

بنابراین یکی از نگرانی‌های اساسی شما علاوه بر انتخاب رمز ارز مناسب ، انتخاب یک کیف پول دیجیتال درست بوده ، زیرا این کیف پول قرار است از دارایی‌های شما نگهداری و محافظت کند.

بااین‌حال کیف پول‌های رمز ارز دیجیتال با ذخیره کلیدهای خصوصی ارز دیجیتال روی یک بلاک چین کار می‌کنند. حال شما به‌عنوان یک فرد تازه‌کار چه نوع کیف پولی را باید انتخاب کنید؟

پاسخ معمول به این سؤال معمولاً به صرافی ارزهای دیجیتال اشاره می‌کند زیرا آنجا جایی است که به‌عنوان کیف پول ارز دیجیتال شما کار می‌کند و ارزهای شما در آنجا نگهداری می‌شود.

از طرفی دیگر راه‌حل‌های پروژه DeFi با تعدادی از بزرگ‌ترین هک‌های تاریخ در طی سالیان گذشته مواجه شده است. به همین خاطر شما باید کیف پول دیجیتالی را انتخاب کنید که خیالتان از بابت امنیت و حفاظت سرمایه خود راحت باشد.

 

9- مالکیت کوچک ، ترند سالیان اخیر

یکی دیگر از مواردی که خریداران جدیدالورود به دنیای رمز ارزها باید به آن دقت کنند این است که آن‌ها می‌توانند مالکیت کوچکی از یک رمز ارز را داشته باشند.

برای مثال شما برای مالکیت بیت کوین نیاز نیست که یک بیت کوین کامل را خریداری کنید. در حال حاضر مالکیت کوچک و جزئی این امکان را به شما می‌دهد تا شما هم سهمی از دنیای رمزارزها داشته باشید.

یکی از بهترین مثال‌ها خرید مقدار کوچکی از ارز دوج کوین است. درنتیجه شما نیازی نیست تا همه‌ی سرمایه خود را برای سرمایه‌گذاری در یک رمز ارز قرار دهید.

 

10- مالیات و نگرانی‌های نظارتی

نکته نهایی و مهم در خرید ارز دیجیتال مربوط به مالیات و قوانین و مقررات نظارتی است. مالیات و قوانین نظارتی به‌ویژه در ایالت متحده به دلایل خاصی بسیار مهم است.

به طور مشابه دیدگاه‌های قانونی در مورد ارزهای دیجیتال و در حوزه‌های قضایی مختلف می‌تواند تأثیر اساسی و مهمی در میزان سود و یا حتی ضرر در سرمایه‌گذاری در دنیای رمزارزها داشته باشد.

به همین خاطر شما باید دید خوب و مناسبی در مورد قوانین مالیات و همچنین مقررات نظارتی در شهر و کشور زندگی خود داشته باشید.

 باید به این موضوع دقت کنید که در فرآیند خرید رمز ارز هیچ قانونی را نقض نمی‌کنید و همچنین از بازگشت و بازدهی سرمایه خود در زمان سرمایه‌گذاری روی رمزارزها اطمینان حاصل کنید.

جمع‌بندی

مباحث و نکاتی که در مورد نحوه خرید ارز دیجیتال مطرح شد، اساساً به اقدامات احتیاطی در این خصوص اشاره می‌کند تا به شما در انجام یک معامله‌ی خوب کمک کند. یکی از نکات کلیدی در مورد سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ماهیت بی‌ثبات ارزهای دیجیتال است.

شما هنگام معامله با ارزهای دیجیتال باید ریسک قابل قبولی را همراه با آن بپذیرید.

بااین‌حال قدم برداشتن در مسیر درست و صحیح به شما کمک می‌کند تا سرمایه‌گذاری استراتژیک و برنامه‌ریزی‌شده در ارزهای دیجیتال داشته باشید و راه موفقیت را به‌سلامت طی کنید.

بررسی مزایای ارزهای دیجیتال به شما کمک می‌کند که بفهمید چرا باید روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید. پس‌ازآن روش‌های مختلف برای سرمایه‌گذاری پولی که برای آن سخت کارکرده‌اید را شناسایی کنید. در مورد ارزهای دیجیتال یاد بگیرید و بتوانید از آن‌ها نهایت استفاده را داشته باشید.

سوالات متداول

بازار ارزهای دیجیتال همیشه یک بازار جذاب برای همه افراد در سنین مختلف است اما باید به این موضوع اشاره کرد که ورود به بازار ارزهای دیجیتال بدون اطلاعات کافی و دانش مناسب می‌تواند ضررهای سنگینی را منجر شود.
باید گفت که بازار ارزهای دیجیتال یکی از پُر ریسک ترین بازارهای جهانی است که دارای نوسانات بالا و غیرمنتظره‌ای است و ورود به این بازار نیازمند دانش کافی و همچنین کنترل احساسات است تا بتوانید در آن موفق شوید.
بله، شما می‌توانید با انتخاب یک صرافی معتبر ارزهای دیجیتال را در کیف پول دیجیتال خود در صرافی نگهداری کنید و در زمان مناسب معاملات خود را انجام دهید.
در قدم اول شما کیف پول دیجیتال خود را انتخاب می‌کنید، سپس یک صرافی مطمئن پیداکرده و بعد مراحل ثبت‌نام و همچنین تائید هویت خود را انجام می‌دهید. درنهایت حساب خود را در صرافی شارژ کرده و اولین ارز دیجیتال خود را خریداری می‌کنید.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.