اجرت ساخت طلا چقدر است و چگونه محاسبه می‌شود؟

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
اجرت ساخت طلا چقدر است و چگونه محاسبه می‌شود؟

اجرت ساخت یکی از آیتم‌هایی است که در زمان خرید طلا به قیمت آن اضافه می شود. این اجرت در واقع سود فروشنده یا طلاساز است. بسته به طرح طلا، مقدار کاری که برای درست کردن طلا انجام شده، این اجرت متفاوت است. مصنوعات طلا که طراحی پیچیده و پرکار دارند و مدت زمان زیادی برای تولید آنها زمان صرف می شود، نسبت به مصنوعات با طراحی ساده، بالاترین اجرت ساخت طلا را دارند. طبیعتا، اجرت ساخت در جواهرات که از طرح‌های ظریف و پیچیده و سنگ‌های قیمتی در ساخت آن استفاده می شود، بیشتر است. اجرت ساخت تنها در زمان خرید طلای نو و یک بار پرداخت می شود.

 

محاسبه اجرت ساخت طلا

همانطور که اشاره شد، بالاترین اجرت ساخت طلا، مربوط به مصنوعاتی است که طراحی پیچیده داشته و نوع طراحی، تراشکاری، سوار کردن نگین روی طلا متفاوت بوده و برای تولید آنها زمان و دقت بیشتری صرف می شود. این اجرت معمولا به قیمت طلای خام اضافه می شود. بر این اساس عامل تعیین کننده اجرت ساخت، قیمت لحظه ای طلای خام است. به علاوه اجرت ساخت بر اساس فرمول تعیین شده ای محاسبه می‌شود و طلافروش نمی تواند آن را به دلخواه محاسبه کند.

محاسبه اجرت ساخت طلا

بالاترین اجرت ساخت طلا

در تولید جواهرات از طرح‌های پیچیده و ظریف و سنگ‌های قیمتی استفاده می‌شود که ممکن است در طی فرایند تولید شکسته و از بین برود. به همین دلیل تولید جواهرات نیاز به دقت بالا و فرایند تولید طولانی دارد. از این رو اجرت ساخت جواهرات بالاترین اجرت ساخت را در بین مصنوعات طلا دارد. این امر سبب می شود که در قیمت خرید و فروش این مصنوعات تفاوت قابل توجهی داشته باشد. اما میزان 30 دصد معمولا سقف اجرت طلا در ایران میباشد.

 

روش محاسبه اجرت ساخت طلا

اجرت ساخت طلا به سه روش انجام می شود. درصد، تومان و ترکیبی از درصد و تومان.

محاسبه اجرت ساخت طلا درصدی

در این روش که برای برخی مصنوعات طلا بکار می رود، درصد مشخصی به عنوان اجرت ساخت به قیمت طلا اضافه می‌شود. به عنوان مثال اگر قطعه ای طلا انتخاب کنید که اجرت ساخت آن 20 درصد باشد، به قیمت هر گرم طلای خام، 20 درصد اضافه و مبلغ طلا محاسبه می شود. به این ترتیب اگر قیمت هر گرم طلای خام 2.500.000 تومان باشد، اجرت ساخت آن برابر 500.000 تومان است. در این روش اجرت ساخت بسته به افزایش و کاهش قیمت طلا، تغییر می کند.

محاسبه اجرت ساخت طلا به تومان

برای برخی مصنوعات خاص طلا، که وارداتی هستند یا فرآیندی و عملیاتی ویژه و پیچیده برای تولید آنها بکار رفته است، مبلغ مشخصی به عنوان اجرت ساخت در نظر گرفته می شود و این مبلغ ثابت به قیمت هر گرم طلای خام اضافه می شود. اجرت این مصنوعات ممکن است چندین برابر طلای معمولی بوده و بالاترین اجرت ساخت طلا را داشته باشد. به عنوان مثال اگر قطعه ای طلا انتخاب کنید که اجرت ساخت آن 100.000 تومان باشد، زمان محاسبه قیمت این رقم به صورت ثابت به قیمت طلای خام اضافه می شود. 

این روش نسبت به روش درصدی، تحت تاثیر نوسانات قیمت طلای خام قرار نداشته و تغییر نمی کند. 

محاسبه اجرت ساخت طلا به درصد و تومان

در برخی موارد اجرت ساخت طلا به صورت مبلغی ثابت بعلاوه درصدی مشخص است. در این حالت درصد نسبت به قیمت طلای خام محاسبه و به علاوه مبلغ ثابت به قیمت طلای خام اضافه می شود. به عنوان مثال اگر اجرت ساخت یک قطعه طلا 10 درصد به علاوه مبلغ 100.000 تومان و قیمت هر گرم طلای خام 2.500.000 تومان باشد، اجرت ساخت 350.000 تومان است. ((2.500.000*10%)+100000)

 

آیا خرید طلای بدون اجرت به صرفه است؟

طلا و جواهرات علاوه بر جنبه زینتی، گزینه ای محبوب برای سرمایه گذاری است. مبلغ پرداختی بابت خرید طلای نو، شامل قیمت طلای خام به اضافه مبالغ دیگری از جمله اجرت ساخت طلا است. اما زمان خرید طلای دست دوم این رقم اعمال نمی شود و به اصطلاح طلای بدون اجرت گفته می شود. اگر قصد سرمایه گذاری در مصنوعات طلا را دارید، طبیعتا به سود بیشتر در زمان فروش فکر می کنید. پس خرید طلای بدون اجرت، گزینه بهتری برای سرمایه گذاری خواهد بود. 

خرید طلای دست دوم در کنار سود بیشتری که عاید شما می کند، پرریسک تر نیز خواهد بود. برای اجتناب از خرید کالای تقلبی و بدل، حتما از فروشگاه‌های معتبر استفاده کنید و از فروشنده فاکتور دریافت کنید. 

 

سخن پایانی

اجرت ساخت طلا بر اساس ظرافت و طراحی مصنوعات طلا تعیین می شود و به طور کلی نمی توان تعیین کرد بالاترین اجرت ساخت طلا مربوط به کدام نوع از تولیدات است. اجرت ساخت طلا به سه روش درصد، تومان و ترکیبی از درصد و تومان و بر اساس قیمت هر گرم طلای خام محاسبه می شود. اجرت ساخت طلا روی قیمت مصنوعات نو اضافه می شود و این رقم یکی از دلایل اختلاف قیمت خرید و فروش طلا است. اگر هدف شما از خرید طلا سرمایه گذاری است، خرید طلای بدون اجرت یا دست دوم بهتر است چرا که مبلغ اضافی اجرت ساخت را در زمان خرید پرداخت نمی کنید. هم چنین جواهرات و مصنوعات ظریف که طرحی پیچیده داشته و از سنگ‌های قیمتی نیز در آن استفاده شده است به دلیل اضافه شدن اجرت ساخت بالا، گزینه ایده‌الی برای سرمایه گذاری نخواهند بود.

سوالات متداول

مبلغ سود طلا ساز یا طلا فروش است که درازای تولید مصنوعات طلا متناسب با ظرافت و پیچیدگی طرح طلا و پارامترهای دیگر، محاسبه و به قیمت طلای خام اضافه می شود.
به طور کلی نمی توان تعیین کرد که کدام محصولات طلا بیشترین اجرت ساخت را دارند. اما اجرت ساخت بر اساس میزان ساعت و فرایندی که برای تولید محصول صرف می شود تعیین می‌شود.
محاسبه اجرت ساخت به صورت درصد، مبلغ ثابت تومانی، یا ترکیبی از دو روش محاسبه می‌شود.
خیر، طلای دست دوم اجرت ساخت ندارد و به نام طلای بدون اجرت نیز معروف است.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.