ارز دیجیتال تزوس (Tezos) | چه آینده‌ای پیش روی تزوس است؟!

فهرست مطالب

در این چند سال گذشته رمز ارزی که در بازار ارزهای دیجیتال سر و صدای زیادی کرده است، ارز دیجیتال تزوس می‌باشد. با توجه به کارکرد موفق تزوس در ابتدای مسیر، باعث شد که به عنوان اولین پلتفرم خود اصلاح گر با ویژگی ایجاد اپلیکشن‌های غیرمتمرکز معرفی شود. مهم‌ترین مسئله‌ای که در اینجا پیش می‌آید دلیل محبوبیت این ارز دیجیتال در میان کاربران در مدت زمان کوتاه است. در این مقاله قصد داریم با معرفی ارز دیجیتال تزوس و قابلیت‌ها دلیل محبوبیت بین سرمایه داران را بیان کنیم.

تاریخچه تولد تزوس(XTZ)

آرتور بریتمن (Arthur Breitman) و همسرش کتلین (Kathleen)، از متخصصان حوزه علوم کامپیوتری هستند که در آگوست 2014 اقدام به تاسیس ارز دیجیتال تزوس (Tezos) کردند. هدف اصلی این ارز دیجیتال ارائه یک نرم افزار غیرمتمرکز با بهره گیری از اجماع اثبات سهام می‌باشد. این کار باعث میشود که سهامداران اداره شبکه و هدایت آن را به صورت درون زنجیره‌ای داشته باشند. تزوس در جولای 2017 با عرضه اولیه سکه(ICO) توانست حدود 232 میلیون دلار سرمایه جذب که این کار باعث شد تا تزوس به عنوان دومین ارز دیجیتال در دنیای رمز ارزها شناخته شود. معروفیت و محبوبیتارز دیجیتال تزوس باعث شد تا شرکت‌های بزرگی نظیر پالی چین کپیتال (PolyChain Capital) نسبت به سرمایه گذاری در XTZ علاقه نشان دهند. در نهایت در 30 ژوئن 2018 اولین شبکه آزمایشی تزوس منتشر شد.

ارز تزوس(Tezos) چیست؟

ارز دیجیتال تزوس که با نماد اختصاصی (XTZ) در بازار ارزهای دیجیتال معروف است، یک پلتفرم غیر متمرکز توزیع شده و خود اصلاح گر می‌باشد. این ارز دیجیتال از قرارداد‌های هوشمند برای ایجاد یک سازو کار درون زنجیره‌ای بهره می‌برد. هدف اصلی پلتفرم طراحی چند ساختاری با بروزرسانی‌های جزئی درون زنجیره‌ای در پروتکل است. به نوعی که از مدل اجماع اثبات سهام اصلاح شده که در آن سهامداران قادر به تغییر ساختار پروتکل هستند، استفاده می‌کنند. تزوس برای توصیف پلتفرم خود ویژگی‌های زیر را بیان کرده است:

  1. خوداصلاح گر(Self-Amendment): این ویژگی به تزوس این امکان را داده است تا بدون جدا شدن زنجیره‌ها، بروزرسانی خود را انجام دهد. این مورد از این جهت اهمیت دارد که از چند قسمته شدن جامعه، تغییر انگیزه سهامداران و مختل شدن شبکه در طول زمان جلوگیری می‌کند. در نتیجه این کار باعث کاهش میزان بروزرسانی در پروتکل و نوآوری‌ها در آینده می‌شود.
  2. مدیریت درون زنجیره‌ای (On-Chain Governance): سهامداران ارز دیجیتال تزوس، امکان مدیریت پروتکل خود را دارا می‌باشند. این فرآیند به صورت سازمان یافته بوده تا درباره طرح‌های پیشنهادی توافق جمعی حاصل شود. با ترکیب این ویژگی با ویژگی خود اصلاح گر، امکان تغییر نحوه فرآیند رای‌گیری در آینده وجود خواهد داشت.
  3. نوآوری غیرمتمرکز (Decentralized Innovation): این نوع سازو کار که نگهداری تامین مالی از شبکه را به صورت غیرمتمرکز ممکن می‌سازد، باعث می شود که یک جامعه از توسعه دهندگان که برای مشارکت در پروتکل انگیزه اقتصادی دارند، روند توسعه و پذیرش تزوس را بهبود ببخشند.
  4. قراردادهای هوشمند و بررسی رسمی (Smart Contracts & Formal Verification): تزوس برای بالا بردن امنیت از بررسی قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند. هم چنین قابلیت ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز این امکان را به وجود آورده است که افراد نتوانند اختلالی در این فرآیندها ایجاد کنند.

نوسانات و قیمت Tezos

ارز دیجیتال تزوس که دارای ارزش بازار حدود ۴.۴۲ میلیارد دلار، در رتبه 38 بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد و حدود ۰.۱۸ درصدی از کل بازار را به خود تخصیص داده است. هر واحد از تزوس در زمان نوشته شدن این مقاله حدود ۵.۷۴ دلار در حال معامله بوده و با در نظر گرفتن قیمت تتر که ۲۲,۸۶۲ تومان معادل ۱۳۱,۳۷۴ تومان می باشد. قیمت این ارز در 24 گذشته ۱.۹۵% افزایش یافته است. در نمودار زیر می توانید تغییرات در بازه زمانی مختلف را مشاهده بفرمایید.

یک ساعت یک روز یک هفته دو هفته یک ماه شش ماه یک سال دو سال
0.29% 1.95% 15.59% 9.38%- 5.46% 5.46% 210.26% 361.22%
نمودار 1400May.03

برای کسب اطلاعات از قیمت لحظه ای ارز دیجیتال تزوس می توانید به سایت coinmarketcap.com

نحوه بیکینگ(Baking)

فرآیند بیکینگ، فرآیندی مربوط به ارز تزوس است که در آن بلاک‌ها در بلاک‌چین تزوس قرار می‌گیرند. بیکرها(کسانی که بیکینگ انجام می‌دهند) که صحت تراکنش‌های قرار گرفته در بلاک را بررسی می‌کنند، جزء اساسی اجماع اثبات سهام شبکه محسوب می‌شوند. اولویت بندی تراکنش‌ها و عدم وقوع دوباره خرج کردن بر عهده بیکرها می‌باشد. بیکینگ به صورت کلی دارای سه مرحله زیر است:

  1. بیکر شدن: در صورتی که می‌خواهید یک بیکر شوید، درخواست عضویت برای گروه‌های گفتگوی آنان ارسال کنید. یکی از اعضای جامعه معمولا مسئول اداره اتاق گفتگوست و وظیفه‌ای رسیدگی به درخواست‌هاست.
  2. دریافت پاداش: بیکرها برای امن نگه‌داشتن شبکه توکن پاداش دریافت می‌کنند.
  3. تایید تراکنش‌ها: بیکرها تمامی تراکنش‌ها را اعتبارسنجی کرده و آن را به بلاک‌چین اضافه می‌کنند.ساختار پروتکل به گونه‌ای است که اگر یک بیکر قصد تقلب داشته باشد، توکن‌هایش ضبط می‌شود.

مزیت‌های و معایب ارزدیجیتال تزوس

هر ارز دیجیتال در کنار مزیت‌هایی که دارد معایبی نیز دارد. در ادامه چند مورد از مزیت‌ها و معایب ارز دیجیتال تزوس برای درک بهتر بیان میکنیم.

استخراج با هزینه بسیار پایین

سهامداران ارز دیجیتال XTZ به وسیله استخراج و واگذاری دارای خود، می توانند پاداش دریافت کنند. در واگذار کردن توکن‌های تزوس هیچ محدودیتی وجود ندارد اما بعضی بیکرها برای پذیرش خود محدودیت تعیین می‌کنند. دریافت سود به این صورت است که به ازای هر 20 روز یکبار که معادل هفت چرخه در شبکه ارز دیجیتال تزوس می‌شود، کاربرانی که دارایی خود را واگذار کرده‌اند سود دریافت می‌کنند.

قابل دسترس بودن نحوه مدیریت

پلتفرم‌های Tezos از نمونه‌های بهترین الگوریتم‌های اثبات استفاده می‌کنند. یکی از الگوریتم‌های اجماع اثبات سهام، لیکوئید (LPoS) می‌باشد. که علاوه بر توزیع پاداش، شانس تاثیر گذاری اعضا بر روی شبکه به صورت مستقیم و غیر مستقیم فراهم می‌کند.

به‌روزرسانی سراسری

با فرا رسیدن هارد فورک یک بلاچین، احتمال نوسان قیمت و آفلاین شدن موقتی شبکه وجود دارد. هاردفورک، تغییرات کلی در شبکه رمزارزها است که باعث ایجاد سکه می‌شود. استیمیت (Steemit) نمونه‌ای جدید از این به روزرسانی می‌باشد. ارز دیجیتال تزوس با کمک دفتر اصلاح کنند اش می‌تواند از وقوع چنین مشکلی جلوگیری کنند.

قرارداد هوشمند قابل تایید

قراردادها در تزوس بسیار با امنیت بوده و در مقابل حملات سایبری مقاومت‌تر می‌باشند. قابل بیان است که ثبت نشدن حمله به شبکه Tezos به دلیل کم بودن برنامه‌های غیرمتمرکز پشتیبانی شده در این پلتفرم بستگی دارد.

ابتکار در آموزش

تزوس برای تشویق توسعه دهندگان خود، هزینه‌های مالی قابل توجهی کنار گذاشته است. تاکنون حدود 30میلیون دلار در خصوص این کار کنار گذاشته شده است. هم چنین این شرکت با همکاری دانشگاه کینگزلند، به دنبال آموزش آنلاین در این زمینه می‌باشد.

مناسب نبودن برای استفاده در تجارت

استفاده تجاری از ارز دیجیتال تزوس، جزء اهداف این شرکت نمی‌باشد. ارز XTZ ممکن است برای سرمایه گذاران و بیکرها دارایی مناسب باشد اما برای خرید و فروش بهتر است از ارز دیجیتال دیگر استفاده کنید.

مشکلات گذشته

مشکلات قانونی که در گذشته برای تزوس پیش آمده باعث جدایی یکی از توسعه دهندگان آن به نام یوهان گورز شد. هر چند تزوس توانسته وجهه عمومی خود را حفظ کند ولی مشخص نیست در صورت ایجاد مشکل و اختلاف بین رهبران چه پیش خواهد آمد.

مقایسه ارزهای دیجیتال تزوس با اتریوم

اخیرا خبرهای زیادی در خصوص آلت کوین‌های اتریوم و تزوس در بازار ارزهای دیجیتال منتشر شده است. این خبرها درباره نسخه دوم اتریوم و تبدیل شدن تزوس به بزرگترین شبکه استیکینگ با 1.8 میلیارد دلار می‌باشد. بسیاری بر این باور هستند که مدل مدیریت دورن زنجیره‌ای تزوس می‌تواند به عنوان یک مزیت در برابر مدل برون زنجیره‌ای اتریوم به شمار بیاید. تزوس پروتکل‌های دارد که اتریوم به دنبال آن می‌باشد. در نتیجه مشخص است که رقابت بین اتریوم و تزوس بسیار نزدیک بهم میباشد. در جدول زیر این دو ارز دیجیتال را به صورت کامل با هم مقایسه می‌کنیم:

  تزوس اتریوم
نماد XTZ ETH
قیمت لحظه‌ای $5.75 $3,157.17
حجم 24 ساعته $822,145,281 $8,612,591,920
میزان کل عرضه $797,534,902 not defined
عرضه در گردش $659,816,616 $106,495,922
نحوه سازوکار liquid proof-of stake proof-of-work now and proof-of stake later
بیشترین مقدار $12.19 $1,432,88
زمان بلاک 3seconds 13-15seconds
توان عملیاتی transactions per second45-50 15-20 transactions per second
ICO $4billion 18.4million$
نمودار مقایسه ارز دیجیتال اتریوم و تزوس

کیف پول‌های پشتیبانی ارز دیجیتال تزوس

برای استفاده از ارز دیجیتال تزوس، نیازمند کیف پول‌های هستیم که این ارز را پشتیبانی کنند. شبکه تزوس هیچ کیف پول اختصاصی معرفی نکرده است. کیف پول‌های که Tezos را پشتیبانی می‌کنند زیاد نیستند. اما کیف پول‌های موجود معتبر هستند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

1. اتمیک (Atomic Wallet)

بیش از 300 ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌کند و تیم پشیبانی به صورت هفتگی ویژگی جدیدی به آن اضافه می‌کنند.

2. ترزور _ مدل تی (Trezor – Model T)

از بهترین نمونه‌های کیف پول سخت افزاری است که بیش از 1000 ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌کند. این کیف پول توسط کمپانی ساتوشی لبز طراحی و توسعه پیدا کرده است.

3. لجر نانو اس (Ledger Nano S)

یکی از مهم‌ترین کیف پول‌های موجود در بازار ارزهای دیجیتال می‌باشد که بیش از 1300 ارز دیجیتال را پشتیبانی می کند.

4. ایر گپ (AirGap)

از نمونه کیف پول‌های موبایلی متن باز است که دارای امنیت بالایی می‌باشد. این کیف پول، ترکیبی از دو کیف پول به نام ایرگائو والت (AirGao Wallet) و صندوق ایر گپ (AirGap Vault) است.

5. گالئون (Galleon)

یک کیف پول متن باز است که توکن‌های تزوس(XTZ) را پشیبانی می‌کنند. گالئون به هشت زبان مختلف از کیف پول‌های سخت افزاری و نرم افزاری پشتیبانی می‌کند. هم چنین برای سیستم عامل‌های مک، ویندوز و لینوکس در دسترس می‌باشد.

6. کوین بیس (Coinbase)

از بهترین و مناسب‌ترین کیف پول‌های تزوس و بهترین صرافی‌ها برای معامله رمز ارزها می‌باشند. یک پلتفرم معتبر و ایمن می باشد که در بیش از 55 کشور در سراسر دنیا فعالیت می‌کند.

7. تزباکس (TezBox Wallet)

اولین کیف پولی است که با رابط گرافیکی به واسطه ارز دیجیتال تزوس راه اندازی شد. تزباکس جز بهترین کیف پول‌ها و قابل پسند کاربران می‌باشد. زیرا تمام کلیدهای خصوصی شما را با امنیت کامل در خود ذخیره می‌کند.

8. اکسودوس (Exodus)

کیف پولی که علاوه بر تزوس از سایر ارزها نیز پشتیبانی می‌کنند. اکسودوس هم برای کامپیوتر وهم برای موبایل قابل دسترس می‌باشد. همچنین علاوه بر کیف پول ابزاری برای مدیرت کارها نیز می‌باشد. به دلیل مجهز بودن به صرافی داخلی، امکان خرید تزوس به واسطه هر ارز دیجیتالی امکان پذیر است.

9. مگنوم والت (Magnum Wallet)

کیف پول تحت وب است که از بیت کوین و بیش از 700 رمز ارز دیگر پشیبانی می‌کند. این کیف پول ادعا دارد که بیشتر هارد فورک‌ها را که با الگوریتم اثبات سهام کار می‌کنند را پشیبانی می‌کند. مگنوم حمایت کیف پول‌های محبوب همچون لجر و ترزوز را دارد.

10. گواردا (Guarda)

کیف پولی که چند کاربرد دارد و علاوه بر آن می توان چند رمزارز را همزمان خریداری کرد. در حال حاضر کیف پول‌های تحت وب ، دسکتاپ، موبایل این کیف پول در دسترس می‌باشد. با گواردا شما قادر به کنترل کلیدهای خصوصی خود هستید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کیف پول‌های سخت افزاری می توانید به مقاله کیف پول سخت افزاری مراجعه بفرمایید.

آینده ارز تزوس

با توجه به سال‌های گذشته قیمت ارز دیجیتال تزوس رشد چشمگیری داشته است. این رشد در حدود 200 درصد در مدت کمتر از 2 ماه را تجربه کرده است. از این رو می‌توان اینگونه برداشت کرد که این رمزارز پتانسیل و آینده بسیار روشنی پیش رو دارد. از طرف دیگر صرافی‌های نظیر کوین بیس (Coinbase) و بایننس (Binance) اقدام به ارائه خدمات تزوس کرده اند. این نشان می‌دهد که با افزایش تعداد این صرافی‌ها بار دیگر ارز دیجیتال تزوس رشد قابل توجهی خواهد داشت. این رمزارز هنوز راه طولانی در پیش دارد، و اگر هدف آن رقابت با ترون و نئوم باشد باید به جذب توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز برای توسعه خود اقدام کند.

جمع بندی

با توجه به مشکلاتی که برای ارز دیجیتال تزوس در اوایل شکل گیر پیش آمد، اما به نظر می‌رسد که این ارز آینده درخشانی را پیش رو دارد. این نتیجه به خاطر نوع‌آوری‌های این ارز در زمینه‌هایی همچون، الگوریتم اجماع، برقراری امنیت در قراردادهای هوشمند، روش های جدید بروزرسانی و... می‌باشد. در نتیجه اگر قصد سرمایه گذاری و خرید این ارز را دارید به آن به دید بلند مدت نگاه کنید.

نویسنده: سمانه اطراف
26 تیر 1400
آخرین بروزرسانی: سمانه اطراف
2 سال پیش